Hugh Howey - Silo

...aneb pro chvíle oddychu a relaxace. Pouze k tématu.
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Hugh Howey - Silo

Příspěvek od Tina »

Dovolím si ctěné rozpadlické čtenářské obci doporučit knihu Silo, od Hugha Howeye.
Je to dost unikátní postapokalyptický sci-fi thriller, kdy lidstvo žije po blíže nespecifikované katastrofě zahrabané pod zemí, v obřím Silu. Venku je vše zamořené jedy, pod zemí žijí už pár set let. Autor to má velmi propracované, stvořil svět s pevnými zákony, lidé žijí pod zemí a kdo se proviní, jde ven čistit senzory. Jinými slovy, jde na smrt.
Každý má svou roli, je pevně dán počet obyvatel Sila, který je regulován loterií na početí a všemu vládne všemocné IT oddělení. Je tam popsána dost děsivá budoucnost, se všemi obavami, strachy obyvatel a taky to, jak se žije v totálně uzavřeném, plně soběstačném prostoru.

Hodně mě to zaujalo a celkem se nedivím, že už se chystá filmová verze, ujmout by se toho měl můj oblíbenec Ridley Scott.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Hugh Howey - Silo

Příspěvek od Joe Azbest »

Také mohu doporučit. Čte se jedním dechem. Sneslo by se i pokračování, má to potenciál i pro další díl(y).
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Hugh Howey - Silo

Příspěvek od sigmark »

jestli pocitam spravne ma to 9 dilu
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Hugh Howey - Silo

Příspěvek od Joe Azbest »

Tak jsem to dohledal a měla by to být trilogie. Ale autor toho má na svědomí mnohem víc. Jestli je to stejně kvalitní, tak se máme na co těšit :D
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Hugh Howey - Silo

Příspěvek od DanBlack »

Velmi dobré čtení, v XB-1 (Ikárie) vyšla i původní povídka Cupanina.
Velkým plusem je kompaktní a promyšlený svět.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Hugh Howey - Silo

Příspěvek od sigmark »

Joe: Série Silo má několik dílů, ale měla by zapadat do širšího univerza
Uživatelský avatar
micheldecoucy
Příspěvky: 186
Registrován: 14.11.2014 1:24
Pohlaví: muž
Bydliště: <censored>

Re: Hugh Howey - Silo

Příspěvek od micheldecoucy »

Knizka se mi libila a jestli se vazne toci film, tak se na nej uz tesim. :)
Jak si kdo ustele, sklízí bouři.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Hugh Howey - Silo

Příspěvek od Serža »

klasické postapo...

V silu pod zemí, zamořenou jedy, se ukrývají lidé: naučili se tu žít, milovat se i umírat. Jednou za čas je někdo z nich vyslán na povrch čistit senzory. Ví, že se nikdy nevrátí. Ví, že jde na smrt… Po letech udržování křehké rovnováhy se však systém octne před zhroucením. Hluboko ve spodních patrech, ovládaných lidmi z mechanického úseku, se vzedme vlna odporu proti takřka všemocnému IT oddělení. Mají naději na úspěch? Odkryjí děsivá tajemství přísně střežených serverů? A chtějí je vůbec znát? Silo je jedinečný postapokalyptický sci-fi thriller, který lze číst jako varování i jako věštbu. I proto se setkal s nebývalým celosvětovým čtenářským zájmem a ohlasem. Filmovou verzi se chystá natočit Ridley Scott.
http://www.databazeknih.cz/knihy/silo-silo-203632?c=all

btw má to ještě další dvě části
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Hugh Howey - Silo

Příspěvek od RedneckBear »

Cetl jsem prvni dve (v cestine).

Prvni dil byl dobry, libil se mi - mam rad takove ty knizky dlouho po apo, kdy se technika uz rozpada, lidi spouste veci nerozumi a musi to zflikovat jak se da. I proto se mi libilo treba i Mesto Ember ... i kdyz to bylo takove spis dobrodruzne pro mladez. :)

Druhy dil nebyl spatny, ale pripadlo mi, ze byl tak nejak zbytecny - ale dobre tam byly popsany spousty veci pred apo a pak i dost fungovani toho apo sveta, takze mi celkove ta knizka nevadila.

