Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ulfhednar »

PeFi - nevím. Myslím, že se v případě havárií a mimořádných stavů svolávají doktoři. Na konci 90. let jsem se dostal v zimě do řetězovky na D1. Tenkrát se služební Felicií. Mě se nestalo skoro nic, kolega měl smůlu se zlomeným krčním obratlem a následnou rok a půl trvající léčbou (od té doby trvám na autech s airbagem, protože jde o krk). Každopádně byly desítky raněných a nemocnice to tenkrát zvládaly fakt dobře, obdivoval jsem je (spíše měly sanity problém v té vánici).
Nicméně pokud přednosta anesteziologicko resuscitační kliniky v nejzasaženějším městě republiky říká, že to zvládají a že zvládnou ještě mnohem víc, mám tendenci mu věřit víc, než úvahám o tom, že pět - sedm lidí na ARO začne nabourávat systém, jak tu prezentuje Proforma a Step. Netvrdím, že nemají pravdu, ale pokud nevím, kde pracují a jaký mají přístup k informacím, mám spíš tendenci věřit tomu, kdo je vprostřed dění. Navíc na mě prostě působil sympaticky a nad věcí, což uznávám :yes :)
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
dilatator
Příspěvky: 24
Registrován: 13.08.2014 16:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Sudety

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od dilatator »

proforma píše: 17.09.2020 19:57 Dnesni zkusenost:

- v srpnu si domlouvam se svoji praktickou ockovani proti chripce. Jo. Urcite bude.
- koncem srpna stat zacina zjistovat, ze by bylo dobre, aby se lidi ockovali proti chripce.
- v utery mi prakticka rika, ze objednane mnozstvi vakcin ji bylo zruseno. (Nepatram, kym.)
- ve stredu a dnes jsem obvolavala ockovaci centra. Dodavky potvrzene nemaji a nevedi, kolik a kdy toho dostanou.
- stejna situace u meho seniora, ktery navic podle Kenovych prohlaseni patri snad do vsech skupin, ktere by mely byt ockovany prednostne.

Myslim, ze nas ceka vesely podzim. Tradicne kvuli statnimu bordelu.
Zde bohužel nejde o státní bordel ......
Počet potřebných vakcín byl odhadován podle počtů vakcinovaných osob v předchozích letech.
A proočkovanost populace je žalostně malá - nám třeba hradí vakcínu zaměstnavatel a i tak jsem se divil malému počtu osob, očkovaných v předkovidí době. Letos prudký nárůst zájmu ( i někteří, co očkování ze zásady odmítali ) takže bylo dodáno tolik co v uplynulých letech + něco málo (skutečně málo) navíc. Ovšem oproti cca 60ti lidem očkovaným v minulosti je požadavek na očkování přes 200 ......
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

tak trochu náhled do reálného života, mimo hypotézy, grafy a filozofické, pocitové, teoretické výlevy grafomanů... ;)

Takže nakonec skutečně švagr Covid +

průběh:
- na odběry se dostal dnes jen se štěstím, vše obsazené týden do předu (Praha). V aplikaci pro registraci se dnes uvolnilo jedno místo, tak si ho zabral. Tzn. ti pražáci, kterým je dnes nějak divně a blbě, se dostanou na testy až za týden. Do té doby free pohyb a chození do práce...
- jeho příznaky: únava, spí skoro celý den, pálení v nose, absolutní ztráta čichu a chuti (když si na ruku nalije notnou dávku vody po holení a čuchne k ní, tak necítí nic, absolutně nic). Žádný kašel nebo rýma, mírně zvýšená teplota. První říznaky zjistil při běhu (fotbalista), když se mu při zatížení dýchalo najednou hůře.

pravděpodobné místo nákazy:
- nedávná porada vedení a vývojářských týmů programátorů v klimatizované a nevětrané místnosti v práci (cca 40 lidí, žádné roušky).

