Je to tu. Zbraně nám prostě (NE)zabaví...

Události vztahující se k zaměření tohoto fóra.
Odpovědět
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Je to tu. Zbraně nám prostě (NE)zabaví...

Příspěvek od Pez »

Článek k s videem od Krimi-Plzeň, snad to budou lépe sledovat než Novinky.
https://www.krimi-plzen.cz/a/nedaleko-p ... lili-muze/

Edit: hned první koment pod videem, přesně vystihuje vše.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Je to tu. Zbraně nám prostě (NE)zabaví...

Příspěvek od devlop »

tady diskuze ještě je
https://www.idnes.cz/plzen/zpravy/vocho ... -zpravy_vb

ale vtipné je to, že se k článku musíte doklikat, prostě ho hezky uklidili - nabídka Kraje a pak Plzeňsko, z hlavní strany se na něj nedostanete. Přitom na hlavní straně je včerejší! článek také z krajů ze Znojma "Znojmo oplakává oblíbeného metaře. Byl dobrou duší města", zřejmě je to důležitější zpráva :head

EDIT: ha že by? jen jsem to stačil dopsat, už článek na hlavní straně je :lol:
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Je to tu. Zbraně nám prostě (NE)zabaví...

Příspěvek od Pez »

Jo na idnesu diskuse je ale na Novinkach ji zařízli. :head
Kotatko
Příspěvky: 214
Registrován: 13.02.2021 20:38
Pohlaví: muž

Re: Je to tu. Zbraně nám prostě (NE)zabaví...

Příspěvek od Kotatko »

A je to jasny, ten zlodej byl vrah. Tohle by bumaznici neustali, potrestat majitele domu. Ale ani tady neni otevrena diskuze :) https://www.novinky.cz/krimi/clanek/muz ... h-40354929
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Je to tu. Zbraně nám prostě (NE)zabaví...

Příspěvek od Matěj »

Toto bude ještě asi hodně zajímavé, jedna věta z článku úplně asi stačí.
Znalci tehdy upozornili na to, že vzhledem ke struktuře osobnosti je schopen brutální čin zopakovat.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Je to tu. Zbraně nám prostě (NE)zabaví...

Příspěvek od Rafael »

Tak jsem si přečetl ten článek:
https://www.krimi-plzen.cz/a/nedaleko-p ... lili-muze/

Je to tam reklama, antireklama nebo kouzlo nechtěného?
:D
fe1da13b7edc5246241c47c821ffd25e5b6632b52ea2a990d2501f20a31c638f-2021-03-04-084009_20210324105603737.jpg
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Kotatko
Příspěvky: 214
Registrován: 13.02.2021 20:38
Pohlaví: muž

Re: Je to tu. Zbraně nám prostě (NE)zabaví...

Příspěvek od Kotatko »

Ale zase bych p.t. obecenstvo upozornil na neotevreni diskuze. To naznacuje neco podobneho, jako kdyz se Bratislavcane jednoho rana v 1943 probudili a zjistili, ze mapa prubezne zobrazujici vitezny postup nemeckych vojsk, z namesti nahle zmizela :D
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Je to tu. Zbraně nám prostě (NE)zabaví...

Příspěvek od Tazi »

Vyšetřit se to samozřejmě musí,ale...už jen to,že neskončil ve vazbě naznačuje,že to nakonec uznají jako nutnou obranu.Musí zjistit,zda se neznali,...zda ho střelec nepozval na kafe,aby ho mohl odprásknout,protože mu lezl za ženou,...atd.A jakmile se zjistí,že šlo skutečně o vloupání,bude to učebnicová nutná obrana.Soudce se nemusí bát žádného precedencu,atd.Toto není situace "můj dům-můj hrad".A s trestní minulostí toho zastřeleného... Poměrně jednoduchý případ.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Je to tu. Zbraně nám prostě (NE)zabaví...

Příspěvek od bivoj »

Tazi píše: 24.03.2021 14:48 ...Soudce se nemusí bát žádného precedencu...
Tohle by se IMHO vůbec k soudu nemělo dostat. Pokud vyšetřovatel zjistí, že byly bezezbytku naplněny znaky nutné obrany a tím pádem i okolnosti vylučující protiprávnost a policie (státní zástupce) případ odloží, aniž by to muselo jít k soudu.

Aby to šlo k soudu, musel by někdo podat na onoho střelce obžalobu. Policie (státní zástupce) to (snad, viz výše) neudělá, a pokud to tedy neudělají pozůstalí/příbuzní toho zastřeleného vraha, nebude tím pádem žádný důvod k soudnímu jednání.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Je to tu. Zbraně nám prostě (NE)zabaví...

Příspěvek od Tazi »

To je pravda.Pokud mají všichni "zdravý rozum",a vyšetřování neobjeví nějaké nesrovnalosti,tak by žádné obvinění padnout nemělo.Byl by to výsměch a plivanec do tváře slušným,zákonadbalým občanům.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Je to tu. Zbraně nám prostě (NE)zabaví...

Příspěvek od Bill Masen »

Tazi píše: 24.03.2021 14:48...Toto není situace "můj dům-můj hrad"...
Tohle je naopak přesně situace "můj dům, můj hrad". A je to také důvod, proč otázku Castle doctrine znovu otevřít. Každů zloděj by si měl uvědomit, že když někomu vleze do baráku, může dostat olovem a že majitel nemusí váhat, protože ho zákon chrání.
Proba
Příspěvky: 169
Registrován: 22.01.2020 19:47

Re: Je to tu. Zbraně nám prostě (NE)zabaví...

