Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

m.a.x.x.x.x: nic proti, ale dáváš sem staré články, a v tak turbolentní době jako jsme teď, jsou informace téměř 3 měsíce staré trochu nicneříkající

protilátky po očkování vydrží minimálně stejně jako po prodělání COVID
https://www.idnes.cz/technet/veda/moder ... 5_veda_mla
tento výzkům říká cca 6 měsíců
https://www.novinky.cz/koronavirus/clan ... u-40345675

a i to jsou měsíc staré články... Ale jak jsem psal, každý z nás má tak trochu pravdu a nevyjasněných věcí je spousta, ale to je život. Pak je jen na našem rozhodnutím, jakou cestou se vydá každý z nás. :hand
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Quido »

@proforma: Já se omlouvám, ale jsem asi natvrdlej. :( Článek jsem přečetl a nenašel jsem v něm informace, které by rozporovaly ten extrakt, na který jsem sem výše dával odkaz.

Jako dokážu si naštěstí ještě spočítat, že 1r<8let, ale nechápu, proč je potřeba se na ten standard odvolávat.

Normálně se vakcíny vyvíjejí a schvalují dlouho, ale normálně taky neřádí pandemie, takže konkurenční firmy si zvesela konkurují, namísto až heroické spolupráce.

ad otevřené dveře: Jasný, to beru asi jako nedorozumění za klávesnicí, stejně jako to, že se mi nelíbí existence té příčinné spojitosti (to slovo mi vypadlo a asi to bylo interpretováno naopak, než jsem zamýšlel).

Chápu tedy všeobecnou ostražitost obecně, ale stěžovat si na "příliš rychlý vývoj vakcíny" dle mého názoru není na místě. A v návaznosti na to jsem přesvědčený o tom, že je vakcína krokem k rychlému návratu do normálu. Pokud by se společnost rozhodla nenechat se imunizovat, tak budeme mít stále ty přeplněné nemocnice a personál na hranici kolapsu. A nebo teda musíme ze spoluobčanů vychovat celkem rychle rozpadlíky a naučit je léčit se doma. Taky to jde, ale průměrný věk na dožití se znatelně sníží.

Takže vakcína může být fuj, ale u covidu víme, že to bude větší fuj. A největší fuj nebude paradoxně populace omezená důsledky prodělání covidu, ale riziko rozpadu společnosti - bez fitka nebo holiče se dá ve městě rok fungovat, ale bez hasičů, policie nebo instalatéra dost dobře ne.

@m.a.x.x.x.x Jasně, ale není lepší když na sebe budou trochu viru u kafe trousit dva naočkovaní, než když jeden nakazí druhého, tomu se to hodně škaredě vyvine a ten to pak bude šířit dál? Prostě princip kolektivní imunity: nepotřebujeme a nikdy mít očkovaných 100% lidí nebudeme. Ale je mezi námi hodně těch, kteří se očkovat nemohou.
Proto mi přijde fér to riziko podstoupit, protože třeba se pak dostanu do špitálu se zlomenou nohou, zatímco když bude každý 2. nebo 3. mít nedůvěru ve vakcínu, tak třeba já zdechnu na banální nehodu jako je otřes mozku nebo ta otevřená zlomenina, jelikož nemocnice budou plné ohrožených skupin, kterým budou sekundovat ti, kteří byli nedůvěřiví.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Quido píše: 18.01.2021 17:22 @proforma: Já se omlouvám, ale jsem asi natvrdlej. :( Článek jsem přečetl a nenašel jsem v něm informace, které by rozporovaly ten extrakt, na který jsem sem výše dával odkaz.

Jako dokážu si naštěstí ještě spočítat, že 1r<8let, ale nechápu, proč je potřeba se na ten standard odvolávat.
Protoze odflaknute testovani (pardon, zrychlene) se muze tezce vymstit. Viz napr. vakcina Pandemrix z r. 2008/09. Tehdy to taky bylo vyvijeny ve spechu (1 rok), protoze ptaci chripka. Tady mas odkaz na tehdejsi schvaleni vakcinou EMAou: https://www.ema.europa.eu/documents/ove ... lic_cs.pdf A vidis tam neco o tom, ze by to vyvolavalo narkolepsii? Ani omylem. A prisli na to, teprve kdyz tim zacali ockovat ve Svedsku, Skandinavii a zapadni Evrope (CR toho tehdy byla usetrena, k nam se nedovazel). Vic treba tady: https://en.wikipedia.org/wiki/Pandemrix.
Quido píše: 18.01.2021 17:22ad otevřené dveře: Jasný, to beru asi jako nedorozumění za klávesnicí, stejně jako to, že se mi nelíbí existence té příčinné spojitosti (to slovo mi vypadlo a asi to bylo interpretováno naopak, než jsem zamýšlel).
Stane se :-)
Quido píše: 18.01.2021 17:22Chápu tedy všeobecnou ostražitost obecně, ale stěžovat si na "příliš rychlý vývoj vakcíny" dle mého názoru není na místě.
Tady s Tebou nesouhlasim, viz vyse.
Quido píše: 18.01.2021 17:22A v návaznosti na to jsem přesvědčený o tom, že je vakcína krokem k rychlému návratu do normálu.
Ano, v tom s Tebou souhlasim, jine efektivni reseni v soucasne situaci nevidim. Nicmene i presto si myslim, ze dehonestovat odpurce vakcinace kvuli argumentu "neni dostatecne vyzkousena a nezname mozne dlouhodobe nasledky" neni fer. Jako Ty mas pravdu v tom, ze nebezpecnejsi je covid nez vakcina, tak oni maji pravdu se svym tvrzenim. Upirat jim pravdu pri tehle argumentaci zaroven znamena znemoznit vecnou diskusi a tim polarizovat (opet) spolecnost. Coz je uplne zbytecne.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

