Multitool

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
JenDAG
Příspěvky: 582
Registrován: 05.02.2015 23:24
Bydliště: Galactic Sector ZZ9 Plural Z Alpha

Re: Multitool

Příspěvek od JenDAG »

To muzes nosit i:
53665.jpg
majsner
Příspěvky: 246
Registrován: 14.01.2011 18:17
Bydliště: Sudetenland

Re: Multitool

Příspěvek od majsner »

Přesně tak. Pokud to má plnit funkci stavitelného klíče, tak proč nepoužít přímo originál stavitelný klíč. Sikovky u hodně utažených zarezlých šroubů neudržíš sevřené a dřív nebo později si ty šrouby / matice ožvejkáš. U toho stavitelného klíče jenom bacha na směr. Pochopitelně se s tím může bejčit jenom proti té pevné části, směr otáčení na tom bývá vyznačen šipkou.

Obrázek
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Multitool

Příspěvek od Hohepa »

Stavitelnej klíčů mám několik a to od velikosti cca 11 cm.
Měl jsem i asi 8 cm jako přívěšek na klíče, ale propadl se do čudu.
Zatím všechny co jsem měl , měli vůli v pohyblivé čelisti , malou ale měli.
Ta vůle velmi znepříjemňuje práci s nimi. Aby se neožvýkal šroub , znamená to nasadit klíč na matku a dotáhnout čelist.
Po sundání čelist povolit , neb ve vůli se posune dovnitř a na matku už nasadit nejde, opět nasadit na matku a znovu dotáhnout.
Druhá možnost je dotáhnout čelist v její dolní části vůle , pak se dá nasadit a sundat opakovaně , ale je to jak třináctku matku utahovat čtrnáctkou klíčem , Jde to , ale je to prasárna a ožvejká to matku.

Opakuji že jich mám několik od různých výrobců v různých velikostech . Dělaj to všechny a používám je jen z nutnosti když není zbytí . Zlatej klasickej francouzák.

Ty knipexky od MFG ten problém s vůlí elegantně řeší. Mám k nim jen dvě malé připomíny
a) je to singltool , IMHO chybí minimálně štípačky ( ostatní mám na švícaru )
b) cena
majsner
Příspěvky: 246
Registrován: 14.01.2011 18:17
Bydliště: Sudetenland

Re: Multitool

Příspěvek od majsner »

Mám ten Fortum výše, ale 200 mm verzi. Vůli má přesně 0,5 mm a ničemu to nevadí. Velikost nastavuji na stupnici podle matice, co chci utahovat / povolovat (nastavím cca o 2 desetiny více, stejně jako má klasický klíč) vůlí dovnitř. A vzhledem k tomu, že každý šroub / matice má na šestihranu radiusy, příp. sražení, tak se to na něj navede samo a nějaká vůle dovnitř je mi u psího zadku. Zejména na velké matice (třeba u čidel) to používám rád a často.

Ale každému vyhovuje něco jiného. :hand
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Multitool

Příspěvek od Hohepa »

No jo velké matky co potkávám jsou v metrice ( auto a podobně ) a tam nemám důvod používat něco jiného než golu s ráčnou, neb jsem líný nebo, pokud se nevejde, tak standartní stranový klíč.
Z atypy co nejsou v metrice ale v palcích či co :head se většinou potkávám v jemnější mechanice , např astronomická montáž a dalekohled , přeneseně od M3 do M8 a tam mě osobně vůle 0,5 mm dost vadí :?

Nicméně aby mi ten původní poustnutý nástroj nahradil v EDC multitool tak mi chybí štípací funkce .
Nůž pilku , šroubováky atd. mám na noži .

Jinak na druhou stranu mít šroubovák a kleště v jednom nástroji je v případě šroubku s matkou dost neřešitelnej problém :lol:
majsner
Příspěvky: 246
Registrován: 14.01.2011 18:17
Bydliště: Sudetenland

Re: Multitool

Příspěvek od majsner »

Tak to, že gola nebo sada klíčů je lepší, asi nikdo nerozporuje. Ale 1/2" golu v plechové bedně nebo sadu klíčů 8-26 s sebou asi v případě PA přesunu tahat nebudeš (pokud nepojedeš autem nebo na oslovi). Takže se bavíme o malinko lepším řešení, než jsou kombinačky na multitoolu. Protože jestli tě dneska ožvejkaná zarezlá matka nasere, tak v PA situaci to může být "krajně nepříjemné".

