Kdo bude příští prezident?

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Zamčeno

Kdo bude prezident?

Anketa končí za 12.10.2021 12:59

Babiš, Hrabiš a Bureš
31
34%
Petr Pavel
53
58%
Danuše Nerudová
8
9%
 
Celkem hlasů: 92
Hagen
Příspěvky: 1350
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Kdo bude příští prezident?

Příspěvek od Hagen »

Myslím, že vojenský puč "udělaný" Pavlem je stejně pravděpodobný jako to, že Babiš udělá z republiky Agrofert, a všichni budem jeho zaměstnanci ;) .
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Kdo bude příští prezident?

Příspěvek od PeFi »

proforma píše: 18.01.2023 11:55
PeFi píše: 18.01.2023 11:35 Člen generálného štábu nejní jen tak nějaký obyčejný vyšší důstojník a Petr Pavel nebyl jen tak nějaký člen, ale náčelník GŠ. Vyšší pozici v rámci armádní hierarchie neexistuje.
Zase mas mylne informace. Nacelnik GS je sice vysoka funkce v ramci armady, ale podleha ministru obrany a ten premierovi.
Nemám mylné informace. V rámci armádní hierarchie vyšší pozice opravdu neexistuje. V rámci armády náčelník GŠ už nemůže postoupit nikam výše. Ministr obrany, premiér nebo prezident nejsou součástí armády, ale působí nad armádou jako součást civilního/politického řízení armády. Vyplývá to z definice armády (ozbrojených složek) tak jak je to v Zákoně o ozbrojených silách.

proforma píše: 18.01.2023 11:55 V zasade souhlasim, ale vychazis z chybne premisy, ze civil nema konexe v armade. Pokud by nekdo uvazoval o nejakem puci, bud si jist, ze konexe jsou to prvni, co si udela. A civil STBak, ktery se uz 10 let pohybuje v nejvyssi politice, je fakt mit bude. Takze tohle tvrzeni je irelevantni.
Jedna věc je, že pokud bych od někoho čekal pokus o puč, tak to bude Andrej Babiš a ne Petr Pavel. Když už by ovšem na puč to došlo, tak pokud by někdo z těch dvou byl schopen puč dotáhnotu do úspěčného konce a udržet se nějakou u moci déle než týden, tak na úspěch AB nevsadím ani zlámanou grešli, zatímco od PP bych měl podstatně větší očekávání.
proforma píše: 18.01.2023 11:55 Prave proto jsem presvedcena, ze cesky pravni rad ma dostatek tech pojistek proti zneuziti, o ktere ti jde. Ovsem puciste se malokdy ridi pravem, ze. :-)
Já tedy o kvalitách českého právního řádu přesvědčený nejsem - v mnoha ohledech je tomu spíš naopak a předvídatelné problémy se bohužel řeší až když nám nafackují. Má oblíbená věta, která mě vždy pobaví je "to se nedalo předvídat."
Pučisté se právem samozřejmě neřídi, dobře nastavený systém by pučistům měl v maximální míře komplikovat život. U nás pučistům asi nejvíc komplikuje život to, že nejsme hrokokrevný národ a převraty se nedělají za pomoci armády vlastní, ale armády cizí.
proforma píše: 18.01.2023 11:55 Kdyz to shrnu: obavy z vojaka na Hrade jsou dle meho nazoru zcela irelevantni. Bud se bude ridit pravem a pak nic nehrozi, nebo nebude, ale pak je uplne jedno, kdo si tu moc chce uzurpovat, zalezelo by jen na jeho schopnostech a jak hluboko je ochoten klesnout.
Obavy z tohoto vojáka na hradě sice trochu mám, ale nejsou toho druhu, že bych se zrovna od něj bál vojenského převratu.

V obecné rovině jsou naopak obavy z vojáka na hradě naprosto opodstatněné. Argument, že "Bud se bude ridit pravem a pak nic nehrozi, nebo nebude, ale pak je uplne jedno ..." jaksi pomíjí tu skutečnost, že kdyby lidi byli dokonalí, ta ti nepotřebujeme žádné zákony.

Kdyby lidé byli andělé, žádná vláda by nebyla nutná. Kdyby andělé měli vládnout lidem, nebyla by nutná ani vnější, ani vnitřní kontrola vlády. Při vytváření vlády, která má být spravována lidmi nad lidmi, spočívá velká potíž v tomto: musíte nejprve umožnit vládě, aby kontrolovala ovládané; a na dalším místě ji přimět, aby se ovládala.
- James Madison

Kdyby naše ústava měl a být robustní, tak by musela být koncepčně postavená úplně jinak. Bohužekl naši legislativci nedokázali při její tvorbě překročit svůj stín (a pochopit do důsledku Madisonovu genialitu a předvídavost). Naše ústava je v mnoha ohledech koncipována s předpokladem, že se všichni aktéři chovají rozumně. Čím víc si ústava lidi idealizuje, tím víc je ústava zbytečnější.

