Jak byste se zachovali vy?

Události vztahující se k zaměření tohoto fóra.
Fantozzi
Příspěvky: 117
Registrován: 13.03.2016 17:27

Re: Jak byste se zachovali vy?

Příspěvek od Fantozzi »

I při první pomoci tě učí, že v prvé řadě máš chránit svůj život a zdraví. Jedna věc je pudová a tam asi bude potřeba zastat se slabšího, druhá věc je racionalita a tam bude ser na to. Možná kdyby tehdy ten cikán měl kudlu tak dneska už tu nepíšu.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Jak byste se zachovali vy?

Příspěvek od Bill Masen »

Občan ČR má povinnost poskytnout první pomoc. Zavoláním záchranky je je tato povinnost splněna. Já netvrdím, že si něco udělal špatně ani dobře a hřbitov je plnej hrdinů. Nevím jak bych se v té situaci zachoval já, ale představ si, že by se na něj obrátili tři čtyři hlavně. :devil
Fantozzi
Příspěvky: 117
Registrován: 13.03.2016 17:27

Re: Jak byste se zachovali vy?

Příspěvek od Fantozzi »

Já s tebou souhlasím, že by lidé neměli být lhostejní. V tom momentě jsem měl potřebu pomoci. Ale s časovým odstupem a bez emocí jsem došel k závěru, že "neřeš co tě nepálí". Já vím je to pokrytecké.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Jak byste se zachovali vy?

Příspěvek od Matěj »

Možná je to pokrytecké, ale člověk je tvor sobecký a měl by dbát v první řadě o svou bezpečnost a bezpečnost svých blízkých. Aspoň tak to cítím já. Mám se moc rád na to, abych to schytal za někoho jiného a popravdě mě zkušenosti z toho vyléčily. Jeden příklad za všechny. Kdysi se kamarád před hospodou zastal holky, které sprostě nadával partner, pak ho společně napadli, prvně ten chlap, toho sundal pěstí a poté mu skočila na záda ta, které se zastal, bylo to v létě tak pres triko měl pěkně poškrábané záda, tu shodil, zavolal policii a udělal největší chybu a to, že na ně počkal. Ti dva se na něj domluvili a za napadení byl až u soudu, ten ho sice očistil, trvalo to ale pěkně dlouho. A kdyby šlo jen o čas... je to asi 10let zpět. Každopádně, pokud se něco v okolí děje a není ohrožen něčí život, tak raději volám PČR a dál to neřeším, zatim jsem policii volal 2x a stačilo to. Vždy státní, důvěru k městské nemám.
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Jak byste se zachovali vy?

Příspěvek od Královák »

Matěj do puntíku souhlasím, měl jsem obdobnou vlastní zkušenost při řešení fyzické rozepře partnerů byť naštěstí ne u soudu. Několikrát jsem to tady zmínil - jediná možnost řešení v tom prvním zmíněném případě s etnočechem je volební urna - všimněte si, jak změnily některé strany rétoriku, když viděli, že to lidé hází SPD atd. Prostě politickým špičkám jde jen o strach, že zatím demokratických volbách by byl zvolen někdo s kým se jen tak nedomluví, tak couvají ze svých původních proklamací. Viz Schwarzenbeg nejdřív migranti nebyli problém v jakémkoliv počtu a pak už jen zachraňovat v zemi jejich původu.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak byste se zachovali vy?

Příspěvek od Serža »

taky souhlas, ale jen co se partnerských rozepří týče, tam je fakt lepší se nemíchat (pokud nestříká krev a nejde o život) a jen volat PČR
v jiných situacích jsem se do toho už taky párkrát vložil a vesměs reakce pozitivní (vypatlanej puberťák na motorce na stezce pro chodce a cyklisty...mezi těma kočárkama a tak, nějací blbečci co se naváželi do slečny v tramvaji...)
takže je to o posouzení situace

jenom takový osobní postřeh - když už do situace člověk vstoupí, tak on je řešitel, on tomu velí, určuje co bude a žádná diskuze s nikým se nevede až do vyřešení situace (příjezd PČR, útěk agresora...). Jak si člověk nechá zpochybnit autoritu diskuzí, je to v pitchi
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Jak byste se zachovali vy?