Já to používám, jak jsem říkal, hlavně na čidla, když mám na stroji tři druhy čidel, které potřebuji tisíckrát za sebou povolit, otočit o desetinku a utáhnout a jsem liný pořád hledat správný klíč. Navíc na těch čidlech je vždycky nějaká debilní matice s šestihranem 20, 25 mm apod.

Co se týče utahování šroubu a matky najednou, tak to má hezky vyřešené Victorinox, protože v balení se Swisstoolem je právě samostatný držák bitů / ráčnička (podle verze) a sada bitů.
Uživatelský avatar
MFG
Příspěvky: 267
Registrován: 05.04.2015 1:41
Pohlaví: muž

Re: Multitool

Příspěvek od MFG »

Skvele to shrnul Hohepa, podepisuji v plnem rozsahu, cenu jsem resit nemusel ;)

PS Neni to multitool, ale je to slusny kus naradi, tak jsem to postnul sem
Přílohy
image.jpeg
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Multitool

Příspěvek od Hohepa »

majsner v tom nejsme ve při
EDC je to co nosím u sebe každý den proto, že to každý den potřebuji. ;)
pokud jsi automechanik a denně se pereš s čidly , máš jiné potřeby ....
Já denně tahám a nedám bez něj ránu, LETHAERMAN RAPTOR .
Je kurevsky velkej :head ale dělá v reklamce a stříhání matroše tam je gró :D
ale nikomu jinému než hasičům , sanitářům či magorům jako já, bych ho nedoporučil.
Je příliš velký a má málo funkcí pro normálního jedince.
Mimo něj, v soukromé sféře, nosím Švýcara a noname mini multitool s kleštěmi.
ten minimulti se stoprocentním navýšení funkčnosti rád nahradím ( teda až mi to umožní rodinný rozpočet ) těmito knipexkama , protože spolu s raptorem to pro mne nebude mít v multitoolech konkurenci v mém použití.
Jasně pro mne by byl ideální klon knipex/raptor :D


P.S: MFG sereš mě, další pazmegt bez kterého nemohu žít :chuckle
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1162
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Multitool

Příspěvek od Alstratt »

Ten LH Raptor mam k lekarnicce a jo souhlasim je to vyuzitelnejsi spis pro zachranne slozky a podobne takove ucely. K LH Tread a MUT EOD tu mam este od Knipexu multifunkcni klice.
https://www.youtube.com/watch?v=zVN0RmHU3HQ na zacatku druhy z leva
https://www.youtube.com/watch?v=uHY8Ye_Ty04
http://www.amazon.com/Tools-00-11-01-Un ... B00DEMWGVC
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
MFG
Příspěvky: 267
Registrován: 05.04.2015 1:41
Pohlaví: muž

Re: Multitool

Příspěvek od MFG »

@Hohepa Ja si taky rikal, ze nebudu "utracet" za dalsi cajk, ale nakonec jsem fakt rad, funguje to ;)

@Alstratt Nad tim multifunkcnim oteviracem/klicem jsem take dumal a makonec ho nevzal --> chyba, nutno napravit :D
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1162
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Multitool

Příspěvek od Alstratt »

Tak ono se da na tom vyuzit i mensi velikosti staci si sehnat plisky a plech si sezenes ze zaparkovanych aut ve zle dobe vystrihnes naohybas strcis dovnitr a mas to i na mensi velikosti. Pripadne si navrtat nektere bity a pridat k tomu ktere tam jdou taky nasunout. Vlozit si tam muzes i bit zavitnikovy vrtak, bit vrtak na drevo atd. Nebo si k tomu sehnat tohle ale nevim co to vydrzi a prodavaji vic velikosti: http://www.amazon.com/Gator-Grip-11-32m ... B013E0T49A
http://www.amazon.com/Beetrie-Multi-fun ... B01B72CN4U
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Multitool

