Zavírací nože

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 15:16

Re: Zavírací nože

Příspěvek od Centurion »

Já mam Ka Bar 4071 a je to paráda. Problém je, že 4071 a 4070 se už přestali vyrábět takže si prodejci vyháni ceny dost vysoko.
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Zavírací nože

Příspěvek od Rase »

Poslední dobou u sebe pořád nosím britský zavírací nůž - repliku od Mil-tecu. často ho používám v práci, když potřebuju něco odřížnout, nebo propíchnout (k čemuž se krásně hodí bodlo na rozvazování uzlů), je krásně při ruce. Nůž sem doplnil o karabinu, díky niž se dá krásně a snadno připnout ke kalhotům. Jen mě štve že ostří je z né zrovna pěkně brousitelného materiálu a tak nějakou chvíli zabere, než se ho podaří (použitelně) nabrousit. Měl sem v ruce i originální nůž a musím říct že sem se do toho nože zakoukal - jen je s cenou někde úplně jinde (provedení ale bylo opravdu vymazlené). Kdybych chtěl za zavírací nůž utratit 1500 (nebo víc), koupil bych si právě originál
* http://armik.cz/britsky-zaviraci-nuz-s-bodlem-leskly
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Zavírací nože

Příspěvek od sigmark »

ale je to tak deadmane. da se to srovnat s fabrikou na žigulíky v Tolgliatti, když je jeden čas vypláceli vodkou - páteční auta prostě stály za vyliždíru. ale jak poznáš kterej nůž je v pátek montovanej?
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Zavírací nože

Příspěvek od štaflík »

Za mě Ka-Bar 4070/4071 (jenže ty už se nedělají) a nebo Ontario RAT-1. RAT je můj EDC a myslím-li EDC tak to znamená, že ho mám i když jdu se smetím. Ka-Bar robustnější čepel a (pro mě) hezčí tvar, RATka preciznější zpracování, krásný zvuk otvírání, kovové příložky, zvláštní tvar, ale v ruce funguje. Linearlock RATky má oproti backlocku Ka-Bara výhodu ve snadném zavírání jednou rukou. Svého času stála dost přes 2 000,- což je úlet, ale za aktuálních 900,- mě skutečně nenapadá lepší otvírák. Ty kudly už jsou na mnoha místech probrány skrz naskrz. S&W jsem kdysi měl a i když jsem v té době nebyl ani trochu fajnšmekr, tak jsem tu kudlu věnoval.
čičmundík
Příspěvky: 69
Registrován: 23.12.2012 21:05
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: střední Čechy

Re: Zavírací nože

Příspěvek od čičmundík »

Mě jakožto začínajícímu rozpadlíkovi dělá společnost v kapse klasika od Victorinoxu:
http://victorinoxcz.cz/index.asp?menu=828&record=4557

A Ježíšek mi letos přinese tohle:
http://www.noze-nuz.com/coldsteel/CS95FB.php

Zdá se bejt celkem v pohodě a hlavní využití bude mít hlavně při rybaření a případný "úpravě" úlovků...
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Zavírací nože

Příspěvek od sigmark »

Ten krupp by mela byt skalpelovka. Az vyzkousis, dej vedet jak se osvedcil. S touhle oceli jsem se zatim setkal jen letmo
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Zavírací nože

Příspěvek od Fjord »

Ten coldsteel byl můj první nůž, který jsem si chtěla koupit. Je tam krupp myslím ocel..ale pak jsem se začala zajímat víc, a zjitila jsem, že je to dosti ehm těžkopádný nůž. Jednak ta rukojet bude pořád studená a železo není příjemné na držení. Pak i zavírání je trošku kostrbatý. Takže jediné, co na tom stojí zač, je ta ocel. Design má také mínus. Pokud bych mohla radit, a ještě není objednaný, tak raději zvol jiné nožíky-na ryby možná finky - něco ze severu-mají tam tradici. Zkus se mrknout na youtube, kde jsou coldsteel ukázky. Třeba to "uvidíš", jak se s ním zarába.
čičmundík
Příspěvky: 69
Registrován: 23.12.2012 21:05
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: střední Čechy

