Malevil - Robert Merle

...aneb pro chvíle oddychu a relaxace. Pouze k tématu.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od sigmark »

ona většina našich Flobertů není tak prvoplánových jako v Malevilu, kde je již od počátku vykreslen jako antropomorfizovaný sliz a Emanuel dává jasně najevo (čtenáři) co si o Flobertovi myslí. Měl jsi asi kliku když jsi potkal jen jednoho
Uživatelský avatar
cajgalamo
Příspěvky: 124
Registrován: 18.02.2012 16:41
Bydliště: Bratislava

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od cajgalamo »

Mac: Vyberám si možnosť "C". Najviac sa mi páčil Momo.

"Ajte mi popoj, točejta!" ;)
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od Terminated Account »

Momo je skvělá postava. Vypravěčký um, který Merle předvádí v tomto díle je skvostný a brilantní vykreslení jednotlivých postav skoro odsouvá samotný děj na druhé místo. Ne kecám. Neodsouvá. Děj je stejně famózní.
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od achopsalista »

je fakt ze po precitani malevilu si tak nejak vsimam tych flobertov... a ze sa naozaj z casu na cas vyskytuju.
aj nas byvaly sused-ako vysity...
Bakly
Příspěvky: 8
Registrován: 13.06.2013 5:53
Pohlaví: muž

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od Bakly »

Tak tahle kniha pro mne byla ten spouštěč.Před 21 lety jsem ležel v nemocnici (bylo mi tehdá 12 let)a dostala se mi do rukou.Doteď si pamatuju,jak jsem to prožíval,a po návratu domů jsem složil svou první KPZ.A už mi to zůstalo.Znám ten pocit jak si lidi klepou na čelo,ať jsou to rodiče,nebo partnerky."Na co máš ten pořád sbalenej batoh? ukaž co tam máš?ty seš teda blázen" atd,že ano.Možná to do tohoto vlákna nepatří,ale pro mne ano.Kvůli této knize :) :) :)
A to manželka neví,o pečlivé selekci a určení různých nábojů do mých zbraní pro dobu po PA :D
Shollochov
Příspěvky: 24
Registrován: 06.09.2012 12:33

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od Shollochov »

Tak mám objednáno z Aukra. A běda Vám, jestli se mi nebude líbit :D
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od achopsalista »

Je to velmi pekne napisany pribeh, bohuzial v reale si myslim ze to bude trosku inak. za seba.: nemam na vyber a mam snahu uzivit a vychovat deti, cize vytvarat zasoby na zle casy, pestovat atd. som vsak realista a som si isty ze v Pa, po prehnani sa "Milliho" hordou cez moj pribytok, nezostane kamen na kameni napriek tomu ze aj so zenou sa aktivne venujeme strelbe...
komunitu rozpadlikov by sme nesmierne uvítali. obavam sa vsak ze nieco take ako Malevil je mozne len v knihach.
tym nemam namysli objekt, ale ludsku sudrznost a sebaobetovanie pre skupinu...
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od Terminated Account »

Neboj Milli má na starost Flauberta ;)
Shollochov
Příspěvky: 24
Registrován: 06.09.2012 12:33

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od Shollochov »

Tak přečteno. Opravdu krasna kniha. Merle me dost oslovil,tak uz jsem zacal louskat "Víkend na Zuydcoote " a jeste mam v pořadí "Smrt je mým řemeslem ". Jinak co se tyce Malevilu, mam prvni vydani a onen falesny knez se jmenoval Fulbert.
Uživatelský avatar
Patrixon
Příspěvky: 84
Registrován: 05.11.2013 10:39
Pohlaví: muž

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od Patrixon »

Ještě jsem to nedočetl, ale zase tolik mě to neuchvátilo, možná to bude i stářím knihy. Kdybych jí četl před dvaceti lety, bylo by to asi jinak.

Přijde mi to takové prvoplánové a je to ušité až příliš "na míru" situaci, což dost ubírá na realističnosti.

SPOILER:
Například to, že je katastrofa zastihne zrovna na nedobytném hradě, který je zároveň soběstačným statkem a protože není čím jezdit, tak náhodou chovají i koně. Po chvilce si uvědomí, že 5 chlapů nemá s kým spát, protože jim zbyla jen 75 letá babka. A najednou objeví jeskyni, kde úplně náhodou přežila půvabná dvacítka, která je němá a vůbec jí nevadí začít hned se všemi spát. Za další nedostatek považuji to, že se autor zcela vyhnul tomu nejzákeřnějšímu, co by po výbuchu bomby vzniklo a to je radiace.