proforma píše: 18.01.2021 17:46 Tady mas odkaz na tehdejsi schvaleni vakcinou EMAou: https://www.ema.europa.eu/documents/ove ... lic_cs.pdf A vidis tam neco o tom, ze by to vyvolavalo narkolepsii? Ani omylem.
Tady jseš trošku nepřesná, dáváš odkaz pouze na souhrn. Odkaz na celou studii nebo dokumentaci ke schválení nemáš? Ráda bych si to prošla.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

To bohuzel nemam, v hledani tech medicinskych veci jsi urcite zkusenejsi nez ja :-) Ale afera to tehdy byla velka. Zkusila bych nejdriv svedske a finske zdroje...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od viktor »

je zbytecne zachazet do detailu, skocit na detaily je cesta k nicemu, funguje a je vyzkousena cesta jak utéct od tématu na vyssi urovni..
proste jako rozvod .. a proc se chces rozvest ? tak debata nakonec skonci nekde u rozeslapleho kvetinace před lety ci jiné blbosti, navíc většina lidi v podobných situacích lze ale nebo pouzije nejakou frazi...
daleko presnejsi jsou hruba data trosku z vejsky ...
například ze pomerna vyrazne procento zdravotnického personalu se odmitlo ockovat... důvod uz není tak zajimavy, proste to odmitlo.. to staci..je to zdravotni personal kdo jiny by mel asi tak vitat nastroj který muze situaci s coronou vyresit ale ve vyraznem podilu to odmitli..no asi vedi něco co my ne a to jsou ve vetsim riziku nez většina z nas...
na nejak zdroje odkazy nedam protože to je vseobecne zname..
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

Mě detaily připadají při rozhodování důležité. Například kolik z 1000 tou narkolepsií trpí. Nebo kolik lidí z tisíce má následky po covidu a jaké. Nebo kolik lidí z tisíce má tu Bellovu obrnu.

Do tvého rozhodování ti já kecat nebudu. Pro mě za mě si třeba hoď kostkou nebo se rozhodni podle souseda.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od viktor »

IVANO, dozvíš se zajiste hodne dat ale ne ta "spravna" data, ta se totiž nedozvíš nikdy :-) a kdyby nekdy nahodou nekam prosakla tak budou obalena tak velkou hromadou balastu ze proste nemas sanci,,, tak to proste vždy bylo, je a bude a to se nebavim jen o Covidu ale o vseobecne praxi..
tak prima zabavu :-)
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

Já si informace ke svému rozhodování najdu. Ty se rozhoduj podle sebe.
Mrkva
Příspěvky: 377
Registrován: 09.03.2013 2:02

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Mrkva »

viktor píše: 18.01.2021 18:04 daleko presnejsi jsou hruba data trosku z vejsky ...
například ze pomerna vyrazne procento zdravotnického personalu se odmitlo ockovat... důvod uz není tak zajimavy, proste to odmitlo.. to staci..je to zdravotni personal kdo jiny by mel asi tak vitat nastroj který muze situaci s coronou vyresit ale ve vyraznem podilu to odmitli..no asi vedi něco co my ne a to jsou ve vetsim riziku nez většina z nas...
Hele, ne. Zdravotnici jsou lide jako my, s informacemi, jako my, podlehajici dezinformacim jako my. A odhledneme od toho, ze i vselijake zubare media povazuji za lekare; jen proto, ze je clovek lekar neznamena, ze s nim zidozednarska klika (nebo co ted frci) bude konzultovat plany na vyhlazeni lidstva. Ja jako "ITak" taky nemam zadne insider info o nekterych slavnych statnich zakazkach (el. dalnicni znamka, ADIS, EET, CRAB....). Mimochodem, kdyz uz jsem to zminil - boj o soukromi jsme uz prohrali. Ted se hraje o svobodu. Davejte si pozor.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

https://www.novinky.cz/koronavirus/clan ... .seznam.cz

Nemecko ma vlastni, fungl novou mutaci. Andela chce tvrdy lockdown.

