Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Zapadlo »

V místech, kde jsou kolem ovcí psi (nebo kde ovce nežijí) jsou většinovou potravou vlků od jara do zimy myši, žáby a podobná žoužel. Srnčí nebo nedejbože vysoká spíš vyjímečně : mláďata nebo zraněné či přestárlé kusy. Vlk je oproti pasteveckému psu výrazně lehčí a křehčeji stavěný a dává si sakra bacha aby nepřišel ke zranění - pes je v tomto ohledu mnohem větší magor a jde do toho prsama - jeho stádo je jeho rodina.
Většina "soubojů" mezi pasteveckým psem a vlky je bezkontaktní, spíš je to hra na odlákání psů částí smečky od stáda zatímco se zbytek pokusí o ovci. Pokud dojde k závažnějšímu zranění vlka, třeba zlomená noha - smečka ho vyřeší a sežere sama.
Od jara do podzima se vlci do smeček navíc vůbec nesdružují, loví v párech nebo se poblíž sebe drží dva tři mladí samci. U našich takyovčáků to má vlk zkrátka výrazně jednodšší díky absenci psů a po překonání ohrady ji vlci využívají - natlačí k ní ovce a pak se dějou dost nehezké scény :
https://www.youtube.com/watch?v=ydJ3uf0An-w

Jednotlivého vlka je způsobilá zahnat i borderkolie, větší plemena pasteveckých psů při ochraně stád běžně útočí i na medvědy a rysy, z těch běžnějších jsou to : Kavkazský pastevecký pes, Slovenský čuvač, Podhalaňský ovčák, Maďarský kuvasz, Maremmansko-abruzzský pastevecký pes, Pyrenejský horský pes, Šarplaninský pastevecký pes.....

Problém našich takyovčáků spočívá v tom, že stádo bez psa jde ponechat bez dozoru mnohem delší dobu než stádo se psy. Pastevectví je tvrdá řehole, na španělsko-francouzském pomezí ještě pořád stáda celoročně kočují a s nimi i pastevci se psy, v maramureši jsem to zažil stejně a mohu potvrdit, že pastevečtí psi kteří jsou takto reálně využíváni, jsou neskutečně chytré potvory.
Jo a posledním bonusem pasteveckého psa je, že žere i ty blbější z turistů :)
3.-Chiens-de-chasse-au-loup.jpg
3.-Chiens-de-chasse-au-loup.jpg (60.68 KiB) Zobrazeno 2360 x
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Ulfhednar »

Rafael: pastevečtí psi jsou mnohem drsnější "mašiny", než dobrman. Už jen dostat se jim na kůži přes srst není legrace. Většina z nich váží 2xtolik, co vlk.

Ale hlavní kouzlo je v tom, že vlk do nich nepůjde, pokud nebude naprosto zoufalý hlady, což se mu v Evropě nestane. Každý predátor pečlivě počítá "náklady a výnosy" akce. A vždy volí cestu nejmenšího odporu. Vlk se raději bude živit žábami a hlodavci, než aby se pouštěl do souboje s pasteveckým psem, který to myslí vážně. Za riziko zranění mu ta ovečku nestojí.

Problém je ovšem s kříženci a zdivočelými psy. Tam to takhle nemusí fungovat.
Óðinn á yðr alla
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Královák »

Nejsem v současnosti chovatelem ovcí, ale vyrůstal jsem v tom. Nemám zkušenosti z jiných krajů, kde se paství a zároveň je tam vlk. Jenom tady u nás na Šumavě už máme už pár případů škod vlkem (opravdu vlkem) - jeden za všechny - intravilán vesnice v dost navštěvované lokalitě NP, menší stádo ovcí cca 20 ks přímo u baráku z toho zdecimováno během jedné akce 6 ks - přítomnost barváře k ničemu. Další info mám od výše zmiňovaného pana Ziegrossera, který vyprávěl jak došlo po pádu železné opony v Srbsku k vylidnění vesnické oblasti, kdy lidé v důsledku nevýdělečnosti zemědělství a nedostatku jiných příležitostí k obživě kraj opouštěli. V náletem zalesněných zetkách pak došlo k návratu vlků. Vyjma útoků na stáda, hlavní útoky vlků se soustředí na psy přímo u domů. Taky nám vyprávěl v rámci tématu jaký je rozdíl vnímání loveckého psa v našem kulturním prostředím, kde ho lovci vnímají jako společníka a člena rodiny, tak na východ od nás je to jen "spotřební věc" prostě se tam smířili s tím, že když jdou na naháňku se psy, tak jdou lovit i vlci, a ten pes, který se vzdálí od smečky, se většinou již nevrátí - stane se potravou vlků - i na trubce jsou odkazy jak ze Balkánu, jak tam pomocí GPS obojků najdou lovci pozůstatky honičů - tedy jen hlavy bez slechů a nějaká videa psů s kamerou na obojku ze Skandinávie. Chlapci já si myslím, že není o co stát, že potom návštěva chalupy či chaty s následným návratem do města bez mazlíčka bude prekérka vysvětlit dětem, že Bobík šel moc daleko od dveří a že vlk do přírody prostě patří.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od proforma »