Uvidíme, třeba mě kniha ještě příjemně překvapí. Celkově to není špatné téma a za přečtení určitě stojí.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4375
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od bivoj »

Tak si taky uvědom, že ta kniha je napsaná v roce 1972, tj. je více jak 40(!!!) let stará - jak říkáš, je to tedy i jejím stářím. Tomu ale musíš, jakožto čtenář, přizpůsobit nazírání na styl psaní a popisované skutečnosti - tzn. jaká byla v té době společnost ve zmiňované lokalitě, kde se děj odehrává atp.

Mě například celkem dost vdil ten náboženský (až) fanatismus, ale tenkrát to tak prostě v daném prostředí bylo.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od hrd »

mě se Malevil líbil (mimochodem, stejně tak Smrt je mým řemeslem), určitě lze najít řadu věcí k vytknutí, ale to je možné vždy a u všeho
omlouvám se za případný off-topic, ale doporučí někdo jinou knihu s obdobnou tematikou, co stojí za přečtění? napadá mě Den Trifidů, ale jinak asi nic, co bych já někomu doporučil
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od Karlos »

Staci si projit tuto sekci ...
Uživatelský avatar
Patrixon
Příspěvky: 84
Registrován: 05.11.2013 10:39
Pohlaví: muž

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od Patrixon »

Tak jsem to o víkendu dočetl a nakonec to bylo docela pěkné. Moje výtky viz výše trvají, ale určitě knihu všem doporučuji. Je velice zajímavá z hlediska utváření PA společnosti a pohledu na problematiku náboženství.

Přidám ještě malé varování. Nepokoušejte se dívat na stejnojmenný francouzský film Malevil z roku 1981. Je to něco strašného. Z knihy jsou vykradeny jen některé věci a film probíhá a hlavně končí velmi odlišně.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od the.marek »

Naprostá klasika a povinná četba snad pro každého, ne jen pro rozpadlíky.

Děj a styl psaní poplatný své době. Někdo může vytknout časté narážky a řešení náboženských věcí, nicméně musíme si uvědomit, že je to kniha z roku 1972 a odehrává se na francouzském venkově. Podle mě ji to jen dodává na autentičnosti a lepším pochopení místních poměrů.

Doporučuju všem :yes
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od Heike »

Právě jsem dočetl Ostrov, také od Merleho. Skutečně doporučuji, ve zkratce, je to volně pojatá rekonstrukce příběhu lodi HMS Bounty-druhý a třetí důstojník se zmocní lodi s částí posádky, kterou pro ovladatelnost lodi doplní tahiťany, a náčelník jim přispěje pár ženami. Po nalezení vhodného ostrova začne taková ta pravá rozpadličina, změna hierarchie, rozdělení na kmeny, boj o ženy. Prostě něco jako Ordinace v růžové zahradě v tropickém podání před 300. lety. Osobně jsem si vzal podobné ponaučení jako z Pána much a dalších, že jediný způsob jak přežít komunitu z náhodně poskládaných lidí je z ní zdrhat rychle jako Forest Gump.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od Count »

Dnes jsem začal číst. Děti spí, žena na večírku. Otevřel jsem pivo a za pár okamžiků mám 106 stran, pivo žádné a v hlavě pocit, že je mi ten VULM ve skříni k prdu. :?
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
donovanstangiano
Příspěvky: 293
Registrován: 11.11.2013 9:47
Pohlaví: muž

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od donovanstangiano »

Dostal jsem Malevil k Vánocům a četl jsem ho přesně dva dny (večery). Po dlouhé době jsem našel knihu, od které jsem se nemohl odtrhnout a to čtu celkem dost.
Sice mám rád trošku jiný druh literatury, ale za mě 10/10.
"Vždycky se najde někdo, kdo vám zkazí aspoň den, když ne celý život." Ch. Bukowski
__sXe__
Příspěvky: 57
Registrován: 01.08.2016 11:15
Pohlaví: muž

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od __sXe__ »

Výborná kniha a v tomto prípade by sme mohli povedať ako k vínu - čím staršie, tým lepšie. Výborný príbeh, ktorý je zasadený do Francúzskeho prostredia a hlavne vynikajúco spracované postavy. Celú knihu som síce čítal dlhšie, ale z toho dôvodu, že som nechcel aby skončila. Podľa mňa by mal mať každý čitateľ túto knihu v knihovníčke :)
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Malevil - Robert Merle

Příspěvek od dracekvo »

Kniha je moc dobrá. Ohodně lepší jak film. V TV je příběh okleštěnej. Jen na mě je ten konec moc smutnej :( :D
Odpovědět