Efektivní řezání palivového dřeva

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
grg
Příspěvky: 147
Registrován: 04.06.2021 15:06
Pohlaví: muž

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od grg »

Ďakujem za odpovede. Ak si dobre pamätám, otec zvykne štiepať také max. 30-40 cm dlhé kusy, narezané na cirkulárke.

Konkrétne tá Scheppach HL 760 LS vyzerá byť aj podľa môjho včerajšieho prieskumu zatiaľ favoritom, cenovo je prijateľná a na tie kratšie polená by mala stačiť. Pokiaľ by štiepal metrové kusy na nejakej veľkej vertikálnej, beztak by to bolo treba ešte rezať.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od MarS »

MarS píše: 12.10.2020 12:20 Koupil jsem nedávno bazarovou 8t štípačku dřeva, takovej ten mounfield model, byla levná, říkal jsem si dobrej kauf než jsem naštípal asi 5 metrů dřeva a vystřelilo těsnení pístu. Přemýšlím co s tím. Jestli přetěsnit (stálo by 2k) s tim, že nevim kdy to udělá znova (píst působí laciným dojmem) anebo koupit pořádnej z nějakýho bagru a přizpůsobit to konstrukci štípače. Nějaký rady/zkušennosti?
Jenom pro doplnění, píst jsem za 1500Kč zrepasoval, zatim drží. Důvod proč vystřelo těsnění byl ten, že čínská pístnice neni chromovoná, jak by se slušelo. V kombinaci s tim, že se štípač nechával odstavenej ve vysunutý poloze, pístnice korodovala a to životnosti těsnění neprospělo. Takže parkovat zásadně v zasunutém stavu.

Ano a vertikální stípačka je celkem posilovna, zvlášť když podlážka je vyvýšená, protože je pod ní olejová nádrž. To fakt nechceš.

https://cz.hecht.cz/elektricky-stipac-n ... XPEALw_wcB


Jinak začínám uvažovat o nečem takovým

https://www.youtube.com/watch?v=M521iXCsHKs
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Jason »

Ty automaty jsou pecka ale ty ceny...

Jinak u nas i jezdi s tou automatickou stipackou na objednavku. Traktor s rukou, naklada klady a z dopravniku se sype nastipany drevo..
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Bill Masen »

To už není ono...
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Jason »

Znamej to pouziva nahore na Sumave, celej rok si shromazduje drevo a pak jednorazove udela treba 100 - 150m.. ale k baraku by to bylo asi moc
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od MarS »

Myslel jsem nějakou čínskou hračku ne Hakki Pilke ;)

20ti tuna z Číny by údajně vyšla na 90k bez elevátoru, plus daň a clo. Když bych to vzal s kamarádem na půl, tak už to tak hrozný neni. Ale nevim, je to ve fázi úvahy.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Rafael »

Smutný report ze smutného konce více než stoleté Jaderničky kterou zabilo jmelí a má neschopnost ho zlikvidovat.
soubor_2_20210919145818177.jpg
Na obrázku musí být samozřejmě pes jako společník a "pomocník".
A zahradní invalidní vozík zn. Terra- Vari bo se mi blbě chodí
A ani bez stolečku by to nešlo bo se mi i blbě stojí
IMG_20210916_160844_20210916221914162.jpg
IMG_20210916_160844_20210916221914162.jpg (117.67 KiB) Zobrazeno 4275 x
IMG_20210916_160856_20210928212244745.jpg
IMG_20210916_160856_20210928212244745.jpg (106.47 KiB) Zobrazeno 4275 x
Dále ta pila má lištu 40 cm, (pro srovnání průměru kmene), kladivo váži 15 kg a ani s větším množstvím štípacích klínů se neosvědčilo vůbec.
Stejně jako ta ručně, teda pod bucharem, kovaná sekera na kterou jsem si vybral a sám odlil speciální uhlíko-manganovou ocel. Problém nastal s kovářem. A ta velikost se mu taky vůbec nelíbila. Čepel se nakonec 23 cm rozkovala. A i nad tím, že její oko musí být uděláno na standardní násady na krumpáče.
No kdybych dodržel původní záměr, že ty krátké špalky naštípu hned u toho pařezu, nebo na něm, seděl bych tam beztak ještě doteď. Sekání v sedě má jisté úskalí.
*
A před pár dny jsem zkusil úplně primitivní a možná pro mnohé i debilní metodu.

To není ftípek, fact se mi to osvědčilo a taky překvapilo.
Jednoruční těžší fajslík, (kladivo) a obyčejné majzlíky, (sekáče) se s tím mimořádně houževnatým dřevem poradí. I v sedě.
Jen je dobré začít se štípáním na nějakých prasklinách.
*
Taky mě to mohlo napadnout dřív...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od JOBU »

Už som videl stiepať drevo aj so zbíjačkou (upravený sekáč).
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Piston »

My podobnou jaderničku, jakou jsi pokácel, před třemi lety brutálně prořezali. Zvládla to a už zase plodí. Doufám že ještě dlouho bude… Pod Beskydami se jmelí hrozně rozšířilo a zapříčinilo, že většina těch starých vysokokmenů odešla. Osobně doufám, že se podaří vyvinout nějaky snadno aplikovatelný postřik proti tomu svinstvu, jinak nevím, co dál.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Venet »

Tu sme trochu mimo témy, (keď tak nech to admin presunie do ovocného sadu) - Postrek je.
Ale zatiaľ to robí len Mendelka - univerzita, je to na báze rastových hormónov a strieka sa v zime. Viac v druhom vlákne...
Hmmm tej jaderničky je škoda, keby sa pred pár rokmi prerezala - odstránilo imelo, tak možno by teraz už znovu naplno plodila.
A (neviem či tu aj nieje) videl som dokument ako štiepali kmene stromov dynamitom. - aj to je cesta :-)
Cogito, ergo armatum sum.
Odpovědět