Ukrajina x Russko 2022-2024

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Russáci jsou:

Svině
5
7%
Zloději a vrazi
2
3%
Obojí
60
90%
 
Celkem hlasů: 67
Krevel
Příspěvky: 131
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Krevel »

Máte někdo informaci o tom proč elektrárna v Záporoží nebyla odstavena z provozu hned při prvním útoku? Nedokážu si představit vhodnější scénář pro nouzové odstavení než útok cizí armády, který směruje přímo na zařízení... teď je mi jasné, že už ji rusové neodstaví, protože je velmi důležitá i pro ně, ale že ji v prvních chvílích neodstavili Ukrajinci to mi hlava nebere...
Co mě nezabije...by mělo začít utíkat.
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od BiSon »

Tipnu si - protoze odstaveni jaderky je prace tak na mesic, mozna i vic? To neni "tahem zapni, stiskem vypni". No a predtim to asi neodstavili proto, ze tam byli rusove a ti nechteli.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Hohepa »

hlavně jak s tím jednou začneš nemůžeš přestat.
Když ti přestanou běžet vlastní turbíny musíš chlazení reaktoru dotovat elektrickou energií z venčí, jinak průser.
Vzpomeňte na Fukušimu ....
Krevel
Příspěvky: 131
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Krevel »

Odstavení jaderného bloku (dostat štěpnou reakci pod kritickou úroveň), čímž se vyřadí blok z provozu je otázka max desítek minut, poté je samozřejmě blok nutné chladit dokud se neochladí palivo a to může trvat dny až týdny... každopádně reaktor je vyřazen z výroby elektřiny (opětovné nastartování štěpné reakce je složité) a pouze spotřebovává elektřinu na vlastní chlazení (určitě bude někde poblíž vodní elektrárna, která zajišťuje nouzový zdroj elektřiny podobně jako Dalešice pro Dukovany)... ale takhle nebyla směřována moje otázka, zajímá mě, co získala Ukrajina tím, že tu elektrárnu neodstavila z výroby. Chápu, že zajišťuje velkou část výroby elektřiny pro ukrajinu, ale zároveň i pro Rusko a pro oblasti, které Rusko momentálně ovládá takže by to značně uškodilo i nepříteli, částečně by to odneslo asi i Moldavsko a část Rumunska, ale svět by asi nic nenamítal vzhledem k situaci... Mně totiž trochu přijde, že to momentální ostřelování té elektrárny je podezřelé, Rusové elektrárnu ovládají (aspoň vojensky i když je tam ukrajinský personál), proč by tedy stříleli do vlastních pozic a navíc do zařízení, které pro ně má strategický význam...? Jediné co to ostřelování způsobuje je zájem zahraničních organizací a tlak na umístění "mírových" sil, což se hodí do krámu jedině Ukrajině...
Prostě se snažím najít logické nebo aspoň technické (třeba, že nouzové zařízení pro odstavení elektrárny nebyly schopné provozu) vysvětlení toho co se (ne)stalo...
Co mě nezabije...by mělo začít utíkat.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od PeFi »

Krevel píše: 12.08.2022 13:34 Máte někdo informaci o tom proč elektrárna v Záporoží nebyla odstavena z provozu hned při prvním útoku?
Co si představuješ pod pojmem odstavení? S jaderkou to není jako odstavit auto do garáže. Jakmile jednou spustíš štěpnou reakci, tak ji zastavit nejde, pouze ji jde urychlit nebo zpomalit. Proto se také "spotřebované" jaderné palivo po vytažení z reaktoru musí zatraceně dlouho dochlazovat v bazénu a následně další dlouhá léta generuje teplo, než konečně může jít do dlouhodobého úložiště.

Nehorší co jim při zasažení v Záporoží hrozí je havárie typy Fukušima a v podstatě nené rozdíl mezi zásahem běžící jaderné elektrárny nebo odstavené. Díky bohu tam nemají reaktory černobylského typu (tam by mělo "odstavení" - snížení výkonu na nějaké provozní minimum) smysl, a mají tam reaktory VVER jako Temelíně.