Treti si urcite prectu taky, az se ke mne dostane.
The Emperor protects ...
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Hugh Howey - Silo

Příspěvek od bivoj »

První díl celkem šel - pro hodně nenáročné a nepřemýšlivé čtenáře. Musí se ale pominout to, že autor se zcela zjevně nevyzná v IT, elektrotechnice a asi ani nikdy nedělal manuální zámečnické práce, takže při popisu některých technických skutečností se musí ten, kdo daným věcem alespoň trochu rozumí, kroutit při čtení jako had.

Bohužel, hlavní kritickou věcí je občasná naprostá nelogika a nepravděpodobnost děje - např. vyrobení jednoraných pušek (zadovek na jednotný náboj) s drážkovanými hlavněmi a nabíjením pomocí podomácku vyrobených nábojů v klasické sestavě zápalka+nábojnice+prach+střela a to vše vyrobeno v desítkách (pušky) a stovkách (náboje) kusů v rámci několika hodin bez jakýchkoliv zkušeností !!! A stejně tak rychlá výroba desítek spolehlivých ručních granátů. Tohle mi asi vadilo nejvíc.

Další hrubá nelogičností byla ona cena emailů a přesvědčení postav, že je to bezpečná forma komunikace, přestože musely zákonitě jít na servery IT oddělení. Zde se bohužel projevila autorova absolutní neznalost IT odvětví a celá situace s maily je až komicky absurdní, bohužel ke škodě románu.

Asi poslední věcí, co mě neuveřitelně srala, bylo ono "zdlouhavé několikadení putování po schodech". Sám ze své vlastní zkušenosti (chození po schodech v 12 patrovém činžáku v rámci hubnoucího programu ;) ) vím, že i netrénovaný člověk dokáže bez problémů vystoupat zhruba 100 standardních pater za hodinu a to včetně času "na oddych". I když vezmu v potaz teorii, že výška jednoho patra v "silu" bude dvojnásobná oproti klasické výšce patra v činžáku - tj např 6m místo 3m - bohužel, výška jednoho patra v románu není nikde uvedena), tak by nebyl problém vyjít za hodinu 50 pater a tedy celé silo (144 pater) zdolat od nejspodnější úrovně až nahoru za cca tři hodiny a to pro průměrného jedince. Ony několikadenní cesty nahoru a dolů pak vypadají značně nereálně.

Závěr je trochu uspěchaný. Vzhledem k tomu, jak se autor detailně, někdy až rozvláčně, věnuje popisům některých událostí, tak je závěr ušit hodně horkou jehlou.

Nicméně, pokud překousnete všechny výše zmíněné nelogičnosti, tak je knížka poměrně čtivá. Pokud by si autor doplnil trochu vzdělání v oborech kde doslova vaří z vody a nějak vysvětlil proč je cesta po schodech tak pomalá (v románu cca 15-30x pomalejší než v reálném světě!!!) tak by šlo o celkem slušné postapo. Bohužel, tyhle faktické a odborné chyby celou knihu značně srážejí a proto bych ji doporučil pouze tomu, kdo nad výše zmíněným dokáže zavřít ne jen jedno, ale obě oči.

V rámci výše uvedeného celkem váhám, zda si mám druhý díl vůbec pořídit.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Hugh Howey - Silo

Příspěvek od RedneckBear »

bivoj píše:Nicméně, pokud překousnete všechny výše zmíněné nelogičnosti, tak je knížka poměrně čtivá.
Lip bych to neshrnul. :yes
Jen mi holt ty blbosti az tak nevadily (kupodivu, protoze normalne prskam uz u pojistky u Glocka a zasobniku u revolveru), asi prave diky tomu, ze tenhle typ apo mam rad. :)
The Emperor protects ...
alissnr
Příspěvky: 1
Registrován: 18.01.2017 10:25

Re: Hugh Howey - Silo

Příspěvek od alissnr »

nasiel som aj elektronicku verziu http://pdfknihy.sk/hugh-howey-silo/, alebo kto chce, da sa stiahnut aj z ulozto("zadarmo") ....
Uživatelský avatar
Apokalyptik
Příspěvky: 286
Registrován: 03.01.2013 17:57
Pohlaví: muž

Re: Hugh Howey - Silo

Příspěvek od Apokalyptik »

Tuším to poniektorí moc prežívate!
V knihách je veľa nelogickostí a keby sme to riešili, tak neprečítame ani noviny (tie obzvlášť nie :chuckle )

Pred pár rokmi som behal 88 poschodí niekoľkokrát týždenne (12x celý panelák) ale to bolo po cca 2,7 metra medzi poschodiami, v Sile nie je žiadna zmienka o výške poschodia. Možno má jedno tamojšie poschodie 15 metrov....možno 20.

