Multitool

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Multitool

Příspěvek od sigmark »

jo to plne chapu. hovnozrout neni pro kazdyho :-)
ja jsem kazdopadne rad za leathermana PSK kteryhojsem kdysi dostal
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Multitool

Příspěvek od štaflík »

Můj hovnožrout se po funkční stránce jeví zatím dobře, přemýšlím, že sundám ty plastové střenky s oranžovým hnusem a hned to bude vypadat lépe. Z kapsičky by to snad taky šlo odpárat.
Jezbo
Příspěvky: 95
Registrován: 28.12.2012 21:02
Pohlaví: muž

Re: Multitool

Příspěvek od Jezbo »

Já používám Gerber Suspension multitool. Sehnal jsem ho přes inzerát za pár stovek abych si od zkoušel jaké věci na něm využiju a jaké ne. Ještě několik měsíců budu testovat a pak si podle toho plánuju koupit něco na míru.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Multitool

Příspěvek od sigmark »

gerbery nejsou špatné, ani z té hovnožroutí edice. reklamace na ně nemáme
jameson363
Příspěvky: 634
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Multitool

Příspěvek od jameson363 »

Mam Leatherman PST, jeden z nejstarsich modelu. Mam ho asi 12 let, predtim ho pouzival strejda s dedou,takze celkove stari 15 let + a stale funkcni. Stipaci celisti uz jsou sice trochu okousane, ale opravdu jsme ho pouzivali a nesetrili - stipani ostnateho dratu, ocelova lanka, medeny vnitrek elektrikarsky cokolaky pri nouzove oprave plynoveho lanka na fichtlu kdysi atd a stale slouzi. Rozhodne za me muzu multitool od Leathermana doporucit. PSTcka se daj sehnat do litru lehce jety, coz je podle me prijatelna cena a je to multitool prvotridni kvality, na kterej se muzete spolehnout na 100%. Jinak mel jsem v ruce Charge TTi, jak uz byl zde zminovany a az nebudu vedet co s penezma, koupim PSTcku vetsiho bratricka:) Dale jsem mel v tuce Wawe a nadchnula me naprosto brutalni ostrost tovarne nabrouseneho ostri - A++. Pak se mi dostal do rukou Fuse, prisel mi horsi matros, ocel se netvarila tak poctiva jako na PST, ale nez abych ho zacal poradne pouzivat a otestoval, tak jsem ho radsi prodal kamaradovi, co zrovna nejakej levnejsi mt shanel a zustal jsem radsi jen u PST.


Mel jsem jeden levnejsi multitool, mozna Salewa a diky nekvalitni oceli se vylomila zarazka klesti pri cinosti, kterou jsem s Leathermanem delal nescetnekrat. Pokud levnej multitool, tak opravdu davat bacha, co s nim clovek dela.
muzzleloader
VIP
Příspěvky: 766
Registrován: 04.04.2012 14:26

Re: Multitool

Příspěvek od muzzleloader »

Mam na opasku smejd nejvetsi z Hornbachu.Byl v akci v tech kosich s ruznym harampadim za 129,- a od prvniho dnech mi vysi na opasku.Prenasim ho i opaskem na dalsi kalhoty.Zatim byl jen dvakrat v ostre akci.Jednou se mi pomoci klesticek,povedlo narovnat drapek vytahovace nabojnic u Drulovky M70 a podruhe krajel klobasu v Madarsku :-)
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Multitool

Příspěvek od urbanwarrior »

Slušnej výkon - mám něco podobně kvalitního, ale dodneška jsem nepochopil, čím na něm nabrousit nůž. Je to nějaká skutečně vypracovaná kosmická struktura, protože ať použiju cokoliv, je tupej jako motyka. Vláčím ho s sebou kvůli těm kleštičkám, ty už jsem užil několikrát, dobře se mi drží v dlani. Na nožík jsem rezignoval, ten by asi tu klobásu nedal. :(

edit: teď jsem si vzpomněl:značka Bruder Manesmann, Germany :lol: - pozor na něj, na bráchu, ale zbylé nářadíčko ujde
muzzleloader
VIP
Příspěvky: 766
Registrován: 04.04.2012 14:26

Re: Multitool

Příspěvek od muzzleloader »

Zvladnul jednu klobasu a sel jsem brousit na schody hotelukdyz jsem si sel zapalit :-)
Muj je taky z hovnometalu a ostri nedrzi snad ani kdyz se nepouziva.
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Multitool

Příspěvek od EBE »

Slušný výkon - tá Maďarská klobása ho mohla položiť :lol: no ale aj ja zháňam niečo praktické za normálnu cenu, bude to aj zabíjač klobás a iných dobrôt, alebo aj vyťahovák triesok z palca na chalupe ;)
http://www.opticsplanet.com/leatherman- ... inish.html
Přílohy
opplanet-leatherman-micra-.jpg
opplanet-leatherman-micra-.jpg (8.11 KiB) Zobrazeno 13945 x
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8794
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Multitool

