Multitool

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Multitool

Příspěvek od Václaf »

Pro mne k ovcím stáčí z toho všeho nůž. Nejhorší věc co se tam kdy stala,je zamotaná ovce do špagátu od balíku. Jinak na střelnici ho použiji když mi občas nevytáhne vytahovač u malosrajdy nábojnici. Je to skvělý nástroj,ale vzhledem k tomu,že všude jezdím svoji dodávkou kde je vše od akučky po motorovou pilu,tak je to fakt jen taková KPZ :hand
Čechy čechům !!!!!
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1472
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Multitool

Příspěvek od DanBlack »

Abych pravdu řekl, používám nůž a kleště tak 50:50... :wasntme
Možná tak 40% nůž, 20% šroubovák a 40% kleště.
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Multitool

Příspěvek od Permonik »

Hohepa: jo, taky si do nich musím "kopnout", nechápu jejich politiku. Měl jsem perfektní MT Leatherman Juice XE6. Jak to tak bývá, v práci jsem ho půjčil a už se nevrátil. Teď jsem ho chtěl pořídit znova a již se nevyrábí. Pro mě měl naprosto perfektní sadu věcí, nic zbytečného, nic nechybělo. Koukal jsem po náhradách a nic ekvivalentního jsem nenašel. Naštěstí jsem ještě v jedné zapadlejší firmě našel, že měli skladem, tak jsem vzal raději rovnou dva
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Multitool

Příspěvek od hrd »

Mě mrzí, že už neni původní PST - větší velikost, jednoduše geniální pojistka nástrojů, nepřehnaná cena.
Jen ten plech při pevném úchopu celkem bolel do ruky.
Jinak v taštičce nosím Wave, ale v kalhotech Crater, je plochý a lehký.
Teď koukám, že je, že je nějaká sběratelská edice - https://www.leatherman.com/collectors-e ... t-532.html .
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: Multitool

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Pokud vim tak původně byl multitool určen ženistům aby s ním mohly dělit bleskovice, náložky a mačkat rozbušky což neni moc náročný na vercaik.
A co se váhy týče, ve finále pak taháš jen to nejnutnější a v potřebných parametrech. V zimě si taky nevezmeš letní spacák s tím že je menší a lehčí.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Multitool

Příspěvek od Venet »

Ne-e. multitool-y boli už aj v 17-18 stroročí.
sapérsky nôž bol napr Polský vojenský víceúčelový nůž vzor 1969
Cogito, ergo armatum sum.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Multitool

Příspěvek od Zapadlo »

Řím - armáda, cca 200 - 300 našeho letopočtu. Dělali je v sérii, nacházejí se v různých částech evropy včetně anglie.
roman-multitool.jpeg
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Multitool

Příspěvek od Haluziak »

Zapadlo, to je replika, nebo dochovalý originál? (na to by byl v exkluzivním stavu a obří hodnoty)

Edit: tak jsem to hodil do googlu a vyskočil tam na mě, každopádně, já pořád tvrdím, že římané byli koumáci i když dostali na prdel od Asterixe a Obelixe.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Multitool

Příspěvek od Zapadlo »

Může to být originál s dodělanou čepelí, zatím všechny originály co jsou na netu k vidění mají čepele vyrezlé k nepoznání. Muzeum ho uvádí jako originál (Fitzwillian museum - Cambridge). I později se vyráběla kombinovaná udělátka : renesance , osmnácté století.
1588 renesanční.jpg
cca 1750.jpg
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Multitool

Příspěvek od Hohepa »

Krásné vercajky :kiss
Máte někdo povědomí kdy se prvně objevily kleště ?
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Multitool

Příspěvek od bivoj »

Definuj "kleště". Jako samostatný kovový nástroj existují prakticky už od začátku doby bronzové (cca 3000 př.n.l.) a v době železné už měl každý kovář několik typů kleští. Samozřejmě to nebyly "kombinačky"... :D
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Multitool

Příspěvek od Zapadlo »

první kleště jsou už z doby měděné (před érou bronzu), ale to byla co do mechaniky vpodstatě obří pinzeta. Z nouze se na kovařinu používaly i dřevěné - asi 3000 před jéžiškem. První archeologicky doložené pákové kleště : asi 1000 před jéžiškem - už železné.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Multitool

Příspěvek od Hohepa »

Myšleno samozřejmě : multitool založený na kleštích alá leatherman.
Tedy základ kleště a k tomu želízka navíc...
Byl leatherman první, nebo byl někdo už před ním ?
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Multitool

Příspěvek od Zapadlo »

Myslím že první nebyli, já bych za první rozumně velkou sérii "něčeho s kleštičkama" viděl "Military cutter knife" od britské firmy Joseph Rogers & Sons (obr.1) který si nechal patentovat 1900 a do prodeje šel 1912. Za druhé světové dělala stejná firma pro britské SOE, americké OSS a fracouzské hnutí odporu útěkový "SOE escape tool" (obr.2) Těch se nabouchalo dost.
rodgers-p1633-03.jpg
soe - oss original.jpg
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: Multitool

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Poprvé jsem se setkal s multitoolem v devadesátkách v katalogu US cavalry (internet byl tenkrát něco z Terminátora). Všichni to vesměs brali jako "kleště pro pyrotechniky" a ti co si počkali a zaplatili majlant s tim akorát machrovali popř utáhli šroubek na kazeťáku comodora 64 (protože tak nějak tušili, že by jim ten SOG jinak dlouho nevydržel).
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: Multitool

Příspěvek od sauerkraut »

Kdysi jsem ziskal uzasny multitool. Asi pred peti lety jsem se koukal po tom, cim bych ho nahradil, kdybych ho ztratil, ale nic jsem nenalezl. Znovu ho nesezenu (byl to dar od nekoho, kdo ho dostal darem v zahranicni firme, ktera uz neexistuje a bylo to tenkrat delane pro tu firmu).

