Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Tazi »

Černobylská oblast se po roce 1986 taky trochu vylidnila :lol: .
Ale to už vážně nemá s chovem vovcí nic společného ;) .
pavel.venom
Příspěvky: 50
Registrován: 03.06.2018 23:42
Pohlaví: muž
Bydliště: Liberecko

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od pavel.venom »

Chovám ovce, dobrý plot, 2xstředoasiat 1xmoskevák, vlky potkávám skoro každý týden a zatím žádný problém. Ovce to chce v noci zavírat a soužití s vlky mi zatím nevadí. Myslím, že až chovatelům začnou vadit tak budou zmizeni a nikdo s tím nic neudělá.
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Tazi »

No hurá, konečně normální chovatel.
Většina rozumných tvorů jde cestou nejmenšího odporu. A 2x středoasiat a 1x moskevák je značný odpor i na smečku vlků ;) Vše v souladu s přírodou, čistě a nenásilně.
Gratuluju, a ať je vás takových víc.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Zapadlo »

Je konec, jsme obklíčeni.
selmy.jpg
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Ulfhednar »

Jsem skřípnutý mezi smečky, raději ani do Lidlu nepůjdu bez kvéru, o lese nemluvě :cry: :lol:
Pavel.venom: :yes Zdá se, že jste opravdový chovatel, a ne dojič dotaci. Respekt
Óðinn á yðr alla
pavel.venom
Příspěvky: 50
Registrován: 03.06.2018 23:42
Pohlaví: muž
Bydliště: Liberecko

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od pavel.venom »

Jo, jo. Žádné dotace ovce, kozy, husy, slepice atd. Vlci mi v podstatě asi pomáhají, protože za 4 roky co se nastěhovali, mám daleko míň rozryté pastviny od prasat a nijak neškodí, jen psi řvou po nocích. Večer seženu ovce do oploceného pozemku pustím k nim psa a takhle to bez problému funguje.
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Tazi »

Ulfhednar píše: 12.02.2022 7:40 Jsem skřípnutý mezi smečky, raději ani do Lidlu nepůjdu bez kvéru, o lese nemluvě :cry: :lol:
Pavel.venom: :yes Zdá se, že jste opravdový chovatel, a ne dojič dotaci. Respekt
Vzhledem k tomu, že v Evropě, ani v Americe není prokazatelně jediný případ zabití člověka zdravým vlkem,...
Je Tvá obava zcela na místě :lol: . Podle té mapky je to opravdu bezvýchodná situace pro celou ČR.
Budu taky pro jistotu nosit neustále u sebe kvér, a pro případ vlkodlaků se stříbrnými projektily ;)
Netušil jsem, jak pohádka o Červené Karkulce dokáže některé jedince děsit i v dospělosti.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Ulfhednar »

Ono možná by nás ti vlci tolik nežrali, ale když je ty chovatelé poštvávají na děti, tak to je pak těžký. :lol:

Venome, Vy jste vlastně dvojnásobný chovatel vlků. Nejenom že jim chováte krmivo, ale ještě nekřičíte, že vlk do kulturní krajiny nepatří. Jasný ideozločin, na Vašich rukách je krev dětí!! :lol:

Jinak fakt máte můj obdiv, že ty ovce chováte "postaru". Na Mariánské u Jáchymova jsem měl kamaráda baču. U ovcí byl furt, na večer je psi (borderky) zahnali a on tam přes sezónu bydlel v maringotce. Fajn chlap. Vlci mu taky nevadilo, ale byl původem ze Slovenska a vlk mu přišel jako nám liška. Nic, z čeho by měl extra radost, prostě s nimi počítal, bral je jako součást práce.
Óðinn á yðr alla
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Maximus »

To Pavel.venom: za mne velké plus. Takto by to mělo fungovat a když se náhodou něco stane, tak nemám problém se státními kompenzacemi. Nesmyslné velkochovy ovcí v "kulturní krajině" s přirozeným výskytem vlků bez bačů a psů u mě soucit moc nevyvolávají.

Vlci do okrajových oblastí "kulturní krajiny" patří, jen musí platit určitá přirozená pravidla, mezi které patří i odstřel vlků, kteří se jako vlci nechovají, tj. ztratili respekt z člověka a jeho obydlí. Z velké pravděpodobnosti půjde i o křížence vlků se psy a ti v zájmu zachování původního vlčího genofondu musí být stejnak z přírody odstraněni.

