Druhá vlna

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Druhá vlna

Příspěvek od MarS »

Přehled coviďáků podle profesí
Přílohy
EilHSgMXsAU0Cho.png
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Druhá vlna

Příspěvek od Ulfhednar »

Marsy, dobrá tabulka. Kakt zajímavé. Každopádně se stávám bezdomovcem :)
Óðinn á yðr alla
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Druhá vlna

Příspěvek od MarS »

Bezďáci na testy asi moc nechodí, možná proto jsou na tom dobře...Škoda, že tam neni ještě sloupeček kolik % populace danou činnost dělá, takhle to asi může prostě kopírovat tu četnost. Možná někdo dohledá.
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 295
Registrován: 25.01.2011 16:31
Bydliště: Severní Čechy

Re: Druhá vlna

Příspěvek od Max »

Čert vem bezďáky, ale co mám dělat, když pracuji v kanceláři v strojírenské/elektro firmě? :D
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Druhá vlna

Příspěvek od Martysedlak »

Tak to je na místě středověká metoda, označ si dům velkým bílým křížem nejvhodnější materiál je vápno :chuckle
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Druhá vlna

Příspěvek od Martysedlak »

V Izraeli to kde hodně do tuhého, dnes pořádně šlápli na brzdy budou mít docela tuhou celostátní karanténu. Na počet obyvatel maji o cca 2 mil méně než mi. Mají docela problém prosazovat opatrní u ortodoxních komunit.

Dotaz na borce s grafama kdy se u nich rozjela druhá vlna mají exponenciální růst? Docela by mě zajímalo srovnani z ČR. Jde mi hlavně o časovou osu. Myslím že toto srovnání mnoho napoví o případném vývoji i nás.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Druhá vlna

Příspěvek od MarS »

Jsme na tom řekl bych velmi podobně ne-li hůř. Pokud budeme dělat 3x víc testů než do teď, budem mít taky 5-6k nakažených denně. Včera měli 6800, den před tim přes 6. Worldometer ukazuje jiný čísla, ale suma zdá se sedí.
Přílohy
coronavirus-data-explorer (10).png
coronavirus-data-explorer (11).png
Del-in
Příspěvky: 233
Registrován: 28.05.2015 1:07
Pohlaví: žena

Re: Druhá vlna

Příspěvek od Del-in »

zamýšlím se nad průběhem nárůstu posledních dní

16.9......2134
17.9......3126
18.9......2110
19.9......2044
20.9......985
21.9......1476
22.9......2392
23.9......2309

podle mně dosud známé dynamiky šíření covidu je tenhle průběh velmi nepravděpodobný-

Možná vysvětlení:
-blížící se volby a snaha zamezit panice (tedy manipulace s daty, případně již se vstupy, qui bono?)
-výjimečná statistická odchylka
- HS nestíhají
- strop reálné kapacity odběrových míst a testování obecně
-mix důvodů

Napadají vás ještě další důvody? Nejsem žádný odborník přes statistiku a data.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Druhá vlna

Příspěvek od Fabulous »

Z dobrých zdrojů vím, že odchylky směrem dolů jsou způsobeny zadrhnutými uzly v procesu testování.
Uživatelský avatar
kennyjirkoff
Příspěvky: 54
Registrován: 25.07.2014 12:24
Pohlaví: muž
Bydliště: Severní čechy

Re: Druhá vlna

Příspěvek od kennyjirkoff »

zdá se že hlavně strach a následná špatná rozhodnutí zabíjí více lidí než nemoc samotná ... tohle se predikovalo už na jaře odborníky - začali se více či méně ignorovat ostatní zdravotní problémy.

viz: https://www.novinky.cz/koronavirus/clan ... o-40337339

mimochodem dle statistik z roku 2019 v čr. zemřelo v průměru 312 osob denně, tak uvidíme příští rok kolik toho u nás covid bude mít na svědomí (přímo i nepřímo)
Svět nebude zničen těmi, kteří páchají zlo, ale těmi, kteří se na něj dívají, aniž by něco udělali (Albert Einstein)
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Druhá vlna

Příspěvek od Ivana »

MarS píše: 23.09.2020 14:47 Přehled coviďáků podle profesí
Prosím tě odkud ta tabulka je (zajímá mě spolehlivost zdroje) a k jaké oblasti se vztahuje (Evropa, Itálie, Amerika, ČR....)?
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Druhá vlna

Příspěvek od Ulfhednar »

Óðinn á yðr alla
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Druhá vlna

Příspěvek od MarS »

Teď na tiskovce Prymula ukazoval, že aktualně je 1135 hospitalizací, na webu MZ zatim svítí 1028, druhý den po sobě to vypadá na 100+
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Druhá vlna

Příspěvek od devlop »

zaslechl jsem dobře, že Prymula chce v případě dostupnosti vakcíny zajistit, aby proočkovanost populace byla 60%? Zbytek se promoří.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Druhá vlna

