Sekera

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4372
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Sekera

Příspěvek od bivoj »

Uff, nádhera a krása. Poctivá práce. :yes
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Sekera

Příspěvek od štaflík »

Tak jsem po delší době vzal ven vyvětrat obyčejnou malou Fiskarsku X7 za pár stovek a byl zase překvapen, jak je "hlodavá". Tvrdé, suché dřevo, tak 25-30 cm žvejkala jako nic. Taktéž mě potěšila Sissina, se kterou jsem zkoušet batoning a ta kudla dřevo přímo žere. Sekání menších větví, dělání třísek, polínek, doslova čistá radost.Myslím že ve vesničce Fiskari dělají za pár korun moc šikovné věci.
Axel
Příspěvky: 1
Registrován: 25.11.2012 18:19
Pohlaví: muž

Re: Sekera

Příspěvek od Axel »

ahojte potřeboval bych poradit s touto sekerou :

http://www.armyeshop.cz/detail-sekery-p ... zbaleno=32

Myslíte, že za tu cenu něco vydrží nebo se po chvíli rozbije ? Připadá mi nějak moc levná.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Sekera

Příspěvek od sigmark »

asi bych to nebral clovece...kup si starou zenijni sekerku ačr/bw, nebo to us repro na stejne strance. mam ji a seka. a drzi :-)
Kanaďan
Příspěvky: 34
Registrován: 02.01.2013 19:55
Pohlaví: muž

Re: Sekera

Příspěvek od Kanaďan »

Sekerek pár doma mám. Asi 13 :-). Se sekerami pracuji a bavím se od 6 let, snad i déle. Považuji sekeru za jednu z "královen" vesnického a survival/bushcraft nářadí na vesnici. Další 2 jsou nůž a kosa (ta není bushcraft, ale na dědině je užitečná velmi).
Výběr kvalitní a dobré sekery je stejně obtížný, jako výběr kvalitního a pro danou činnost vhodného nože.
Pro přípracu dřeva na zimu, štípaní je podle mě nejvhodnější obyčejný kalač za 6 stovek. Já mám kalač od Zbirovie s obyčejným, nepoplastovaným topůrkem. kalač má 3,5 kg a dřevo s ním štípu buď obouruč ( metrovice) nebo jednoruč (gnotky do peca) Oproti klasické sekeře je práce s kalačem asi 5-7x snazší, v porovnání se štípací sekerou s klíny podél ostří je práce lehčí asi 2-3x.
na kácení stromů mám 2 velké topory. váží asi cca 1600g, toporo má cca 80 cm, jedna je typově staročeská sekera a druhá má široké ostří a je to typově asi brlíndká, slr má opravdu široké ostří. mám doma 4 sekery wetterlings (jednu s logem Jonsered, jednu Husqvarna a 2 s logem Wetterlings), jednu širočinu po dědovi a pak menší sekery různě nalezené po lesích a ve sklepě. Nemám ani jednu sekeru s plastovou násadou. tatovi jsem koupil fiskarsku 1200 a slouží mu dobře. bratranec si před 4 lety koupil fiskarsku 1500 a za týden jí zlomil toporo. v obchodě mu řekli, že nepoužíval sekeru tak, jak měl. přitom s ní jen štípal dřevo. dřevěné toporo si udělám sám. ve sklepě mám asi půl kubíku štípaných jasanových polen a pár topor jsem už udělal. mám poříz i hoblíky. v případě zlomení plastového topora máte jen pěstní klín. Plast vydrží opravdu hodně, ale nevydrží vše. Dřevo se může zlomit, ale toporo si vyrobím za hodinu nové. Proto je podle mě do postapo doby lepší sekera s dřeveným toporem. Te´d si chci koupit další sekeru, tentokrát od Zbirovie, typově to bude harzska.
Starken
Příspěvky: 87
Registrován: 11.01.2013 16:35

