řezání na CNC

Prodej, nákup, výměna... aneb seženete co potřebujete, prodáte co již nepotřebujete.
Odpovědět
Uživatelský avatar
nocturne.op.15
Příspěvky: 42
Registrován: 27.04.2014 19:14
Bydliště: PRaha - západ

řezání na CNC

Příspěvek od nocturne.op.15 »

Ahoj,
protože covid byl dlouhý, postavil jsem domácí tříosé CNC s pracovním prostorem zhruba 95*60*8cm - konkrétně MPCNC - https://docs.v1engineering.com/mpcnc/intro/

Stoj je to nepříliš robustní - super k obrábění dřeba, plastů, MDF, polystyrenu apod., na kovy ne. Já ho stavěl především za účelem výroby polotovarů pažeb pro leváky - kdo střílí z levého ramene, tak ví, co je za prudu sehnat solidní pažbu. Modelovat se pořádně terpve učím a trvá mi to jak lačnému ****.

:rock Takže - kdybyby někdo chtěl, můžu poskytnout pracovní čas stroje, případně i svůj pro přípravu podkladů. Za součansé úrovně mých znalostí je stroj plně použitelný třeba pro výrobu menších sérií dílů z deskového materiálu, ale i gravírování dřevěných cedulí a podobné kraviny. Zatím nemám laser, ale je v plánu v blízké budoucnosti.

:cash Všechny ceny dohodou, s radostí vyměním strojový čas třeba za mikrokurz práce ve Fusionu, Autocadu, Inventoru nebo Blenderu, případně cokoli zajímavého nebo užitečného. Bodl by i zedník a instalatér :wasntme

:beer Pokud byste, admini, měli pocit, že jde o komerční inzerci, přijeďte se podívat. K obveselení rodiny stojí stroj uprostřed plánované kuchyně mezi hromadou dalších rozdělaných projektů. Možná se to někdy monetizovat povede, ale zatím jde jen o drahého koníčka, který mě ovšem neskutečně baví.

Komunikaci preferuju mailem, kokes@czech.systems
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: řezání na CNC

Příspěvek od Hohepa »

Pokud začínáš a jdeš do produktů fy. Autodesk, tak jsi hódně velký masochista.
Poslední roky dělám v inventoru a proklínám ho a jeho tvůrce kudy chodím.
Tedy von mi v devadesátkách nesedl ani ten jejich AutoCAD....
Uživatelský avatar
nocturne.op.15
Příspěvky: 42
Registrován: 27.04.2014 19:14
Bydliště: PRaha - západ

Re: řezání na CNC

Příspěvek od nocturne.op.15 »

už to needitnu, ale bydlím Kousíček od Prahy, směrem na Černošice, to jsem tam nějak v záchvatu kreativity nenapsal :-)

@Hohepa - Po Fusionu jsem sáhnul hlavně proto proto, že můžu modelovat klasicky i v t-splines - a má použitelnou free verzi.
Doteďka jsem na drobnosti používal sketchup a na něco to stačí, ale třeba organičtější tvary jsou v něm i přes hromadu doplňků neuvěřitelně zlá ošklivá věc, stejně jako snaha o jakýkoli mesh. Jeho schopnost neudržet celistvost plochy a tím i tělesa je neskutečně rafinovaná, člověk může strávit celé hodiny hledáním kde v objektu zůstala dirka.
Doporučil bys něco jiného? Blender mě dost děsí, zkusli jsem a nemám na to nervy, ikdyž funkcema by na tu moji činnost stačil víc jak dobře.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: řezání na CNC

Příspěvek od bacil »

Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: řezání na CNC

Příspěvek od Hohepa »

Ve free se moc neorientuji.
Kolega co odešel nyní pracuje ve solidworks a nemůže si to vynachválit.
Kamarád co dělá v letectví tak používá catii , ale ton v ní jede už od školy
a nic jiného nezkusil, tak to zase není tak relevantní.
Já jsem dělával v alfacamu, surfacamu, isycamu, type3, signusu, casmatu....
Pro 2D nejradši používám corela.