Knihu som zhltol za týždeň, po dlhej dobe som prečítal viac ako 200 strán za deň :rock
Uživatelský avatar
Apokalyptik
Příspěvky: 286
Registrován: 03.01.2013 17:57
Pohlaví: muž

Re: Hugh Howey - Silo

Příspěvek od Apokalyptik »

Oprava, 11x panelák :wasntme
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Hugh Howey - Silo

Příspěvek od bivoj »

Apokalyptik píše:...V knihách je veľa nelogickostí...
V těch špatných ano. Kvalitní autor si dává pozor na logické lapsusy, a pokud si není jist nějakými detaily, vyhledá patřičné zdroje či text konzultuje s odborníky. Dobrým příkladem jsou knihy Michaela Crichtona, kde je vždy uveden dlouhatánský seznam zdrojů, které při psaní používal pro zajištění hodnověrnost děje.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Hugh Howey - Silo

Příspěvek od RedneckBear »

Nelogicnosti jsou i v knihach dobrych - kazdy autor tezko muze byt odbornik na vsechno a delat si pokazde resersi jako MC. Jen jich nesmi byt moc ...
The Emperor protects ...
Paul
Příspěvky: 782
Registrován: 22.10.2017 0:15
Pohlaví: muž

Re: Hugh Howey - Silo

Příspěvek od Paul »

První díl je skvělý i přes určitou naivitu a nepřesnosti. Je to napínavé, zábavné, jsou pěkně prokreslené charaktery a atmosféra je super.
Druhý politický díl mi přišel k uzoufání nudný, přečetl jsem pouze 1/3 ve které se nestalo vůbec nic a postavy začaly být docela nesnesitelné..
Třetí byl ucházející, pár zajímavých pasáží, návrat k jedničce a závěr spíše klišé.

Spoilery:
Co se týče rozměrů sila, ve třetím díle je uvedeno, že od cca 40 patra nahoru to je 1,5 km (snad si to pamatuju dobře), tj. silo se 144 patry má výšku/hloubku cca 5 km (10 000? lidí). Porovnání s nejvyšší budovou světa - Burdž Chalífa (Dubaj), 828 m, 163 podlaží, může tam žít cca 2000 lidí. Cestování rozprostřené do zhruba dvou dní tedy nemusí být úplně přestřelené, přes schodiště je přepravován veškerý náklad, lidé nejsou zvyklý se tolik pohybovat, první starostka byla stará atd. Spíše jsem nepochopil, že např. starosta neviděl některá patra po celá léta..

Jinak autor se ve třetím díle snaží některé chyby a nepřesnosti (např. sledování bezpečnosti sila) uvádět na pravou míru.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Hugh Howey - Silo

Příspěvek od step »

Vzhledem k tomu, že zrovna řeším záložní zdroj energie, tak mě v závěru prvního dílu zarazil popis dlouhého el. vedení kabelem až k čerpadlu. Psali tam tuším o 24V stejnosměrného napětí a připojení výkonného čerpadla s výtlačným potrubím o průměru jako lidský trup. Ani si nedokážu představit nutný průřez kabelu pro toto proudové zatížení, natož jak s ním mohli manipulovat. :head
Napadl při čtení o putování po schodech výtah jenom mě? Klidně i bez pohonu, jako Jára Cimrman a jeho horníci. Nahoře nastoupit a svou vlastní vahou vytáhnout náklad. Někteří by samozřejmě museli pěšky, ale dolů by se svezli.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Hugh Howey - Silo

Příspěvek od krvfx »

Ono 24 V volně ve vodě je nesmysl už samo o sobě.

A teď trochu zaspoileruji: Výtahy tam nejsou schválně, aby se lidé nemohli jednoduše scházet a kout pikle, to je tam snad přímo napsáno.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Hugh Howey - Silo

Příspěvek od Kapo »

Autor možno nedomyslel, ale existujú hlbinné pumpy, kde by realizácia nemal byť taký problém... https://www.youtube.com/watch?v=byFy_i-FJX4
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Odpovědět