Příspěvek od Rafael »

Možná by mohlo být zajímavé udělat anketu kdo by byl schopen neznámému napadenému, obtěžovanému člověku v nouzi pomoci i s riziky z toho vyplývajícími?
Osobně se přiznám, a stydím se za to, že já ne.
Bál bych se toho dnes....
*
Jak jsem byl mladý, silný a akční, možná i plný ideálů, Foglar a tak, vždy jsem se slabších zastával. V obecné škole s tím problémy až na pár výjimek nebyly.
(V dnešní době už bych asi skončil u nějakého "výchovného poradce, či spíše poradkyně"...).
*
V pozdnějším věku, vesnické zábavy, rvačky apod. velmi rychle jsem se poučil do ničeho co se mě přímo netýká se nemíchat.
(Něco jako analogie zkoušet od sebe roztrhnout dva rvoucí se psy...).
Kdo neutekl nevyhrál. Kdo zůstal ležet na zemi nebo se po příjezdu VB pokusil nějak diskutovat a vysvětlit vznik incidentu prošel kvalitní gumoléčbou.
Ale po pravdě napsáno tím to většinou skončilo. Žádné soudy, žaloby atd.
*
O něco později. Celkem vzdálenější soused u mě na samotě u lesa. Zřejmě najatý zloděj ho pravidelně vykrádal. (Šlo o majetkové spory a o prodej malého domečku a pozemků).
Jednou si na něho počíhal, chytil ho a odvezl na nejbližší služebnu.
Teď se ho i po létech pokusím citovat:
"Kurwaa, já jim ho tam po spoustě hlášeních přivezu až pod nos a oni ho pustí za pár minut se slovy, že ho znají, že je to známá firma, a já jsem tam musel strávit více než hodinu. Až tam toho hajzla příště chytím, ubiju ho rýčem, zasypu vápnem a zakopu pod strom...)
*
Ale proti "Nové" PČR nemám vůbec nic. Pravdou sice je, že jsem s ní přišel do styku jen minimálně a když už tak jen v úplně banálních věcech. A chovali se vždy velmi korektně a slušně.
A já taky - věkem jsem se hodně zklidnil..
*
Poslední zkušenost - utekl mi utekl pes, nezamknul jsem zahradní vrátka při vykládání nákupu z kufru auta. Chodil jsem tam a zpět a kliku si umí zmáčknou a bránku otevřít i směrem k sobě, ale nějak mi to tehdy nedošlo...
A kolem šla zrovna rodinka s malým ratlíkem na volno i když v místě kde se to stalo, nebylo to ale na samotě u lesa, je volné pobíhání psů obecní vyhláškou zakázano.
Obrovský incident, spousta křiku, všichni sousedé se sběhli a čekali na příjezd PČR.
Malému psíkovi se naštěstí nestalo nic, jen statečná pánička která ho hned vzala do náručí utrpěla drobnou oděrku prstu.
Přivolaná hlídka to vyřešila jako naprostou banalitu a stála na naší straně a po nezbytných jejích úkonech nás ujistila, že je vše v pořádku a vyřešeno a tím, že to skončilo.
Ale po měsíci, možná dvou, přišlo předvolání na magistrát.
O pokutu nám nešlo, ale o to chování. Přišlo nám to jako by jsme nějaké neomezené soudkyni vyvraždili celou rodinu....
*
Po té poslední zkušenosti, úplně banalitě, bych se fact nechtěl dostat do "vyššího levelu" státní spravedlnosti.
Co je šrám na prstu proti tomu kdybych někomu vyrazil zub, zlomil ruku nebo ještě něco horšího.
*
Omlouvám se za psaní asi od tématu, ale tak mě to tak nějak napadlo.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Jak byste se zachovali vy?

Příspěvek od Václaf »

Včera mi syn (11 let) řekl,že když šel u nás na vsi do obchodu,tak mu nějakej chlap nadával ,,Smrade,jakto že nejsi ve škole ?,, Syn odpověděl,že má prázdniny na to dotyčný ,,To mě nezajímá,máš bejt ve škole ty smrade,, Mě řekl,že ho nezná,manželce když ho popsal tak ho určila a vše se vyřešilo. Je to neškodný dement z vedlejší vsi,pravidelně od něj beru usušené seno a řve na každého. Mne se také snažil přinutit k nacouvání na pozemek přes příkop a a když ani na potřetí nepochopil,že tam nenacouvu,ale nanosím a s velmi zvýšeným hlasem a vidlemi v ruce jako důraz mi dal pokoj. Nakonec nosil seno se mnou,jen on byl v srpnu v zimní bundě. Je to těžká degenerace a v podstatě fakt neškodný člověk. Jeho rod byl kdysi velmi bohatý,ale ze strachu,že se majetek dostane mezi cizí se pářili mezi sebou. On se svojí sestrou jsou poslední z rodu. Syn dostal instrukce pozdravit a víc se s ním nebavit
Čechy čechům !!!!!
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Jak byste se zachovali vy?