Re: Sekera

Příspěvek od Starken »

Osobně doporučuji již zmíněnou ženijní sekyrku vz.49 (ve Čtení o sekeře je uvedena jako Sekera pro všeobecné použití ČSN 22 5119), dá se sehnat za cca 150-200,- (třeba tady i když dražší http://armatex.cz/sekera.php , popřípadě v kamenných prodejnách excalibourarmy). Její odolnost je veliká a to ze dvou důvodů: topůrko je nakonci (v železe a cca 6cm mimo) chráněno ocelovým plechem a je bezklínková - topůrko drží šroubem. Jedinou nevýhodu spatřuji v kratším topůrku.

Jedna z mála seker, která bez oprav odolavala na táborech našim skautíkům. Všechny ostatní sekery odcházely většinou kvůli zlomení či vylitnutí topůrka (fiskars jsme nezkoušeli, tehdá jediní dva majitelé nenašli odvahu vydat je všanc). Dokonce i celoocelová ("Сделано в СССР"), skončila na dva kusy (pokud si vzpomínám dovažely se dva druhy, jedna byla (zřejmě odlitek) z jednoho kusu a druhá byla víceméně jako klasická, ale topůrko bylo z trubky z nasazenou gumou - tato se nám rozpadla).

A na závěr OT: pokud opravdu chcete řešit kvalitu PA sekyr, najděte si nějaký skautský oddíl (městský - u vesnického hrozí možnost, že narazíte na přirozeně šikovné skauty), které povede rozumně nebojácný vedoucí, který se nebojí řešení úrazů a své adepty na PA sekyry jim půjčte na tábor. Zkušení táborníci mi dají za pravdu, že při výrobě dříví pro taborovou kuchyň je možno zažít a vidět nevídané..... :head
psychomag
Příspěvky: 20
Registrován: 23.02.2013 21:08
Pohlaví: muž

Re: Sekera

Příspěvek od psychomag »

SPAX 16 od Ontario Knife,orig US Army..

Má své nevýhody(např.nejde použít jako kladivo,..) ale jinak převažují jen +++

:D
muzzleloader
VIP
Příspěvky: 766
Registrován: 04.04.2012 14:26

Re: Sekera

Příspěvek od muzzleloader »

JimmyJazz píše:Neco na uklidneni: http://www.youtube.com/watch?v=IPgESIYOVGI - sekera ukazana ve videu stoji bez postovneho 180USD. A dle jejich webu nestihaji vyrabet. A to tak moc, ze zastavili prijem novych objednavek. Delaji rovnez velmi pekne noze.
Proc je to video soukrome?Nejde prehrat :-(
Uživatelský avatar
P. K. R.
Příspěvky: 36
Registrován: 20.02.2013 14:37
Bydliště: jižní Jih

Re: Sekery

Příspěvek od P. K. R. »

