Efektivní řezání palivového dřeva

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od Strelec45 »

Tak tomu říkám vychytávka. :yes Kolik to koštuje? Prodává se to i tady? Ď.
Uživatelský avatar
Stenly
Příspěvky: 23
Registrován: 12.11.2013 14:53
Pohlaví: muž

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od Stenly »

Zítra ti můžu zjistit jak cenu tak počet kusů k dispozici, dneska bohužel ani ťuk. Dá se to koupit normálně v ČR .. ale je fakt že jsem to viděl jenom na jednom místě. Pošli mi zítra ráno PM abych si vzpoměl, já zjistím bližší info a dám to sem.
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od MrPorter »

Uživatelský avatar
Stenly
Příspěvky: 23
Registrován: 12.11.2013 14:53
Pohlaví: muž

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od Stenly »

295,- a k dispozici je poslední kousek skladem. Není problém objednat další ale až na jaro/léto.
Marty
Příspěvky: 53
Registrován: 26.01.2014 22:39
Pohlaví: muž
Bydliště: slezsko

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od Marty »

Zdravím rozpade
sic je to můj první příspěvek, ale už se zde nějakou dobu toulám.
mně by spíše do PA zajímala pila která zvládne i pořádné klády něco takového http://www.youtube.com/watch?v=ekyJ8pMbTcE. 5 minuta je docela působivá :shock: Jenom nevím jestli to jde někde sehnat.
hezký den
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od Josef »

Koupit v ČR - to asi těžko. Možná vyrobit - kdyby to někdo namaloval v Autocadu, tak by se to možná dalo nechat vypálit laserem z pružinového plechu.
Jak jste si možná už všimli, pokud jde o efektivní řezání, většinou se řešení pily stále motá okolo "švédského ozubení" (čtyři nebo pět trojúhelníkovitých zubů, které řežou po stranách drážky a přerušují vlákna dřeva, pak oboustranný "vyhazovák", který přerovná dno drážky, aby další zuby neskotačily po nerovnostech).

Každopádně pila do PA-doby musí být z materiálu, který má v celém průřezu stejné vlastnosti. Žádné povrchové kalení nebo nedej bože nitridace. To je dobré dnes (tvrdost, otěruvzdornost) kdy se dá opotřebený plátek snadno nahradit novým, ale v PA-době nesmí být pila extrémně tvrdá+křehká - musí jít brousit ručně (pilníkem), i když se ohne nebo v řezu sevře, nesmí se zlomit a i když už broušením listu z její šířky značně ubude, musí být stále stejně tvrdá, ne že se povrchově vytvrzená vrstva odbrousí a dál zbude bezcenné jádro měkké jako "bláto".
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od Kocour »

Technická poznámka: takový tvar zubů se nazývá "hoblovací ozubení".
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od viktor »

asi by nebylo od veci schvalne zkusit porovnat vzdalenosti na ktere je slyset cinnost v lese a to jeste za ruznych podminek, např. bezvetří, větrno, déšť ...
činnosti :
a) řezání motorovou pilou
b) řezání ruční pilou
c) doprovodná činnost při řezání ruční pilou , zatloukání klínů, udery sekerou atd..

viktor
Marty
Příspěvky: 53
Registrován: 26.01.2014 22:39
Pohlaví: muž
Bydliště: slezsko

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od Marty »

v rámci zlepšení fyzičky jsem zkusil vyrazit dělat probírku pouze ze sekyrou a rámovou pilou.
les je vzdálen od domu cca 50 metru (vlastní les žádné šméčko). manželka údery sekyry a řezaní v domě vůbec neslyšela.
Sekera je hlasitější, ale je to docela přirozený zvuk kdy nikoho nenapadne že se nějaký zoufalec v době motorových pil pokouší udolat strom ručně.
Motorová pila jde slyšet řádově na kilometry.
Jinak když se pokouším pří kácení podřezat kmen tak mě nejvíc štve u rámové pily to že poměrně tenký plátek se ohýbá všemi směry a nedrží směr řezu je to hodně závislé na odporu dřeva.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od Venet »

kúpiť sa to dá, grube ich má v katalógu. (teda aspoň mal, jak je to teraz neviem, musel by som pohľadať) Ak ovládač nemčinu, skús západných susedov ;)
Uživatelský avatar
Hans
VIP
Příspěvky: 71
Registrován: 27.02.2012 18:16
Bydliště: Kósek vod Štatlu

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od Hans »

Rozumím správně, že hoblovací ozubení vypadá takto?
Obrázek

Ohledně vlastní výroby takové "pilečky":
Jsem ochoten pokusit se (nejsem zrovna profikreslič) vytvořit výkres pro laser, pokud mě tedy někdo zkušený trochu nakopne ohledně rozměrů a případných poměrů...
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1587
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od Grunt »

