Kulhanek

...aneb pro chvíle oddychu a relaxace. Pouze k tématu.
Uživatelský avatar
OlaffLudwig
Příspěvky: 87
Registrován: 30.08.2013 22:32
Pohlaví: muž
Bydliště: zatim Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kulhanek

Příspěvek od OlaffLudwig »

K tomu odkazu hned na začátku:
Někde jsem četl (zkusím najít zdroj), že ani Kulhánkovi samotnému nevadí, pokud lidi jeho starší věci, které již nejsou k sehnání (a dotisky zakázal), šíří takto elektronicky.

Ostatně napadlo mě, že by se dal dotisk nechat udělat. Už jsem koukal na různý tiskárny a upřímně, při určitém počtu lidí, by to vycházelo docela rozumně (při 10 lidech, cena 330/kus vč. DPH). Nejsem si jistý, jak moc by to bylo košer z hlediska autorských práv, takže se rád nechám poučit. :-)
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Kulhanek

Příspěvek od MRAK »

no určitě by to košer nebylo .... to ti dám písemně :lol:

a dokud tady budu mít možnost administrovat tohle forum, tak budu výrazně proti podobným pokusům (a u Kulhoše zvlášť) o nějaký neautorizovaný dotisky a podobně ....


Takže podobný domluvy hoďte k ledu, lidi .... ju?


Pokud někdo chcete cestu krve, tak si jí sežeňte .... třeba já mám druhý díl (cinik) 2x .....
Uživatelský avatar
OlaffLudwig
Příspěvky: 87
Registrován: 30.08.2013 22:32
Pohlaví: muž
Bydliště: zatim Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kulhanek

Příspěvek od OlaffLudwig »

Myslel jsem si to :-) Oki tuto myšlenku zahazuji.

Ale s tim šířením jeho děl online jsem nelhal. Zde jeden pramen, kde je tato informace obsažena (Zkusim najít další, aby se to dalo považovat za objektivní informaci).
http://www.spisovatele.cz/jiri-kulhanek#cv
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Kulhanek

Příspěvek od MRAK »

jasný ;)
internet je otevřenej pro každýho ....
Uživatelský avatar
Patrixon
Příspěvky: 84
Registrován: 05.11.2013 10:39
Pohlaví: muž

Re: Kulhanek

Příspěvek od Patrixon »

Některé Kulhánkovi knihy nejsou bohužel nadčasové. Částečně reflektují atmosféru doby a jsou v nich zachycené i narážky na aktuální události (například televizní reklamy nebo hudební skupina). Pokud tedy budete číst některou jeho starší knihu poprvé až teď, může Vám přijít v jistém smyslu zastaralá a některé myšlenky neaktuální. Ale v době kdy knihy vyšly, byly špičkové a ve svém žánru jedinečné. To dokládá i několik nových spisovatelů, kteří se jím velmi inspirovali.
První knihy mají snahu se odehrávat v našem reálném prostředí, což děj činí atraktivnější, ale s postupem času se stává spíše nevýhodou. Vzhledem k tomu, že se předloha v realitě s časem mění, způsobuje právě to zastarávání. S tímto problémem se třeba u Tolkiena nesetkáte, protože fantasy prostředí do kterého je děj zasazen, je "staré" už na začátku a nikdo s ním nemá reálnou zkušenost. Od té doby vznikla spousta fantasy knížek a některé už dnes Tolkiena i předčí, ale originál zůstane jen jeden, stejně jako Kulhánek.
Jedna jeho kniha svou dobu poněkud předběha, je to právě Stroncium. Spousta lidí ho odsuzuje, ale pochopila vůbec pointu příběhu v úplném závěru ? Mě přijde skvělá a originální. Sám jsem se k úplnému pochopení dopracoval až po druhém přečtení a to s odstupem asi dvou let.
Zastarání je podle mě také důvod, proč je nechce autor znovu vydat. Když si někde přečtete, jak si lidé před 50ti lety představovali moderní techniku a budoucnost celkově, působí to velmi úsměvně. A když si uvědomíte, jak jde dnešní technika kupředu, tak může Kulhánkova kniha napsaná před 18ti lety působit jakoby přežitě.
Rád se k jeho knihám občas vracím, abych si připoměl, jak na mě tenkrát jejich atmosféra úžasně zapůsobila a mohu říct, že i výrazně ovlivnila můj život.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Kulhanek

Příspěvek od Terminated Account »

Doplnil jsem si mezery v klasice a přečetl oba díly Cesty krve, včetně třetí dodělávky. Vím, že jsou to Kulhánkovi prvotiny, vím, co se o nich v kuloárech povídá, ale bohužel pro mě jsem od toho počinu čekal trochu více. Knihy jsou jednoduché přímočaré a kdybych je četl před patnácti či dvaceti lety, tak bych řekl WAU. Nyní můžu říci, že mě neurazily a při četbě jsem si krásně odpočinul. Rodina měla pár dní smůlu, páč jsem byl na pár dní zaměstnaný bojem o záchranu lidské rasy na Zemi. Třetí díl jsem dočetl z povinnosti. Martin Moudrý by se měl věnovat zcela jiné činnosti, než psaní knih. Svojim počinem, leč se snažil až příliš urputně, neprojevil Kulhánkovi dobrou službu.

