Manel Loureiro - Apokalypsa Z: Začátek konce

...aneb pro chvíle oddychu a relaxace. Pouze k tématu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
OldSoldier
Příspěvky: 181
Registrován: 25.02.2014 10:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha a okolí

Manel Loureiro - Apokalypsa Z: Začátek konce

Příspěvek od OldSoldier »

Je konec civilizace. Neexistuje internet, televize ani mobilní telefony. Nezbývá nic, co by člověku připomnělo, že je lidským tvorem. Apokalypsa začala. Teď zbývá jediný cíl: PŘEŽÍT! Nestává se často, aby se knize španělského autora podařilo stát bestselerem v anglicky mluvících zemích, ale španělskému novináři Manelu Loureirovi se to povedlo. Jeho kniha se stala kultovní, ještě když vycházela na pokračování na internetu, takže se brzy dočkala knižního vydání a záhy překladů do několika jazyků. V současné době se pracuje na jejím zfilmování.
Ačkoliv nemám rád zombie knihy, tahle mě dostala a více než 300 stránek jsem přečetl za dva večery. Má minimálně ještě jedno pokračování, které bohužel v CZ je nevyšlo. Za sebe určitě doporučuji k přečtení.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Manel Loureiro - Apokalypsa Z: Začátek konce

Příspěvek od štaflík »

Díky za tip. Zatím se to čte svižně. Není to žádné literární veledílo, ale má to spád a zatím dobrý...
Jen kdyby i tady Glock neměl pojistku a kohoutek... :head
Uživatelský avatar
OldSoldier
Příspěvky: 181
Registrován: 25.02.2014 10:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha a okolí

Re: Manel Loureiro - Apokalypsa Z: Začátek konce

Příspěvek od OldSoldier »

štaflík píše:...Glock neměl pojistku a kohoutek...
Jojo - tohle me vzdycky nici :-) Ale muzeme to brat tak, ze hlavni hrdina/vypravec nema zkusenosti se zbranemi, tak to pise blbe a treba ani nema Glock, ale CZ ;-)
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Manel Loureiro - Apokalypsa Z: Začátek konce

Příspěvek od Argonaut »

takový španělský Kulhánek nebo Kotleta, ale v civilnější podobě. Zombie oddechovka.
__sXe__
Příspěvky: 57
Registrován: 01.08.2016 11:15
Pohlaví: muž

Re: Manel Loureiro - Apokalypsa Z: Začátek konce

Příspěvek od __sXe__ »

Tak pre mňa táto kniha vyvolala rôzne pocity. Úvod knihy bol skvelý - zaznamenávanie udalostí, vývoj týchto udalostí a popis chaosu, ktorý sa vo svete udial. Myslím, že prvá tretina knihy ma bavila asi najviac a ohodnotil by som ju tak na 4* avšak ďalšie 2/3 príbehu ma extra neohúrili.

Či už to boli rôzne chyby prekladatela, málo dialógov, neustály popis toho istého a mnoho ďalších pre mňa nezáživných opisov, ktoré ani nemuseli byť, pretože sa opakovali takmer na každej strane. Taktiež ma neustále vytáčalo zameranie sa na kocúra, prípadne začiatočné prípravy právnika, ktorý si len tak z ničoho nič nakúpil veľké množstvo potravín, solárne panely, nový neoprénový oblek a podobne ( určite nebol prepper ). Trochu mi to nesedelo, dokonca sa hlavnému hrdinovi ani nič nemohlo stať, nakoľko mal ten svoj terminátorský neoprénový oblek.

Kniha však má svoje čaro a určite ju nikto nenechá na poličke ležať bez toho, aby ju nedočítal.

PS: Dúfam že ďalšie časti trilógie budú taktiež preložené :)
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Manel Loureiro - Apokalypsa Z: Začátek konce

Příspěvek od Stenny »

V češtině mi to připadalo tak kostrbatě přeložené a jazykově divné, že jsem první díl ani nedočetl. Pokud je na tom někdo stejně, tak prozradím, že v angličtině se to čte mnohem příjemněji. 8-)
__sXe__
Příspěvky: 57
Registrován: 01.08.2016 11:15
Pohlaví: muž

Re: Manel Loureiro - Apokalypsa Z: Začátek konce

Příspěvek od __sXe__ »

Však práve aj mne to také prišlo, preto som tam aj napísal tie chyby prekladateľa.
Uživatelský avatar
OldSoldier
Příspěvky: 181
Registrován: 25.02.2014 10:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha a okolí

Re: Manel Loureiro - Apokalypsa Z: Začátek konce

Příspěvek od OldSoldier »

Pro ty, kterym se libil privni dil, tak hlasim, ze v cestine vysel druhy. Jeste jsem necetl, ale chystam se na to
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Manel Loureiro - Apokalypsa Z: Začátek konce

Příspěvek od štaflík »

Zatím jsem nenašel e-book (klině placený). Hledal jsem blbě?
Uživatelský avatar
OldSoldier
Příspěvky: 181
Registrován: 25.02.2014 10:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha a okolí