Příspěvek od proforma »

Mam LT asi mesic, mozna 2? Pouzivam ho obden, jak jsem bez nej doted mohla zit? :-) Rozvykal i rusky (!) srouby, je to fakt kvalita :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Multitool

Příspěvek od Count »

Potřebuji pro svůj Supertool 300 pouzdro, které lze odepnout bez sundávání opasku. Jde to s typem Molle? V létě často střídám kalhoty a už mě to štve.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Multitool

Příspěvek od DeadMan »

Já jsem svůj SuperTool300 koupil rovnou s nylonovým Molle pouzdrem a s tím to jde.

https://www.armed.cz/molle-pouzdro-xl-n ... e/d-99969/

Vzadu je takový pásek na cvok, ale u toho v odkazu píšou suchý zip, tak jsem z toho trochu zmatený :?
You cannot kill me as I am already dead!
BURE
Příspěvky: 17
Registrován: 29.07.2016 19:54
Kontaktovat uživatele:

Re: Multitool

Příspěvek od BURE »

Ahoj Rozpadaci!
Tak jsem si tohle vlakno v klidu procetl a musim rict, ze jsem velice potesen, kolik lidi tu uz prozrelo a neni jim lito utratit nejakou kacku za kvalitni multitool. A kdyz kvalitni multitool, tak Leatherman!
Mam s nima bohate zkusenosti a mohu jen doporucit. Drtiva vetsina nastroju je pouzitelna v realnem nasazeni, zaruka 25let a to stylem "bez zbytecnych kecu - tu mas novej". Co vic si prat? Osobne vlastnim nekolik Micer, Pulse, Rebar, Super Tool, Super Tool 200, Core, Super Tool 300, Surge. A mam na ceste Crunch a Signal. Taky jsem vlastnil Charge a Wave, ale sli do sveta. Tak nejak me vic bavi klasika nez OHO.
Jak jsem rekl, zkusenosti s temito nastroji mam pomerne dost. Kdyby nekdo potreboval treba poradit, at se na mne s duverou obrati. Obcas se mi podari i nejaky kousky sehnat za zajimave ceny...
Nekdo se tu ptal na pouzdra. Kvalitni pouzdra delal LTM na starych ST a ST200. Ta dnesni Cina stoji za prd. Nylonove je jen takovy hadrik, co se blimba na opasku jak zvadlej vocas. LTM Molle je celkem pouzitelne. Pevne, spousta kapes, opravdu parada! Nevyhoda je, ze z horizontalni polohy nelze sundat bez rozepnuti opasku. Nejvice se mi osvetcila pozdra Maxpedition Single Sheath. Ty jsou uplne uzasny! Pevny jak skala, dve pruvlecne kapsy, sundat jdou bez rozepnuti opasku jak vertikalne tak horizontalne...
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Multitoolum zdar a Leathermanum zvlast!
BURE
Příspěvky: 17
Registrován: 29.07.2016 19:54
Kontaktovat uživatele:

Re: Multitool

Příspěvek od BURE »

Zdarec Rozpadaci!
Poridil jsem si ted naposledy Leatherman Signal. Puvodne jsem si myslel, ze to bude jen napudrovanej, vystajlovanej multitool pro mastnaky z velkomesta, ale libil se mi tuze a praktickych zalezitosti mam ve sbirce habakuk, tak proc jednou pri kupovani MT nenechal rozum stranou a nekoupit hlavne ovima a srdcem, ze? Ze by to byl lautr nepouzitelnej kram, jsem strach nemel. Precijen znacku a vyrobky od pana Leathermana nejakou dobu znam...
Obrázek