Naopak je velmi rozumné, že reaktory běží, protože když inteligenti odstaví JE od externích zdrojů elektřiny, tak stále má redundantní zdroje elektřiny na vlastní provoz.

Takže otázka je co by tím odstavením získali?
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od proforma »

2022-08-12-19-25-53-150.jpg
Dmitrij Medvedev napsal (preklad posledniho odstavce):

"Co jeste rici? Nemelo by se zapominat, ze EU ma take jaderne elektrarny. Take by se tam mohlo neco stat."

Uz jenom za tahle slova by mel byt postavenej pred soud a Rusko by melo byt prohlaseno za teroristicky stat podobne jako Iran, Libye, Afghanistan apod. Melo by byt vylouceno ze vsech mezinarodnich organizaci a zastavit vydavani viz vsem obcanum (bezpecnostni opatreni :finger ) A samotny Medvedev by se radeji mel pohybovat jen v prizemi...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 288
Registrován: 06.01.2015 19:17

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Sarkafarka.Loupeznik »

Krevel píše: 12.08.2022 19:19 Mně totiž trochu přijde, že to momentální ostřelování té elektrárny je podezřelé, Rusové elektrárnu ovládají (aspoň vojensky i když je tam ukrajinský personál), proč by tedy stříleli do vlastních pozic a navíc do zařízení, které pro ně má strategický význam...? Jediné co to ostřelování způsobuje je zájem zahraničních organizací a tlak na umístění "mírových" sil, což se hodí do krámu jedině Ukrajině...
Prostě se snažím najít logické nebo aspoň technické (třeba, že nouzové zařízení pro odstavení elektrárny nebyly schopné provozu) vysvětlení toho co se (ne)stalo...
A nemůže to ostřelování taky dělat nátlak na evropskou veřejnost včetně jejich politických zástupců, když se vykreslí jako "fuj, Ukrajinci Vám chtějí způsobit mnohem horší Černobyl"? Ostatně nejsem si jist, že jedním z postupů zajištěn bezpečného chodu JE po jejím obsazení okupačním vojskem je její podminování.
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od drigon »

Podminování strojovny JE může mít podobný efekt jako vyplavení strojoven ve Fukušimě. Pokud dojde k vyřazení zdrojů energie a chladících systémů jaderných bloků dojde nejspíš k roztavení jádra. Stavba okolo reaktoru v Záporožské JE vypadá bytelně, ale nejsem odborník abych byl schopen posoudit jestli kontejnment tento typ jaderného terorismu vydrží.

A taky mám za to, že podminování JE lze považovat za akt jaderného terorismu. Se všemi mezinárodními důsledky z toho vyplývajícími.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Ježura »

Tak to vypadá že odboj ustřelil dalšímu kolaborantovi prdel..

https://echo24.cz/a/Sn4B9/odboj-utok-at ... i-ukrajina
Spes non confunditur - naději nelze zničit
In vino veritas...in pivo taky..
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Trace »

Krevel píše: 12.08.2022 19:19 proč by tedy stříleli do vlastních pozic a navíc do zařízení, které pro ně má strategický význam...?
Lzivy tisk. Musis trochu cist mezi radky, na tu elektrarnu nestrili rusove, nedava to vojensky zadny smysl, aby si zamerne strileli do vlastnich.
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od vrb »

Bohužel současné jaderné elektrárny nemají pasivní bezpečnost a pokud jsou odpojeny od sítě tak dříve či později vybuchnou - viz Fukušima. I bezpečnostní zařízení kolem reaktoru je dělané na low cost a tak nějak to funguje, když všechno jede jak má. Už celkem chápu Němce, proč se toho zřekli. Sám nemám dobrý pocit, že mi může v dosahu domu kdykoliv vybuchnout atomová elektrárna. Doufám, že sem nepošlou Pata a Mata jako do Vrbětic.

Doufám, že se v JE aspoň nějak připravují na očekávané zimní blackouty. Byla by ostuda, kdyby české atomové elektrárny odpálili sami Češi připojením přímotopů v panelácích.