Jenze honic nebo barvar je neco uplne jineho nez pastevecky pes. Kvuli sve velikosti (malosti) a povaze (byli vyslechteni na malou zver, ne na vlka) pro vlka neni souperem. Totez mali hlidaci u domu, casto i privazani - to je pro vlka snadna korist. Ale pastevecky pes nebo vlkodav (uz ten nazev rasy!) je proste jina liga.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5360
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Rafael »

Díky za oddělení, vytvoření nového vlákna a za odpovědi.
(Celkem mě ti vlci zajímají a nic moc o nich nevím...).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Královák »

Netvrdím, že honiči nebo barváři by byli pro ně nepřekonatelný problém. Jenom upozorňuji na problémy soužití vlků v kulturní krajině střední Evropy. Vím, že se tady vyskytne spousta lidí, které dráždí slovo kulturní, ale je to fakt. Jinam všem doporučuji čtení dílka - Můj beskydský deníček. Lecos pochopíte. Zkrátka vlk bude nyny jen do prvního sežraného mazlíčka z Prahy.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od proforma »

Ja osobne jsem pro co nejvetsi pestrost v prirode. Vitam navrat praturu, zubru, rysu, vlku i medvedu do volne prirody. Clovek by si mel zvyknout, ze ne vsechno musi byt jeho opecovavana zahrada. Tim nemyslim zahrady u baraku, ale treba lesy sazene v pravidelnych rozestupech, lany poli, pastviny vysekane na koren... Kde se objevi nejaka divocina (napr. rumiste), tam hned mistni rvou, ze je to osklive a ze by se s tim melo neco delat. Proste clovek by si mel zvyknout, ze je soucasti prirody, ne ze priroda je tu pro nej. A pokud vlci zpusobi nejakemu chovateli ovci skodu, tak samozrejme nahradit. Ale az pote, co prokaze, ze k chovanemu poctu ovci mel odpovidaji pocet pasteveckych psu. Protoze to je nejjednodussi, staletimi osvedcena a fungujici metoda. Mit ovce bez pasteveckych psu je jako postavit si barak u strelnice a pak protestovat, ze je tam hluk, a chtit, aby strelnici zavreli. Uplne stejna zvracena logika.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Královák »

Ty žiješ ve městě?
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Ulfhednar »

Mazlíčci mají být v lese u nohy, nebo kousek od majitele. V opačném případě:
1.) Je to chyba a bezohlednost majitele
2.) Bobíka neskonale pravděpodobněji sejme prase, nebo myslivec, než vlk.
3.) Bude o Bobíka méně a o poučeného majitele více. Naučí se, že venčit na volno a bez dohledu psa v lese, je asi stejně rozumně, jako dělat totéž na dálnici.

Zlikvidovat v naší přírodě krásné a chytré zvíře, jako je vlk jen proto, aby se pražští Bobíci měli kde prohánět je zhůveřilost.

Vlci odjakživa zabíjeli psy (Poslední trapper) a psi zabíjeli vlky. Podle toho, jaký byl poměr sil, intelektu a morálky. Je to přirozene.
Já se opravdu hodně pohybují ve "vlčích lesích". Nenápadně, potichu. Přesto se mi kromě stop a zbytků stržené zvěře nepodařilo vlka zahlédnout.

Jediné riziko vidím v tom, že se budou vlci křížit se psy. Ale opět- je to na majitelích psů.
Óðinn á yðr alla
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Královák »