Příspěvek od Fabulous »

Micra je opravdu mikronářaďák. Mladej ho má na stříhání nehtů a další dětské práce. Jinak je skoro nanic.
Uživatelský avatar
Tommy
Příspěvky: 161
Registrován: 16.11.2012 19:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Krkonoše

Re: Multitool

Příspěvek od Tommy »

Zhruba 4 roky používám multitool od hi-tec. Jednou je objednaval bratr v práci z dárkového katalogu. Netuším za kolik se prodává/prodával. Ale myslím ze bude zhruba na cenové relaci multaku z hobby center. Za ty roky na nej nedám dopustit. Tahal jsem ho do lesa, ted ho vozim v aute a porad louží na jedničku. Jediny problém, kdyz jsem s nim skřípal plot tak se mi vychýlily kleste z osy. Takže už nestipou :-/

Tady je:

http://www.edcsource.com/thumbnail.php? ... 0&sq=Y&b=Y
jameson363
Příspěvky: 634
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Multitool

Příspěvek od jameson363 »

Tommy píše:Jediny problém, kdyz jsem s nim skřípal plot tak se mi vychýlily kleste z osy. Takže už nestipou :-/
Ano, to je presne rozdil mezi levnym a drahym multitoolem :lol: :lol:

Chapu dobu pred peti lety a vice, ale v dnesni dobe kdy se da sehnat profi znackovej multitool jetej v super stavu na bazarech od 600kc mi prijde fakt k nicemu kupovat nejaky smejdy.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Multitool

Příspěvek od štaflík »

Tak dnes jsem dal na prdel erárnímu BG multitoolu. Páčil jsem s ním zaseklý zámek. Narval jsem ten tenký plochý šroubovák do otvoru pro klíč a páčil. Protože držením samotného multitoolu nejde mít moc páku (malé do ruky), vzal jsem šroubovák do kombinaček (a tím odlehčil kloubu, na kterém je šroubovák) a rval dál. Zámek povolil. Kupodivu Gerber GB to přežil naprosto bez úhony, ačkoliv jsem to rval opravdu fest a trochu doufal, že to zničím a pořídím si alespoň Gerbera bez BG opičáren, či raději vyloudím LeatherMana. Takže BG dost překvapil.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Multitool

Příspěvek od felix5 »

Tak po roce doslova denního nošení i používání na opasku píšu dojmy ze spirita od viktorky . Mám k němu jen 3 námitky:
Ta první je že štípačky hřebíčky skutečně nezvládají . Ostří se na nich namáčklo a muselo se to obrousit aby se daly zase lehce otvírat a zavírat. ocel tedy opravdu ne-e .

Na originálním pouzdře byť už poměrně ošoupaném což mu nějak drasticky neubírá začíná odcházet suchej zip, kterému dávám ještě maximálně rok.
Otvírák na korunkové uzávěry (lahváče) sice účelu poslouží ale soudruzi někde udělaly chybu a nejde to s nim tak komfortně jak by si člověk představoval.

Ostří nože drží tak půl roku - chovám se k němu rozumě ale ani v nejmenším bych neřekl že ho šetřím- zkrátka to beru jako pracovní nástroj. takže počítat že jednou za 6měsíců to chce líznout aby si udržel jedovatost a jednou do roka i kapku olejíčku mezi nástroje aby se neotvíraly třením o sebe zároveň .

Pilka na dřevo je hodně jedovatá a dlahy na zlomené nohy campingovejch židlí se s její pomocí dělaj velmy komfortně :-) křížovej šroubovák by zasloužil Nobelovku. Vůbec nechápu jak se to chlapům od Viktorky povedlo ale perfektně bez přeskakovaní pasuje snad na úplně všechny křížové šrouby standardních velikostí.
Nůžtičky s jejich systém odpružení nemají chybu a co mě překvapilo nejvíc- že nehty se s nimi obzvlášť pak na pravačce stříhají líp než s kosmetickýma i přes jejich šířku. Pilník je takovej...no takovej...spíš odře než obrousí ale nezlomí se a účel jakštakš splní - jde s nim brát i ocel ale na nějaké srážení hran to není protože na ní spíš vytvoří mikropilku a dost blbě se vede správným směrem.

Závěrem si udělá každý sám . Za sebe bych snad jen dodal že i přes jeho cenu bych snad i pořídil záložní kdybych o tento nějakým nedopatřením přišel a nedej bůh se přestal vyrábět.
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Multitool

Příspěvek od Desouza »

Ahoj ,

já tedy velký příznivec Multitoolu nejsem , mám raději klasické nářadí . Ale jako záloha je perfektní .