Proforma - Bohužel. Příležitost dělá zloděje. A když svět nijak nepotrestal předchozí válečné zločiny ( i na nukleární úrovni ) jiných, tak to někteří další můžou brát jako příklad beztrestnosti. Ani jeden nestojí za obhajobu, ale když budem nechávat precedensy bez odezvy, tak se budou ty případy jen množit.
Je mnohem jednodušší jet v obci 50km/h když všichni jedou 50km/h, než když všichni okolo jedou 70km/h a na toho blba co jede 50km/h troubí, co zdržuje.
A podobně je to na mezinárodní úrovni. To je to, co některé lidi štve, a rozhodně se tím nejedná o obhajobu Ruska.

Saddáma se pověsit ještě podařilo, Kadáfího jsme taky sprovodili ze světa. Ale u Asada už to nešlo.
Od Norimberského procesu si byli v Evropě vlády alespoň trochu vědmy toho, že by to s nimi mohlo taky blbě dopadnout a ne jen s chudákama na bitevním poli.
Když jsme pak nepostavili před mezinárodní soud prezidenty USA, a vlády Francie, Velké Británie a dalších. Těžko teď budeme trestat Ruské představitele. Ta nedůslednost a špatný příklad nás bude pronásledovat ještě dlouho.

Navíc Rusko prohlásilo, že už se se západem stejně bavit nebude, že to nikam nevede. Tak jim může být celkem ukradené jestli si tady budeme vydávat nějaké rezoluce a zatykače. Asi jako když Islámský stát vydal zatykač, fatvu a odměnu na prezidenta USA. Ten se z toho taky nepodělal.

Jak to vlastně dopadlo s Argentinským vedením po neúspěšném útoku na Falklandy? To by se dalo použít jako precedens pro případ RU x UA v případě RU neúspěchu.
Sám jsem zvědav kam to povede Třebas se mýlím a bude to jinak.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od PeFi »

vrb píše: 12.08.2022 23:08 I bezpečnostní zařízení kolem reaktoru je dělané na low cost a tak nějak to funguje, když všechno jede jak má.
A co teprve když se člověk dozví, že to tam na blokové dozorně všechno řídí nějaký tvůj nepovedený klon - Vrb*. :lol:

Já teda nemůžu mluvit za všechny jaderné elektrárny, ale když jsem se v jedné naší motal před pár lety, tak tam k mému úžasu i blbá výroba čisté vody byla trojnásobně redundantní, natožpak bezpečnostní zařízení kolem reaktoru. Takovejhle low cost bych teda chtěl doma mít taky.
vrb píše: 12.08.2022 23:08 Doufám, že se v JE aspoň nějak připravují na očekávané zimní blackouty. Byla by ostuda, kdyby české atomové elektrárny odpálili sami Češi připojením přímotopů v panelácích.

Věř tomu, že pokud je někdo v ČR připravený na blackouty, tak je to obsluha našich jaderek. A ta druhá věta jhe asi tak pravděpodobná, jako že letos v zimě papež vyhlásí další křížovou výpravu, vatikánská Švýcarská garda vyrazí na Turka a úspěšně vojensky obsadí Istambul. :lol:

--------
*Vrb - Vedoucí rektorového bloku
Hagen
Příspěvky: 1350
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Hagen »

Trace píše: 12.08.2022 22:48
Krevel píše: 12.08.2022 19:19 proč by tedy stříleli do vlastních pozic a navíc do zařízení, které pro ně má strategický význam...?
Lzivy tisk. Musis trochu cist mezi radky, na tu elektrarnu nestrili rusove, nedava to vojensky zadny smysl, aby si zamerne strileli do vlastnich.
Jsme rádi soudruhu, žes nám to tak hezky prokremelsky vysvětlil ;) .
Stačí číst mezi řádky, a důvěřovat v neomylnou ruskou vojenskou strategii. :lol:
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od vrb »

PeFi:

Když bouchnul Černobyl, protože tam sověti dali politicky angažovaného blba, co dělal s grafitovým reaktorem psí kusy. Dalo se to ještě překousnout jako politický důvod a nekompetence obsluhy.