Největší autisti jsou od Autodesku , mizí vazby , není schopen otevřít svoje vlastní staré soubory neb chybí textura povrchu (jpg) atd atd :head
na obecné křivky v inventoru zapomeň bezier je v importu pro něj noční můra
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: řezání na CNC

Příspěvek od Joe Azbest »

Solidworks mohu taky doporučit. Velice intuitivní ovládání, při přechodu z nižší verze na vyšší se člověk zorientuje. A je k němu dostatek literatury a tutoriálů.
Krevel
Příspěvky: 131
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: řezání na CNC

Příspěvek od Krevel »

Já jsem naopak odchován na autodesku, ale taky jsem zpracovával především svařence a velké technologické celky, kde podle mě Solidworks ztrácí na plné čáře, stejně tak tvorba bezvýkresové dokumentace (model nese všechny parametry pro výroby) je podle mě v SW úplně za trest, ale tohle pro hobby použití nejsou relevantní informace... třeba Fusion mě štval, protože má naprosto jiné rozhraní než Inventor, ale jak jsem později zjistil tak jeho CAM modul je velmi na úrovni a naprosto vyhovuje pro profesionální použití a znám dost firem co ho používají... momentálně asi nejpokročilejší free řešení pro hobby 3D modelování je SolidEdge community edition, v dílně ho používám už pár měsíců a nemám co bych mu vytknuk
Co mě nezabije...by mělo začít utíkat.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: řezání na CNC

Příspěvek od Hohepa »

Noční můra v inventoru jsou křivky, třeba logo ve scriptovém fontu, jako že ručně psací, jen z toho udělat objemová tělesa 2,5D jen vytažením křivek :head
Já si ty křivky většinou otevřu v Corelu, přiměřím 1:1 co jde nahradím kružnicema-kruhovou výsečí
následně okótuji a podle to znovu kreslím v Inventorovském náčrtu.
Představa, že bych v I. měl vytvořit 3D pažbu pušky a držet se reálné předlohy,
no to bych dal asi radči výpověď
a šel si sednout do OC na pokladnu.
Svařence z rovných dílců alá eifelovka, jo to je ok tam si Inventor lebedí,
ale třeba Guggenheimovo muzeum v Bilbao čeká
autory Inv. za trest kreslit v Inv. v pekle :devil
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: řezání na CNC

Příspěvek od bacil »

RS je od RS dotovaná verze nějakého drahého komerčního softu a je to dělané s ohledem na 3D tisk (tedy i to CNC). Křivky tam jdou dobře, jsou už při tahání kotované. Ale přiznám se, že stejně co potřebuji, udělám v inkscape, protože to je prostě obšlehnutý starý Corel a v něm cokoliv jde velmi dobře. Na to RS se podívej, fakt to není špatný a má to i přístup do knihovny dílů.

Ještě je FreeCAD, takový univerzální velký cad, ale ten mi nějak nesedl, některé věci jsou tam složité na udělání.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: řezání na CNC

Příspěvek od Redneck »

V práci používám CAM works, což je Solidworks s ruznejma nadstavbama, na starým AutoCadu jsem začínal. Invertor byl ze začátku dost hroznej, v současnosti nevím. A co Mrázkem propagovaný a používaný OnShape ? https://www.onshape.com/en/
kuny
Příspěvky: 279
Registrován: 24.03.2021 7:56

Re: řezání na CNC

Příspěvek od kuny »

Aj ja som si pred 11 rokmi postavil niečo podobné a mal som s tým veľké plány. Ale presťahovanie do paneláku, potom manželstvo a deti mi moje plány pokazili. V paneláku som to potom pustil len jeden raz a teta odspodu sa hneď ozvala búchaním metlou o strop. Odvtedy som to nezapol. Ale chcel by som na to tento rok hodiť laser a rozbehať to, lebo na budúci tok máme 50. výročie našej trampskej osady a hodili by sa nejaké reprezentatívne účastenky - plánujem gravírovanie do kože, lebo jej mám veľa uschnutej. Tá tvoja mašina rozhodne vyzerá profesionálnejšie :yes . Moja je presná, ale pomalá, pretože som nedal origo trapézové tyče. Kreslil som to v Solid edge.
Přílohy
gravirovacka.jpg
Uživatelský avatar
nocturne.op.15
Příspěvky: 42
Registrován: 27.04.2014 19:14
Bydliště: PRaha - západ

Re: řezání na CNC

Příspěvek od nocturne.op.15 »

Díky za tipy i komentáře. Zkusím další SW, třeba o solid Edge community jsem se dozvěděl až tady :-)
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: řezání na CNC

Příspěvek od Hohepa »

Narazil jsem na toto https://www.hongkiat.com/blog/25-free-3 ... -not-miss/ recenze deseti bezplatných softwarů pro 3D modelování
Odpovědět