Sklo

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Sklo

Příspěvek od Josef »

Včera, když jsem přesklíval prasklé okno, jsem si uvědomil, že v PA-době to může být docela zásadní problém. Lidstvo používá zasklená okna mnohem déle než elektřinu. Jenže tabulové sklo se dnes vyrábí kontinuelním tažením pouze v několika firmách na světě. Sice v obrovském množství, ale to nám příliš nepomůže, pokud se tyto koncerny ocitnou třeba bez energie nebo si prostě jen tak klidně zkrachují. Jsou to technologie, které s patrou nadšenců ze dne na den neobnovíte. Jistě, namítnete - skla je všude dost, můžeme v nouzi vyřezat sklo ze dveří opuštěných supremarketů. Ale ono to není tak snadné, jak se zdá - jak zruční jste při práci se sklenářským diamantem?
Sklo má bohužel velmi vysokou "úmrtnost". V neklidné době pár kamenů, výstřelů nebo jeden výbuch vyvětrá prakticky celé sídliště. V létě se to ještě snese, ale v zimě je to během několika desítek minut velmi zásadní problém (pokud nemáte alespoň několik sololitových tabulí nebo kartonových krabic a hrst hřebíků "papíráků". Možná by stálo za to, uvažovat třeba i na vsi o tom, mít doma pár náhradních tabulek (alespoň na zasklení oken vedoucích do dvora, když už ty na ulici z bezpečnostních důvodů zazdíte) - abychom nemuseli po vzoru někdejších horských salaší vpouštět světlo do domu jen otevřenými dveřmi nebo dírou ve zdi zakrytou při velkých mrazech surovou zvířecí blánou nebo celý den svítit. Jako alternativní řešení mě sice napadá zazdít místo oken dobře srovnané láhve, ale to je zase plýtvání cennou "surovinou" potřebnou ke konzervaci a sterilizaci potravin...
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Sklo

Příspěvek od marish »

Zrovna včera beru vozejk u supermarketu, koukám na skleněné výplně budky pro vozejky, místy poznamenané vandaly, a říkám si, jak samozřejmě dnes sklo vnímáme, a rozbíjíme a jak nám možná bude jednou scházet. Je ho teď sice všude dost, ale sklo má prostě vyšší úmrtnost...
Roman
Příspěvky: 87
Registrován: 05.01.2012 13:26

Re: Sklo

Příspěvek od Roman »

Zrovna včera jsem v duchu řešil, jak nahradit okenní tabulku, kterou přikrýváme pařeniště. Uvažoval jsem o extrudovaném plexisklu, ale to nepropouští UV záření, takže by naše jarní zelenina byla jako bledulka.
Na to, abych nesl staré, oprýskané okno ke sklenáři se mi nechtělo. Ale budu muset to řešit, změřit a nechat si nařezat sklo na míru.

Co se týče vyvětrání sídliště po výbuchu, tak bych místo skla použil silné, ale průhledné igelitové pytle na stavební suť.
Obrázek
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Sklo

Příspěvek od Josef »

Jak moc je ten pytel mrazuodolný? Mě se dlouhodobé "soužití" s plasty zatím neosvědčilo. Kalsický igelit i třeba PET-flaškovina na povětrnosti (při drobných vibracích způsobených větrem) většinou přežije sotva jednu sezónu. Celé léto dobré, začátek zimy taky, ale když to projde několikadenními tvrdými mrazy v únoru a pak přijde březnová dekáda, kdy se objeví intenzivnější (já říkám "pichlavější") slunce, tak degradace plastů začne postupovat už velmi rychle, objeví se mikrotrhliny a v zápětí drobné vibrace (způsobené větrem) materiál doslova rozpraskají na kusy. Zajímavé je, že třeba Šimánek má na srubu v Kanadě plastové fólie v oknech už několik let, odolávají mrazu až -50°C, "pichlavé" sluníčko jim taky nevadí a podle fotografií vypadají docela dobře. Ale nevím co je to zač - vypadá to jako silnější astralon ve svitcích.
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Sklo

Příspěvek od Artifex »

Roman píše:Zrovna včera jsem v duchu řešil, jak nahradit okenní tabulku, kterou přikrýváme pařeniště. Uvažoval jsem o extrudovaném plexisklu, ale to nepropouští UV záření, takže by naše jarní zelenina byla jako bledulka.