Z KHS se mu zatím nikdo neozval.
Přílohy
test.jpg
L.C.
Příspěvky: 351
Registrován: 26.06.2018 8:51

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od L.C. »

Jen tak pro zajímavost, zkuste si představit „relativně“ snadnou plánovanou operaci tříselné kýly. Takové operace se účastní následující personál:
1. Operatér (chirurg)
2. Asistent (druhý chirurg)
3. Anesteziolog
4. Anesteziologická (arová) sestra
5. Sálová sestra
6. Instrumentářka

To je jedna z těch snadnějších operací, na kterou můžete narazit. Stane se, že asistentovi se večer něco nezdá a tak si nechá udělat testy na CoViD-19. Výsledek bude pravděpodobně do následujícího dne a je pozitivní (3 dny „time lag“).
A máte najednou v karanténě celý operační tým.

Tím to samozřejmě nekončí, ale teprve začíná. Ti lidé se nesetkávají pouze na sále. Chirurgové často „pendlují“ mezi operačním sálem, JIP a standardním oddělením. Sestra z ARO se na toto oddělení může vrátit a stejně tak i lékař anesteziolog. PLUS! Tito lidé nežijí v uzavřeném akváriu. Na konci i začátku služby se setkávají v šatnách, na lékařských pokojích, na sedáncích a konziliích u vizit, atd. Tu a tam si zajdou do bufetu na něco na zub, potkávají se na obědě, kde se nejen jí, ale většinou dost tlachá.

Sledujete tu dynamiku? A teď si představte, že všichni mají rodiny.

A nyní nějaká čísla: k datu 12.9. (v závorce stav k 24.8.):
115 lékařů pozitivních (33)
216 zdravotních sester pozitivních (46)
189 ostatních zdravotníků (76)

Ano, vcelku se nic moc neděje, viďte? Je šum a fuk, jestli si někdo hraje se slovíčky, že se umírá „na“ Covid, nebo „s“ Covidem. Důraz na maximální obložnost, o které jsem zde již mluvil, nebudu opakovat. Ta se ostatně dá řešit. Jenže je tu ještě jeden drobný problém a to ten, že se můžeme dostat do stavu, že zkrátka nebude, kdo by lidi ošetřoval. A pak už se bude zkrátka jen umírat. Klidně i třeba jen na tu uskřinutou kýlu.

Podstatná informace: Nemuselo by k ničemu z toho dojít, kdyby se pandemii věnovala rozumná pozornost a bylo k ní přistupováno zodpovědně.

A zamyšlení na závěr: za dnešek bylo diagnostikováno 2137 nových pacientů. I kdyby smrtnost byla jediné procento. Může to znamenat, že za tři až šest týdnů z těch dvou tisíc lidí 21 zemře.
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od step »

Není to jen otázka materiální, ale i lidských zdrojů. Lékař ani sestra se nedá rekvalifikovat za týden. Lékař má v nemocnici běžně 100 hodin přesčasů za měsíc, o tom se ví už dlouho a dlouho se to ignoruje (viz stávky) Proto mělo zdravotnictví výjimku z přesčasové práce. Lůžková kapacita se dá navýšit, ale personál dost těžko. V této mimořádné situaci se samozřejmě nakazí i personál a když někdo vypadne ze služeb, tak to za něj musí odpracovat ostatní. Jde to mimořádně vydržet, ale dlouhodobě to udržitelné rozhodně není. V ochranných pomůckách nelze vydržet celou směnu bez přestávky a s rostoucí únavou roste prostor pro chybu, která vyústí v nákazu či karanténní opatření. Nemocný zdravotník se stává pacientem.
Dost lékařů je v důchodovém věku (viz. data UZIS) a nechtějí být exponováni v první linii, což situaci neulehčí. O chybějících zdravotnících se moc nemluví, protože je nemá kdo nahradit. Když je potřeba nahradit ošetřovatele v domově důchodců,tak je toho plná televize, protože tato situace má i jednoduché a líbivé řešení - pošle se tam armáda.
Hromadné neštěstí je sice nápor na okolní nemocnice, ale je lokalizované, okolní zařízení pomohou a má to většinou jasný začátek a konec. Epidemie Covid je na ploše celého státu, zvenku nám nikdo nepomůže, protože jsou v tom taky a konec je v nedohlednu.
Je to i o rezervních kapacitách, které jsou drahé a nepotřebné v době mírové, takže v rámci katování kostů byly téměř zrušeny. Třeba v Izraeli Rambam hospital slouží jako záložní nemocnice pro případ války. Má obrovské několikapatrové podzemní parkoviště, které se v případě potřeby během několika hodin nechá předělat na standardní lůžkové oddělení. V době míru má prostě každé parkovací stání navíc elektrické zásuvky a přípojku na kyslík. Na každém patře samozřejmě kompletní zázemí. Je to ale všechno o penězích. Někdo je raději připraven a někdo raději šetří. Ostatně o tom je cele tohle fórum.
Oskeruše
Příspěvky: 47
Registrován: 25.01.2014 21:35