Příspěvek od Bill Masen »

Ono vždycky záleží na okolnostech. Jestli se vracím s klukem z kroužku, nebo s partičkou ze střelnice, jestli se někde fackujou dvě smažky, nebo někdo někomu dupe na hlavu. Samo, že nejdůležitější je vlastní bezpečnost, ale NĚCO (třeba zavolat policajty) může udělat každý. Když to bude těm šmejdům procházet, tak to budou dělat dál. Jednou Fantozzi můžeš být ten napadený ty a kolem tebe budou samí ti, co neřeší co je nepálí.
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Jak byste se zachovali vy?

Příspěvek od Královák »

Rafael, Policajti to na místě zaznamenají, pak na služebně sepíšou raport, který kontroluje nadřízený, který určí se jednalo o porušení zákona na týrání zvířat - tím, že jsi psovi umožnil útěk, tak si ho vystavil nebezpečí -auta, útok cizího psa atd. a ještě mohlo jít o porušení místní vyhlášky o volném pohybu psů. S tím týráním si nedělám srandu, sám mám psa a vím co to je ho ohlídat, přesto i když se snažím prostě zdrhne. Obecně - Bohužel u nás je právní systém nastaven tak, že jediným potrestaným i v obyčejném správním řízení je poškozený. Lump má téměř samá práva - dokonce může narozdíl od svědka beztrestně lhát správnímu orgánu, protože je jeho forma obhajoby. U správního nebo přestupkového řízení si lumpík z nahlížení do spisu zjistí o svědkovi vše - jméno, datum narození, bydliště atd. Podle jednoho z otců našeho správního řádu není jeho smyslem trestat občana, ale ukázat mu kde udělal chybu, navést ho na správnou cestu. Tak asi tak.
Fantozzi
Příspěvky: 117
Registrován: 13.03.2016 17:27

Re: Jak byste se zachovali vy?

Příspěvek od Fantozzi »

Ad Bill Masen
Nikdy nikoho nepoucuj jak se mel zachovat v situaci ve ktere si ty sam nebyl. Zkusenost je bohuzel neprenositelna, muzes si 100x rikat ze bys pomohl, ale az na to prijde nikdy nevis jak se zachovas. Ja sem zatim vzdy pomohl, ale zkusenost kterou mam mi rika, priste se do toho neplet. A to ze bych volal poldy jsem snad napsal jasne.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Jak byste se zachovali vy?

Příspěvek od Bill Masen »

Cituj mi tu větu, ve které jsem tě poučoval a přečti s znovu můj poslední příspěvek.
Fantozzi
Příspěvky: 117
Registrován: 13.03.2016 17:27

Re: Jak byste se zachovali vy?

Příspěvek od Fantozzi »

"Samo, že nejdůležitější je vlastní bezpečnost, ale NĚCO (třeba zavolat policajty) může udělat každý. Když to bude těm šmejdům procházet, tak to budou dělat dál. Jednou Fantozzi můžeš být ten napadený ty a kolem tebe budou samí ti, co neřeší co je nepálí."

Napsal sem uz ve svem prvnim prispevku, ze zavolat policajty bych udelal kazdopadne. I to ze bych se asi neudrzel pokud by se jednalo o napadani, duchodce, zeny apod..

Tady v tomto vlakne se stretavaji dva svety. Zkusenosti tech, kteri se uz do takove situace dostali a nejak se zachovali s nazory tech, kteri jeste nemeli tu cest se do podobne situace dostat a pouze teoretizuji.

Ale mas pravdu, tyto situace by nemely byt nezucastnenym lhostejne. Problem je treba tramvaj kde je vice lidi a kdyz se neco stane tak nikdo nezasahne, protoze si rika nejsem tady sam at se do toho vlozi nekdo jiny. To jsou ty paradoxni situace, kdy byt okolo je plno lidi tak se nikdo nestara, ale to je vedecky popsany ukaz. Funguje i opacny efekt, pokud neni moc cizich lidi na blizku, tak je vetsi pravdepodobnost, ze jeden nebo dva nezucastneni pomuzou.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Jak byste se zachovali vy?