Re: Zavírací nože

Příspěvek od čičmundík »

Fjord: Před chvílí jsme ho hezky zabalili do vánočního papíru, aby se vyjímal pod stromečkem :D
Jinak design je věc názoru, mě se třeba líbí. To zavírání je kapánek kostrbatý, ale po chvilce - tak 10 - 15 otevření a zavření si člověk najde grif a je to v pohodě. Akorát jsou na to potřeba obě ruce...Krom švýcarů jsem zatim jiný zavírací nože nepoužíval, tak doufám, že se tenhle osvědčí
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Zavírací nože

Příspěvek od Fjord »

:lol:
Tak at dobře slouží :yes
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Zavírací nože

Příspěvek od felix5 »

mám enzo brik 75 s SC výbrusem . výborná kudlička. nedám na ní dopustit jen se pekelně blbě shání . výrobce pozastavil výrobu či co a neví se jestly ještě někdy pojede. přišla dokonale nabroušená je lehoučká snad jedinou výtku bych měl ke klipu . sice je pevnej ale na opasku vám vydrří tak půl dne než spadne což neni u kudličky za několik tisíc ideální. a taky bych dodal že SC výbrus neni zrovna ideální na krájení jablek a podobnejch věcí právě kvuli šířce čepele. nadruhou stranu vim že něco snese a že pokud ho neztratim tak se mnou pobude hezkejch pár let.
Uživatelský avatar
sentinel
Příspěvky: 63
Registrován: 20.11.2012 12:17
Pohlaví: muž
Bydliště: Novojicinsko

Re: Zavírací nože

Příspěvek od sentinel »

V cenovke okolo 1080 czk pouzivam Spyderco Tenacious, cerny G10 a hladke ostrie, pre mna idealne edc, vyvrhoval som nim srnca, loncaka i jelena a ustal to v pohode, dokonca aj kosti (tzv. zamek na panve), staci pretiahnut na ocielke a ide sa dalej :) o cepel sa treba starat.

Dalej momentalne nosim CRKT M21-04. Ostry, velky :) Batoning ustal, ale zase nikdy netlciem po zaistenom otvorenom nozi, ostrie mam s ruckou do praveho uhla. Na cepeli vidno stopy obrabania a uz po niekolkych dnoch sa na cepeli zjavili znamky jemnej korozie. Mam pocit, ze nedrzi ostrie tak dobre, ako tenacious, ale uvidi sa... vidim v nom velky potencial :) cena na predajni cca 2000 czk, na nete levneji, myslim nejak kolem 1700...
čičmundík
Příspěvky: 69
Registrován: 23.12.2012 21:05
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: střední Čechy

Re: Zavírací nože

Příspěvek od čičmundík »

Zdravím rozpadlíci!
Rád bych se tu podělil se svými zkušenostmi s používáním ColdSteel Pocket Bushman (jak před časem žádal Sigmark).
Nůž celkem pravidelně používám na nejrůznější domácí kutění - řezání mirelonu, holení izolace z elektrických kabelů, prořezávání děr do nejrůznějších plastů, řezání provázků, ořezávání špalíků...atd. A zatím vládne naprostá spokojenost. Čepel pořád parádně ostrá, netupí se, nůž akorát čistím.

Trochu těžkopádná je ale manipulace s nožem. Na otevření i zavření potřebuju obě ruce. Při otevírání navíc člověk musí dávat pozor, aby nůž nedržel pravou rukou na jeho konci, kde je pohyblivá pojistka. Pokud se člověk zapomene a chytí ho na konci měkkou dlaní, pojistka má tendenci přiskřípnout kůži k tělu nože a udělat stinku. Na zavírání je potřeba grif, ale ten si člověk najde rychle.