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Oskeruše »

Denní podíl pozitivních testů z počtu provedených testů je po korekci na opakované testy 20,1% (!).

blíže zde: https://www.idnes.cz/technet/veda/pomer ... 9_veda_mla
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od cipis »

K té poradě 40 lidí - když jsou lidi idioti, že si vlezou v takovém množství do takového prostoru, tak se nesmí divit, že končí pozitivní. To není na toho švagra, ale obecně.
Mrkva
Příspěvky: 377
Registrován: 09.03.2013 2:02

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Mrkva »

cipis: Kdyz ono je to tezky. Kdyz mas jednoho jenchripkare na spravnem miste, udela to skody dost. Vyvoj software, klimatizovany nevetratelny kancly v Praze, cca 100 lidi na patre, kancelare deleny po 3-10 lidech. Minuly tyden jsem se vratil z dovolene a divil se, ze se zatim jede v normalnim rezimu. Reakce byla ve stylu "A vy mate nejake obavy?" "Homeoffice se neosvedcil, zavadet ho nebudem". "Sundejte si ten hadr, stejne to nepomaha". Meeting probihal naprosto normalne - neni to teda 40 lidi, ale 20 se nas tam sejde... Nastesti uz se nam povedlo donutit vedeni, aby se jelo v rozpulenem rezimu (pul firmy prezencne, pul firmy na HO, stridani v tydennich intervalech). Porad to neni idealni, a z tech 100 lidi by 90 mohlo delat na HO trvale, ale alespon uz ty kancly nejsou tak nabity.

Problem je, ze pak si muzes vybrat - but to risknout a jit do prace s tim, ze se muzes nakazit. Nebo to risknout a neprijit (nebo nechodit na jednani a podobne) a riskovat, ze prijdes o tu praci (a treba se nebudes moct postarat o rodinu).
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Stenny »

Když se výsledky testů očistí od těch "pojistných," tedy u výstupu z karantény, tak jsou procenta najednou jiná...

Nová data ukázala alarmující poměr pozitivních testů. Už je nad 20 %
https://www.idnes.cz/technet/veda/pomer ... 9_veda_mla
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

dilatator píše: 17.09.2020 20:37
proforma píše: 17.09.2020 19:57 Dnesni zkusenost:

- v srpnu si domlouvam se svoji praktickou ockovani proti chripce. Jo. Urcite bude.
- koncem srpna stat zacina zjistovat, ze by bylo dobre, aby se lidi ockovali proti chripce.
- v utery mi prakticka rika, ze objednane mnozstvi vakcin ji bylo zruseno. (Nepatram, kym.)
- ve stredu a dnes jsem obvolavala ockovaci centra. Dodavky potvrzene nemaji a nevedi, kolik a kdy toho dostanou.
- stejna situace u meho seniora, ktery navic podle Kenovych prohlaseni patri snad do vsech skupin, ktere by mely byt ockovany prednostne.

Myslim, ze nas ceka vesely podzim. Tradicne kvuli statnimu bordelu.
Zde bohužel nejde o státní bordel ......
Počet potřebných vakcín byl odhadován podle počtů vakcinovaných osob v předchozích letech.
A proočkovanost populace je žalostně malá - nám třeba hradí vakcínu zaměstnavatel a i tak jsem se divil malému počtu osob, očkovaných v předkovidí době. Letos prudký nárůst zájmu ( i někteří, co očkování ze zásady odmítali ) takže bylo dodáno tolik co v uplynulých letech + něco málo (skutečně málo) navíc. Ovšem oproti cca 60ti lidem očkovaným v minulosti je požadavek na očkování přes 200 ......
Statni bordel je v tom, ze tohle vedi uz od leta. Uz od leta meli propocitat, kolik davek budou potrebovat pro zdravotniky, socialni pracovniky, ucitele, seniory. Porovnat pozadavky praktiku a umerne jim rozdelit zbytek. Ne valit do lidi ockovani a potom ho nemit. Pak se nemuzeme divit, ze lidi vlade neveri ani dobry den.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

Ulfhednar píše: 17.09.2020 20:28 PeFi - nevím. Myslím, že se v případě havárií a mimořádných stavů svolávají doktoři...

