Efektivní řezání palivového dřeva

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od štaflík »

O Dolmaru jsem se dočetl samé dobré věci, takže když jsem kupoval pilu, šel jsem do něj, PS 400. Starší model, ale prý držák. Po pár hodinách provozu pila nerada startovala. Reklamováno v Teplicích (kde jsme jí i koupil). Chvilku OK, pak zase. Takto asi 3x. Pak měsíc po záruce opět nestartovala, řekli že je v háji zapalování za 2500,- Docela jsem řval, že pila dělá (resp. nedělá) to samé, jako když jsem jí X-krát reklamoval, tak řekli, že teď je to něco jiného. Takže vyměněno, nakonec sleva.
Po čase servisována v Ústí na Bukově, kde alespoň uměli dobře nabrousit řetěz (v Teplicích ne). Abych to zkrátil, pila blbne dodnes. Teď už startuje, ale pro změnu chcípá zahřátá. Vyměním si svíčku a pak už nevím. Z dnešních bych šel už asi jen do Stihlu, nebo vyšších řad Husquarny. Jenže 450 od Husquarny už stojí ranec. Nebo předimenzovaného číňana Fuxtec 162. Řve to, antivibrace naprd, ale vše je z kovu, motor je předimenzovaný a pila drží jak židovská víra.
Nakonec jsem nejrychlejší v ruční kombinaci oblouková pila Bahco a Ka-Bar Cutlass Machette.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od jerry.mysak »

husqarny jsou dneska už ojebaný i v profi řadě. Kup si nějakou 10 let starou , bude za 1/4 ceny, koupíš jen píst a kroužek (válec většinou drží) za pár stovek a máš pilu jak hrom. Díly ale nakupuj na webu. Dával jsem pilu do Prolesu v Budějcích a řekli mi že prej oprava 11 000 !!! Tak jsem si ji spravil sám za asi 1200 a to jsem měnil i věci co byli celkem v pořádku. Pila i s opravou mě stála 6 000. Je to husqarna 365. Síly má dost.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Lyster »

DeadMan píše:Příprava na zimu se nesmí podceňovat ;)
Máme stejný vkus :)
Přílohy
20180216_220610.jpg
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od DeadMan »

Gratuluji, výborná volba ;) :yes
You cannot kill me as I am already dead!
Atraidis
Příspěvky: 81
Registrován: 26.01.2017 10:47

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Atraidis »

Taky mám tuto kombinaci a zatím spokojenost :)
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Ibex »

Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Bill Masen »

Tady to maj hoši pošéfovaný motorově. :rofl
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od dracekvo »

To víš, někdo svoje končetiny má rád a někdo ne :)
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Nuwara »

Ibexi, podezřívám tě, že jsi ani tak neocenil technické provedení, jako spíš tu možnost dát to manželce jako dárek :-)
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Ibex »

i ty kujóne :-D
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Stenny »

Posledních pár let jsem řezal dřevo na zimu jakousi elektrickou motorovku Hecht (přesný model nevím, darované pile na zuby nekoukej), která se mi ale začala tak nějak rozlézat a proto si plánuju výhledově udělat radost novou motorovkou, tentokrát benzínovou, protože mám lesní pozemek a tahat za sebou kabel není nic šikovného. Vybírám zatím mezi Dolmarem a Stihlem, konkrétní model si budu asi napůl vybírat podle toho, co mi dobře sedne do ruky.
Dvě otázky:
- Stačí k provozu benzínové pily návod a to, co jsem se dočetl v tomhle vláknu? V ohledu benzínovky "nevím, co nevím," nemám srovnání její choulostivosti oproti elektrické. Doteď jsem dlouhodobě neprovozoval žádné benzínové zahradní nářadí a nechci se to učím tím, že zničím pilu :)
- V jakém ročním období se dají čekat slevy na pily, pokud se dá říct? Podzim?
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od colek »

Nevím jak Dolmar,ale Stihl mívá slevy na pily na podzim.Na jaře mívá ve slevě zbytek.
Uživatelský avatar
jolky palky
Příspěvky: 384
Registrován: 12.12.2014 21:56
Bydliště: KH kraj

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od jolky palky »

Za mě určitě Stihl. Pohybuji se v lesním hospodářství a nikdo z profíků co rubou denně či amatérů, kteří dělají každý rok 6 vleček dřeva na topení Dolmar nemá.
Typ vyber dle předpokládaného průměru kmene který budeš řezat a taky hmotnosti.
Pokud nepoděláš poměr olej:benzín a občas vyčistíš filtr tak se nemá co posrat.
Toť má zkušenost.
„Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!“
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od dracekvo »

