Branná výchova opět ve školních lavicích

Události vztahující se k zaměření tohoto fóra.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: branná výchova opět ve školních lavicích

Příspěvek od bacil »

Tak ideologie se za komančů učila v občanské nauce a ne v branné výchově. Branná výchova byla sranda, vždycky jsme nadělali spoustu blbin, někde se zašili, mazali karty a vylezli, až když ostatní s pytlíkama a maskama doběhli do školy :D Taky přebírání žebradel a vyhazování starého obsahu z krabiček, bylo zdrojem neutuchající zábavy - gumy do praku, obvazy, pilulky na čistění vody... A nejlepší bylo střílení ze vzduchovky nebo malorážky - to až na střední, tam se navíc při zašití chlastalo, koupalo na adama v přehradě a vždycky jsme dorazili, až už na nás nikdo nečekal :D

Ale tohle, to je teda moc:
Děti by se tak měly dovědět více o výhodách členství v EU a NATO, o principech obrany státu, úloze ozbrojených sil, o vojenském i nevojenském krizovém ohrožení.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: branná výchova opět ve školních lavicích

Příspěvek od Hohepa »

Ten odkazovaný web POKOS mi nějak nefachá.
úvodní stránka se načte ale jak chci někam dál tak mi to hlásí: odkaz je pravděpodobně nefunkční.

A zrovna ty podklady pro učitele by mě zajímali
Uživatelský avatar
Fenring
Příspěvky: 135
Registrován: 14.01.2012 11:33

Re: branná výchova opět ve školních lavicích

Příspěvek od Fenring »

Odkaz na podklady http://pokos.army.cz/
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: branná výchova opět ve školních lavicích

Příspěvek od Kocour »

Děti by se tak měly dovědět více o výhodách členství v EU a NATO, o principech obrany státu, úloze ozbrojených sil, o vojenském i nevojenském krizovém ohrožení.
Ale ono by to tak opravdu mělo být! Jestliže se nějaký stát připravuje na obranu, tak do toho patří i indoktrinace. Jak se chcete bránit, kdyby každý voják neustále zvažoval, co mu osobně přinese kolaborace s nepřítelem či vzpoura. Někomu se třeba nelíbí orientace na NATO nebo EU, ale ve vojenství je diskuse možná jenom do určité míry. Řekněme, že se nám počátkem 90. let obě instituce jevily jako rozumný cíl, kam se přesunout z ruského vlivu. Postupně se ukázalo, že mají i jisté chyby. Jenže přebíhat neustále někam jako zmoklá slepice není řešení. Prostě tam jsme a aby mělo smysl kverulovat, musely by se podmínky v oněch institucích stát opravdu nesnesitelnými. Což, přiznejme si, nejsou.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: branná výchova opět ve školních lavicích

Příspěvek od MRAK »

bacil píše:
Děti by se tak měly dovědět více o výhodách členství v EU a NATO, o principech obrany státu, úloze ozbrojených sil, o vojenském i nevojenském krizovém ohrožení.
Taky na tom neshledávám nic zvláštního ….

Pravda, je na každém rodiči, aby vhodně "naředil" oficiální ideologii a podal svému dítku obraz světa tak, jak si sám myslí, že je správný ….




Osobně od brané výchovy očekávám spíš nácvik praktických znalostí …… zdravovědu, základy protichem a protiradiační obrany, střelbu, atd atd ….. a pominu-li důvody zmíněné kolegou Kocourem, určitě zmíním ten který mě trápí velmi, a to je nebezpečí teroristického útoku ….
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: branná výchova opět ve školních lavicích

Příspěvek od Karlos »

Tak nezbývá než věřit že ideologická "vymývací" část bude ta menší a že gró bude ležet právě v těch praktických znalostech a jejich tréninku.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: branná výchova opět ve školních lavicích

Příspěvek od Hohepa »