Příspěvek od MarS »

Tak pozorně jsem to nesledoval, ale vim, že 60% je nějakej všeobecnej konsensus, už to někde padlo. Když bude každej druhej imunní, tak se nejspíš dramaticky snižuje možnost nějaký pandemie a probíhá to relativně v klidu.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Druhá vlna

Příspěvek od MarS »

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vyhl ... mie-122110

zajímalo by mě, při jakých číslech tihle chřipečkáři uznaj, že jsou mimo a kdyby bylo po jejich, sesype se to tu jak domeček z karet. Roušky jsou povinný 3 týdny a samotný to evidentně nezlomí. Možná až to tu bude jako v Mexicu 400 mrtvých na 4000 diagnostikovaných, tak zavřou huby :head
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Druhá vlna

Příspěvek od devlop »

spousta lidí žije v bublině, kde - "co nevidím nebo se mě netýká, neexistuje" a "moje pohodlí a práva nade vše". Jak už jsme tady psali několikát - mnohým mladým chřipečkářům se otevřou oči až jim umře babička nebo dědeček na covid v důchoďáku, fotr na JIP s těžkým covid průběhem, matka doma v karanténě a jejich manželka/přítulkyně začíná nějak pokašlávat a necítí, když si ji uprdne před nosem. Až po té přijmou fakt, že to asi není jen politický fejk vole. :head Do té doby, vše budou bojkotovat, protestovat, nedodržovat a snažit se ošvejkovat, chlubící se na internetu, jak se státem vyjebali (nechápou, že stát != covid19). A tímto chováním pak s sebou strhávají veškeré snažení a celou společnost dolů.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Druhá vlna

Příspěvek od MarS »

Postřehy z jednoho promoření


Téma COVID je v našem životě už tak všudypřítomné, že máme tendenci jej vytěsňovat. Alespoň já ji měl až do okamžiku, než jsem se nakazil. Abych vás zbytečně nestrašil - není mi nic vážného, ale ten příběh je dle mého docela zajímavý a tak se o něj podělím.


Potřebovali jsme na horské chatě složit uhlí a celkově udělat přípravu na zimu. Lze namítnout, že jet někam ve skupině, když kolem řádí druhá vlna a v médiích hřímá zdivočelý hygienik, je blbost.

Ale ta práce se udělat musí a největší dostupná mechanice na chatě jsou kolečka a kladka. Takže chtě nechtě potřebujete docela dost lidí. A tak jsme vyrazili o prodlouženém víkendu 26.9. - 28.9. v počtu 22 lidí na brigádu.
I přes lehce nepříznivé počasí nám práce šla od ruky a večer jsme trávili družnou zábavou, jak už to tak bývá. O riziku COVIDu jsme věděli. Někdo byl opatrnější a spal raději mimo pokoje, někdo to okázale ignoroval, atd. Byli mezi námi i dva, kteří nemoc prodělali před měsícem. Snažili jsme co to šlo, abychom myli nádobí hned atd., ale žádná pořádná opatření nebyla.

To jsme ovšem nevěděli, že mezi námi byl někdo pozitivní a to pořádně. V pondělí jsme dojeli domů a během středy a čtvrtka se drtivé většině z nás začaly projevovat příznaky: horečka, slabost, ztráta čichu atd.

A tak jsem začal sledovat v reálném čase jak probíhá proces testů a trasování.

PCR Test
Moje příznaky začaly v úterý odpoledne. Spát jsem šel se horečkou a kašlem. Ráno mi nebylo lépe. A současně začaly přicházet podobné zprávy od kamarádů. Chtěl jsem vědět na čem jsem. Nažhavil jsem internet a dle nalezených instrukcí jsem telefonicky kontaktoval obvodního lékaře. Ten mi po krátkém povídání vystavil žádanku na PCR test. Ta bohužel systémem probublávala nějak pomalu, takže jsem se na test dostal až ve středu pozdě večer. Výsledek dorazil formou SMS za zhruba 24hodin ve čtvrtek večer.

U kolegů z nakažené skupiny to bylo kus od kusu. Někteří doktoři je odmítali na test poslat, někteří poslali. Někteří až na poněkolikáté. K dnešnímu dni (sobota) z těch 20 nakažených šlo na testy 5 lidí a výsledky aktuálně tři máme tři. Přitom příznaky byly zřejmé a navíc bylo od mého pozitivního testu jasné, o co jde. I přes to stále někteří nemají objednání na test a to jsme týden od nákazy a 3-4dny od vypuknutí příznaků.

Trasování KHS
V SMS stojí, že mám vyčkat kontaktu KHS. To trvalo dalších 48 hodin do soboty. Hovor samotný byl velmi profesionální, uvedl jsem další nakažené a paní mne instruovala co a jak. Nicméně byla s toho celého zjevně dost unavená. A bude hůř.