Tedy: máme doma jak klasické (jednu velkou na štípání a menší na třísky, občas se hodí i ta zmíněná "tesařská". Kdyby se nasadily všechny, tak jich je hafo. děda byl truhlář), tak i "fiskarsky" (střední a myslím tu největší štípací)....
Jde asi o zvyk/vkus (přiznám se, jsem trochu "retro" ;) ), ale mě osobně padne do ruky lépe klasická, jak na větší polena, tak i na třísky/menší kousky na zatápění (samozřejmě velikost dle potřeby). Ta "moderní" mi přijde "moc lehká", sice je trochu pádnější na hlavu sekyry, ale tím pádem i trochu rychlejší švihem, což se může vymstít, sjet a poranit (to se stalo mě). Někdy se nezasekne dobře. Ale fakt, že když v dřevě není suk nebo jiná nerovnost, tak to s velkou fiskarskou jde většinou na první pokus. Jde samozřejmě o šikovnost :D. Ale klasika, když má nepoškozený topůrko (nedoporučuje se sekat s prasklým!) a je dobře nabroušená, tak má myslím stále něco do sebe...
Jak zde bylo podotknuto, tak pokud se to umí, tak dřev. topůrko jde lehce vyměnit. Problém je ale i ten, že ne vždy do sekyry dnes koupené toporo sedne, tudíž je ho třeba většinou poupravit, většinou jsou ty tvary i hodně "netradiční" (pokud by měl někdo tip na nějaký dobrý zdroj kvalitních ?). Pak je důležitý dobrý zaklínkování. Pokud se to neumí, je lepší za někým znalým zajít. Nahrazovat např. klínky hřebíky apod. není ono. Pokud se sekyra viklá nebo spadává, pak já mám takový fígl, že ji ponořím na několik hodin do vody. Dřevo nabobtná a opět vše drží jak má. Nevím, jak by toto fungovalo v zimě, nezkoušel jsem. Pak samozřejmě kov důkladně vysušit a nakonzervovat.
Důležitý jsou i klíny. Bez nich velká polena nejdou. Máme dva klasický kovaný - spolu s přiměřeně velkou kovovou palicí je to mnohdy rychlejší než se sekyrou. Je tu ale problém v tom, že klín se nahoře rozklepává a vznikají ostré otřepy - čas od času je třeba obrousit flexou. Někdy se stane, že klín/sekyra uvízne ve špalku a nejde vyndat. Snadná pomoc, pokud máme menší klín, nebo postačí i zašpičatělé polínko - klín/sekyra by se měl uvolnit. Je zbytečný a někdy i nebezpečný sekyrou s velkým polenem sekat opačně (krom toho, že je to mnohdy těžké a náhodou špalek může odletět).
Důležitý je samozřejmě i kvalitní štípací špalek, co nejširší a z tvrdého dřeva. Ideální je více velikostí pro různé úkony - na štípání nižší, na třísky apod. vyšší (nemusíte se k tomu ohýbat).

ps 1. Možná to jsou zbytečné poznámky, ale třeba někomu mohou přijít zajímavé :D
ps 2. Jinak na zatápění úspěšně používáme tu sušenou kůru z citrusů, jak se tu někde psalo. Trochu v kamnech prská. Problém je, že když se nějakou dobu netopí, tak zpět trochu navlhne. Ale je to dobrý zlepšovák - uspoří se tím "smolnička". Nosí mi jí už více lidí...
ps 3. Tady jsem jinak našel nějaké zásady, které se v péči o tyto nástroje mohou hodit: http://cs.wikipedia.org/wiki/Sekera
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Sekera

Příspěvek od sigmark »

vicemene jsi ty zaklady pekne shrnul :yes
fiskarska ma prave tu vyhodu v posunuti teziste dopredu, takze pri stejne hmotnosti ma vyssi dopadovou energii nez klasicka. diky vybrusu jaky se na vetsich fiskarsech dela taky pekne zajizdi do dreva.

drevo si zpracovavame sami, takze mame klinu mnohem vic, a pouzivame na ne stare doslouzile sekery. mas pravdu ze mnohdy je to efektivnejsi nez to narezavat motorovkou nebo prosekavat sekerou, obzvlast na delsich spalcich.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Sekera

Příspěvek od felix5 »

JimmyJazz píše:Neco na uklidneni: http://www.youtube.com/watch?v=IPgESIYOVGI - sekera ukazana ve videu stoji bez postovneho 180USD. A dle jejich webu nestihaji vyrabet. A to tak moc, ze zastavili prijem novych objednavek. Delaji rovnez velmi pekne noze.
můžu poprosit o přístup ? taky bych se rád podíval ;)
goofix
Příspěvky: 38
Registrován: 28.06.2012 9:56

Re: Sekera

Příspěvek od goofix »

https://www.youtube.com/watch?v=paCyA9ypEOE na to puvodni se nedostane nikdo, nemel prava na muziku
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Sekera