Ne to nemá cenu, zkušenost nic nenahradí. Uvědomujete si někdo, že vlkem počínaje a dalšími velkými šelmami konče se dost urychlí vylidňování venkova - jaký bude důsledek pro zemědělství - přestane se pastvit bo náklady na zajištění stád způsobí nerentabilitu - náhrady škod nejsou řešením - zeptejte se na KÚ na náhrady za bobra - jak jely nahoru a co se nakonec udělalo a přitom to bylo obdobné jako u vlka. Každý byl z návratu bobra unešený jak je to skvělý než došlo ke škodám na komunikacích, vodních dílech atd., pak se začalo řvát, aby se začal střílet a rozdělila se krajina na zony, kde je žádoucí a kde ne. Prostě návrat vlka je likvidační pro malochovatele ovcí, skotu, koní - ty prostě nebudou mít nikdy prostředky na pořízení účinných protiopatření. A to jsou ti, kteří obhospodařují ty malé výměry a vytváří tu dost často zbožňovanou pestrost, mozaikovitost krajiny. Myslíte, že Agrofert bude hospodařit na rozstrkaných loučkách do 1 ha? K tomu co uvádí v bodě 1 Ulfhednar - vzpomínáte, co se strhlo za mediální masakr, když Bělobrádek na síti poučil jednu slečnu ohledně skonu jejího miláčka.
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od skagerak »

Navratit vlka tam kde je moc bobru, vlci sezerou prebytecne bobry a pak prebytecbni vlci pojdou hlady. Jednoduche reseni, na kalkulacce mi to celkem vychazi. :twisted:
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od proforma »

Je prirozene, ze majitele cehokoliv nadavaji na to, co jim skodi: majitele rybniku na volavky a kormorany, majitele pastvin a zaseteho obili na srnky, majitele lesu na prasata a srnky ozirajici mlade stromky, majitele ovci na vlky a majitele civav na orly. OK, tak to vymlatme vsechno a bude klid, no ne?

Ono nadavat, stezovat si a natahovat ruku je daleko jednodussi nez svuj chov promyslet a nejak se podle toho zaridit.

@Kralovak: nas rod hospodari pres 250 let...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
axiom
Příspěvky: 67
Registrován: 21.12.2013 22:18
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od axiom »

Tohle jsem před dvěma lety dostal od kolegy myslivce (vlčí smečka u Machova). Potkat je na malinách s malým dítětem bych opravdu nemusel. https://uloz.to/file/OIAOlrvNRsdx/vid-2 ... wa0000-mp4

Navíc, tohle jsou vlčíci nedochůdčata, kteří v místě původu nezískali teritorium a proto migrovali k nám. V podstatě outsideři. O pár generací dál možná budou podobnější třeba vlkům v Bělorusku. A věřte, že ty byste v zimě nechtěli potkat ani s ovčákem po boku. Jsem opravdu velkým příznivcem diverzity, ale vlk (jinak nádherný tvor!) do našeho prostoru prostě nepatří. Stejně jako sem nepatří šavlozubý tygr. Všechny bláboly o vlcích v ČR nakonec utne první napadené dítě.
Budoucnost má jenom národ, kde muži sází stromy i když ví, že v jejich stínu nebudou sami odpočívat.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Ulfhednar »

Královák: venkov zlikviduje postupné omezování možností individuální dopravy Evropskou unií a Gretény daleko dříve a spolehlivěji, než vlk.

V dobách, kdy tu vlci běžně a hojně byli (což nenastane), byl podíl venkovské populace daleko, daleko vyšší, než je dnes. Úprk z vesnic nastal až v době, kdy tady už vlci sto let nebyli. Vylidňování venkova s vlky opravdu nesouvisí.

Na opatření proti vlkům lze dostat od státu peníze. Na jednoho psa můžete dostat až 65 000 Kč. A už slyším: "No ale o psa se musím starat, cvičit ho, krmit, očkovat, musím to s ním umět (pastevecký pes není pudlík)...". A co jako? Když to nechceš dělat, tak holt programuj weby nebo operuj míchy. Prostě je to podnikání a má svá rizika a náklady. Já taky na bokovku podnikám a světe div se, nikdo mi nic nedá a ani by mně nenapadlo něco chtít.

Nedávno byl v Chřibské případ, kdy vlci zabili několik ovcí. Majitel ovcí se ani nerozpakoval v mediích prohlásit, že na to přišel asi za čtyři, nebo pět dní. Prostě šoupne ovce na pastvu, týden se tam neukáže, pak se diví a ještě tomu říká ekologické podnikání v zemědělství. :head

Za mně když nemáš na psy (hlavu a know-how), nebo nechceš/nemůžeš u ovcí být, tak je nechovej.