Co je na tom zajímavé. To časování. Nakazil jsem se řekněme v sobotu či neděli. Tento čas nazveme T+0. A jak to dále běželo.
T+3 dny příznaky
T+4 dny test
T+5 dnů pozitivní výsledek - toto je důležité, protože tehdy jsem se objevil ve zveřejňovaných číslech.
T+7 dnů trasování KHS a získání kódu pro aplikaci eRouska, předání kontaktů. V tento okamžik se lidem, kteří se se mnou potkali objevilo v jejich aplikacích varování.
Tato posloupnost je nejrychlejší ze skupiny. Většina z těch 20 lidí ještě nemá ani test, KHS je tam pošle pravděpodobně na základě mého trasování až příští týden.

Trocha grafů
Na základě debat s členy brigády jsem sestavil následující graf. Mapuje situaci v kritickém týdnu po dnech až do soboty. Tedy týden od pravděpodobného začátku přenosu.
[modrá] Kolik z nás se nakazilo (zde odhaduji sobotu neděli)
[červená] Kolik k danému dni mělo jasné příznaky
[žlutá] Kolik se dostalo na test
[zelená] Kolik zná výsledek testu - a jsou tedy v oficiálních statistikách.
[oranžová] Kolik bylo trasováno
image.png
Pochopitelně číslo 20 nakažených není konečné - mezi nakažením a příznaky tito lidé nakazili další. Rodinu po návratu, kolegy v práci, atd. Takže ta modrá a se zpožděním i červená křivka dále vesele roste. To ale nyní neřeším. Soustřeďuji se jen na to za jak dlouho systém KHS zaznamená tuto konkrétní omezenou skupinu.

Pokud se na ty grafy podíváme podíváme, tak je pěkně vidět jak nesmyslná je mediální honba za číslem "počet pozitivních testů". V novinách se sleduje ta zelená křivka, ale objektivní skutečností je ona modrá nebo červená.

Například tento typický titulek z iDNES.cz je nesmysl.

image (1).png
image (1).png (75 KiB) Zobrazeno 2596 x

Číslo 3793 nejsou nakažení v pátek, jak titulek naznačuje.

Ve skutečnosti jsou to pozitivní testy části lidí co se nakazili tak někdy před týdnem a nějak se dostali se na testy. Chybovost a časová prodleva je tak velká, že sledování tohoto čísla z hlediska běžného člověka nemá valný smysl. Skutečně nakažených je násobně více. Ti co nemají příznaky. Ti co je mají ale teprve čekají a test. Ti mají příznaky a nechtějí se nechat trasovat. Atd. Vypovídací hodnotu má možná jen trend, pokud nedochází ke změnám metodiky.

V našem případě máme 20 nakažených ve skupině + cca. dalších dvacet kolem. A v číslech hygieny svítíme tři. Tedy desetkrát méně. Nechci z toho dělat nějaký závěr - byla to specifická situace, ale pro ilustraci to snad postačí.

Lessons learned
Zaprvé - COVID je skutečně infekční jak svině. Běžná chřipka by takto nefungovala. Lehli opravdu skoro všichni včetně dětí. Jediní bez problému jsou ti dva, kteří nemoc prodělali před měsícem. Takže opravdu není dobrý nápad někam zavřít skupinu a po večerech kalit. Zatímco při náhodném setkání je šance na nakažení malá, tohle je jistota.

Pokud chcete být testovaní je nutné být trochu asertivní, nenechat se odradit, prostě trvat na svém. Systém posílání na testy funguje značně nepredikovatelně, člověk od člověka jinak.

Dalším poučením je, že ta nemoc je docela otravná. V mém případě stále trvá a není to nic příjemného. Slabost, citlost kůže ztráta čichu, spím denně 12-14 hodin. Nejhorší je, že se to zlepší a pak zase zhorší, nemá to nějaký jasné průběh jako klasická chřipka. Tedy postupné zhoršování, pak vrchol a zlepšování.

A to mám zjevně jeden z těch lehčích průběhů.

Co je asi nejděsivější je jak zoufale pomalý je celý ten proces trasování. Pokud dokážeme nakaženého detekovat s takovýmto zpožděním, pak si nedokáži představit jak se dá s epidemií vyhrát. Tedy bez masivních lockdownů a dalších opatření.

https://podhledem.blogspot.com/2020/10/ ... oreni.html
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Druhá vlna

Příspěvek od Germanik1 »

Naprosto přesné, nejde o specifickou skupinu. Můžu potvrdit. Navíc, a to je super paradox, nemocný po vyléčení, po odeznění příznaků, už nejde na další test. Zdravý, potvrzený 1. Negativním testem, jde před ukončením karantény na druhý. Ten systém je hodně zmatený, každý si ho vykládá jinak.
Udělám co musím
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Druhá vlna

Příspěvek od Germanik1 »

Navíc to musí hodně zkreslovat statistiky
Udělám co musím
Odpovědět