Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od FMJ »

Tento článek mě zaujal už svým nadpisem:
https://www.novinky.cz/zahranicni/koron ... y-40318258

Jak vidno, ne všichni slepě věřili optimistickým předpovědím ....
Uživatelský avatar
Respirateur
Příspěvky: 142
Registrován: 31.01.2020 10:11

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Respirateur »

Ovšem nejvýživnější je diskuse pod článkem. Hezky mu to ta arogantní hovada dávají sežrat.
„Člověk, na nějž nadávají blbci, je hoden důvěry.“
Jean Paul Sartre
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Bill Masen »

FMJ píše: 27.03.2020 23:20...Tento článek mě zaujal už svým nadpisem...
Zřejmně taky rozpadlík.
Indy
Příspěvky: 191
Registrován: 01.09.2017 21:50

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Indy »

V Cechach je ze statistik znamo, ze v dobe krizi se zveda porodnost. Taky by me zajimalo, jak se projevi tohle, zvlaste ta kombinace krize + spousta lidi doma. To by byl pozitivni efket, ktery nase populace potrebuje... :D
Indy
Příspěvky: 191
Registrován: 01.09.2017 21:50

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Indy »

Jeste pridam link na zajimavou prednasku o chovani viru a parazitu obecne.

https://www.bioctvrtky.cz/index.php/202 ... -bude-hur/
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

Těchonín aktivován...

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/covi ... domaci_ert

jak správně poznamenal jeden člověk v komentáři "Nečekal jsem, že se dožiju někdy toho, že bude Těchonín otevřen "pro veřejnost""
Toran@ga
Příspěvky: 307
Registrován: 05.03.2015 17:02
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Toran@ga »

Ten vir je pěknej rasista, smrtnost viru se podle jedné studie liší dle genotypu populace.
Různé genotypy mají různě zmutovaný gen ACE2 který enkóduje angiotensin-converting enzym-2, o kterém bylo dokázáno že funguje jako receptor pro SARS a Coronavirus.

To by mohlo být vysvětlení proč v Číně tutlaj ty skutečný počty (a kam zmizelo těch 21 Mio mobilních čísel) a proč jsou slovani a germáni celkem držáci

https://www.nature.com/articles/s41421-020-0147-1
735DD301-3940-4B1B-BDEE-A0A50B5FEB50.png
rita
Příspěvky: 18
Registrován: 08.01.2016 21:54

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od rita »

nějak nemůžu dohledat v jaké věkové kategorii byly ty poslední dvě oběti... nikde se o nich nic bližšího neuvádí. nevíte někdo?
Hanks
Příspěvky: 12
Registrován: 04.03.2020 15:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Hanks »

Štaflíku, jak se prosím pozitivní soused zcela bez příznaků dostal k tomu, že ho otestovali? Proto, že byl předtím v kontaktu s někým, kdo onemocněl? Díky.
Hanks
Příspěvky: 12
Registrován: 04.03.2020 15:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Hanks »

Díky. Chová se ten virus fakt divně.. A napadá Tě něco, čím se soused odlišuje od ostatní populace? Kromě tedy toho regionálního politika :D .
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bivoj »

Jak už jsem psal, model je to dynamický a nikoliv statický. Z dalšími a dalšími známými tvrdými daty ho stále upravuji a modifikuji a přidávám parametry výpočtů...

Navíc je to jen jeden ze skupiny - ten nejoptimističtější, bohužel optimistické prvky jsem v poslední době v něm celkem disabloval...
Naposledy upravil(a) bivoj dne 28.03.2020 22:41, celkem upraveno 1 x.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bivoj »

Smysluplně je to jen na pár dní dopředu. Rozhodně se nedá určit, kde to bude za dva měsíce. Ale čím více tvrdých dat, tím více se zpřesňuje. Momentálně vypadá křivka nějak takto (modrá je predikce, červená skutečnost):
predikce-graph2.png
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

Čauky, zdejší zdravotníci, mám několik dotazů:

Máte a dáte prosím info k alpskému a irskému typu?
https://www.bike-forum.cz/forum/muj-kor ... ent4738629

Jak se liší zde: https://hearthis.at/slobodnyvysielac/tr ... 020-03-19/ Bohužel je to zpočátku hodně užvaněné. Jak je to s tou rýmou, všude v ofiko kecech se píše že příznak není.