Přijde mi zajímavé, že v Sasku, Slovensku, Polsku, Rumunsku... je vlků daleko víc a zase takové téma v tom nikdo nevidí.
https://ceskapozice.lidovky.cz/tema/nav ... -tema_lube

Přijde mi, že u nás se potkaly dva faktory - v minulosti v ČR skoro vymizel chov ovcí a do toho se vrátili vlci. Takže nemáme know-how, nemáme psy a neumíme to s nimi, ovce chovat chceme, protože se to vyplatí, ale vrátila se nám rizika z minulosti.
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazo ... ti-z-praxe

Axiom: jenže to první napadené dítě na 100% nebude napadené vlkem, ale křížencem. A pravděpodobně se vzteklinou. Já se s dětmi pokouším vlky potkat už několik let v místech, kde jsou. Nedaří se. Můžete mi přiblížit biologický mechanismus toho, jak by se z našich vlků stali ti Bělorušští a kolik nebohých dítekk ročně je v Bělorusku sežráno vlky?
Navíc nemám rád zdánlivě neprůstřelné věty typu "Vlci sem nepatří?" Řekl kdo? Proč? Na to říkám: "Vlci sem patří." Q.E.D. ;)
Óðinn á yðr alla
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Královák »

To Proforma - můj rod teprve podle záznamu z roku 1617 od poloviny 16. stol. Měřit si pindíky asi nemá cenu. Ale dokáže mě naštvat, jak dneska každý je pro diverzitu v přírodě, návrat divoké přírody do krajiny a podobné žvásty a pak si sedne a objednává si věci letecky z poza oceánu (ještě oceňuje, jak je to rychlé), lítá se svým autem solo po dálnicích každý den atd. Pamatuji si, že byl kdysi pořad v TV, kde hodnotili uhlíkovou stopu jednotlivých rodin - největším favoritem byla rodina z paneláku, kde se absolutně vše třídilo a podléhalo nekompromisně ekologii. Nakonec tam zvítězila rodina, která žila normálním způsobem na vesnici, maximum v možnostech se snažili vypěstovat a do práce a školy jezdili vlakem. U první rodiny byl totiž problém v tom, že lítali na nějakou stáž do USA a dle odborníků i kdyby třídili 100 let tak to nevybalancujou.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od proforma »

To, ze jsme tu par desitek let bez vlka, rozhodne neznamena, ze vlk do nasi prirody nepatri, to je naduty blabol pana tvorstva :P Ano, nechtela bych potkat smecku vlku. Stejne jako bych nechtela potkat medvedici s medvidetem (potkala jsem) nebo stado kancu s mladymi (taky zazitek). Ale to je proste normalni. Clovek se musi naucit pokore vuci prirode, musi se naucit ji respektovat. Protoze jakekoli snahy o regulaci a ovladani vedou k naslednym jeste vetsim problemum. Vzpomente si, jak minule leto zemedelci knourali, ze se premnozili hrabosi. A hned by do hliny cpali jedy! Kdyby nebyl ubytek lisek, kanat a dravcu obecne, hrabosi se muzou mnozit do aleluja, ale predatori by je udrzeli v rozumnych mezich. Ale to ne, nejdriv myslivci otravi a vystrili dravce a pak se zemedelci divi... S vlkem je to totez. Kdyz budou mit pastevci u svych stad psy, vlci se rychle nauci, ze tohle neni "spajzka", kam si muzou kdykoli prijit pro kus zvance, a pusti se do lovu sve prirozene potravy - vysoke je v lesich, ze o ne clovek pomalu zakopava (a myslivci nadavaji, ze je museji strilet...). Vlci jsou vysoce inteligentni a stejne jako clovek jdou cestou nejmensiho odporu. Resenim je zmena jejich zivotniho stylu na puvodni, nikoli jejich opetovna decimace. Jedine s respektem ke vsem slozkam prirody tu vydrzi i dalsi lidske generace.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Královák »

Je to marný, je to marný, je to marný. Štaflík, New Štaflík, Ulfhednar - je vidět že venkov a situaci na něm vidíš pouze ze své rekreační chalupy - na vesnicích spousta lidí má vedle HPP i nějaké to menší hospodářství někdy s dotacema někdy bez nich, tím jednak si udržují záhumenku s plusem ve formě vylepšení rodinného rozpočtu, protože jinak život na vesnici má pouze negativa ve formě dojíždění za prací, vzděláním atd. atd., krom toho jsem psal, že to urychlí nikoliv že je to jediným důvodem. Krom toho na tom Slovensku ty problémy mají, ale řeší je valašským způsobem - král je daleko a bůh vysoko a nedělám si iluze, že to stejně řeší i v jiných zemích vyjma Saska, kde to budou řešit vysokou kompenzací, jako i jiných náhrad škod o čem si naši zemědělci mohou nechat zdát. Apropo dokážete si představit konflikty kolařů a dalších turistů s ovčáckými psy plemen které uváděli.
axiom
Příspěvky: 67
Registrován: 21.12.2013 22:18
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od axiom »