Když bouchla Fukušima Japoncům jen proto, že jim na to chrstla voda. Jinak Japonci jsou považováni za precizní, pořádkumilovný národ. To už je na pováženou.

Pokud naše JE snesou blackout, bude se mi lépe spát.

Předpokládám, že v Záporoží mají stejné VVER jako v Dukovanech a Temelíně.

Můžeš prosím nastínit scénáře, co se asi bude v JE dít když:

1) Na týden vypadne přívodní elektřina?
2) Bude měsíční celorepublikový blackout?
3) Podělá se co může a elektrárna bude rok bez připojení k elektrizační soustavě a bez zásobování?
4) Nějaký idiotský důstojník postřílí obsluhu a místo nich tam dosadí ožralé Dagestánce?
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Trace »

Hagen píše: 13.08.2022 5:26
Trace píše: 12.08.2022 22:48
Krevel píše: 12.08.2022 19:19 proč by tedy stříleli do vlastních pozic a navíc do zařízení, které pro ně má strategický význam...?
Lzivy tisk. Musis trochu cist mezi radky, na tu elektrarnu nestrili rusove, nedava to vojensky zadny smysl, aby si zamerne strileli do vlastnich.
Jsme rádi soudruhu, žes nám to tak hezky prokremelsky vysvětlil ;) .
Stačí číst mezi řádky, a důvěřovat v neomylnou ruskou vojenskou strategii. :lol:
Nefandim ani jedne strane, nezalezi mi na emocich ci na ideologicke zaslepenosti. Dulezita je pro mne realita. Tu elektrarnu maji rusaci obsazenou tak dlouho, ze to vi i zahranicni tisk a jejich vedeni se s tim chvasta na telegramu. A chces mi jako tvrdit ze ruske jednotky kolem elektrarny tohle nevi a tak tam (omylem) dlouhou dobu strili na svoje vlastni lidi?
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od PeFi »

vrb píše: 13.08.2022 7:24 Předpokládám, že v Záporoží mají stejné VVER jako v Dukovanech a Temelíně.

Můžeš prosím nastínit scénáře, co se asi bude v JE dít když:

1) Na týden vypadne přívodní elektřina?
2) Bude měsíční celorepublikový blackout?
3) Podělá se co může a elektrárna bude rok bez připojení k elektrizační soustavě a bez zásobování?
4) Nějaký idiotský důstojník postřílí obsluhu a místo nich tam dosadí ožralé Dagestánce?
V Záparoží by měly být stejné jako v Temelíně, tedy včetně kontajnmentu (nicméně to stejné neznamená zcela identické).

Já nejsem expert na JE, pouze trochu víc poučený laik, který měl kdysi dávno díky práci příležitost dostat se na Dukovanský simulátor a o pár let později také na jeden celý den do hlubin Temelína.

Scénáře:
1) Na týden vypadne přívodní elektřina: Nestane se nic, prototože si elektrárna energii vyrábí sama a dokud jede aspoň jeden reaktor, tak je elektrárna energeticky soběstačná.
2) Bude měsíční celorepublikový blackout: Nestane se nic, prototože si elektrárna energii vyrábí sama a dokud jede aspoň jeden reaktor, tak je elektrárna energeticky soběstačná. Otázka je jaká je příčina rozsáhlého blackoutu, nicméně blackout minimálně v okolí jaderek by neměl trvat měsíc, protože jaderky elektřinu mít budou, tak by mělo poměrně rychle dojít k nějaké rekonfiguraci v přenosovce/distribuci a v řádu hodin by elektřina zase měla na poměrně velkém území být.

Tady dál už dost vařím z vody, skutečný Vrb by to věděl asi tak 100 000x přesněji:
3) Podělá se co může a elektrárna bude rok bez připojení k elektrizační soustavě a bez zásobování:
Předpokládám, že obsluha v Záparoží odstaví tři nebo čtyři reaktory a dva nebo tři nechá běžet na nějaké minimum tak, aby jedním reaktorem pokryla vlastní spotřebu a jeden rektor měla jako horkou zálohu a zahájí inventuru zásob v kantýně, protože nejakutnějším problémem bude, že časem dojde jídlo pro lidi obsluhující JE.

