IBM A HOLOKAUST

...aneb pro chvíle oddychu a relaxace. Pouze k tématu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

IBM A HOLOKAUST

Příspěvek od devlop »

Screenshot_234.jpg
Screenshot_234.jpg (59.74 KiB) Zobrazeno 1164 x
Dnes jsem v Levných knihách na Kladně ukořistil za 140kč tuhle pětiset stránkovou knihu. Už tady o ní byla zmínka, jako OT komentář ve vlákně o koronaviru. Jak jsem ji tam zahlédl, tak jsem ji musel vzít.

přepsal jsem z anotace na přebalu:

IBM A HOLOKAUST je fascinující příběh strategického spojenectví firmy IBM s nacistickým Německem, spojenectví, které začalo hned po nástupu Hitlera k moci v roce 1933 a pokračovalo téměř až do konce druhé světové války. Když třetí říše začala provádět genocidu, IBM a její pobočky jí poskytovaly veškerou technologickou podporu, od identifikačních a katalogizačních programů ze třicátých let po hromadné selekce lidí v letech čtyřicátých.
Teprve po identifikaci Židů bylo možné zavést učinný systém konsfiskací majetku, uzavírání do ghett, deportací, otrocké práce a nakonec likvidace.
Organizačne a administrativně šlo o natolik náročný projekt, že jeho zvládnutí by vyžadovalo počítač. Ovšem ve 30. letech 20. století ještě žádné počítače neexistovaly.
Existovala však Hollerithova technologie děrných štítků. Pomocí Hollerithových systémů, navrhovaných na zakázku a neustále aktualizovaných, mohl Hitler perzekuci Židů zautomatizovat. A tato kniha nevratně dokládá, že technologie IBM sloužila v hitlerovském Německu a později v nacistické Evropě k organizaci v podstatě všeho - od identifikace osob židovského původu při scčítání lidu až po provoz železnic a řízení otrocké práce v koncentračních táborech.

Skutečnost nebyla taková, že by IBM a její německá pobočka prodávaly objednané stroje a netušily, k čemu se používají. Právě naopak, IBM svá zařízení pronajímalo za vysoké poplatky, školilo personál a stalo se jediným zdrojem miliard děrných štítků, bez kterých by se Hitler neobešel.
Kniha podložená důkladným mnohaletým výzkumem odhaluje rozsáhlou a těsnou spolupráci jedné z největších amerických korporací s hitlerovským Německem.
Permonik
Příspěvky: 498
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: IBM A HOLOKAUST

Příspěvek od Permonik »

trocho OT (není to knížka), ale koho toto zajímá a umí anglicky, doporučuji toto video:
https://www.youtube.com/watch?v=5U2lDiE0vwI
Odpovědět