Malevil - Robert Merle

...aneb pro chvíle oddychu a relaxace. Pouze k tématu.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Malevil - Robert Merle

Příspěvek od Karlos »

Malevil (1972) je postkatastrofický román Roberta Merleho

V románu je popisován svět, ve kterém lidstvu přinese zkázu atomová bomba. Děj se odehrává ve Francii. Hlavním hrdinou a vypravěčem příběhu je Emanuel Comte, vlastník hradu Malevil...

http://cs.wikipedia.org/wiki/Malevil
http://www.legie.info//kniha/2527-robert-merle-malevil

Jedná se dle mě o nejlepší dílo, které kdy bylo na toto téma napsáno. Rozhodně doporučuji přečíst :)
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od Pepe »

Jo, tak tohle je velice dobrá kniha, taky můžu jen doporučit!
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od hanpari »

Určitě by stálo za to doplnit několik dalších informací:

Malevil vyšel jak v českém, tak ve slovenském překladu. Já osobně doporučuji překlad slovenský, který mi přišel svého času výstižnější a čtivější.

Robert Merle se vždy distancoval od sci-fi jako takové, třebaže se obecně považuje za autora sci-fi románů jako například Muži pod ochranou a Až delfín promluví.

Skutečně mistrovským dílem je R. Merleho je rodinná sága ze středověké Francie 16. a 17. století jménem Dědictví otců. Ta u nás vyšla v kongeniálním překladu Jaroslava Drápala a její "archaická" čeština (pro moderního čtenáře zcela srozumitelná) patří k vrcholům české (nejen) překladatelské prózy.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od Venet »

;) Jedna z mojich oblubenych. Taky slabikar pre zacinajuceho paranoika (teda pripravovatela sa na rozpad)
Uživatelský avatar
rudde
VIP
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od rudde »

nemá někdo poslední díl mp3 verze, která je na uloz.to ?
(barter :)
Uživatelský avatar
rudde
VIP
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od rudde »

V levných knihách mají další dílo Roberta Merleho: VÍKEND NA ZUYDCOOTE

http://jdem.cz/k4gf7

Působivé svědectví o bojích na Dunkerque a jeho evakuaci. Děj se nesoustřeďuje na podrobné líčení událostí, ale na dva dny, jež prožívají čtyři kamarádi rozprášené francouzské armády „v nečinnosti“ na břehu moře nedaleko místa, kde se naloďují britští vojáci.

Kniha vázaná, 260 stran textu. Cena 80,- Kč
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od SaraH »

Pro všechny milovníky MALEVILU doporučuji načtenou a ozvučenou knihu k poslechu. Načteno a ozvučeno je to amatéry, pro které je načítání velkým koníčkem a jsou v tom dobří jako profíci.

Vždycky jsem tu knížku měla moc ráda, ale když jsem ji slyšela, tak to bylo ještě o dvě třídy lepší.

Soubory ke stažení najdete zde:
http://do-ucha.cz/viewtopic.php?f=66&t=1575

Na fórum je jen potřeba registrace. Volte ozvučenou verzi.
Naposledy upravil(a) SaraH dne 28.05.2011 19:54, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od hanpari »

Ještě mp3 přehrávač do auta a bude to ideální. Díky za odkaz.
Uživatelský avatar
rudde
VIP
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od rudde »

Narazil jsem v antikvariátu na další knihu od Roberta Merleho - Ostrov.
Doporučuji .
------------------------------------------------------------
Recenzent mira píše:
Malevil a Ostrov jsou dvě nejlepší knihy,které jsem za 36 let mého života četl. Představivost autora a jeho schopnost vtáhnout vás do děje je neskutečná.
Četl jsem od Merleho i další knihy.Pěkná,ikdyž drastická je "Smrt je mým řemeslem"."Až delfín promluví" je také scifi,ale už to není ono.

http://maartin.blog.cz/0708/robert-merle-malevil
-------------------------------------------------------------
z přebalu knihy Ostrov:
...Na otázku, je-li člověk od přírody dobrý či zlý, problém, který si kladli humanističtí filosofové všech dob, odpovídá R. Merle hravým , dobrodružným románem, v němž dokazuje, že vše záleží na životních podmínkách, jaké jsou si lidé schopni vytvořit. Musí se všichni "ztroskotanci" vybít v marném boji až do posledního, jako tomu bylo s posádkou anglického křižníku Bounty v 18. století ? Nebo záleží na tom, jak si zorganizují život a své vztahy a jak budou (nebo nebudou ) umět paralyzovat škodlivé tendence a rozpínavost těch, kdo touží jen ovládat jiné a stavět přehrady mezi jednotlivci i celými skupinami lidí ? Příběh jedné takové posádky vzbouřenecké lodi vypráví ve své knize Ostrov Robert Merle...
Uživatelský avatar
brigman23
Příspěvky: 12
Registrován: 07.08.2011 9:40
Bydliště: Havířov

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od brigman23 »