Taky by se hodily nějaké rady, až skončíme s tím Irem v posteli. Co ty křeče? Je to draslík, jak tu někdo psal?
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

štaflík_new píše: 28.03.2020 22:18 Vrcholový sportovec, ale to je spíš handicap, v tomto kontextu. A jeho děti a žena jsou normální, sportovně založené, ale žádný extrém.
Jedna z hypotéz je, že děti to nekosí proto, že se ještě neodnaučily pořádně dýchat a používají celý objem plic. Vrcholový sportovec taky musí umět dýchat. Zkus se podívat na shrbeného důchodce, zkus se takto nahrbit a při tom pořádně dýchat. Nejde to. Brániční oblast se ani nehne, spodní polovina plic leží ladem a tam se koronavirus usídlí a množí se. Jeden z obraných mechanismů těla je, že si tělo na likvidaci patogenů generuje peroxid vodíku, aby toho bylo schopno, potřebuje na to někde sehnat kyslík ... Takže může být, že kdo pořádně dejchá, má lehký průběh, kdo nedejchá, ten dodejchá. Možná je to úplná blbost, možná taky ne ...
CombatMedic
Příspěvky: 131
Registrován: 26.01.2020 9:37

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od CombatMedic »

PeFi: máš nějaý zdroj toho tvrzení o peroxidu? Studoval jsem zdravotnické obory 7let a nyní jsem začal dalším, navazujícím studiem... ale tohl jsem v životě neslyšel. Což neznamená, že to není pravda.
Skilled And Resolute
L.C.
Příspěvky: 351
Registrován: 26.06.2018 8:51

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od L.C. »

Když jsem četl Biohazard od Kena Alibekova, tak tam psal, že v laboratořích, kde pracovali na biologických zbraních, měli (i přes používání různých ochranných pomůcek) neustále rozprašován jemný aerosol 3% peroxidu vodíku. Psal, že to pomáhá, ale bohužel vedlejší efekt je, že dlouhodobá expozice nemusí být pro organismus kdoví co. Popisoval spoustu potíží se zdravím, kterými trpí. Je ale pravda, že v těch laboratořích pracovali na kdečem od Anthraxu přes pravé neštovice až po „modifikovaný“ Marburg, brali kvanta různých antidot a antibiotik, takže jeho zničené zdraví může mít tak 1000 různých příčin.
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bivoj »

Nejdůležitější údaje pro statistiku a predikci není až tak počet nakažených celkem, ale poměr počtu nakažených a provedených testů, a to jak kumulativně, tak i za jednotlivé dny. Grafy klouzavých průměrů za 7 dní pak vypadají zajímavě:
graph-infected-vs-tested-02.png
což vychází z dat MZČR:
predikce-numbers-04.png

Opravdu asi nejzajímavější je tam ten průměr nových přírůstků denně vs testovaných denně - tam je vidět, že uz od cca 10.3. se to motá stabilně v průměru kolem těch 6,5 - 7,5%...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
P. K. R.
Příspěvky: 36
Registrován: 20.02.2013 14:37
Bydliště: jižní Jih

Re: poznámka...

Příspěvek od P. K. R. »

citace ze svodek, které jsou zřejmě partyzánsky na webu jisté menší obce u nás v kraji (s pojišťující poznámkou "staženo z FB"), vskutku zajímavé aneb ovčan nemá právo být pravdivě informován o aktuální situaci - embargo na tyhle věci mi na důvěryhodnosti různých vrchností rozhodně nepřidává + tón, jakým to je psané :roll:

NEVEŘEJNÉ
1. Informace pouze pro potřeby státní správy a samosprávy; nezveřejňovat na Facebooku, webu, úředních deskách a podobně.
2. Opakovaně dochází k úniku informací, nedivte se pak, že zasíláme informace okleštěné.
3. Z nařízení MZ a zastupující Hlavní hygieničky může KHS poskytovat informace pouze v určité podobě, proto je třeba tyto údaje nezveřejňovat.
4. Všechny osoby nakládající s těmito údaji by měly být vázány mlčenlivostí.
5. Jména osob (protože i ty někteří chtějí) nelze poskytnout. Rozhodnutí o karanténě je bráno jako součást lékařské dokumentace.
6. Opakované úniky mohou mít za následek informační embargo.
7. Karantény jsou hlášeny praktickými lékaři někdy i s odstupem dní, do informací se tedy mohou promítnout opožděně.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bivoj »