Přidám tu jeden kreditkojidní Minimultitool od Victorinoxu do peněženky .

Je tam : nožík , nůžky , propiska , špendlík , pinzeta , klasický a křížový škoubováček , lupa ,led dioda a pravítko .
Je to taková prkotina ,ale občas se hodí a hlavně jí máte pořád u sebe ..
Mám jí už několik let a stále vše funguje .
Kreditka
Kreditka
Reiser
Rozpadlík
Příspěvky: 422
Registrován: 03.04.2012 11:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Multitool

Příspěvek od Reiser »

Do mého užšího výběru postoupily: Leatherman Surge, Leatherman Charge TTi a Leatherman Wave.

Začnu modelem Charge TTi, který jsem vyřadil jako první. Vzhledem k ceně a provedení některých částí v titanu jsem očekával to nejlepší co Leatherman umí. Mimo jiné taky výrazně nižší hmotnost. Docela mě překvapilo, že váhový rozdíl Charge TTi oproti modelu Wave je pouhých 9g. To ale nebylo jediné zklamání. Trochu nepochopitelné pro mě je vybrání čelistí kleští, které tak zeslabuje jejich profil (funkce kterou výrobce označuje jako "crimper"). Rescue hook nezaujal a cenový rozdíl Charge TTi - Wave už pak nevyvážila ani ocel S30V hlavní čepele, kvůli které bych jinak asi ještě zvažoval dát nějakou tu korunu navíc.

Leatherman Wave mi zatím vychází docela dobře. Kompaktní provedení, rozumná cena. Chybí mi tam výměnné břity štípacích kleští a upřímně nechápu k čemu tam Leatherman osazuje plochý šroubovák. Je to pro mě funkce do "počtu" vzhledem k tomu, že je tam bit adaptér. Navíc při dnešní kvalitě spojovacího materiálu šroub s rovnou drážkou používají jen ti co vás chtějí opravdu nasrat. Místo toho tam mohl Leatherman dát radši výstružník tak jako u modelu Surge.

Surge mě odrazuje velikostí a váhou ale chci si jít oba (Surge a Wave) osahat. Tady mě jinak zaujaly výměnné břity štípacích kleští. Staré modely je nemají ale model 2013 ano. Kladně hodnotím výstružník, naprosto nepochopím k čemu jsou hned dva naprosto zbytečné ploché šroubováky, z nichž jeden očividně nahradil menší bit adaptér s hodinářskými šroubováky, který tam u starších modelů byl. No a nakonec co mě na tomhle modelu opravdu láká je blade exchanger, který by umožnil upnutí dalších pilových plátků (upínací profil je stejný jako používá např. Bosch - https://www.youtube.com/watch?v=fVCJ_aEWfw8 ale v zásadě se dá vyrobit cokoli vlastního). Otázka je jak dobře to v tom bude držet.

Rozhoduju se teda mezi Leatherman Wave a Leatherman Surge. Zároveň když nad tím tak přemýšlím tak nejpoužitelnějším nástrojem jsou tady v podstatě jen ty kleště a všechno ostatní je určitý kompromis a je otázkou jestli se vůbec vyplatí pořizovat si multitool jako takový protože možná by jednoúčelové specializované nástroje udělaly větší službu.
scorpio
VIP
Příspěvky: 127
Registrován: 12.01.2012 22:46

Re: Multitool

Příspěvek od scorpio »

Ahoj, tuhle otázku, jsem řešil cca před rokem, až na Charge jsem vybíral stejně. Charge jsem do výběru nezařazoval kvůli ceně, ovšem Tvoje porovnání hmotnosti Charge versus Wave je trochu nespravedlivé, tuším, že Charge je velikostně blíž Surgovi.

Ohledně dvojice Surge a Wave - plochý šroubovák není až jen plochý šroubovák, u mě je to jedno z používaných želízek, protože na lehké páčení a vůbec hrubé práce je to lepší, než používat některý z nožů, nebo jiných nástrojů.
Osobně dvojici Wave -Surge považuju za nejpovedenější od Leathermana, Surge v modernizovaný verzi je zase o kousek blíž k dokonalosti. Původní model denně nosím, velikost a váha holt chtějí pevnější pásek, případně klips na zaháknutí za okraj kapsy :) Když jsem ještě jezdil na montáže tak jsem Surga používal stejně často jako klasické nářadí, kleště jsou použitelné naprosto stejně jako jednoúčelové kleště, o noži ani nemluvím, šroubovák nevím, po měsíci nošení jsem ztratil oroginální bit a od té doby jsem se nedokopal k nákupu nového.. Blade exchanger funguje, jen původní želízka jsou z tlustšího materiálu, takže pilový plátky mají stranovou vůli, ale drží dobře a nebál bych se o ně (do MOLLE pouzdra se vejde 13cm dlouhá pilka). Diamantovou stranou origo pilníku už jsem několikrát nouzově srovnával zoubky na čepeli.
Jediná slabina Leathermana jsou pouzdra, mám jak kožený tak MOLLE a ani jedno není moc dobrý, obojí je MADE IN CHINA, do MOLLE nejsou dát pořádně rozležený kleště a má hodně divnej systém uchycení na PALSy. Z koženýho mi nůž několikrát vypadl, určitě bych se tohle poudro nespoléhal například při kotoulech apod. Stejně tak do nej nejdou uložit pilové plátky a další příslušenství. Na druhou stranu je kompaktnější a kleště se odkládají krásně.