Běžné okenní sklo většinu UV záření pohltí či odrazí, propustnost bývá pod 20%.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Sklo

Příspěvek od alibaba »

Nedelejte z toho vedu ,ja jsem po leta pouzival igelit a ono to tak vydrzelo jednu sezonu a pristi rok jsem to musel vymenit a propousteni zareni mne ani nenapadlo, ale zelenina byla vzdy vyborna .....
Roman
Příspěvky: 87
Registrován: 05.01.2012 13:26

Re: Sklo

Příspěvek od Roman »

20% mi stačí. Jedná se o dlouhodobou expozici.

Josef: V mrazu, pod -10°C a níže, budou okna zakryta dřevěnými okenicemi, aby neunikalo teplo. Degradace plastu UV zářením samozřejmě bude, v létě je doporučuji sundat.
Jinak s těmi pytli na stavební suť mám dobré zkušenosti, vydrží celkem dost, než se protrhají. Jsou sice dražší, ale 50ks do zásoby se dá koupit pod tisícovku.

Až se situace zklidní, a regiony ovládnou místní zemanové, rozjedou se zase místní sklárny na Šumavě, vyrábějící tabulové a zrcadlové sklo. Jen musejí mít hodně dřeva.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Sklo

Příspěvek od Josef »

:nod
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Sklo

Příspěvek od Venet »

Lexan, a ked je aj viackomorovy, tak ma aj dobre tepelno izolacne vlastnosti. A nejaky ten kamen tiez v pohode ustoji. A ked preleti gulka, tak sa diera jednoducho zalepi. Na pristresku pre auto mame asi 8 rokov lexanovu striesku, zatial je bez akejkolvek ujmy alebo degradacie (teda az na to ze je spinava - nema ju kto umyt)

samozrejme, nieje to sklo, nieje cez to vidiet, ale svetlo to prepusta krasne
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Sklo

Příspěvek od Kapo »

Až to kníkne, bude vhodné uvažovať inak. Úplne inak. :rock
92.jpg
92.jpg (42.5 KiB) Zobrazeno 13744 x
Přílohy
91.jpg
91.jpg (103.65 KiB) Zobrazeno 13744 x
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Sklo

Příspěvek od JimmyJazz »

to vypada spis jak pet lahve...a pokud ano, tak u steny takoveho domku staci zalozit malej ohynek a nazdar.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Sklo

Příspěvek od Kapo »

Jasné. Zapríčinili sme rozpad spoločnosti, infraštuktúry, nikde nie je ani tabulka skla, a ešte aj rozložíme ohínek u zdi..... :lol:

Sa tu predsaj rieši náhrada skla v budúcnosti po rozpade. A lepšie ako igelitový mech, alebo už neexistujúci lexan bude zamurovať okno petkami, alebo sklennými flaškami, alebo zaváraninovými pohármi.
Niečo sa vždy najde. Ale aj všetko sa dá zničiť. :head
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Sklo

Příspěvek od JimmyJazz »

Je totiz treba myslet i na obranu daneho obydli, proto jsem to zminil. A vyjma toho, ze uvedeny material je horlavy, tak ma i nulovou balistickou odolnost. Nicmene, opravdu je to OT.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Sklo

Příspěvek od Kapo »

Svetlo a teplo nebude treba len na privátnom bunkri. Dôležitejší by mohol dáky skleníček na rýchlejšie dopestovanie nevyhnutných potravín.
Bežné otvorené políčko bude neustále kde kto ohrozovať. A taký skleníček na streche by mohol byť vhodným bezpečným riešením na dopestovanie sadby-zelenina na semeno, pár vitamínkov, planty na ďalšiu výsadbu na von.

A práve flaše, petfaše či poháre sa dajú použiť na výstavbu napríklad zimnej záhrady. ;)

Edit: osobne by som to doma nechcel, ale ak by núdza pritlačila...?
http://zahradkar.pluska.sk/zahradkar/pr ... erial.html
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Sklo

Příspěvek od vrb »

Se sklem jsem experimentoval jako dítě, nikdy se mi nepodařilo nic ze skla vyrobit, protože při chladnutí to popraskalo na kousky. Taky by mě zajímalo jak se to vlastně dělá.
Viděl jsem na jarmarku předváděčku skláře, a měl na chlazení jakousi pec, ale detaily neznám. BTW během dne propálil 2ks 33kg propanbutanových flašek... za těch pár skleněných prasátek a jiných blbin dost strašlivé množství energie. Sklárny ve Světlé nad Sázavou zkrachovaly taky hlavně díky účtům za plyn.