Nicméně pokud přednosta anesteziologicko resuscitační kliniky v nejzasaženějším městě republiky říká, že to zvládají a že zvládnou ještě mnohem víc, mám tendenci mu věřit víc, než úvahám o tom, že pět - sedm lidí na ARO začne nabourávat systém, jak tu prezentuje Proforma a Step.
Ale jo, nouzový postupy mají a zvenku, když nevíš po čem se máš koukat, tak nic nepoznáš a všechno je zdánlivě O.K. Z blízka vytušíš, že spousta věcí jede na doraz a že věci tak nějak fungují, protože pěšáci v první linii potí krev, ale nechybí moc a něco se velmi nehezky podělá. Po mnohem méně obvyklé průšvihy mají plány, které už ani na papíře nevypadají dobře - viz třeba náš pandemický plán, to je cár papíru par excellance.

Přednostovi kliniky, kterého osobně neznám, radši nevěřím o nic víc, než ministru zdravotnictví. A to jsem natolik důvěřivý, že prof. Duškovi ještě celkem důvěřuji.

Jo jasně, že přednosta řekne, že zvládnou mnohem víc. Oni totiž jeho pěšáci nakonec zvládnou úplně všechno, akorát při tom občas někdo umře a čím víc se toho na ně navalí, tím větší nápor na omezené zdroje (přístrojové i lidské to bude). Unavený sebelepší zdravotník dělá chyby - o tom se u nás taky skoro vůbec nemluví. Přednosta se ti navíc nebude do médií chlubit, že sice má tabulková lůžka, ale nezajistil třeba v rozumném množství ambuvaky, nebo jinou "banalitu". Na ten ambuvak jsem si vzpomněl v kontextu jiné JIP, kde jich papírově měli samozřejmě dostatečný počet, akorát opravdu funkční byl jen jeden kus - bavíme se o zcela základním kusu vybavení JIP v ceně pouhých 1000 Kč. Myslíš, že to přednosta nevěděl, nebo mu bylo jedno, že mají jeho pěšáci zásadní materiální problém? Ale tohle se dozvíš jen "u piva", nebo když někomu ujedou nervy a pustí si hubu veřejně na špacír. Oficiálně je vše zcela v pořádku.
Uživatelský avatar
dilatator
Příspěvky: 24
Registrován: 13.08.2014 16:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Sudety

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od dilatator »

To Proforma:

Počty vakcín se odhadovaly mnohem dříve .... přelom leden/únor .....
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Lyster »

Tý jo, tak už máme 3130 nakažených. To jsem tipoval až tak v úterý. Je to fakt rychlík ten kovid.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bivoj »

Denně.

Začíná se to zajímavě vybarvovat, křivka mě vyletěla ven z grafu, tak jsem zatím nastavil maximum na 4000 denně, ale mám takovou nějakou obavu, že to budu zase brzy přenastavovat...
cases-per-day-200917.png
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od step »

dilatator píše: 17.09.2020 23:59 To Proforma:
Počty vakcín se odhadovaly mnohem dříve .... přelom leden/únor .....
Koncem dubna už nešlo u velkodistributora objednat ani kus navíc.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Mne by zajimala jina vec: kolik bude nakazenych k patku 9. 10., tj.tyden po volbach? Protoze nase slavna kovidova komis vymyslela nasledujici postup:

- prijdete zakukleny do volebni mistnosti.
- pristoupite ke komisarum a date jim OP.
- odstoupite 2 m a sundate rousku/respik/masku, aby mohli zkontrolovat, ze jste to vy.
- nandate kontaminovanou rousku.