Obrázek

Co vsechno tenhle MT zamereny na survival activity nebo kempovani v divocine obsahuje se doctete na strankach ceskeho prodejce.
http://www.leatherman.cz/produkty/multi ... alTM/show/
Musim rict, ze po par dnech pouzivani s mne Signal zcela ziskal. Jak svoji kompaktnosti, pouzitelnosti, tak i designem. Zde je par osobnich postrehu:
Kladivko je zcela pouzitelne k zatloukani stanovych koliku. Taky s tim jdou roztlouct vlasske orechy a kdyz cumi z lavicky hrebik a ty si nechces udelat skobu na svych hodobozovych maskacich, taky ti dobre poslouzi.
Kudla by mi vyhovovala vice hladka, nejsem uplnej fanda tech kombinovanich. Ale mile mne prekvapil jeji vymakany tvar. Ta spicka je jak delana k rozdelavani krabic a ruznych obalu. Funguje jak odlamovaci kudla. Navic vetsina lidi zde na foru nosi u sebe vice nez jednu kudlu... :-p
Ten pilnik na beru spis jako brousek pro Signala (onobto je i samotnim vyrobcem prezentovane jako blade sharpener), kdyby me nekdo vysadil na par let na pustem ostrove. Nebo jsem na tripu v divocine delal v nouzi se Signalem nejakou prasecinu a potreboval jsem ho na necem pretahnout. Jako pilnik je pouzitelny tak na nehty nebo na nejaky lehounky strzeni hrany.
Karabina je uplne super vec!
Drzak 1/4" bitu je po me lehke modifikaci taky perfektne pouzitelna vec. Prenese opravdu slusny moment. Pochopitelne daleko vetsi nez drzak na placate bity.
Modifikace spocivala v tom, ze jsem do drzaku 1/4" bitu vlozil maly magnet, aby z nej bity nevypadavali...
Obrázek

Obrázek
Pilka je ostra jak britva a reze jak po masle treba i plast. Jen je proti napriklad memu staremu Wengeru Ranger tenka. Takze kdyz s tim bude delat hovado nekulturni, muze ji zlomit. Taky jsem jednou jednu na Charge zlomil... :-D
Pistalka s kresadlem je takova hovadinka, ale potesi. Pistalka piska na svoji velikost pomerne hlasite. Kresadlo se pri zapalovani plynoveho varice ve vetru muze fakt hodit, ale lesni pozar bych s tim zakladat nechtel. Nicmene pouzitelne to rozhodne je.
Kleste jsou jako na Rebaru. Stredni velikost s vymennymi brity. Jediny problem mam s tim, ze rukojeti jsou docela daleko od sebe a kdyz se s nima stipe treba trojka vazaci drat, tak uz jsou na moji detskou dlan dost roztazene. A ja nedokazu s takhle roztazenyma mini prstama vyvinout dostatecnou silu k prestinkuti. Takze se proste opru a stehno a drat v pohode stipnu. Kleste znam z meho Rebaru, takze vim, ze to v podode daji...
To asi zatim asi tak vsechno. ;-)
čimango
Příspěvky: 395
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Multitool

Příspěvek od čimango »

Včera jsem pouze s použitím Leathermanu Wave kompletně vyvrhl, stáhl a rozboural cca 40 kg beránka. Šlo to překvapivě snadno. Použité nástroje - rovný nůž a pilka. Zubatý nůž se ukázal na kůži a maso nepoužitelným.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Multitool

Příspěvek od proforma »

Z nedostatku jineho naradi dnes LT pouzit jako nuz houbarsky :-) Nalezeno 156 babek, kovaru a kolodeju, budu s nim na houby chodit castejc :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Multitool

Příspěvek od Fabulous »

Dnes jsem si udělal radost a pořídil si také Leatherman Signal - první speciál pro Rozpadlíky ;)

Teda speciál je to jen díky křesadlu a píšťalce, jinak je to klasický (a kvalitní) Leatherman vyšší řady. Osobně mi tam chybí nůžtičky (na nehty), pilník na dřevo (a na nehty) a centimetr (na nehty když přerostou). Podrobnější test je o tři příspěvky výše. Za mě mohu doporučit :yes
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Multitool

Příspěvek od Fabulous »

A zde srovnání Signalu vs MUT, což je model z největší řady Leathermanu. 200 versus 300 gramů :)
IMG_0392.JPG
Odpovědět