Příspěvek od felix5 »

díky, vypadá to krásně a je v tom hezkej kus tradice a tvrdý práce .
já asi přecijen nejsem takovej fanšmejkr abych nezůstal u tý sekerky vyhrabaný z hnoje na chatě a topůrka za 49 z obi . když si s tim člověk pohraje , výsledek taky není k zahození.
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 544
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekera

Příspěvek od Rase »

Dobrý den Pánové, chtěl jsem požádat o radu, typ, při výběr sekyry. Delší čas se rozmýšlím zda koupit nějaký sekací nůž, nebo sekeru - rozhodl sem se nakonec hledat spíš sekeru. Hlavní je aby byla poměrně krátká, do 40cm, aby se mi vlezla do batohu. Jsem poněkud "retrorozpadlík" a chtěl bych tedy aby topůrko bylo dřevěné. Břit pak raději rozšiřující se, pracuju s nimi raději (úzký břit se hodí akorát k zabíjení lidí, což momentálně nepotřebuji... že :D). Cenou bych se rád vlezl do tisíce peněz, nejlépe i s poštovným (pokud by se jednalo o něco hodně prima, tak bych přidal). Koukal sem na nějaké švédské sekery, ty jsou pěkné, ale nevím pořádně jaké značky hledat. Neorientuju se v tom.
Prošel jsem si diskuzi zde, Venet sem dával moc dobrý odkaz na německé sekery, ale já bych raději, aby ta má šla koupit v Čechách. Děkuju za případné rady
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Sekera

Příspěvek od goral »

http://www.brtrade.cz/product/fril-trek ... ekera-165/


podle me vyherce tve souteze ;)

EDIT: mirne presahuje tvoji cenu a velikost (o 4cm a sto korun), ale nebudes litovat.
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 544
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekera

Příspěvek od Rase »

Je vidět že nám to myslí podobně. Díky za typ, to je přesně to co jsem měl na mysli (pěkné a funkční).
Já právě už i koukal na tuhle Hultaforsku (zdá se že je ta značka hodně dobrá, když sem o ni taky zakopnul):
http://www.chrisman.cz/produkty/sekery-hultafors
To že je dražší by ani tak nevadilo, jen mi přijde že je až moc krátká (23.5 cm), jestli je to ještě funkční délka.
Líbí se mi ale že je malá (nepotřebuju štípat polena), rád pracuju se sekerkou, držíce ji hned u břitu (pro jemnou práci) - řezbářská deformace :D
Naposledy upravil(a) Rase dne 25.04.2013 22:18, celkem upraveno 4 x.
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Sekera

Příspěvek od big bang »

Rase jednoznačne Husqvarna :geek: :lol:

Obrázek
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 544
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekera

Příspěvek od Rase »

Šmejdil sem šmejdil, až sem vyšmejdil pěknou recenzi. Na fotce je pěkně vidět malá Husqvarna, jak z různých úhlů, tak i její pěkné pouzdro. Opravdu se zdá že to nebude špatná sekerka:
http://smf.pspace.cz/index.php?topic=1383.15
je ale možné že by stála jenom 800 penízů + poštovné?
http://www.algrad.cz/algrad-cz/eshop/1- ... -Husqvarna
Jen doufám že je to ta samá co myslel big bang a ne nějaký výplach z čínské pece (přeci jen u internetu člověk netuší)
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Sekera

Příspěvek od big bang »

Rase Husqvarna berie sekery od dvoch Švédskych výrobcov, jeden je Wetterlings a druhého si nepamätám :geek: takže si pozisťuj :lol:
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Sekera

Příspěvek od Maximus »

Ta druhá švédská značka je Hultafors a ani jedna z nich určitě není žádný "čínský výplach". Rozhodně si nějakou sekeru Husqarnu hodlám pořídit, ačkoli co se týká motorových pil, tak mám raději Dolmar ;).
Odpovědět