Stačilo by jednoduché pravidlo analogické § 14 zákona o myslivosti. Ten povoluje odstřel toulavých psů a koček, jež jsou dále než 200 metrů od posledního stavení v obci, které slouží k bydlení a pokud je toto oploceno, tak se vzdálenost měří od hranice oplocení.

Tady by stačilo změnit písmenko z dále na blíže a můžeme se bavit, jestli to bude 200 metrů nebo třeba jen 50 metrů (maximální efektivní dostřel brokovnice) a vždy hlásit takový odstřel dohlížejícímu orgánu (PČR,orgány ochrany přírody,...). Vše ostatní mimo KN a NO přísně stíhat jako TČ pytláctví, ať to nedopadne jako s rysy u nás.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Radeq »

Pokud má být součástí chovu ovcí i příslušný plot a patřiční psi - kolik ovcí je minimální hranice aby se jejich chov vyplatil?
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Zapadlo »

Radeq - Tvé tvrzení, že k chovu ovcí je kromě psů třeba také "příslušného" plotu je lživé.
Ovce jsou jinde na světě chovány běžně na volno, postačí psi a na noc košár.
Naši takyovčáci, kteří nejsou schopni ani ochotni trávit se stádem čas a starat se o psy,
sázejí na neprostupné ploty, které jim mají umožnit válet si šest dní v týdnu koule u TV.
To je v oblastech, kde se vyskytují vlci kokotina par excellence.
mengele
Příspěvky: 73
Registrován: 27.09.2016 13:07
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od mengele »

Mám dotaz na vás ovčáky-proč ty ovce vůbec chováte?
Neberte to zle, ale mě trochu uniká smysl:
Dá se vůbec někde prodat ovčí vlna? Vím, že v nedávné minulosti ji nikdo nechtěl ani vykupovat, změnilo se to?
Co s masem, dá se to vůbec zpracovat do poživatelné podoby? Ochutnal jsem několikrát různé klobásy s ovčím masem, ale ono se to -s prominutím- nedalo žrát. Ta pachuť loje to vždycky zazdila.
Pokud jde o tu funkci ovce jako sekačky na trávu-není jednoduší vzít sekačku a dvakrát za rok to prostě posekat?
Je mi jasné, že když bude fakt hlad, tak bude i ovce dobrá, jenže dokud půjde koupit jakékoli jiné maso tak všechno má lepší chuť. A teď do mě :)
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Patrol »

Já chovám ovce v malým počtu, tak nevím, jestli vůbec mluvit o ovčáctví. Moje stádečko je cca 6-15 kusů, přes zimu tak max 9kusů. Nechávám si jako základ berana a asi 4 starý ovce, plus nějaký mladý oveny. Na jaře se naroděj jehňata, na podzim mladé beránky rohnu a ovenky prodám, nebo občas vyměním se sousedem, kus za kus(jinej otec),kvůli obměně krve. Teď jsem pro změnu prohodil berana, ale někdo ani obměny krve neřeší.
Mladej beránek rozhodně nesmrdí, a když si dáš při porážce práci s vyřezáním žláz, tuků a šlach, tak i tříletá ovce je velmi chutná a bez pachutí a zápachu. Taky samozřejmě dost záleží na kuchaři, ale na naše klobásky si zatím nikdo nestěžoval. Taky jsou lidi, kteří naopak vyhledávají chuť a charakteristickej pach skopovýho. Já mezi ně nepatřím, tak poctivě zpracovávám mladé kusy a ty staré přenechám těm, co to chtějí. Soused mi dělá seno, protože má pozemky s loukama, rád seká kosou a miluje vůni sena. Já jsem na seno alergik, tak máme dohodu, že mu dám každej rok půlku jednoho kusu(někdy i celej) a neplatím mu za seno.
Ovce mám jako sekačky, protože pozemky jsou členitý, část bahnitá a část je strmej svah, kde se jinak člověk nadře s křoviňákem jak debil. Sekačkou to nejde. V našem kraji vlci nejsou, je tady moc rušno. Ovce nejsou náročný na údržbu. Je dobrý je dvakrát do roka ostříhat, odčervit a oočkovat. Vlnu si odveze střihač, prodat se moc nedá a mě by byla k ničemu.
Ovce jsou bezva atrakce pro děti a turisty, dobře se na ně kouká, jak si spokojeně žerou a mám v nich zásobárnu zdravého masa.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Rafael »