Mutace byla objevena v Ga-Pa, takze ted uz bude stejne vsude.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od xgordon »

Obcas mam pocit, ze "noviny" to s tymi mutaciami mierne zvelicuju. Za posledny rok aj nieco bolo identifikovanych len v EU okolo 3900 sekvencii, pricom niektore maju 0 ale niektore az 12 roznych mutacii (nucleotide + AA).
mutations.png
Na tej istej stranke je potom graf, ktory ked chapem spravne, hovori, ze europska mutacia vytlaca v EU ostatne mutacie zavlecene do EU z ostatnych kontinentov.

zdroj: https://nextstrain.org/ncov/europe?c=region
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od vrabi »

Včera jsem byl na AG zdarmatestu v místní obecní nemocnici, původně jsem se chtěl jen kouknout, jaký je o tyto testy zájem a ono to nejde bez registrace a objednání :(
Zájem je velmi nízký, prý tam chodí hlavně lidi, kteří potřebují potvrzení kvůli vycestování a tak jsem byl asi za exota, když jsem potvrzení nechtěl ;)
Co mě ale dost znechutilo je, že podle všeho (minimálně u nás) je stejná odběrová místnost pro AG i PCR, takže ve stejné místnosti se šťourají v nose těm, co tam poslal doktor s příznaky, i těm co chtějí jen potvrzení, že jim nic není.
Zvládnul jsem to bez nadechnutí a okamžitě jsem vypadl, ale víckrát tam "bezdůvodně" nepůjdu.
L.C.
Příspěvky: 351
Registrován: 26.06.2018 8:51

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od L.C. »

Je to asi místo od místa. U nás to máme rozdělené. Covidoví jsou tam i tam, to si nevyberete ;) .
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
Biochemist
Příspěvky: 91
Registrován: 02.01.2015 9:15

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Biochemist »

Ivana píše: 18.01.2021 18:09 Mě detaily připadají při rozhodování důležité. Například kolik z 1000 tou narkolepsií trpí. Nebo kolik lidí z tisíce má následky po covidu a jaké. Nebo kolik lidí z tisíce má tu Bellovu obrnu.

Do tvého rozhodování ti já kecat nebudu. Pro mě za mě si třeba hoď kostkou nebo se rozhodni podle souseda.
Ono další problém je, že když se řeší, že očkování může způsobovat narkolepsii, tak naočkovaní se mohou víc pozorovat a hlásit i lehčí případy, než neočkovaní (obzvláště u dětí, kde byl vidět největší nárůst). Konec konců to píšou i v článku. Ovšem při tom počtu i kdyby veškerý nárůst byl opravdu způsoben očkováním, tak to stejně žádná klinická studie nezachytí. Cca 200 lidí z 6 000 000 je prostě příliš málo, aby se to dalo odhalit.
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Liqid »

Mrkva píše: 18.01.2021 20:04
viktor píše: 18.01.2021 18:04 daleko presnejsi jsou hruba data trosku z vejsky ...
například ze pomerna vyrazne procento zdravotnického personalu se odmitlo ockovat... důvod uz není tak zajimavy, proste to odmitlo.. to staci..je to zdravotni personal kdo jiny by mel asi tak vitat nastroj který muze situaci s coronou vyresit ale ve vyraznem podilu to odmitli..no asi vedi něco co my ne a to jsou ve vetsim riziku nez většina z nas...
Hele, ne. Zdravotnici jsou lide jako my, s informacemi, jako my, podlehajici dezinformacim jako my. A odhledneme od toho, ze i vselijake zubare media povazuji za lekare; jen proto, ze je clovek lekar neznamena, ze s nim zidozednarska klika (nebo co ted frci) bude konzultovat plany na vyhlazeni lidstva. Ja jako "ITak" taky nemam zadne insider info o nekterych slavnych statnich zakazkach (el. dalnicni znamka, ADIS, EET, CRAB....). Mimochodem, kdyz uz jsem to zminil - boj o soukromi jsme uz prohrali. Ted se hraje o svobodu. Davejte si pozor.
Přesně tak, nutno si uvědomit, kdo všechno je zdravotnický pracovník. Jsou to třeba i všechny uklízečky, se sanitářským kurzem, ošetřovatel s učňákem, řidič záchranky, dentální hygienistka...takže znalosti problematiky takřka nulové.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od vrabi »

Nikomu nic špatného nepřeji, ale třeba ten pán konečně změní názor: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koro ... omaci_chtl
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koro ... omaci_chtl

Rektor Zima je s covidem na ECMO.

I kdyz jsem si prvni zpravu o jeho nakaze precetla pomerne skodolibe, tohle uz je zu viel. Doufam, ze se z toho dostane; aby mohl v mediich odvolat sve jarni a letni bludy.
Naposledy upravil(a) proforma dne 19.01.2021 14:38, celkem upraveno 1 x.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

Tisková konference k britské variantě v ČR (přednáška pro doktorandy z oboru molekulární biologie)
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/zive- ... ku/1984211
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

Výskyt britské varianty
výskyt britské varianty.jpg
Odpovědět