Velmi zjednodušeně::
Prezident jmenuje předsedu vlády a další členy vlády, tedy i ministra obrany. (Gumovost formulací v ústavě nám v praxi předvedl zcela reálný Miloš Zeman.)

Když nějakým řízením osudu prezident-voják jmenuje ministra obrany-vojáka, tak je stát ve dvou celkem jednoduchých krocích kompletně pod kontrolou armády.

Analogicky: Podobně když prezident-policajt jmenuje ministra vnitra-policajta, tak je stát ve dvou celkem jednoduchých krocích kompletně pod kontrolou policie.

Proto obecně - jen tak pro jistotu - není vůbec žádoucí, aby vysoké politické funkce obsazovali vysoce postavené osobnosti z řad silových složek, kteří ještě nedávno v těchto složkách působili na vysokých pozicích.
proforma píše: 18.01.2023 11:55 Hledas problem tam, kde neni, jak jsem ti ukazala o nekolik prispevku vyse prikladem nekolika desitek uspesnych prezidentu - byvalych vojaku v normalnich civilizovanych zemich.
Jo to mám ve zvyku. Vždycky doufám, že se moje paranoidní představy o možných důsledcích systémových chyb nenaplní a nepříjemně často jsem překvapen, jak rychle se moje malování čerta na zeď naplnilo.

To, že existují příklady úspěšných prezidentů-vojáků, nevyvrací skutečnostm že systémově to je špatně. Jízdní kolo taky musí mít dvě nezávislé brzdy. Argument, že většinou k zastavení stačí aby fungovala jedna z nich nevyvrací správnost požadavku na dvě nezávislé brzdy.
proforma píše: 18.01.2023 11:55 Chapu, ze ti Pavel jako kandidat na prezidenta nemusi sedet, OK, klidne vol Babise, tvoje pravo.
Očividně nechápeš.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Kdo bude příští prezident?

Příspěvek od PeFi »

Hagen píše: 18.01.2023 13:11 Myslím, že vojenský puč "udělaný" Pavlem je stejně pravděpodobný jako to, že Babiš udělá z republiky Agrofert, a všichni budem jeho zaměstnanci ;) .
To, že Babiš udělá z republiky Agrofert a všichni budeme jeho zaměstnanci je bohužel mnohem pravděpodobnější, než to že zrovna Pavel udělá puč.
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: Kdo bude příští prezident?

Příspěvek od Liqid »

proforma píše: 17.01.2023 22:41
Liqid píše: 17.01.2023 22:08
proforma píše: 17.01.2023 19:14 Kdo je Gabriela Jezkova?
Zakladatelka a ředitelka svobodné školy. https://jezekbezklece.cz/

Aha, tak to nesplnuje tu jednu podminku ze dvou - totiz tu vycuranost. :-) Tedy predpokladam, ze clovek, kterej zalozi skolu, byt si o jejim smerovani muzu myslet cokoli, treba by na ni i vydelaval, asi nebude vycuranej. Protoze skoly dneska zakladaji jenom opravdovi idealisti. :-D
No jak se to vezme, ona ji založila, aby si mohla vzdělávat svoje děti po svém. Tedy je to takové obcházení systému.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Kdo bude příští prezident?

Příspěvek od PeFi »

Přesně tak - není vyčůraný podnikatel jako vyčůraný podnikatel. Zásadní rozdíl vidím v tom, jestli výsledkem jeho aktivity jsou lidé (zákazníci, obchodní partneři), kteří se cítí jako oběti (cítí že s nimi bylo vyjebáno), nebo ne.

Obcházení systému není vůbec špatně, protože většina lidí pravidla porušují každodenně, ale ani o tom neví. Reálně to ničemu to nevadí, protože nikomu nevzniká žádná škoda. Čím, méně předpisů člověk četl, tím větší má pocit, že nic neporušuje a všechno je v pohodě. A čím je člověk blbější, tím víc si je jistý tím, že dodržuje všechny předpisy, které se ho týkají. Rozumný slušný člověk si ty předpisy přečte a aby dokázal v přeregulovaném systému přežít a v noci klidně spát, tak musí někde najít skulinu, do které se vejde.

"Už ani soudci nemají tušení jaké všechny předpisy v naší zemi platí"
- velmi respektovaný soudce na vyhlášení "právník roku" před cca 10 lety
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Kdo bude příští prezident?

Příspěvek od Ivana »

PeFi píše: 18.01.2023 15:00
Hagen píše: 18.01.2023 13:11 Myslím, že vojenský puč "udělaný" Pavlem je stejně pravděpodobný jako to, že Babiš udělá z republiky Agrofert, a všichni budem jeho zaměstnanci ;) .
To, že Babiš udělá z republiky Agrofert a všichni budeme jeho zaměstnanci je bohužel mnohem pravděpodobnější, než to že zrovna Pavel udělá puč.
Když se člověk podívá, kde všude už svoje lidi má a co všechno už ovládl, tak mě občas napadá, jestli bychom se už neměli jmenovat Agrofertsko.
Hagen
Příspěvky: 1350
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Kdo bude příští prezident?