Mám několik let (určitě víc jak 10) malou pilu partner. Nařezala několik desítek valníků dřeva za traktor a stále slouží. Ale je spíš na probírku. Není tak těžká, líp se s ní dělá, ale kácet velkej strom je o řadě kompromisů a trápení. Nedavno sem jí doplnil o velkou Stihl a je to nebe a dudy. Při kácení velkejch stromů naprostá lahoda. Ale ta hmotnost je znát, hlavně na záda.
Dále sem arzenál doplnil ještě o aku pilu makita a taky to není od věci. Hmotnost, neustálá připavenost k práci a ticho má něco do sebe. Vypadá to, že nahradí kompletně toho partnera. Jen ta cena.
Naštěsí už je aku systém, kdy jedny baterky můžete používat pro všechno možný. A samotné nářadí bez aku je celkem za akceptovatelný částky.
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od surikata »

Před vánoci koupena Husqvarna 365 xp a paráda. Spotřeba a výkon paráda. Je to výkonná pila bez eko a jiných blbin pokud chcete pilu na X let tak tuhle. Mám i starou Sachs Dolmar 114 a ta je už uštvaná a starou Husqvarnu 235 a a nová to je věc.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Venet »

Stenny, ak chceš pilu, ktorá má vydržať dlho, tak choď do starých modelov (v huske bez elektronických fičúrin, v štilke bez 2mix motor) takže pozeraj po starej husqvarne (modely nepoznám, ja mám všetko štilky) alebo dolmar - že robí nejaký model už 20rokov, tak ten. Skôr hľadaj poloprofi, určite sa vyhni hobby.
Alebo sa dajú zohnať dobré profi píly na nete - bazárové alebo repasy z nemecka.
Pokiaľ ju chceš mať na dlho- rozpadlícko-prepersky, tak sa určite vyhni novým modelom (ala 2mix motor v štilke) výkon je vyšší, trvanlivosť podstatne nižšia.
Cogito, ergo armatum sum.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od viktor »

dela jsem v tezbe, pak rizikove kaceni a ted jsem na chalupe topim drevem, před cca 3 tydny me privezli jednu vyvazeci soupravu palivového drivi na pilu a sekeru se uz nemuzu ani podivat a bolime cele telo...a jsem strojar :-) tolik ke kvalifikaci :-)
ještě před par lety byla naprostou jednickou husq... hlavne ergonomii, proste byla vyvazena v ruce. stihl byla vedle toho neohrabane kopyto z které te bolely ruce.. tad uz to asi tak plne neplati..
lacine pily kterých je všude plno, vcetne modelu "znackovych" fy stoji celkem za houby, proste uz se to naučila delat i husq a stoji za houby, uplnym klenotem jsou pily za cca 2 tis ted třeba v tescu s obrovskou listou jen se nadres a stoji to za houby.. cinsky bratr husq jako je třeba partner ma zivotnost tak 2 roky finito, odejdou ložiska cerpadlo , proste vse... klika nevyvazena .proste když to fakm nas na velice obcane rezani tak jo ale jinak fakt ne..
tasd mam uz asi 4 roky dve pily..
dolmar 35 a malého jednorucniho hechta :-)
obecne nemá cenu velka lista, to je na houby, malou listu bohate staci, mensi brouseni a je to lehci do ruky, benzin jen 100 oktan a pomer 1/40 mas klid, idelalni je takovej ten dvou-kanistr primo pro pilu, asi 6 mixu pro motor a asi 2,5l po olej. Olej pouzivam co najdu a nebo koupim v akci motorak, prevodak, cokoliv mimo eko, eko muzes používat jen pokud s pilou porad delas, třeba v tezbe, ale pokud ji mas jen na obcasne pouziti tak se ekoojejum na retez vyhni, ztuhnou a odejde cerpadlo.
pokud pouzijes 100 oktan benzin nebudes mit problémy s tryskama a vůbec zivotnosti namíchaného mixu...a vůbec s motorem, oleje pro motorove pily se prodavaji s takovou tou odmerkou na 5l benzinu, tak jinalej vrchovatou na 5 l a bude to dobře. Retez se ostri většinou po jedne nadrzi benzinu. Jen ho lehce obtahnes pilnikem. pilu za listu upnes do sveraku a pokud ho nemas tak se pradavaji takove male svetky na listu co zarazis bud do parezu a nebo do spalku a pila v tom dobře drzi. Na pilnik se prodavaji ruzne pripravky co ti brou seni usnadni, proste se to nauc. Nosit retez na nabrouseni jen´v krajni nouzi a nebo pokud ti jede sejdrem a nebo je hodne pokopanej, proste pokud si trefil sutr atd..
Majel jednorucni hecht za cca 2500kc je supr. je dobře ovladatelny jen jednou rukou a to se nekdy fakt hodi, narezal neskutecne. asi po mesici zacal zlobit a dost me natrapil. Dely se zahadne věci.Nakonec to vyresila vymena palivove hadicky, byla spuchrela ( u nového ) a proste si občas nasala vzduch a pila nemela vykon.
Stipacky na drevo nejsou spatny za predpokladu ze a ) potrebujes rozstipad dlouha polena b ) mas stejne dlouhe spalky..
poradna sekera je rychlesi, asi naprostou jednickou ve fiskars...poradnou stipackpu fiskar vezmes i peknej spalek na jednu ranu. Ale pozor, fiskarsky jsou hodne tvrde a krehke. proste nepoužívat jako kladivo ci palici na kliny atd.. není zadne univerzalni naradi jako sekera za 100 kc u napr penny.
proste nejhorsi co mutete udelat si koupit hodne vekou pilu s hodne vellkou listou michat mix v petkach z 95 naturalu, mazat ekologickym olejen retez.. plandajici retez :-) taky perla, retez musí byt dotazen tak ze tahem za nej ho nemuztes cely vytahnout z drazky listy... rezu jen na plny plyn. vyuzivam operku ( takove to zubate na tele pily hned vedle listy atd...
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Rafael »