Re: Manel Loureiro - Apokalypsa Z: Začátek konce

Příspěvek od OldSoldier »

Taky ne - zatim jsem nasel jen papirovou, takze zatim cekam na vydani ebooku
__sXe__
Příspěvky: 57
Registrován: 01.08.2016 11:15
Pohlaví: muž

Re: Manel Loureiro - Apokalypsa Z: Začátek konce

Příspěvek od __sXe__ »

No ja si kúpim papierovú verziu a vlastne sa na to aj celkom teším. Síce som bol sklamaný z prvého dielu, ale teším sa na "pokračovanie".
Uživatelský avatar
OldSoldier
Příspěvky: 181
Registrován: 25.02.2014 10:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha a okolí

Re: Manel Loureiro - Apokalypsa Z: Začátek konce

Příspěvek od OldSoldier »

Tak jsem behem dovolene docetl druhe pokracovani. Oproti jednicce mi to prislo slabsi, ale stale zajimave. Mene vtipu, vice akce. Pokud vas bavil prvni dil, dvojka urcite nebude ztrata casu.
__sXe__
Příspěvky: 57
Registrován: 01.08.2016 11:15
Pohlaví: muž

Re: Manel Loureiro - Apokalypsa Z: Začátek konce

Příspěvek od __sXe__ »

Od prečítania prvej časti tejto trilógie ubehli dlhé 4 roky. Po 4 rokoch sa mi dostalo do rúk jej pokračovanie s názvom Apokalypsa Z - Temné dny. Keďže je to veľmi dlhý časový rozdiel, bál som sa, že z prvej knihy si toho veľa pamätať nebudem. Oceňujem preto autora, že nám na začiatok druhej časti zhrnul dej prvej knihy - takže som si celú prvú časť dokázal obnoviť za necelých 5 minút.

V pokračovaní sa opätovne stretávame so starými známymi – Ukrajinským vojakom Viktorom Pritčenkom, mladou krásavicou Lucíou, sestrou Ceciliou, hlavným hrdinom "Právnikom" a jeho kocúrom Lúculom. Opäť ich čaká miesto bezpečia poriadna dávka akcie nie len medzi zombíkmi, ale aj medzi ľuďmi. Civilizácia je takmer zničená, ale ani to nebráni dvom samozvaným "vládam" na ostrovoch bojovať medzi sebou. Aj z toho dôvodu sa naši štyria a vlastne piati hrdinovia dostanú do dilemy - bol skutočne dobrý nápad letieť na posledné známe „záchranné“ miesto? Kniha nám ukazuje v podstate nie jeden hlavný príbeh, ale dva príbehy (Advokát + Pritčenko a Lucía + Cecilia) ktoré prebiehajú súčasne medzi sebou. Kým prvá dvojica sa spoločne s niekoľkými legionármi dostane do nezávideniahodnej situácie v Španielskom Madride, druhá dvojica nežnejších hrdiniek sa dostane do veľkých problémov na samotných Kanárskych ostrovov, kde sa situácia vymkne z pod kontroly – avšak nie kvôli Zombie, ale kvôli samotným ľuďom. Obe dvojice musia bojovať o svoj holý život stoj čo stoj a ani jeden z nich nevie, či sa ešte vôbec niekedy stretnú.

Príbeh samotný je nabitý akciou, láskou ale aj zradou. Aj napriek tomu, že mi prvá kniha v niektorých veciach veľmi vadila (napr. nezničiteľný neoprénový oblek ktorý má aj v druhej knihe, alebo veľmi časté spomínanie samotného kocúra Lúcula), tak sa mi zdala atmosférou o moc lepšia - samotárska, hrôzostrašnejšia a bolo z nej cítiť tú Zombie tematiku. Druhá kniha už riešila okrem Zombie aj samotné spoločenské problémy, čo na jednu stranu nie je až také zlé (hlavne v súčasnosti to musí mať každá kniha), ale ubudlo z tej tajomnej atmosféry zániku sveta. Kniha sa však čítala veľmi dobre -svižne a preto ju hodnotím 4 hviezdičkami. Koniec knihy bol dosť mätúci a preto sa veľmi teším na tretie pokračovanie tejto výbornej trilógie.
Samotář
Příspěvky: 344
Registrován: 07.07.2016 10:58
Pohlaví: muž

Re: Manel Loureiro - Apokalypsa Z: Začátek konce

Příspěvek od Samotář »

Vyšel třetí díl Hněv spravedlivých
https://www.databazeknih.cz/knihy/apoka ... ych-435132
kterým se celá trilogie uzavírá.

Podle mě docela dobré a končí to celkem optimisticky.
__sXe__
Příspěvky: 57
Registrován: 01.08.2016 11:15
Pohlaví: muž

Re: Manel Loureiro - Apokalypsa Z: Začátek konce

Příspěvek od __sXe__ »

Mám kúpenú, ale ešte neprečítanú :) ale veľmi sa na ňu teším. Len čakám na trochu pochmúrnejšie počasie, aby som si to vychutnal poriadne.
Odpovědět