Příspěvek od Hagen »

To je pravda. Možná proto se Srabiš snaží být prezidentem. Vždyť je to jeho země ;) .
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Kdo bude příští prezident?

Příspěvek od Ivana »

Osobně si myslím, že primárně to bylo kvůli imunitě. Viz Jihlava.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Kdo bude příští prezident?

Příspěvek od bacil »

Pohled do Babišova nitra
https://www.litterate.cz/vlastne-mu-rozumim/
Když vidím tu mediální nenávist proti mě, když proti mě poštvou nemocného syna, tak napiště, že Babiš je debil, který neměl lézt do politiky.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Kdo bude příští prezident?

Příspěvek od Ibex »

ty voe, dyť von je to docela dobrej kluk, že jo? Sice trochu lže, trochu krade, trochu je to devadesátkovej mafián, ale vlastně nás má rád a udělá pro nás první poslední...
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Hagen
Příspěvky: 1350
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Kdo bude příští prezident?

Příspěvek od Hagen »

Učiněnej Mirek Dušín :lol:
Ale co jiného čekat na Vidlákovo kydech ;)
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Kdo bude příští prezident?

Příspěvek od PeFi »

Ibex píše: 21.01.2023 8:53 ty voe, dyť von je to docela dobrej kluk, že jo? Sice trochu lže, trochu krade, trochu je to devadesátkovej mafián, ale vlastně nás má rád a udělá pro nás první poslední...
:lol: :yes

Schopný, pragmatický, neztrácí čas kravinami a bezvýznamným lidmi - účel světí prostředky. A podobnými schopnými lidmi se obklopuje a tak má výsledky. Je to prostě frajer a my mu jen závidíme.

Na DN vyšel rozhovor s jeho markeťačkou. Taky výživný:
https://denikn.cz/1059174/nevyvolavame- ... 5c93173151

Jak někdo trefně poznamenal - před nějakou dobou tu byli lidi, co se báli židů. To by madam taky jen odpovídala na hlas lidu, teda kdyby to bylo slušně placené ...
----
Babiš je úžasná ukázka toho, proč jsou ideologicky prázdní lidé, když se dostanou k moci, naprostá katastrofa ...

A podobně vyprázdnění voliči jsou důvodem, proč většina potenciálně zajímavých kandidátů nemá šanci. :cry:
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Kdo bude příští prezident?

Příspěvek od Ivana »

Ten článek je opravdu výživný, ale pro mě celý bohužel nedostupný.

Neuměl byste to někdo odemknout, případně to sem zkopírovat? Předem dík.
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Kdo bude příští prezident?

Příspěvek od pepaf »

Odemknout mě nejde, jen zkopírovat text
Přílohy
Rozhovor.pdf
(263.14 KiB) Staženo 81 x
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Kdo bude příští prezident?

Příspěvek od Grunt »

Díval se někdo na prezidentskou debatu? Podle mého už Andrej Babiš začíná ztrácet a i když by rád napadal a očerňoval, a vedl si kampaň, tak se vlastně do toho (svou vlastní vinou) zamotává víc a víc. Jsou to léta nebo nějaký mindset nebo čím to je? Já to nedodíval a musel jsem to quitnout v momentě kdy se začal hádat s redaktorem.
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Kdo bude příští prezident?

Příspěvek od vrb »

Bylo mi z toho na blití.
Naštěstí se mi sesunul sníh ze střechy a urazil mi snímač satelitní antény, tak jsme to nedokoukali.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Kdo bude příští prezident?

Příspěvek od Grunt »

Kandidát na prezidenta, který ještě není ani prezident je svou domotanou odpovědí schopný vyvolat mezinárodní incident, No i tak ho asi polovina národa bude volit. Co víc k tomu dodat?
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Kdo bude příští prezident?

Příspěvek od Ivana »

Něco se dá dodat vždycky.
babiš volby.jpg
babiš volby.jpg (9.96 KiB) Zobrazeno 1450 x
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Kdo bude příští prezident?

Příspěvek od guntroll »

A já se Pavla a mobilizace nebojím. Jen pokud vyjdou škarohlídské scénáře (a kroky vlády o volebním dni, tomu trošku nasvědčují) tak chudáci naši vojáci. Ale mobilizovat není jak, není co dát mobíkům do ruky 8-)
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Kdo bude příští prezident?

Příspěvek od mhi »

Grunt píše: 23.01.2023 19:33Jsou to léta nebo nějaký mindset nebo čím to je?
Myslim, ze to je mindset podobny 5-ti letemu diteti, ktere nevidi nic nez sebe, a kdyz neni podle nej, tak je vztekle. S vekem se to pry jenom zhorsuje.

Neco podobneho je myslim i Zeman, ale projevuje se to trosku jinak.
Zamčeno