Celkově zatím nůž slouží dobře a vládne s ním plná spokojenost...
Jilke
Příspěvky: 7
Registrován: 26.04.2013 15:56
Pohlaví: muž

Re: Zavírací nože

Příspěvek od Jilke »

Zdravím všechny rozpadlíky,
chtěl bych si pořídit nějaký EDC nůž, pročetl jsem snad celé fórum i jiná fóra a jsem naprosto ztracený. Představa je taková, aby vydržel co nejdéle a nehrozily nějaké vůle v otevíracím mechanismu apod.. Využití nic moc náročného(svačina, holení kabelu atd.)
Po dlouhém vyběru jsem se zastavil na těchto dvou, ale netrvám na nich:
http://www.noze-nuz.com/spyderco/C122GP.php
Co říkáte na ten SOG? Četl jsem na něj chválu.
http://www.noze-nuz.com/sog/SOG00398.php
Uživatelský avatar
Tommy
Příspěvky: 161
Registrován: 16.11.2012 19:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Krkonoše

Re: Zavírací nože

Příspěvek od Tommy »

Pro tvoje potřeby je nejlepsi jistotou Ontario RAT 1

http://www.mujnuz.cz/noze/zaviraci-noze/ontario-rat-1-/

Děla se ve více barvách atd. Uz se tady o něm mluvilo :)
Jilke
Příspěvky: 7
Registrován: 26.04.2013 15:56
Pohlaví: muž

Re: Zavírací nože

Příspěvek od Jilke »

Super, díky za tip. Přečetl jsem si nějaké recenze a hned jsem si ho objednal, těším se jak malej kluk :lol:
goofix
Příspěvky: 38
Registrován: 28.06.2012 9:56

Re: Zavírací nože

Příspěvek od goofix »

u RAT-1 se mi jen nelibi, ze ty cumprdliky na otvirani jsou malo vyrazny, takze se to blbe otvira jednou rukou. To samy pojistka, dost tezko se to zavira. Ale kazdopadne za ty prachy je to paradni nuz.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Zavírací nože

Příspěvek od štaflík »

Goofixi je to jen o technice. RAT-1 těží z velmi precizního mechanismu otevírání, kdy neklade odpor. Nejsem žádný borec v šermování s noži, ale otevřu RATku jednou rukou tak rychle, že to není vidět. Otevírá se lépe, než Ka-Bary, protože ty mají tužší chod. Takže i když mají čudlíky až překážejí krájení, jde to u Dozierů hůř. Kudličku je třeba si v ruce jakoby vzpříčit mezi dlaň tesně pod malíčkem a palcem. Skáče to pak ven skoro samo.
Jilke
Příspěvky: 7
Registrován: 26.04.2013 15:56
Pohlaví: muž

Re: Zavírací nože

Příspěvek od Jilke »

Tak Krysa je doma, hned jsem ho pokřtil červeným :roll: :mrgreen: Jsem levák a otevírá se vcelku dobře, jen to chce tu správnou techniku.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Zavírací nože

Příspěvek od the.marek »

Všichni tady Smith&Wesson odsuzují, ale podle mě to není nějaký extra šunt... podle mě je to taková zlatá střední cesta... Není to asi to nejlepší co je na trhu, ale považuji to za kvalitní nůž... Mám už 3 roky tento model:

http://www.kentaurzbrane.cz/index.php?r ... ct_id=1788

A jsem s ním spokojen, tenkrát jsme za něj dal 2krát tolik a to by ještě ve slevě :-D.
Musím ale říct, že je to robustní nůž, používám ho, min 1krát do týdne po něm sáhnu na všechno možné a zatím mě nezklamal, když se mírně začala vyklat čepel, tak jsem ji imbusem dotáhl (imbus je součástí balení). Má na své druhé straně tvrdou špici na rozbíjení autoskla, nebo žeber protivníka. prostě taková klasika na pásek na všechno, jsou sice lepší nože, ale i horší... :-)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Zavírací nože

Příspěvek od Fabulous »

Já osobně SW neodsuzuji (také nějaké mám). Jsou to naprosto normální, slušné čínské nože za, většinou, rozumné ceny. Jsou tedy trochu dražší než ostatní Čína hlavně kvůli vygravírované značce... ;)
Odpovědět