štaflík_new píše: 29.03.2020 9:19 Bivoj: nějaký samoučicí algoritmus? Neuronové sítě? Wicca?
Zdá se mi, že při chybě cca 12% na 3 dny předem v počáteční fázi křivky tomu ještě chybí vstupní data. Nějaký parametr to tomu modelu kazí. Kdyby to bylo celková chyba za celou epizodu, byl by to vynikající výsledek. Takhle to má zatím spíš hodnotu archivační, což je ale samo o sobě cenné a přínosné. Přijde mi zvláštní, že modely, ke kterým jsem přičuchl se s rostoucím objemem přežvýkaných dat upřesňovaly. Tenhle se spíš rozchází. Na druhou stranu většina modelů bývá schopna popisovat buď přírodní jevy, nebo sociální. Hybridy jim málokdy jdou. Chci říct, že model ti možná sype správně trendy infikovaných, ale kazí mu to různý počet odhalených, což samozřejmě je krajně těžké namodelovat. Celkem jednoduchý algoritmus počtu nakažených je v tom Challengerově článku, co jsem postoval. Ale také je použitelný jen pro nakažené, ne testované.
Základ těch matematických modelů jsou dá se říct obdobné rovnice a algoritmy, jako jsou v tom Challengerově článku, ale jsou tak 20x obsáhlejší a složitější a mají obrovské spousty parametrů. Samozřejmě, že základem pro co nejlepší predikci je dostatek tvrdých dat - pak může samoučící algoritmus (na principu neuronové sítě) vybírat jen takové hodnoty parametrů, které budou dávat nějaký smysl a určovat skupinové regresní či progresní závislosti. Momentální aktualizovaná data zatím celkem sedí se skutečností (viz obr. výše) ale pochopitelně se budou do budoucna určitě ještě rozcházet.

Ale i do nejlepšího ideálního modelu totiž může naráz jako datová bomba spadnout např. nakažení domovů důchodců (k čemiž máme IMHO našlápnuto a bavíme li se o pouze počtu nakažených) atp...

2 P. K. R. - zkusím si dávat větší pozor... :D

Ale jak už píši výše, celkový počet nakažených je statisticky nezajímavý, zajímavý je poměr nakažených vůči testům (promořenost populace) a pak smrtnost.

Pokud by byla promořenost těch cca 7%, tak v ČR za období pandémie bude celkem cca 750 000 nakažených. Smrtnost je dle k dnešku aktuálních celosvětových dat (32139 úmrtní na 146396 uzdravených) momentálně brutálních 21%, čímž odpovídá španělské chřipce... v ČR by tak celkově za celou pandémii mohlo být až 157 500 mrtvých (tj. úmrtnost nějakých 1,47%). Pokud nebude vakcína nebo se celkový počet nakažených nepodaří hodně omezit karanténami.
Naposledy upravil(a) bivoj dne 29.03.2020 15:30, celkem upraveno 2 x.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Vyzkousela jsem, jak ocistit ovoce a zeleninu po prineseni z kramu. Nemam na to samozrejme zadne atesty, ale logika veci mi rika, ze by to mohlo fungovat.

Do maleho kybliku nebo jine uzke a vysoke nadoby, nalit cca 3 l vody a do toho kyselinu citronovou - tolik, aby vznikl nasyceny roztok. Ja tam vrazila 4 pytliky citronovky. Do toho namacim zeleninu a ovoce tak, aby byla zcela potopena (pro plovouci nutno zatizit, napr. tloukem na kvaseni). Nechala jsem to tam hodinu - to by snad melo stacit, pote omyt jeste normalni vodou od zbytku roztoku. Na chuti zeleniny se to nikterak neprojevuje 🙂
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Odpovědět