Přijďte darovat krev

Události vztahující se k zaměření tohoto fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Přijďte darovat krev

Příspěvek od dracekvo »

Nemocnicím v Česku docházejí zásoby krve, varuje ministerstvo zdravotnictví. Akutní nedostatek hlásí třeba Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) nebo pražský IKEM. Situace je o poznání horší než v předchozích obdobích. Důvodem je mimo jiné obnovení plánované péče a odložených operací, ale také doba dovolených a únava lidí po dlouhém lockdownu. Darování krve přitom nebrání ani prodělaní onemocnění covid-19 či očkování proti koronaviru. Nemocnice proto prosí dárce o pomoc.
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/pr ... i-40365151

No jako mladej jsem krev dával v Táboře. Prostě se v odběrové dny přišlo, počkalo se a krev vzali.
Chtěl jsem tedy na tuto výzvu reagovat a opět začít darovat krev. Ale když vidím jakej oser je stím teď, tak mě tak nějak přešla chuť :-/
Nejdřív jít k praktikovi, potom se objednávat na nějakém tel čísle, kde ani není uvedeno kdy volat, potom čekat na vyzvání sms/email. Odběrový den jen jednou týdně pouze brzo ráno. Jelikož už nemám průkazku dárce, tak asi budu muset znovu na vyšetření prvodárce. To je zase jen jednou týdně, ale pro změnu v odpoledních hodinách....

Takže když to sečtu, kolik bych tomu musel věnovat času. Do práce dojíždím, takže abych se dostal k praktiku, musím se nějak utrhnout z práce. Do odběrového centra to mám 30 km (tj. celkem 60km). Takže jet jen tak, dát 5ml krve .... Pamatuju si, že jako prvodárce v táboře mi vzali vzorek na vyšetření a rovnou jsem daroval i krev.

No budu doufat, že nebudu nikdy potřebovat krev, a když jo, tak už mám několik litrů předplacených z darování od předtím.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Přijďte darovat krev

Příspěvek od proforma »

Taky jsem kdysi davala, ale pak mi to zacalo delat nedobre (snizena imunita, chytala jsem vsechno, co proslo na druhe strane ulice), tak jsem s tim prestala a od ty doby zase dobry. Holt moje telo na takovou zatez asi neni staveny. Ale kdo muze, bylo by dobre, aby to zkusil.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Přijďte darovat krev

Příspěvek od DanBlack »

Ještě bych doplnil - děláš na směny? Tak se objednej na svoje volno, z práce tě nepustíme! :moon
A bohužel to tak je i v zákoně.
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Přijďte darovat krev

Příspěvek od Tomáš »

Měl jsem za to, že ze zákona, že zaměstnavatel musí pustit.
Ale třeba je to jiné pro kancelářské / směnové zaměstnance.

Já daruji už od 18ti, už si napamatuju, že by to byl nějaý voser. Podle mě to to tedhá bylo, přišel jsem do transfúzní stanice, daroval jsem jako normálně a jediné co, tak mi vzali poprvé méně krve (to je dnes už zrušeno), nějaké extra papírování / návštěva praktika nebyla třeba.
:yes
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Přijďte darovat krev

Příspěvek od dracekvo »

Takhle si to právě taky pamatuju. Tak jsem se k tomu chtěl vrátit, ale přešla mě chuť.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Přijďte darovat krev

Příspěvek od Pez »

U nás krev jen jeden den v týdnu od 6-9.
Ale plazma po. až čt. od 6 do 10.
Spíš to vypadá, že o krev moc nestojí.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Přijďte darovat krev

Příspěvek od Tomáš »

V Plzni je krve docela málo, dle mého soudu...
Ten přehled co mají tady je fajn
https://www.fnplzen.cz/transfuzni-oddeleni

A co vím, tak právě i často volají lidem, jestli nechtějí přijít, že by jejich krev potřebovali.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Přijďte darovat krev

Příspěvek od Hdm »

Mám za sebou 20 odběrů plné krve. Dával jsem rád.

Od jisté doby objednací doba více než 3 měsíce a nebylo možné se po odběru hned nahlásit na další (prej moc brzo a nemají na to ještě v sešitě nakreslené kolonky). To mě trochu otrávilo, byl to takový "co otravuješ přístup". Navíc mám krev A+ a "to má každý druhý, tý máme dost". Takže jsem s tím přestal a jsem tam veden jako dárce na zavolání.

Plasmu jsem dávat nechtěl, protože ať jsem pil opravdu hodně, vždy to pomalu teklo a na plasmě bych seděl moc dlouho.

Po odběru mi bylo paradoxně pocitově vždy lépe, akorát do třetího patra jsem ten den trochu hůř dýchal :-D
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Přijďte darovat krev

Příspěvek od Tomáš »

Tebe někde objednávali na čas? :lol:

To bys v Plzi asi trpěl...tady prostě přijdeš, dostaneš lístek jako v bance a a čekáš až na tebe přijde řada.
Obvykle přijdu hned ráno na otevíračku (6:30) a hotov jsem v 8:15 :beer
Uživatelský avatar
Din
Příspěvky: 26
Registrován: 15.09.2016 21:46
Pohlaví: muž
Bydliště: Kousek od Kolína

Re: Přijďte darovat krev

Příspěvek od Din »

Přidám dávnou zkušenost, kterou by si měli i současní zájemci o dárcovství krve přebrat…
Kdysi v mládí jsem se rozhodl, že budu dárcem krve a šel jsem do toho. Jenže jsem netušil, že z odběru se vyhodnocují i jaterní testy, jejichž hodnota má zásadní vliv (samozřejmě včetně jiných) na to, zda bude člověk pro dárcovství vhodný a tato informace v náborových agitkách chyběla a často i nyní chybí. V té době jsem byl sice očkovaný na hepatitidu A i B a zdravý jako řípa, ale hrál jsem tenkrát každý víkend na různých akcích s kapelou a při tom se dost pařilo, takže jaterní testy podle toho při následných pondělních odběrech vypadaly. Po druhém odběru jsem byl vyřazen ze seznamu možných dárců krve coby nevhodný. Mezi tím i nyní mám jaterní testy v pohodě.
Fandím dárcovství krve, jen si to neznalostí platných podmínek nezkažte, ať můžete svou krví potřebným lidem pomoci…
Din
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Přijďte darovat krev

Příspěvek od DanBlack »

Tomáš píše: 02.07.2021 17:42 Tebe někde objednávali na čas? :lol:
V Mostě se aktuálně objednává na čas... (15minut okno) :yes

Jinak v zákoně to je dost alibisticky, ve smyslu pokud to jde vyřídit o volno, objednejte se na volno... (exŠéf to řešil i s firemním právníkem když jsme si stěžovali odborářům, naštěstí už jsem v jiném oddělení)
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Odpovědět