OT

Citát, Hašek & Švejk:
Ovčák:
"Jestli ta vojna potrvá, (ta energetická krize a ekošílenství) , tak budou lidi zase jíst šťovík a pučálku. Beztak už nevěděli roupama co dělat.
Už jim ani to skopový nešlo pod fousy! Byli by žrali jenom samý vepřový, drůbež a všechno maštěný sádlem a máslem...."
*
Třeba jsou ti skopci v zeleném a islámském světě jistou malou alternativou pro zbytek přežívších masožravců.

Ale oni přežijí určitě i z jiných důvodů...
*
Třeba i jak jsou, začínají být snahy, boj proti benzínovým sekačkám, pilám a vůbec drobné zahradní a zemědělské mechanizaci apod.,viděl bych chov ovcí jako velmi perspektivní do budoucna.
Jako ochranu klimatu mimo jiné.

Podle nejnovějších výzkumů které si nechala udělat zvláštní komise z EU, zanechávají skoro nejmenší uhlíkovou stopu a v produkci trávicích plynů, hlavně nepřírodního metanu a nejsou proto zatím přímou hrozbou pro klima.
Což potvrdila i jedna švédská aktivistka. A toto její tvrzení se ještě nikdo ani z vědců neodvážil zpochybnit.
*
Jak se postaví Bruselský komisariát k otázce regulace odlovu vlků v členských zemích nebo k případným dotacím chovatelům ovcí není ještě známo.
Jen to, že vše se musí řešit centrálně, jednotně a žádné regiony do toho nemají co kecat.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1131
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Haluziak »

mengele Mám kolegyni a ta chová ovečky. Říká, že vlna nemá prakticky žádnou hodnotu, není na to u nás zpracovatelský průmysl a kdybys to chtěl třeba pro sebe, tak je levnější si koupit klubíčko v galanterce. Kdysi se to prý dalo měnit alespoň za sůl pro ovce ale že ani to už moc nejde tak to mají v šopě (nezpracované sestřihy) a že když někdo projeví zájem, tak nemá problém mu kus dát.
Chovají je pro to, že je mají rádi, ale i na maso. Ono pokud si od mala naučen na skopové tak ti to asi tak nevadí, každopádně pokud si dáš práci s čištěním tak to nepoznáš.
Já třeba vidím mladého beránka (takové skoro jehně) a už vidím jak se točí na rožni :)
Naneštěstí nemáme v rodině vhodné pozemky pro chov ovcí, jinak bych jich pár měl, právě na to skorojehně na rožni. :angel

PS: Mají masové plemeno, ještě můžeš mít mléčné plemeno a dělat sýr, ale ovce nedá denně moc mlíka a musel bys s nima být prakticky furt. I u nás na Slovensku "pančují" ovčí sýry kravským mlékem.

EDIT:
Zapadlo píše: 17.02.2022 21:02 Radeq - Tvé tvrzení, že k chovu ovcí je kromě psů třeba také "příslušného" plotu je lživé.
Ovce jsou jinde na světě chovány běžně na volno, postačí psi a na noc košár.
Naši takyovčáci, kteří nejsou schopni ani ochotni trávit se stádem čas a starat se o psy,
sázejí na neprostupné ploty, které jim mají umožnit válet si šest dní v týdnu koule u TV.
To je v oblastech, kde se vyskytují vlci kokotina par excellence.
Není to tak dávno co se vlci podhrabali v ZOO Brno z výběhu, to bys tam musel mít plot s onačejšími betonovými základy aby se nepodhrabali. Přitom v Tatrách na salaši dřevěná ohrada, akorát mezi ovcemi 3 čuvači a ani medvěd tam nechodí.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
mengele
Příspěvky: 73
Registrován: 27.09.2016 13:07
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od mengele »

OK, rozumím. Je to spíš koníček než nějaká "zisková činnost". Na ten ovčí sýr jsem úplně zapoměl-přitom jako děti jsme to na Slovensku jedli a byl docela dobrý. Škoda že se tu víc nezpracovává vlna-momentálně spím pod vlněnou dekou a je to příjemné spaní.
Odpovědět