Příspěvek od Bill Masen »

Bill Masen píše:...Jednou Fantozzi můžeš být ten napadený ty a kolem tebe budou samí ti, co neřeší co je nepálí...
Tohle byla jediná reakce na tebe Fantozzi a především na konec mé citace. Nikoliv poučování.
Fantozzi píše:"...Zkusenosti tech, kteri se uz do takove situace dostali a nejak se zachovali s nazory tech, kteri jeste nemeli tu cest se do podobne situace dostat a pouze teoretizuji...
Nevíš kdo reaguje na základě zkušenosti a kdo teoretizuje. Ovšem jedna zkušenost z tebe ochránce Gothamu ještě neudělá.
Fantozzi píše:...by nemely byt nezucastnenym lhostejne...
Jsem rád, že jsme se alespoň zde shodli. :hand Tramvaj je prekérka, protože se z ni nedá zdrhnout, ale tento článek se četl moc dobře.https://www.novinky.cz/krimi/457862-uto ... stoli.html
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Jak byste se zachovali vy?

Příspěvek od devlop »

možná by bylo taky dobré poznamenat, že když už chci někomu pomáhat a zachraňovat, tak ať mám čím, aneb - proti noži s prázdnýma rukama = game over
https://zpravy.idnes.cz/napadeni-poboda ... domaci_ekl

přitom stačilo investovat cca 5tis, ZP + nějaká stará číza z komise by stačila k tomu, že by to ti dva šulci ze Znojma obrátili proti muslimským turkům ve svůj prospěch, ale což, zbraně jsou prostě zlé a zlé a proti zlu jedině s květinovou myslí a kopretinami v rukou že ano, že bude někdo srát a chcát ve svých 40letech do plínky a bude celé rodině na obtíž je jen vedlejší efekt.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Jak byste se zachovali vy?

Příspěvek od Bill Masen »

Určitě máš pravdu, sebeobranné prostředky jsou v dnešní době důležité. Nemusí to být zrovna pistole, takovej teleskop proti noži je taky fajn.
Je třeba rozlišovat jestli bráníš kámoše, partnerku, svoje děti, prostě osobu blízkou, nebo někoho anonymního. V tom prvním případě jde asi vlastní bezpečí stranou. Aspoň u mě.
Fantozzi
Příspěvky: 117
Registrován: 13.03.2016 17:27

Re: Jak byste se zachovali vy?

Příspěvek od Fantozzi »

Ad Billy Massen. Sorry moje reakce "ze poucujes" byla unahlena, spatne jsem pochopil cely kontext toho co si napsal.

Ale tech "spatnych" zazitku mam vice vcetne loupezneho prepadeni se zbrani, ktere bylo vedeno proti me a manzelce takze uz aspon tak trochu vim jak bych se v urcitych situacich zachoval. Proto tady take pisu aby si lidi, kteri si mysli, ze by udelali to nebo to uvedomili, ze pak treba v realu udelaji uplne neco jineho. Ale jak pises na ochrance Gothamu ani to nestaci.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Jak byste se zachovali vy?

Příspěvek od Bill Masen »

Možná by bylo zajímavý, kdybys tu situaci popsal. Každej to většinou zná jenom z médií, jak něco takovýho probíhá.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak byste se zachovali vy?

Příspěvek od proforma »

Bill Masen píše:Určitě máš pravdu, sebeobranné prostředky jsou v dnešní době důležité. Nemusí to být zrovna pistole, takovej teleskop proti noži je taky fajn.
A coz teprv sebeobrannej destnik :-)
https://www.cold-steel.cz/pansky-destni ... ou-hlavici
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Fantozzi
Příspěvky: 117
Registrován: 13.03.2016 17:27

Re: Jak byste se zachovali vy?

Příspěvek od Fantozzi »

Bill Masen píše:Možná by bylo zajímavý, kdybys tu situaci popsal. Každej to většinou zná jenom z médií, jak něco takovýho probíhá.
Já bych to popsal ale nerad bych dostal banán za to že jsem OT. :D
Odpovědět