PS: Hodinářský sroubováčky jsem na multitoolu chtěl, ale jejich použitelnost je spíš nouzová.
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 767
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Multitool

Příspěvek od des »

Reiser píše:Zároveň když nad tím tak přemýšlím tak nejpoužitelnějším nástrojem jsou tady v podstatě jen ty kleště a všechno ostatní je určitý kompromis a je otázkou jestli se vůbec vyplatí pořizovat si multitool jako takový protože možná by jednoúčelové specializované nástroje udělaly větší službu.
jednoúčelové specializované nástroje sú určite lepšie. na montáž kuchynskej linky namiesto akušrobováku alebo rezanie tatranského profilu namiesto priamobežnej píly si leathermana vezme len ozaj srdcař ;)

výhoda multitoolu je v tom, že pri neplánovanej práci možeš mat pri sebe v kapse kopu vercajku. sice sa s ním nepracuje tak efektívne a pohodlne jak s plnohodnotným, ale lepšie jak nič.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Multitool

Příspěvek od goral »

Podle me by sis mel ujasnit co ches. Porovnavas full size "heavy duty" (Surge) s mid-size "universal" (Wave).

Full size umi vsechno, ma vymenne kde co a je proste nejlepsi - ALE je tak velky, ze ho casto budes nechavat doma - na opasku uz celkem zavazi atd.
Mid-size neumi vsechno, ale umi hodne a hlavne nejsou tak velke - na Wave se da koupit perfektni klip a nosit jako EDC v kalhotach bez problemu.

Pokud ho mas na velky praseni, vem full-size, ale uprimne si myslim, ze vetsina lidi trosku neodhaduje svoje potreby a nakonec se na ten full size prasi. Vymenne brity jsou vybrona vec, ale abys vylomil kleste to se bavime o stipani velkych dratu, ktere s tim stejne nedas (mala paka).

K tomu plochemu sroubovaku - je a neni do poctu - osobne bych se bal pri povolavani/utahovani velkych sroubu, ze ten uchyt bitu zkroutim (typicky sroub na kose).

JInak s pouzdry bych jen souhlasil - mam to kozene a nic moc, kazdopadne do mesta stejne nosim klip. A nylonove si asi necham udelat na zakazku aby se tam vesly bity atd.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Multitool

Příspěvek od Terminated Account »

Kluci to shrnuli velmi dobře. Laboroval jsem s různými multi tooly a nakonec jsem skončil u Wave, který mě vyhovuje nejvíce. Vlastní blbostí jsem si zlomil hodinářský šroubovák a pouzdro opravdu nestojí za nic, ale všechno ostatní je ideální. Nejméně ob den po něm šahám a něco s ním "just in time" kutím. S multitoolem v kapse se dá vyřešit spoustu věcí. Předpokladem je ale, že má člověk zručné ruce. Gramle nepomůžou ani kleště s motorkem ;)

Co se týče velikosti, tak Wave je podle mě ideální. Původně jsem chtěl Surge, ale položil jsem si otázku: " Vezmeš si jej do batohu i na dvoutýdenní horský přechod?" Odpověď" "Ne, tuším něco přes 300g mrtvé váhy dokážu využít jinak." U Wave je tuším ca 100g rozdíl což už je argument abych jej používal i v v některých situacích, kde se hledí na gramy. Navíc rozdíl mezi těmito dvěma typy v užitné hodnotě nespatřuji tak velký.

PS: Při rozhodování je dobré si stanovit co by měl multitool umět a na co jej chci. Jasně si tak specifikujete základní funkce (nástroje) a bude se vám lépe rozhodovat. U mě byla podmínka. Kvalitní kleště, nůž, pilka, pilník, výměnné bity, nůžky, otvírák na konzervy a všechno ostatní je už jen bonus. Některé multitooly, které se na první pohled tvářily ideálně (např. Wingman) rázem vypadly.
Odpovědět