Jake by to melo mit nastroje (v poradi od nejpouzivanejsiho): kleste, nuz, nuzky (staci na papir/tenky plast), pilnik (musi zvladnout aspon mosaz), pravitko (to si do toho v nejhorsim vypiluju), pilku na drevo, plochy sroubovak a otvirak na konzervy. A mely by se v zavrenem stavu otevirat smerem ven, takze kdyz se to otevre jako kleste, tak jsou hrany nastrojovych sachet uvnitr a nerezou me do dlani.

Hodila by se i pilka na zelezo, slusny krizovy sroubovak (ten tam je, ale je tak ozvykany, ze jako by tam nebyl), drzak na bity a vyvrtka.

Co jsem naopak nepouzil nikdy (v jinych multitoolech) je zubaty nuz.

Budu rad za kazdy tip. Cena me v zasade nezajima. Pred peti lety jsem posouval limit az do 10 tisic Kc a nenasel jsem nic.

Pokud chcete ten leathermani naramek s vlastnimi nastroji, tak tady je navod, jak to udelat: youtu.be/qt14F1KTlag jenom z vlastni zkusenosti varuju, ze na bity by se melo varit co nejmene, co nejdal od nastroje a co nejrychleji, protoze jinak prijdou o heat treatment od vyrobce a hned se ozvykaji. Idealne na to vzit dlouhe bity, zkratit je a zavarit vzadu.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Multitool

Příspěvek od JOBU »

Mňa by len zaujímalo, kedy kto a pri akej príležitosti ten náramok dokáže využiť. Akurát to na tej ruke zavadzia a špiní. Skladať s tým skriňu nevidím dôvod, auto či nejakú elektriku s tým tiež neopravíš a nejaké povolená skrutka niekde v práci ma vôbec nezaujíma.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Multitool

Příspěvek od xgordon »

Na vianoce som si zapytal Gerber Suspension NXT a nesadli sme si, takze pojde z domu. Chcel som skladacie kombinacky. Tie su ok, ale inac mi nevyhovuje.
- zatvaraci mechanizmus mi nevyhovuje
- krizovy srubovak je (na 90 % skrutiek) prilis hruby
- noz stoji za staru belu
- otvaraci mechanizmus nie je idealny pre kratke nechty a hrube prsty

Ako student som mal Victorinox (nieco na styl VICTORINOX Ranger) ale ten som stratil :tmi . Pripadal mi ok, nespominam si na zle skusenosti. Asi si zadovazim este jeden.

Po troch mesiacoch sa teda vraciam k mojmu 25€ Walther Rescue. Je to obyc edc noz, ale pouzival som ho ako multitool a nedam na neho dopustit. Na to, ze to ma udajne shitnu ocel 440C, tak som s tym narezal uz kadeco (tapety, vinylove podlahy, asfalt, plomby od silikonoveho tmelu, baliky, pasky, folie), aj s tym viem odkrytovat hracskarke auticka, zasuvky som s tym menil. Takze ked s tym vie clovek narabat tak sa da spravit vela. Doobjednal som si do zssoby este jeden podobny vo verzii Pro z ocele Sandvik 12C27. Az ten zmordujem uplne. Ma uz 3 roky a nezradil ma.

Z pohladu ceny, noze vyssie su lacne zalezitosti (do 50€). Osobne nevidim zmysel do toho vrazat majetok. Najdrahsi noz co mam doma je od Coldsteelu za 56€ (v akcii)
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Multitool

Příspěvek od Serža »

imho kleště má nejlepší Leatherman, ale chce to vybírat model s výměnnými břity
i kvalita čepelí nožů mě pozitivně překvapila - kdybych si nedomršil pilník (přepilovávání ocelového lanka Kensington Locku), tak by ten nůž byl furt jak novej (Leatherman Rebar) - mám ho už hodně přes 10 let...používám často
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Renegade
Příspěvky: 16
Registrován: 18.05.2022 7:03
Pohlaví: muž

Re: Multitool

Příspěvek od Renegade »

Ahojte.

Ja mam leatherman charge tti z roku 2016 - v tej verzii kleste este nemaju vymenne brity.
k tomu plne plato bitov a kozene puzdro, kde sem este napchal sparatko, piznetu a nerez spendliky od victorinox(muselo byt :-) + voslo sa tam aj velmi zaujimave svietidlo NITECORE TIKKI (12gram vaha - "klučenka").
Sem maximalne spokojny a ked spocitam pocet funkncii nozik 17x, bity 20x, svietidlo, sparatko, pinzeta, atd..
mam kazdy den na opasku 40 funkcii v celkovej hmotnosti "len" 354 gramov. a takyto pomer sem doteraz nenasel. To sa da nazvat "prenosna dielna"

Na zerzinu (rez) si treba davat pozor,, priznavam ze aj ja som riesil nejake bodky, ale multitoole su zname tym ze sa o ne treba obcas postarat a pouzit vhodny olej..
victorinox hercules ktory som mal pred tym udrzbu snad ani nepotreboval,je odolnejsi... ale nemal poradne kleste ani bity tak sem casom presiel na charge a nebanujem. Vykryl viac mojich potrieb a ked robim doma na dvore podstatne menej sa vraciam pre nieco do dielne :yes

Kludne bych isel aj do leatherman WAVE, a charge zbytocne nepreplacal jak sem mal velke oci kedysi..

Doporucujem,
Ak vyhráš nad svojim nepriateľom tak si silný, ale ak vyhráš sám nad sebou tak si mocný !
Odpovědět