To vse v mistnosti, ktera zrejme nebude dostatecne vetrana (protoze komis tam nebude sedet cely den v zime...), kudy projdou tisice lidi a na tom jednom vyznacenem konkretnim miste pro sundavani rousky ji budou sundavat vsichni a vsichni tam budou prskat svoje aerosoly. A nadechnout - nedychat- sundat rousku - nechat se poznat - vybehnout ven - sundat kontaminovanou rousku - vyhodit rousku a desinfikovat ruce a oblicej - nasadit cistou rousku - vratit se do volebni mistnosti a odvolit - vas asi nenechaj.

Takze otazka za 10 bludistaku: kolik volicu si odnese suvenyr na tyto pamatecni volby?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od MarS »

Hmm to je zralý na okamžitej lockdown. A to jdu v sobotu za svědka na svatbu :head

i když jsem očekával minulý týden, že touhle dobou budou 3 tisíce, tak je ta dynamika děsivá..a to počet testů stagnuje

Proformo, mělo by jít volit z auta
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od guntroll »

Lockdown až od 10.000 denně vejš, musí se nejprve posílit Bábova pozice v krajích ! Jsou priority ! 8-)
Uživatelský avatar
MartinSk
Příspěvky: 193
Registrován: 18.09.2016 11:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Ještě mám...

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od MartinSk »

Vidím, že se tu ohledně voleb rozmáhá takový nešvar... :-) :-) Selže li vše, přečti si návod Takže: 491/2001 Sb. hovoří v paragrafu 33 - Zásady hlasování:

1) Každý volič hlasuje osobně. Zastoupení není přípustné.

(2) Voliči předstupují před okrskovou volební komisi a hlasují v pořadí, v jakém se dostavili do volební místnosti.

(3) Volič po příchodu do volební místnosti prokáže svou totožnost a státní občanství České republiky, popřípadě státní občanství státu, jehož občané jsou oprávněni volit na území České republiky. Totožnost a státní občanství prokáže volič občanským průkazem nebo cestovním pasem České republiky, jde-li o cizince, průkazem o povolení k pobytu nebo potvrzením o přechodném pobytu. Po záznamu ve výpisu ze seznamu obdrží od okrskové volební komise úřední obálku. Na žádost voliče mu okrsková volební komise dodá za chybějící nebo jinak označený hlasovací lístek jiný.

(4) Voliče, který není zapsán ve výpisu ze seznamu a který prokáže své právo hlasovat ve volebním okrsku, okrsková volební komise dopíše do výpisu ze seznamu dodatečně a umožní mu hlasování.

(5) Neprokáže-li volič svou totožnost a státní občanství České republiky, popřípadě státní občanství státu, jehož občané jsou oprávněni volit na území České republiky, nebude mu hlasování umožněno.

(6) V prostoru určeném pro úpravu hlasovacích lístků nesmí být nikdo přítomen zároveň s voličem, a to ani člen okrskové volební komise. Volič, který nemůže sám upravit hlasovací lístek pro tělesnou vadu nebo proto, že nemůže číst nebo psát, si může vzít s sebou do prostoru určeného pro úpravu hlasovacích lístků jiného voliče, nikoli však člena okrskové volební komise, aby za něj hlasovací lístek upravil a vložil do úřední obálky.

(7) Volič může požádat ze závažných, zejména zdravotních, důvodů obecní úřad a v den voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena. V takovém případě okrsková volební komise vyšle k voliči 2 své členy s přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky. Při hlasování postupují členové okrskové volební komise tak, aby byla zachována tajnost hlasování.


Bod 3 - totožnost prokáže občanským průkazem - takže podle mně tady ho máte, chvíli si s ním pohrajte, vydezinfikuji si ho doma sám. Nemohou chtít ani slovo nad rámec zákona. Pokud by chtěli cokoli sundávat a neumožnili hlasovat, tak je to dle mne na stížnost... Dvojí - volby a šíření nakažlivé nemoci z nedbalosti - trestní zákoník 40/2009 paragraf 153...
Generálmajor Carl von Clausewitz: "Laikové studují strategii, stratégové studují logistiku..."
Uživatelský avatar
MartinSk
Příspěvky: 193
Registrován: 18.09.2016 11:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Ještě mám...

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od MartinSk »

Generálmajor Carl von Clausewitz: "Laikové studují strategii, stratégové studují logistiku..."
Odpovědět