Osobně si myslím , že největším přínosem branné výchovy má být schopnost občanů organizovaně reagovat na krizové situace obecně. Teroristický útok je řekněme extrém . Stačili letošní povodně a bylo názorně vidět, že ovčané tohoto státu jsou po dvou desetiletí absence branné přípravy obecně velmi špatně připraveni i na krizovou situaci "tak nízkého levelu" jako je obyčejná evakuace do krizových center.
A to bez dalšího ohrožení, nikdo na ně nestříle, ovzduší nebylo zamořené, žádný extrémní počasí jako třeba mrazy, nikde žádní zombíci :D atd atd. A času měli také relativně dost. Nebyly to záplavy typu prasklé orlické přehrady - do 10 minut musíte pryč. Vše se odehrávalo relativně pomalu v horizontu hodin až dní...

A kolik evakuavaných mělo vlastní spacáky nebo deky, vodu, jídlo.... ?
Spíš to občas vypadalo, jak když vyhráli rekreační zájezd a stěhujou se do hotelu all exclusive.
A že dobrovolníci, co se o ně starají, musí zajistit ( je to přece jejich právo ) pro jejich trošičku méně přizpůsobivé děti čokolády, bonbony, nějaké lepší oblečení ať nevypadají jak socky, jiné jídlo - tohle on nejí , atd .......
Stačí zalistovat diskusema z onoho období :puke
biskup
Příspěvky: 176
Registrován: 22.01.2013 19:20

Re: branná výchova opět ve školních lavicích

Příspěvek od biskup »

Děti by se tak měly dovědět více o výhodách členství v EU a NATO, o principech obrany státu, úloze ozbrojených sil, o vojenském i nevojenském krizovém ohrožení.
Obsah sám o sobě není "závadný", ale když je vysvětlován v občanské nauce (kde se zařadí úloha armády do kontextu celého státu, včetně policie, soudů, státního zřízení atd.)

V branné výchově se má učit propojení armády(hasičů, policie) vůči civilům (co může civil očekávat od armády a naopak) v krizových situacích. Probrat evakuace a chování při nich.

Pokud tam budou opravdu brát výtah stanov NATO apod., pak je to politické školení maskované brannou výchovou. Nu důležité je, že si cokoliv politicky v kriti zdůvodní, ale co mají mít sebou při evakuaci vědět nebudou :D
Uživatelský avatar
SharKhan
Příspěvky: 520
Registrován: 28.02.2012 1:10

Re: branná výchova opět ve školních lavicích

Příspěvek od SharKhan »

V podstate ide o novodobé PŠM (politické školení mužstva).
A začať treba čo najskôr, že áno?
Od detstva... :angel
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: branná výchova opět ve školních lavicích

Příspěvek od Maximus »

Tak už i Rusové zavádějí povinnou brannou výchovu a podle všeho o několik úrovní výš:
http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/kom ... 590604f2e/
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: branná výchova opět ve školních lavicích

Příspěvek od Lyster »

Branná výchova znovu do lavic? Školy jsou proti, bojí se přetížení žáků
https://www.novinky.cz/domaci/468010-br ... -zaku.html

Proti jsou jednoznačně piráti. „Chceme svobodné školy s přátelskou atmosférou motivující k všestrannému rozvoji, není správnou cestou žáky více svazovat povinnými předměty,“ řekl člen školského výboru Sněmovny Lukáš Bartoň.

Kdo by to čekal...
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: branná výchova opět ve školních lavicích

Příspěvek od Lyster »

Válka o brannou výchovu. Ministerstva se přou ohttps://zpravy.idnes.cz/branna-vychova-stat-bezpecnost-slechtova-ano-cssd-ministerstvo-skolstvi-obrana-gpb-/domaci.aspx?c=A180606_211347_domaci_evam nový předmět

Chce shora přikázat, aby se na všech školách učilo stejně. Brzdu vidí jen v nedostatku učitelů. Proto je podle něj zavedení povinného předmětu reálné nejdříve za šest let, až vyjdou z vysokých škol noví absolventi. :head
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: branná výchova opět ve školních lavicích

Příspěvek od Lyster »