Příspěvek od Proba »

Bill Masen: přesně to bych si přál, aby se to znova otevřelo :yes
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Je to tu. Zbraně nám prostě (NE)zabaví...

Příspěvek od bivoj »

Castle doctrine by byla fajn. A nejvíc fajn by bylo, kdyby ještě k tomu spolupachatelé odpovídali za veškeré činy "kolegů", či za činy, které svým jednáním způsobí i samotným "kolegům" pachatelům a to i nepřímo či legálním jednáním obránce.

Příkladem budiž např. tento případ z Oklahomy: https://www.nbcnews.com/news/us-news/ok ... rs-n739541

Tam se partička čtyř mladých kriminálníků rozhodla vyloupit barák. Tři kluci (16,17,18) šli v noci dovnitř "do akce" a jedna holka (21) na ně čekala v autě jako "únikový řidič" (getaway driver). K jejich smůle měl kluk (23), co tam bydlel (syn majitele baráku) u sebe AR-15. Tak všechny ty tři zloděje, co k nim domů šli krást, zastřelil. Únikové řidičce se podařilo uprchnout/ujet.

No a teď přijde ta perlička: Ta řidička, i přesto že se sama "vzdala" na policii čelí obžalobě ze tří vražd prvního stupně, tří vloupání a jednoho pokusu o vloupání. Za což jí hrozí trest smrti, nebo, v tom lepším případě, doživotí...

Viz tu "krásku" zde: https://abcnews.go.com/US/resident-kill ... d=46475044

Ale asi by mě prozatím stačilo, kdyby i zde byla pořádná Castle doctrine, a když v noci zastřelíte na svém pozemku tři zloděje puškou, bude to pro vás naprosto bez problémů a bez jakéhokoliv možného postihu.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Je to tu. Zbraně nám prostě (NE)zabaví...

Příspěvek od Radek07 »

A jaká je definice toho zloděje / zlodějů, které už můžu zastřelit? 3 hnědočeši co mi vlezli na dřevo, tři kluci co mi kradou třešně, vyčuraný soused co mi chodí na brambory?
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Je to tu. Zbraně nám prostě (NE)zabaví...

Příspěvek od proforma »

Castle doctrine je prave o tom, ze ve tvem baraku, na tvem pozemku nema nikdo co delat, pokud mu nedas vyslovny souhlas. Takze ani drevo, ani tresne...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Je to tu. Zbraně nám prostě (NE)zabaví...

Příspěvek od Tazi »

Myslím že definice "Můj dům-můj hrad" znamená možnost "eliminovat" každého kdo mi vleze na pozemek,nebo do baráku bez ohledu na to proč tam vlezl."Náš" střelec použil klasickou nutnou obranu před zlodějem.Na to náš právní řád naštěstí pamatuje,a těžko ho podezřívat ze zcela zjevně nepřiměřené obrany.Myslím,že nebude ani obviněn. Každopádně bych Castle doctrínu v našem zákoně uvítal.Jestli je možnost zastřelit někoho,kdo mi vlezl na zahradu aby mi otrhal jablka ze stromu,...tak to je asi ale přes čáru.Já i manželka máme zbrojní průkaz,a často jsme podobnou situaci probírali.Dospěli jsme k tomu,že pokud nám někdo vleze na zahradu (což není pravděpodobné,neboť máme dva cca 50kg bandogy), tak se ho prostě pokusíme pokud možno nenásilně vyhnat.Ale pokud by vlezl až do domu,...obecně vzato,...není čas na přemýšlení zda můžu,či nemůžu,ale prostě to do něj sypat dokud bude stát na nohou (a čelem k nám).Jediná starost by měla být ochránit naše zdraví.Rozhodnout zda to byla nutná obrana či ne už nebude starost naše,ale policie,právníků,atd.
galamen
Příspěvky: 18
Registrován: 17.02.2019 19:32

Re: Je to tu. Zbraně nám prostě (NE)zabaví...

Příspěvek od galamen »

Zdravím, mám dotaz. Když bych takovýho zmetka odbachnul Gladiatorem, respktive jakoukoliv jinou zbraní skupiny D. Je vše OK? Díky
A ještě jestli rozhoduje to ,že to je to vlastně od narození zmetek ,násilník a vrah.
Co když mi tam vleze do teď slušnej soused ale se stejným úmyslem?
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Je to tu. Zbraně nám prostě (NE)zabaví...

Příspěvek od Tazi »

Není důležité čím ho "odbachneš",ale jestli to splňuje definici nutné obrany.Stejně tak nerozhoduje jestli je ozbrojenej,s čistým rejstříkem,...jestli má 130kg,...obrana nesmí být zcela zjevně nepřiměřená.Toť vše:) Nicméně je nutné si uvědomit,že pokud někoho "odbachneš", sice si zachráníš život,zdraví,...nebo úrodu jablek,...ale život se ti změní.A není to příjemná změna:(
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Je to tu. Zbraně nám prostě (NE)zabaví...

Příspěvek od Bill Masen »

A ještě jeden rozdíl je v právní úpravě našeho zákona týkajícího se nutné obrany od jiných států. Nutná obrana nesmí být zjevně nepřiměřená, ale musí být razantnější, než útok, aby byla vůbec účinná.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Je to tu. Zbraně nám prostě (NE)zabaví...

Příspěvek od Germanik1 »

A časově relevantní, tedy útok trvá nebo bezprostředně hrozí
Udělám co musím
Odpovědět