Na internetu jsem našel tuto knížku taky namluvenou jako audioknihu. xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Jinak rozhodně příjemněji se to poslouchá než čte. Knížku samotnou jsem četl, dokonce několikrát a mohu jenom doporučit. Dále pokud znáte film "The Road" (Cesta) s Vigo Mortensnem v hlavní roli, tak vlastním taky audio verzi knihy a poslouchá se to zatraceně dobře. Jeji autor McCarthy Cormack získal za ni Pulitzerovou cenu. Já sám jsem ji přečetl jedním dechem. A úplně nakonec, pro příznivce tohoto žánru chci ještě upozornit na jedno dílko a je to knížka od spisovatele jménem Faldbakken Knut, a jmenuje se to "Bidne roky". Většinu knih mám v elektronické podobě, zbírám je už dlouho. xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Text lehce upraven, pokud by byl nějaký dotaz na tuto cenzuru, prosím do SZ (Mrak)
Uživatelský avatar
keepyourheaddown
Příspěvky: 5
Registrován: 07.12.2011 5:42
Bydliště: 中华人民共和国

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od keepyourheaddown »

Děkuji za skvělý tip! Jsem zástupce asi mladší generace členů tohoto fóra, a tudíž jsem o knížce doposud neslyšel. Nyní poslouchám audio verzi v Češtině - opravdu dobrá kvalita!

Máte moc zajímavé fórum - už dva dny pozorně čtu vše, co bylo napsáno. :geek:

Už se mě zmocňuje paranoie - jinak nic nového - čekám, že se něco semele cca už od doby, kdy mi bylo 12let :twisted:
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od Tina »

Když už jste u toho Merleho (mimochodem, Malevil je skutečně skvělá kniha), myslím, že sem trochu tematicky patří i jeho Muži pod ochranou. Odehrává se v USA, kde následkem viru umírají muži, když dosáhnou plodného věku. Mnozí to řeší kastrací, ale ani to není definitivní výhra. K moci se dostávají čím dál více ženy a dosud plodní muži jsou násilím uzavíráni v táborech. Je to hodně realisticky vykreslené, člověka to nutí se zamyslet, co by se dělo, kdyby... Slovo feminismus tu pak dostává úplně jiný význam. A po pravdě, nechtěla bych, aby to takhle dopadlo.
Trochu to připomíná román našeho Párala, Země žen, nepochybně se u Merleho inspiroval.
Uživatelský avatar
Lianne
Příspěvky: 34
Registrován: 30.09.2012 16:24

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od Lianne »

Zrovna poslouchám v mp3... Jsem u druhé kapitoly a nevím co dřív, číst příspěvky na fóru, nebo poslouchat :D Něčím mě Merleho způsob psaní ... hřeje. Nevim jak jinak to říct.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od Karlos »

Před pár dny jsem o ni zavadil v knihovničce když jsem přemýšlel co si vezmu na čtení do vany... šla se mnou... po letech jsem se začetl a zase mě chytla... příběh sice už znám ale spoustu detailů jsem za ta léta pozapoměl... tak si říkám škoda že člověk nemůže plánovitě zapomínat, bych si ji v hlavě "vymazal" a četl bych jedním dechem jako před lety :)
Uživatelský avatar
TREW
Příspěvky: 201
Registrován: 05.01.2012 7:58

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od TREW »

Ona je pěkná i ta verze v MP3 dostupná na uložto, poslouchal jsem to jedním dechem :)
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Kdyz uz jste tu nakously ty verze v audio knihach, nezapominejte i na kvalitni (subjektivne) filmove zpracovani ci volnou inspiraci knihou - Malevil (1981), kde hl. zaporaka hral dabelsky Jean-Louis Trintignant. Spolus s Threads je to urcite top 3az5 v nuklearni PA zanru..
Uživatelský avatar
cajgalamo
Příspěvky: 124
Registrován: 18.02.2012 16:41
Bydliště: Bratislava

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od cajgalamo »

Konečne som ju zohnal v antikvariáte - 40 Kč. :D
Keď ju tu všetci tak ospevujete, teším sa na ňu ako malý :D
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od Terminated Account »

Kurňa, ty takový aktivní jedinec neznáš pana Merleho. Přeji příjemné počtení. Pak dej vědět, která postava se ti líbí více. Zda Emanuel Comte nebo Flaubert. ;)
Uživatelský avatar
cajgalamo
Příspěvky: 124
Registrován: 18.02.2012 16:41
Bydliště: Bratislava

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od cajgalamo »

Pana Merleho poznám, nicméně som od neho čítal iba "Ostrov".
Malevil sa ku mne dostal až teraz.

Musím skonštatovať, že sa naozaj jedná o výnimočné zdarilé dielo. :nod
Bez váhania sa u mňa zaradila v "top 20".

Na záludnú Macovu otázku ohľadom sympatii k jednotlivým postavám sa nevyjadrím. ;) :lol:
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od Terminated Account »

Ale na tom nebylo nic záludného. Dlouho jsem si myslel, že se žádný Flaubert nanajde a pak jednoho dne mi jeden šmoula udělal radost... Bez Flaubertů by byl svět děsně nudnej. Všechno na světě musí být v rovnováze. ;) Prostě jen mě to tak zajímalo.
Odpovědět