Ulfhednar: Vlci do našeho prostoru nepatří je MŮJ osobní názor, stejně jako Váš osobní názor je, že sem patří. Jestli chcete potkat vlka, zkuste třeba lesopark ZOO na Svatém kopečku (myšleno vážně). Neřekl jsem, že dítě bude "sežráno", leč napadeno, a ano, mnohem pravděpodobnější je napadení psem. Ani to nemusí být pes kříženec a dokonce to může být i pes z vlastní rodiny. Ale reakce veřejnosti na případné napadení vlkem bude (a tomu opravdu věřím), úplně někde jinde. Apropo, já tedy opravdu nevidím ten přínos vlka v našem prostoru. Rozsápané a zdecimované stádo muflonů, které bylo světovou raritou, právě v Machově je podle mého těžko obhajitelné. Vlk v našich podmínkách není schopen a ani ochoten plnit roli vrcholového predátora. Ale roli bezpečnostního problému a vrcholového škůdce, tak to opravdu ano. Vážně po tom tak moc toužíme? Jo a poslední replika - vzteklina v ČR aktuálně NENÍ. Ale i díky vlkům k ní jsme zase o (malý) kousek blíž.

Proforma: Jenomže celá naše společnost je regulovaná. Těžko v takové situaci můžeme nechat přírodu "ladem" . Že je málo lišek, to PROBOHA! napsal kdo? Lišek (a i káňat) je naopak docela enormní množství a je tedy dost pravděpodobné, že se nám tu díky tomu objeví zase i vzteklina! Ale co se týká chemie, v tom naprostý souhlas. Jedy na poli nebo zahradě jsou podle mého (upřesnění pro Ulhednara) opravdu zlo.
Budoucnost má jenom národ, kde muži sází stromy i když ví, že v jejich stínu nebudou sami odpočívat.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od proforma »

Královák píše: 22.12.2020 11:41 To Proforma - můj rod teprve podle záznamu z roku 1617 od poloviny 16. stol. Měřit si pindíky asi nemá cenu.
Tys s tim zacal :-)
Královák píše: 22.12.2020 11:41 Ale dokáže mě naštvat, jak dneska každý je pro diverzitu v přírodě, návrat divoké přírody do krajiny a podobné žvásty a pak si sedne a objednává si věci letecky z poza oceánu (ještě oceňuje, jak je to rychlé),
No a? Moje uhlikova stopa i s tim nakupem pres pulku Evropy je zhruba polovicni co uhlikova stopa normalniho Cecha. Nenavazej se do jednotlivosti, kdyz neznas celek a pozadi...

U nas to vzdycky bylo tak, ze zemedelec s nejakymi prirozenymi ztratami musel pocitat. Musel pocitat s tim, ze cast obili mu sezere zver nebo zplesnivi, kdyz bude spatne pocasi. Ze cast slepic mu neco ulovi. Ze ne vsechna telata prezijou. Ze nektere ovocne stromy zmrznou. Ze prasata muzou dostat cervenku a vcely vceli mor... Rozumny zemedelec planoval a snazil se prizpusobit prirode a jejim riziku v regionu, kde zil. Ale v soucasne dobe neni rok, aby zemedelci nervali: Je moc sucho, state, dej nam kompenzace! Je moc mokro, state, dej nam kompenzace! Je moc hrabosu, state, zaplat... Mne zase dokaze nastvat "podnikatel s pudou", ktery si mysli, ze v zemedelstvi diky dotacim na cokoliv vytriska bezpracne penize. Ano, kvuli dotacim je trh se zemedelskymi komoditami pokriven az hruza a pak z tohou tyjou ti Babisove a ostatni, kteri jen drancuji prirodu, aniz by ji cokoli vraceli. Verim, ze pro takove velke podnikatele bude jednoduche vylobbovat, aby se vlci zase vystrileli, protoze jim to nici jejich byznys. Ale to je proste spatne. Ten pohled velkozemedelcu na prirodu pouze jako zdroj a snaha odstranit vsechno, co nam komplikuje produkci (uz ne chov, uz ne pestovani, jen produkce) proste neni spravny, to se nam vymsti...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od MarS »

@Královák

Zrovna minulej tejden jsem mluvil se známým, co má ovce taky na Šumavě (Hartmanicko) a říkal, že mu letos vzali vlci 6 ovcí, známky našel dvě. Docela jsem koukal, měl jsem za to, že je pár vlků někde v jádrový zóně a pěkně daleko od lidí.
Naposledy upravil(a) MarS dne 22.12.2020 12:16, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět