Korunavirus a ekonomika

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Germanik1 »

Na konci covid-19 éry nám bude oznámeno, že přijímáme euro, abychom obstáli v rámci EU. A s tím spojené zákony pro likvidaci národního státu
Udělám co musím
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od dr78 »

Proforma, Richard.r: Děkuji za tip na knihu. Nečetl jsem, tak se do toho večer pustím. Volného času s dětma moc není, tak to bude nějakou chvíli trvat, než se tím probiju. Ale mohlo by to být to, co hledám.

Asi v minulosti podobný scénář nebyl, tak je otázka, jestli se z minulých krizí dá něco napasovat na současnou. Nechtěl jsem se moc pouštět do predikcí, těžko říct, co bude, ale taky si myslím, že automotive to bude mít špatné. Otázka je jak moc. Přijde mi, že se rozbíjejí celé řetězce dodavatelů a pak to letí jak lavina. Něco by mohlo být jak v 90-tých u nás, druhotná platební neschopnost. Možná drobný rozdíl je, že dnes má mnoho lidí něco naspořeno a má něco uloženo v hmotných statcích. Samozřejmě ne všichni, ale i tak to bude možná více než v těch 90tých. IMHO, pokud se situace do léta rapidně nezlepší, tak myslím, že dominový efekt je dost pravděpodobný. Krach firem->krach poptávky do energiích->krachy přepravců->krachy motorestů->krachy prostituce, atd... jen nevím, kdy dojde i na úředníky. Zaměstatní pro stát bude asi nejjistější, pokud se to úplně nepodělá. Pak úředník bude na tom hůře. Ale to už by byl extrém. Stát si své nevypustí.

Osobně jsem přemýšlel, jestli nyní investovat do nemovitostí. Jejich ceny jsou vyšponované (teda pohledem lidí žijících v ČR), ale pokud se podívám na ceny nemovitostí v cizině, nejsou velké, resp. jsou nižší než leckde jinde. Ceny mnoha domů jsou klidně i 7mil. dřevostavba, 10mil. zděný, ceny za pozemky pro stavby ~2.500Kč/m2. Má smysl do toho investovat? Padne cena? Asi ano. Ale za jak dlouho? V nemovitostech je dost setrvačnost, teda v případě, že jde cena dolu. A nepadne i měna? Přijde mi, že vše je o poměrech, vesměs nezáleží kolik co dnes stojí, ale kolik je to vůči příjmu nebo jiným statkům. Pokud měna padne, tak padnou i příjmy, a padnou i nemovistosti. Ale třeba to bude padat v úplně jiném vzájemném poměru. Samozřejmě vše může jít nahoru i dolu. Proto jsem si říkal, že je dobré vědět jaké bylo rozhodnutí vlád dříve, a jaké bylo chování 99% lidí okolo. Asi stejně nic použitelného nenajdu, protože nikdo neví, jak se situace vyvine, ale i tak, třeba něco z tipů pomůže.

Klasické poučky kup PM (mám zásob hodně, že si říkám, jestli něco i neprodat?), jsou dobré, ale klidně mohou být i bezcenné. Zlata/stříbra/platiny se nanajím, a pokud nebude uznáno většinou jako prostředek směny, tak jeho "cena" může klidně být i +- nulová.

Edit:
Germanik1 píše: 01.03.2021 14:38...bude oznámeno, že přijímáme euro...
. Myslím, že ne. Většinová nálada ve společnosti je (myslím) odmítnutí eura. Ono euro v současné situaci není vůbec žádná výhra. A ručit za cizí dluhy se vládě chtít nebude. Teda pokud u kormidla nebude nějaká jo proevropská partaj.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Germanik1 »

Měl jsem na mysli třeba oznámení Eurozóny, že zavede k neeurovym měnám kurzovní či daňové sankce, jedno jak to nazvat. A potom nebude nikoho zajímat, jestli ovčani chtějí nebo ne
Udělám co musím
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od proforma »

dr78 píše: 01.03.2021 15:33 Osobně jsem přemýšlel, jestli nyní investovat do nemovitostí.
Prosimte, hlavne si nekupuj dul :-D https://www.youtube.com/watch?v=DSeOT1uGdAw
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Maric »

Po nevyužívaných nemovitostech může jít vláda i stylem o kterém se mluví na Slovensku, a to snížením daně z příjmu a zvýšením daně z nemovitosti. Investice do drahých kovů se vyplatí v době po krizi, a ne v krizi. Pokud se stát nerozhodne, že soukromé vlastnictví zlata a stříbra je nelegální....
Podle mého názoru nikdo netuší jakou formu bude další krize mít, jak dlouho bude trvat, jak bude hluboká, a jaký bude svět po ní. Takže se nedá říct jaká příprava je ta nejsprávnější.
Paul
Příspěvky: 782
Registrován: 22.10.2017 0:15
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Paul »

Vzůru k banánové republice - Vláda schválila zvýšení nemocenské na 100 procent - https://www.novinky.cz/domaci/clanek/ma ... e-40352576
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Hohepa »

WTF? Proč ?
100% se mělo platit už minimálně od září. :head

Kolik tisíc lidí by pak radši opravdu zůstali doma ,
než aby se před hygienou zamlčovali kontakty
a lidé nachcípaní prskající a kašlající chodili do práce dokud se dalo,
neb vlastní příjem je pro ně přednější, než ohleduplnost ke svému okolí :devil
Uživatelský avatar
richard.r
Příspěvky: 72
Registrován: 06.02.2016 6:56
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od richard.r »

Maric píše: 01.03.2021 16:18 Investice do drahých kovů se vyplatí v době po krizi
Já ti nevím, s tím stříbrem přece. Jestli není, i teď, zmanipulovaný do short pozic.
dr78 píše: 01.03.2021 15:33 Klasické poučky kup PM (mám zásob hodně, že si říkám, jestli něco i neprodat?), jsou dobré, ale klidně mohou být i bezcenné. Zlata/stříbra/platiny se nanajím
To byl takový můj obecný kec, s těmi PM. Rozumím, mám jít s těmi obecnými řečmi do háječku.
Úplně stejně, jako bych řekl, že si máš 1) rovnoměrně rozložit assety/rizika a 2), že si máš nechat nějakou rezervu. Se ale obávám, že ani velký Nassim Taleb ve svojí Černé Labuti moc líp neporadí :D

Né, tak věcně, po rozpadlicku...
dr78 píše: 01.03.2021 15:33 pokud se podívám na ceny nemovitostí v cizině, nejsou velké, resp. jsou nižší než leckde jinde. Ceny mnoha domů jsou klidně i 7mil. dřevostavba, 10mil. zděný, ceny za pozemky pro stavby ~2.500Kč/m2
Dvě věci: 1) totální výsměch, 2) sám sis odpověděl.

Totální výsměch spočívá v kupní síle obyčejného občana ČR. Nevím jak ty, ale já teda 10mil. nemám. Ani 7mil. Ani zdaleka (bohužel, nic jsem nevytuneloval, žádnou banku nevykradl, pouze chodím do práce). Přistupuju k tomu jen čistě pragraticky, racionálně-spekulativně. Podívám se do mapy, vídím: hustota zalidnění v dané oblasti. Voda, zdroje, komunita, komunikace, atd. Na základě toho vybírám optimální bug-in lokaci. Na hypotéku (v tomto srandastátu lépe dlužit než šetřit, bohužel). Chci vyhádat s úřady možnost zastavění pozemku - jistá šance tu je, a s ní i potenciál zvýšeného zhodnocení (nebudu prodávat, ale kdyby náhodou). Poté zastavit, zařídit infrastrukturu. V této krizi rozhodně nestihnu; když se budu hodně snažit, tak mooožná stihnu ke krizi další, za cca 10let.

Ad 2) bál bych se těch rakušáků, němců, aj. bohatých západčáků, kteří to tu začnou svojí kupní silou skupovat. Zvláště tehdy, kdy se potkají dvě podmínky: nahlodání národní suverenity ČR, jak naznačuje Germanik, a populační exploze homo sapiens superior (tj. ty kombativní, agresivní opice, co si na západ v rámci pseudohumanismu natahali). To bude další tzv. "white flight", na náš úkor. Takže, za mě, vlastnit pozemky a nedat je z ruky -- pozemky ve strategických lokalitách, a čím větší, tím lepší.
Hohepa píše: 01.03.2021 17:16 neb vlastní příjem je pro ně přednější, než ohleduplnost ke svému okolí
Ještě bych podotkl, že mnoho lidí budou ekonomičtí analfabeti, co jedou nadoraz a na dluh, a to i v ekonomický konjuktuře, bez nějakýho zvážení rezerv (a když budu hodně zlý, tak řeknu, že si třeba i pořizují děti, který si nemůžou dovolit, atd.) Pak jim, bohužel, nic jinýho než přecházení nemocí nezbývá...
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od vratnikp »

dr78 píše: 01.03.2021 15:33 Osobně jsem přemýšlel, jestli nyní investovat do nemovitostí.
z tvých příspěvků jsem nabyl dojmu, že nemáš hypotéku ani jiný dluhy a máš nějaké zbytečné statisíce. Jakože těžko radit když se neznáme, ale já na svém místě a ve tvé finanční situaci bych z nemovitostí volil následující:

1) garáže - tady v Plzni, se nechá slušná koupit za čtvrt míče, jo je to dost, za posledních 10 let šli o 100 tisíc. třicet litrů a měsíc práce do ní pustíš, dáš si práci s výběrem nájemníka (žádnýho s bydlištěm na úřadě), pokud neseženeš kámoše motorkáře, a máš z garáže řekněme 1500 měsíčně na nájmu. Plus v současný době by na tržní hodnotě ztrácet neměla a v případě nutnosti jí prodáš do druhýho dne se ztrátou jednotek desítek tisíc
2) koupit něco "levnýho" a pomalu na tom dělat. něco jako:
https://www.sreality.cz/detail/prodej/d ... reen=false
https://www.sreality.cz/detail/prodej/d ... reen=false
Jo necháš tam přes půl míče navíc a 5 let života, ale ve finále po pěti letech cenu zdvojnásobíš. Svět po koroně nebude jako dřív a myslím si, že část příští generace inkoustů se přestane stěhovat na předměstí a začne (i z důvodu finanční tísně) bydlet na vesnicích 30+ km od větších měst, protože nebudou muset dojíždět. Ale je to peklo, sem zvyklej mimo práci běhat v monterkach 20-30 hodin týdně, ale než znova rekonstruovat, tak radši vyhořet.
3) koupit parcelu, vyhnat hrubou stavbu moderního bungalovu svépomocí a prodat ho. Lidi, zvlášť mladí jsou dnes líní, znám dost takových, kterým sem musel vymluvit, aby nekupovali takovou stavbu za 4 míče, přičemž svépomocí to postaví za 1,5-1,7 mega. Ale to víš, dva roky jako nežít a po práci eště pracovat... Takže opět obětovat dva roky života ale vklad dvou milionů zvojnásobit.
4) investovat do snížení životních nákladů - výměna kotle, investice do soláru atd. Navíc pokud by bylo možný vyjednat majetkový vyrovnání v rodině, tak to samý udělat i v domě rodičů, jednou to bude tvoje, tak investuješ do svýho no a rodiče budou žít líp a za levnějš.

zvážil bych obnovu vozovýho parku, loni se doprodávaly za mne poslední poctivý auta (např. corolla 1,6 atm), např u tich coroll budou letos a příští rok končit operáky, takže by u dealerů měly být auta s nájezdem 30 tis. za řekněme 330 tis peněz. co se týče ježdění tak budeš mít na 10 let klid. dřív zakážou benzín než by ta 1,6tka umřela
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Joe Azbest »

Investice by měla jít pouze do toho o čem stát neví, maximálně do nemovitosti ve které investor bydlí. To že chce stát brutálně zvýšit daň z nemovitosti za každou další vlasněnou nemovitost už v médiích několikrát zaznělo. Vyřeší si tím nedostatek financí a nedostatek levných bytů.
Na investičních webech radí některé akcie, drahé kovy a některé kryptoměny jako základ. A doplnit se to dá uměním, kvalitním alkoholem, zachovalým veteránem - fantazii se meze nekladou. Ale většina lidí spíš řeší nedostatek peněz než jejich přebytek ...
Ortvar
Příspěvky: 288
Registrován: 03.01.2017 18:10
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Ortvar »

Neinvestoval bych moc do ničeho co se nedá odnést/schovat. Ale jsem asi paranoik.
Warriors are not the ones who always win but the ones that always fight.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Joe Azbest »

Rozhodně nejste paranoik.
Paul
Příspěvky: 782
Registrován: 22.10.2017 0:15
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Paul »

Hohepa píše: 01.03.2021 17:16 WTF? Proč ?
100% se mělo platit už minimálně od září. :head

Kolik tisíc lidí by pak radši opravdu zůstali doma ,
než aby se před hygienou zamlčovali kontakty
a lidé nachcípaní prskající a kašlající chodili do práce dokud se dalo,
neb vlastní příjem je pro ně přednější, než ohleduplnost ke svému okolí :devil
To je sarkasmus doufám :)
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od guntroll »

Přesně. Pokud stát znelegální kovy a bude je zabavovat, pak nemovitosti tou dobou už budou dávno zabavené. A to že je něco nelegální neznamená že to nemá cenu. Za kilo heroinu, nebo jadernou hlavici by jste asi taky něco směnili 8-)
Uživatelský avatar
TommyV
Příspěvky: 188
Registrován: 02.09.2020 12:51
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od TommyV »

Svět se určitě změní,
Karlovarskej a Usteckej kraj kterej si za poslední roky silně polepšily haldou montoven kde se fakt musí makat ale vejplataje na místní poměry velmi dobrá - nyní je tu halda zkrácených pracovních týdnů / neprodloužených prac. smluv a celkově značný finanční pokles obyvatel. Letectví a veřejná doprava se dlouho nevrátí k vrcholu který byl před covidem, osobní vlaky každých pár minut, atd..

Čas ukáže, mít nízké životní náklady bude důležité, člověk se pak uživí i z nějaké dočasně míň kvalifikované práce nebo v jiném oboru.

Čert ví zdali EU tohle ustojí, protože aktuálně spíše ukazuje že moc nepomáhá a státy si jedou stejně stále podle sebe..
Uživatelský avatar
richard.r
Příspěvky: 72
Registrován: 06.02.2016 6:56
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od richard.r »

Trochu depresivní, jestli se stát uchýlí k takové levárně, že sebere majetky. "Jen přes moji mrtvolu", pak asi.
Jestli si Dežo Lakatoš s Eržikou udělají šest děcek, jejich věc; jestli Pepa Čecháček kupuje značkový šusťáky, auto za půl "míče" s "tuc-tuc" soupravami, a hedonistický životní styl vyhnaný na dřeň dluhu, taky jeho věc.
Není můj problém. Můj problém jsem já, a moji blízcí. Stát, ať mě nechá na pokoji...
vratnikp píše: 01.03.2021 17:581) garáže
Pěkně jsi to rozvedl.
Garáž, řekněme 250tis. počáteční náklady + 50tis. na spravení + udržbu.
Roční nájemné 12 x 1500 = 18tis.
ROI: 18/ 300 = 6% ročně (nehledě na hodnotu garáže samotný). Dost slušný!
vratnikp píše: 01.03.2021 17:58 Lidi, zvlášť mladí jsou dnes líní
Liní... spíš to neumí. Třeba můj případ. Jestli ještě budu zateplovat podkroví, svépomocí, a udělám to blbě, tak mi zhnijí nosné trámy na střeše, a bude to jeden velký malér. Takže, až budu zateplovat, co bych za to dal, za nějakýho týpka, co tomu rozumí...
vratnikp píše: 01.03.2021 17:58 investovat do snížení životních nákladů - výměna kotle, investice do soláru atd.
Taky jde, a relativně nízkonákladový -- dle potřeby za sto, dvěstě, třista tisíc. Jsou firmy, co to udělají vč. dotace, na klíč (netřeba obíhat úřednické peklo, zařídí si sami).
Joe Azbest píše: 01.03.2021 18:25 Investice by měla jít pouze do toho o čem stát neví, maximálně do nemovitosti ve které investor bydlí. To že chce stát brutálně zvýšit daň z nemovitosti za každou další vlasněnou nemovitost už v médiích několikrát zaznělo. Vyřeší si tím nedostatek financí a nedostatek levných bytů.
Ještě nápad: pořešit to v rámci rodiny, jako mafie (tzn. vlastnit jeden "dům", co bude, nedejbože, třeba 10+3, a další barák napsat na bratra, jak bude majetkově volný, atd.)
TommyV píše: 01.03.2021 20:38 Čas ukáže, mít nízké životní náklady bude důležité, člověk se pak uživí i z nějaké dočasně míň kvalifikované práce nebo v jiném oboru.
Je to o tom, co umíš. Případně, lockdown a toto, jeden se může vylívat pivem, půl roku. Druhý si stihne udělat rekvalifikaci. Pokud bych měl jít znovu do serveroven, tahat kabely... prestižní to není, ale jak to pokryje finančně, rozumně, pak klidně...

A každý správný minimalista stejně vystačí s malým rozpočtem. Vyžít tak za těch 20%, či aspoň 40% příjmů, ideál. Aktiva co generují další zisk, paráda...
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od cipis »

richard.r píše: 01.03.2021 21:05 Liní... spíš to neumí.
Líní, se to naučit? :)
Neber prosím osobně, ale byla to krásná nahrávka :)

A konkrétně s tím zateplením - jsou desítky a desítky videí, PDFek, pracovních postupů, všeho prostě, na internetu.
A firma ještě není základem úspěchu a kvality. Tuna sádrokartonářů třeba sere na provrtanou parotěsku apodobně.

Zrovna tohle jsou práce, které se dají naučit a udělat vlastními silami, v kvalitě, která bude nadprůměrná.
Když betonuješ strop, potřebuješ lidi, ale na to zateplení, udělání podkroví, nepotřebuješ nikoho a můžeš tam po večerech a víkendech bušit do noci.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Maric »

Navíc lidí od fochu je ve stavebnictví pomálu. Nezřídka ve stavebních firmách pracují například bývalí číšníci, které stavařinu naučili starší kolegové, bývalí kuchaři. To je opravdu lepší investovat pár volných večerů do Youtube a knižního školení a poctivě se vlastní stavbě pověnovat. Pak bude kvalita odvedené práce o parník jinde než od stavebních dělníků, kteří celou šichtu myslí na pivo a panáka po práci, než na to, že v jejich práci bude chtít někdo pár desítek let bydlet.
Uživatelský avatar
richard.r
Příspěvky: 72
Registrován: 06.02.2016 6:56
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od richard.r »

@cipis: vpohodě. Videa mám shlédnutý, materiál spočítaný a zrešeršovaný natolik, abych věděl, co se tam nejlíp hodí, jakou instalací (poměr cena/výkon, konzultace s architektem).

Jen teda, dělat něco takovýho poprvý, jistě chápeš, že nemám tvoje sebevědomí, odvíjející se od takovýchto zdařilých projektů (si říkám: co když mi to shnije a spadne na hlavu, že?)

Obecně řečeno, ani já nemám rád situace, kde je dotyčný neschopný a movitý, a hází na problém peníze tak dlouho, dokud se problém nevyřeší (typická americký způsob). Ale ta kompetence tam jaksi hraje roli. Počítače ti poskládám s páskou přes oči ;) , rekonstrukce nemovitostí, eeeee...
Proto, sociální vazby jsou dobrý. Řekneš třeba nějakýmu strejcovi -- bude z tebe mít srandu, ale poradí, za flašku. Pořád lepší jak slizký pán "jednatel společnosti", který ti se zvedným, zpoceným obočím vysvětlí, že nikdo jiný než jeho top extra firma to neudělá líp (s tučnou provizí...)

@Maric: pěkně řečeno. Nějaká taková "firma" tu v baráku dělala cca před 15ti lety okna. Některý okna nejdou dost dobře zavřít. Resp. nechat zavřený a neriskovat, raději neotevírat.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od MarS »

dr78 píše: 01.03.2021 15:33
Pokud měna padne, tak padnou i příjmy, a padnou i nemovistosti.
Proč myslíš? Nemovitosti a přijmy by aspoň teoreticky mohly zůstat na stejný úrovni, jen o řád nebo dva výš v nominální hodnotě. Kdo zchudne jsou držitelé měny.
Odpovědět