4) Nějaký idiotský důstojník postřílí obsluhu a místo nich tam dosadí ožralé Dagestánce: Zabere automatika a reaktory odstaví. Kolik dnů nebo spíš týdnů udrží automatika reaktor bez poškození nemám tušení. Až to automatika přestane zvládat, tak nastane přinejhorším nějaká menší "Fukušima".

Už před lety na dukovanském simulátoru jsem viděl, že automatické ochrany jsou celkem impozantní. Naše nekompetentní snahy změnit na simulátoru výkon reaktoru velmi rychle končily nějakým alarmem. Kdyby ho nevyřešil operátor, tak zasáhne automat. Ještě větší dojem než simulátor na mě udělala operátorka, která se tam tehdy školila, protože problémy, které jsme my svými chaotickými zásahy vyrobili v rozlehlém simulovaném velíně, dokázala z operátorského počítače eliminovat obvykle do tří sekund.
Samotář
Příspěvky: 343
Registrován: 07.07.2016 10:58
Pohlaví: muž

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Samotář »

Aktuální článek, co se asi děje v Záporožské jaderné elektrárně
https://www.bbc.com/ukrainian/features-62532425

Informace z článku potvrzují vaše dohady, že se Rusové snaží v elektrárně vyvolat nehodu jako ve Fukušimě. Rusové přítomní v elektrárně se ani moc nesnaží zakrývat, že útoky na elektrárnu jsou ruské útoky. Příšerné informace, jak ruští okupanti zacházejí s ukrajinskou obsluhou elektrárny (výslechy, únosy, věznění, zabíjení).
Hagen
Příspěvky: 1350
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Hagen »

Trace píše: 13.08.2022 9:12
Hagen píše: 13.08.2022 5:26
Trace píše: 12.08.2022 22:48

Lzivy tisk. Musis trochu cist mezi radky, na tu elektrarnu nestrili rusove, nedava to vojensky zadny smysl, aby si zamerne strileli do vlastnich.
Jsme rádi soudruhu, žes nám to tak hezky prokremelsky vysvětlil ;) .
Stačí číst mezi řádky, a důvěřovat v neomylnou ruskou vojenskou strategii. :lol:
Nefandim ani jedne strane, nezalezi mi na emocich ci na ideologicke zaslepenosti. Dulezita je pro mne realita. Tu elektrarnu maji rusaci obsazenou tak dlouho, ze to vi i zahranicni tisk a jejich vedeni se s tim chvasta na telegramu. A chces mi jako tvrdit ze ruske jednotky kolem elektrarny tohle nevi a tak tam (omylem) dlouhou dobu strili na svoje vlastni lidi?
A jaká je tedy realita????
Mám pocit, že nikdo ze zdejších příspěvkářů tam nebyl, aby to viděl na vlastní oko.
Vzhledem k tomu, že propaganda jede na obou stranách, tak jde spíš o morální kredit, čemu chci, nebo jsem ochoten věřit.
A tvůj dotaz, že rusové nevědí a omylem střílejí na své pozice? Ne, rusové to moc dobře vědí, a není to omylem. Pokud vím, naposledy si "vybombardovali" vlastní věznici s Ukrajinskými zajatci. A nebylo to omylem, a kde kdo to tady měl snahu popírat.
Rusové prokazatelně lžou, a nevěřím, že jsi tak naivní, že jim to opravdu věříš.
Pak mi ale vychází, že jim to věřit chceš. Ostatně tvé příspěvky tomu i odpovídají :( .
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Trace »

Hagen píše: 13.08.2022 19:25 Rusové prokazatelně lžou, a nevěřím, že jsi tak naivní, že jim to opravdu věříš.
Lžou tu všechny zúčastnění strany, což je ve válce úplně normální.
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Serža »

imho na tu elektrárnu střílí ukrajinci (možná i přes zákaz od nadřízených), protože rusové ji využívají jako krytí a střílí odtamtud...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Odpovědět