Marty píše:5 minuta je docela působivá :shock:
Opravdu netuším co zaujalo tebe. Ale ta Dolly, sakra, to je ale baba. Od té bych fakt nechtěl dostat krumpáčem do hlavy. :)
Dal jsem si trochu té práce a zjistil, že Dolly Chapmanová klátí klády jednu za druhou dodnes: http://www.sharpcrosscut.com
Doporučuju mrknout do sekce s Linky. Např. technika podřezávání je hodně zajímavá (proč tohle nenapadalo mě, když jsem tak chytrý?), ale hliníkové vodítka, to je asi úplně nový level.
Marty píše:Jenom nevím jestli to jde někde sehnat.
Pokud to budeš chvilku sledovat, zjistíš, že nářadí si dělají sami. Takže bych začal tak jak doporučují oni. Prvně asi nějakou dobrou literaturou. Crosscut saw manual se dá sehnat na Amazonu (novější vydání tady), pokud si stejná držgrešle jako já, stačí se držet rady v komentářích:
get it free from those helpful friendly ( I mean that seriously) folks at the US Forest Service. It's also a good resource for history buffs.
, konkrétně zde (snad je to ono). Když budeš vědět co vlastně chceš, můžeš si to načmárat v Autocadu, nechat vypálit někde na laseru (řekl bych, že to oni nedělají jinak), pak budeš potřebovat trošku standardního zámečnického a truhlářského nářadí (ty nástroje na to dolaďování zubů u nás sehnat nebo vyrobit asi bude mnohem větší problém než pila samotná) a můžeš mít vlastní mechanickou děličku klád aniž by si na tom musel nechat půlku výplaty. Řekl bych, že dobrá literatura bude asi ještě o řád důležitější u tohoto problému než vlastní nářadí. Jinak díky moc. Video v podstatě potvrzuje to co už jsem si myslel a také odpovídá na fundamentální otázku, kterou jsem začínal jako nadpis tohoto vlákna samotného. Přeřezat vlastnoručně kládu je očividně docela věda.

Jo a ještě jedna otázka na závěr komentáře: Kde chceš u nás vzít takové klády o průměru o hlavu větší než je malinká Dolly Chapmanová ke cvičení?
Marty
Příspěvky: 53
Registrován: 26.01.2014 22:39
Pohlaví: muž
Bydliště: slezsko

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od Marty »

Takové klády jaké je schopná přeřiznout ta Dolly tady snad ani nerostou.

Ale už jako prvňáček jsem chtĕl být dřevorubcem (tím jsem se nestal, ale zas mi rostou velké brambory :mrgreen: ) a tak mnĕ uchvátila ta kolkce ručních pil. Nĕco podobného jsem vidĕl na dovolené v Českém švýcarsku povĕšené v hospodĕ na zdi. Asi ještĕ po původním osazenstvu.

No prosťĕ bych si rád zkusil pokácet pořadný strom pořádnou ruční pilou. Motorovku mám a už jsem s ní aj pár kytek pokosil. Rekord je asi dvĕsťeletý buk který nám po zásahu blesku celý uschnul. Bylo to dosela o hubu svah jak sviňa uprostřed strouchnívĕlý a pouze 40 lišta.
Přihlášen
Příspěvky: 8
Registrován: 31.03.2015 20:28

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od Přihlášen »

Ahoj, můžu se zeptat, kde byste nejpravděpodobněji sháněli nějaký benzín třeba do motorové pily, kdyby došlo ke kolapsu klasické distribuce? Nerad bych se spoléhal jenom třeba na drátové pilky atp., protože na větší stromy... (u vlastního dřeva neřeším problém légálnosti). Díky za odpovědi.

Pokud se to zde již řešilo, pardon, stačí odkaz.
Dáda
VIP
Příspěvky: 98
Registrován: 13.04.2012 22:42

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od Dáda »

Pro eventuální dobu bez elektřiny a benzínu se chci vybavit dvoumužnou ruční pilou (břichatkou, kaprovkou). Česká firma Pilana je má v několika provedeních a v ceně od cca 700,- Kč.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od sigmark »

přihlášen: když to jezdí na benzín, bude to jezdit i na líh
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od Baca »

Bude len nie velmi dlho :-) Nizsie pracovne teploty (hojnejsim mazanim sa da poriesit) problem budu vsetku gumove suciastky prichadzajuce s liehom do styku.
Prežiť !!!
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od paja »

až nebude benzín tak budou chybět náboje...
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od Desouza »

až bude chybět benzín a náboje tak nebudou lidé ...
Vincit omnia veritas .
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

Příspěvek od Venet »

Sprav si zásoby z Aspenu alebo oekomixu. Sú to syntetické náhrady benzínu, a nepodliehajú degradácii - žiadna biozložka...
Cogito, ergo armatum sum.
Odpovědět