Jen zde dávám nový funkční odkaz.
https://zpravy.idnes.cz/branna-vychova- ... omaci_evam
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Branná výchova opět ve školních lavicích

Příspěvek od viktor »

zvlast ta divcina uplne vlevo se starou vzduchou pistoli je skutecne puvabna :-)))
obavam se ze pokud se něco jako branna vychova do skol zas vrati tak to bude daleko vetsi saskarna nez byla za komancu.. :D
respektive jak si tak nejak mlhave pamatuju tak to bylo docela dost apoliticke a celkem prakticky zamereno.. na politiku byl jiny předmět jako je napr obcanska nauka.
v BV bylo dost zdravovedy, první pomoc a to jak teorie tak i praxe, andula, cvicne face, fixace zlomenin, orientace v terenu, mapa, kompas res. buzola
to by dnes byl podle soucasnych meritek primo adrenalinovy kurz preziti :-)
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4512
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Branná výchova opět ve školních lavicích

Příspěvek od Serža »

jj, taky jsme to tak měli a branná výchova byla pro mě (na rozdíl od "občanky") jeden z nejzábavnějších předmětů...navíc jak v u nás byla posádka, tak to často bylo ve spolupráci s vojákama...takže si člověk vystřelil s Sa58, zaběhal si v masce v barevnejch dýmech a tak...fakt super předmět :-) Holkám se právě zas líbila zdravověda (u nás to vedli zdravotníci od vojáků)....Pro mě ta zdravověda byla nuda, páč máti dělala ve zdravotnictví a měli jsme drsnej výcvik doma odmala :lol:
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Branná výchova opět ve školních lavicích

Příspěvek od mukl »

Já jsem ve škole nesnášel všechny předměty, brannou výchovu nevyjímaje. Byl to "pakec" jako všechno ostatní. Nosy nám měřili takovými kleštičkami a pak nám dali podle rozměrů masky, které jsme umývali nějaým hypermanganem nebo co. Běh v pláštěnkách a maskách a střelba ze vzduchovky. Jak jsem v té masce neviděl, tak nejen, že jsem nic netrefil, ale ještě jsem si na pravé ruce rozstřihl při zavírání vzduchovky bříško ukazováčku. Krev, horor, hrůza....V teoretické rovině to byla jen nějaká formální nuda..."vleže hlavou k atomovému výbuchu" atp. Na učňáku nám pouštěli na filmech účinky nervově paralytických a zpuchýřujících látek a dalších svinstev na zvířatech v klecích. Málel jsem omdlel. Hlavně, že nepřístupný film pro mládež byl, když ženě na plátně vykouklo prso...Taky jsme jednou nacvičovali evakuaci do krytu co byl pod školou. Nesnáším kolektivní sporty, brannou výchovu a vojnu. Přesto je to studnice nezapomenutelných zážitků. Když má dcera na základní škole přišla s tím, že mají branný den a mají si vzít pláštěnky, automaticky jsem se zeptal: A co gumičky a igelitové pytlíky? Masky máte? Nebo chceš nějakou půjčit? Hleděla na mne jak na zjevení... Přece pláštěnky, kdyby nám na tom branném výletě pršelo :!: tati... Jó, už ani ten atomovej déšť není co bejval... :mrgreen: Dneska je všechno jináč. I ta dnešní "branná výchova"... ;)
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Branná výchova opět ve školních lavicích

Příspěvek od mukl »

...jó, a ta občanská nauka. Za jednu americkou letadlovou loď, by se dalo postavit 32 nemocnic, 150 školek a jedno dětské hřiště :talk nebo tak něco.... :rock . Ideologická výchova a výplach jako dneska, akorát v opačném gardu.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4512
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Branná výchova opět ve školních lavicích

Příspěvek od Serža »

dneska by ti jí přepočítali na Fábie :-)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Branná výchova opět ve školních lavicích

Příspěvek od Lyster »

Ministerstvo obrany chce lidi připravovat na válku nebo krizi
https://www.novinky.cz/domaci/498947-mi ... krizi.html
Odpovědět