Stipacky na drevo nejsou spatny za predpokladu ze a ) potrebujes rozstipad dlouha polena b ) mas stejne dlouhe spalky..
poradna sekera je rychlesi,

No, to hodně záleží na místních podmínkách. Jaké máš dřevo, jaký kotel, pecky kachlák, fyzickou kondici a tak....
My máme vše malé takže potřebujeme drobnější polínka. Řešil jsem to kdysi odkory z pily které byly skoro zadarmo. A taky jsem kácel známým ovocné dřeviny s tím, že si nechám části kmenů použitelné k výrobě řeziva a na topení jsme používali jejích odkory. To vše se štípalo velmi dobře a jakoukoliv sekerou. Jenže ty zdroje časem došly.
Tak jsem začal zpracovávat odpadní kulatinu z lesa. Kvalitní nikdo levně neprodá, tak jen se nabízí ten sukovitý jinak nepoužitelný odpad.
(Jeden rok jsem za sezonu přerazil sedm topůrek a zlomil jednu čepel).
No a tak mi ta štípačka hodně chybí. Neskutečná dřina při štípání takového materiálu na polínka to je.
Z mého pohledu a podmínek není problém pila, ale to štípání.
Pro mé účely byla kdysi i ta úplně první el. řetězová narexka dostačující.
(Byla udělána, vypadala jako spíš flexa a všichni známí se ji smáli. Ale jak viděli co s nabroušeným řetězem a i s krátkou lištou dokáže, smích je přešel. Ale pravdou samozřejmě je, že se nejednalo o desítky kubíků kmenů a celodenní práci).
*
Jinak pokud to jde preferuji velkou cirkulárku. Samozřejmě s krytem a rozevíracím klínem za kotoučem.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Strelec45 »

JJ, tuhle Narexku ještě mám taky. Na 1000 W, toho zvládla fakt dost, ale spalovák je spalovák. :lol:
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Rafael »

Jo, to určitě jo, o tom nemá smysl debatovat. A z hlediska rozpadu už vůbec ne.
V mém příspěvku nešlo ani tak o pilu, ale spíš o štípání dřeva.
Ale z rozpadlického hlediska by možná mohly zajímavé akumulátorové pily. Daly by se nějakou dobu udržovat při životě fotovoltaikou apod.
Ale zkušenosti nemám. Jak s těmi akumulátory, tak se strojky jimi poháněnými. (Nemám ani aku-vrtačku).
*
Při údržbě velkého sadu, kam nevjel velký traktor, kdysi otec pod rukou sehnal sestavu Terra Gutbrod m.j. se žací lištou.
Neskutečná mrcha to byla. Než se trápit s ní vyrobil jsem si bubnovku s třífázovým motorem a raději jsem za sebou tahal desítky metrů kabelů.
Nějak jsem zanevřel na benzínové motorky tehdy. Jasně, že jsme jen možná tehdy narazili na nějakou mrchu kterou nikdo spravit nedokázal a časem se ty strojky staly spolehlivými, ale na řadu let mě to ovlivnilo a preferoval jsem el. stroje.
Třeba i v tom směru, že dodnes nemám benzinovou pilu. Jenže nemám les, krást dřevo nemám v úmyslu, potřebuji řezat jen ve stodole, dvorku nebo v sadu a kabelů mám dost...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Odpovědět