Co jsem se zajímal tak první tabulky byly vyrobené tak, že ručně sklář vyfouknul bublinu a za horka ji točil co to dalo. bublina se rotací zploštila a když po odstřižení zakápnul dírku po píšťale, vzniklo cosi jako izolační dvojsklo, jenže kulaté. to se pak slepovalo olověnými pásky do větších tabulí. Dovolit si to mohl šlechtic od barona výš. Nám zůstanou nejspíš igelitové pytle a zvířecí měchýře.

další alternativy
Pokud by šlo jen o přenos světla a ne o průhlednost. mám na stodole tenký vlnitý laminát a jsem s tím velice spokojen.
Ve vzducholodích byly okénka ze slídy a když se sehnala kvalitní, bylo skrz to velice dobře vidět, jen nevím kde se šlušná bílá slída těží.

Dneska se dělá sklo FLOAT tzn že roztavená sklovina plave na hladnině cínu, tím má dokonalou hladkost bez použití speciálních leštěných tepelně odolných materiálů.

AD efektivita zasklívání a pevnost zasklení: ještě po 2.WW se používaly železné rámy vyplněné malými tabulkami. Malá tabulka má mnohem větší odolnost než velká tabule, výměna je mnohem méně nákladná a výroba malých tabulek by se dala udělat i středověkým způsobem. přitom celková průhlednost okna není o tolik zhoršená.

skladování skla - po pár letech sklo natolik překrystalizuje že se skoro nedá řezat diamantem a je mnohem křehčí. vyklízel jsem starou školu kde byly rezervní tabule zasklení pro skříně staré 40 let. nedalo se to použít na nic a při manipulaci se staré sklo lehce tříštilo v rukách a padalo na schody, nakonec jsme to museli rozmlátit v kalfasu přímo na půdě a dolů nosit střepy v kýblech. Doporučuju v rámci nácviku zkusit něco se starými okny , která se dnes všude vyhazují po výměně. Je to zcela jiná práce než s fungl novým sklem.

na Sibiři a Aljašce začátkem 20.st do stěny jeskyně zabetonovali skleněné lahve, cokoliv jiného jim vylomila vichřice. Dneska se tomu říká luxfery a vrací se to do módy.
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: Sklo

Příspěvek od Frank »

Jenže loxfery mají naprosto pekelné tepelněizolační vlastnosti.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Sklo

Příspěvek od Fabulous »

vrb píše:Se sklem jsem experimentoval jako dítě, nikdy se mi nepodařilo nic ze skla vyrobit, protože při chladnutí to popraskalo na kousky. Taky by mě zajímalo jak se to vlastně dělá.
Sklo se po zpracování "ustaluje" a pomalu chladne ve sklářských pecích. Nevím odborné názvy, jsem laik :-) Ale ten proces trvá mnoho a mnoho hodin.
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Sklo

Příspěvek od vrb »

AD Igelit: Přestavujeme, výměna oken a teď zateplení + nová fasáda. Už 2 týdny máme okna přelepená tím tlustým igelitem jak se zde doporučuje. Je to aby se nová okna nezasvinila od omítky, penetrace, stavební pěny atd. Je to hnus.

Světlo to sice trochu propouští, ale je dost depresivní když není vidět ven, člověk musí fyzicky vykouknout když se chce rozhlédnout takže v PA nebezpečné. To světlo je z toho nějaké divné, asi to pohlcuje určitá spektra. Každopádně je to hnusný zážitek a po dvou týdnech toho máme plné zuby. žít takhle roky není nic záviděníhodného.

Kdo nevěří: zkuste si okno v místnosti kde nejvíce pobýváte na měsíc přelepit igelitem z Řempa.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Sklo

Příspěvek od Fabulous »

Neboj, ten igelit na slunci stejně nepřežije víc jak dva roky. UV je prevít :D
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Sklo

Příspěvek od DeadMan »

souhlas
když mi dělali okna tak tam zůstala ta ochranná fólie na rámech a žena z toho byla celá naštvaná že to nejde dolů a vypadá to hrozně atd. no a za rok to slezlo samo ;)
Odpovědět