Až příjde čas, rád si přečtu další Kulhánkovi knihy.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Kulhanek

Příspěvek od herman »

Kulhánek, to je klasika. Co asi tak nejvíce pasuje na dnešní dobu, je právě kniha STRONCIUM kde se píše o ovládání mas pomocí medií. Nevím, jak to přesně bylo, ale ten citát co pronesl v této knize Velký Lloyd: milión lidí nenakopeš do zadku za celý život, ale pomocí medií je to donutíš udělat za deset minut (nebo tak nějak to bylo.)
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Kulhanek

Příspěvek od marish »

Tak jsem si dal Stroncium, a řekl bych, že je to víceméně zdařilá kombinace klasické sci-fi a Kulhankova akčního stylu.
Proto možná tak rozporuplné přijetí.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Kulhanek

Příspěvek od Maximus »

Osobně mám Stroncium velmi rád, svým způsobem je podobenství mezi Kulhánkem popisovanou postapokalyptickou společností a směrem vývoje současné společnosti spojené s masivním utajováním patentů a informací, utahováním šroubů, rostoucí mocí monopolů a nadnárodních korporací v rukou malého počtu klanů, ... chvílemi až mrazivé :evil:.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Kulhanek

Příspěvek od Terminated Account »

Doplňuji mezery dále a mám za sebou Noční kluby, které hodnotím neutrálně. Docela jsem se i bavil. Děj měl sice prvoplánové zvraty, ale nebyla to taková nudy jako Cesta krve. Jsem v půlce Stroncia a nevím zda ho mám chuť dočíst. Fakt jsem Kulhánka měl mít, když mi bylo pod patnáct let. To bych pak mohl říci "Hustý!!!"
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Kulhanek

Příspěvek od štaflík »

Mně ty jeho upířiny nebaví. Mám rád 2/3 Cesty krve, ale popravdě řečeno mně víc baví jeho epigonský klon Masomlejn.
gonzo23
Příspěvky: 155
Registrován: 22.02.2012 17:22

Re: Kulhanek

Příspěvek od gonzo23 »

Pokud by měl někdo na prodej, nebo výměnu, Kulhánkovy starší knihy, nabídněte prosím.
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Kulhanek

Příspěvek od surikata »

Nikde jsem nenašel žádnou zmínku o nějaké novince. Co vy?
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Kulhanek

Příspěvek od herman »

Pokud vím, jeho poslední kniha je Vyhlídka na věčnost. Mimochodem, velmi poutavé dílo. Tedy pro mne, jiní lidé nemusí mít stejný vkus jako já.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Kulhanek

Příspěvek od Strelec45 »

Taky jsem se zasnil ve vizi bunkru plného želez :mrgreen:
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Kulhanek

Příspěvek od Václaf »

...plného želez a piva :beer :rofl
Čechy čechům !!!!!
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Kulhanek

Příspěvek od the.marek »

Tak jsem si řekl, že Kulhánka zkusím. Stáhl jsem si pár jeho děl do čtečky.
Začal jsem číst Noční klub a po cca 20ti stranách přestal... Opravdu nechápu, jak tady z takovéhle četby může být místní osazenstvo "na větvi".

Nejvíc mě tak vadilo to neskutečné přehrávání a přehnané popisování akčních scén alá Matrix nebo Wanted...
Opravdu, za mě dobrý do nějakého časopisu, jako např. komix na pokračování, nebo jako záchodová četba. Jinak jsem byl teda upřímně zklamán. Jsou jiné díly lepší nebo je to všechno na jedno brdo?
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Kulhanek

Příspěvek od sigmark »

Vždyť je to zachodová četba, relax. Semtam hlaska, akce, nic moc premysleni, kdyz si potrebuje clovek odpocinout od narocnejsi cetby
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Kulhanek

Příspěvek od the.marek »

Tak to pak jo. Jako záchodovka dobrý :-D.
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Kulhanek

Příspěvek od sigmark »

Nikdo taky nerika ze si to zaslouzi misto vedle Tolkiena nebo treba Euripida.
Odpovědět