Koronavirus / Covid-19 v Evropě

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od devlop »

jednu věc jsme myslím skutečně neprobírali (nebo jsem to přehlédnul), viz komentář od nebojsy: za jak dlouho se vlastně stává člověk infekčním přenašečem od okamžiku nákazy? Podle mého laického náhledu se v těle musí virus dostatečně namnožit tak (nad nějaké kritické množství), aby se dokázal dostat v plících do vydechovaného aerosolu, nebo ne? Jak dlouho toto množení trvá? Hodiny, dny?
Nebojsa
Příspěvky: 375
Registrován: 30.01.2020 15:34
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od Nebojsa »

Odhaduju třeba 12-72hodin. Ale zase studii na to asi nikdo ještě nemá.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od Patrol »

To Devlop: Podle popisů, co jsem kde četl je nakažlivost asi jako u takové "brutální rýmičky", takže pokud ti kolega nefuněl přímo do ksichtu, nebo na tebe neprsknul, a ten syn mu přijel včera, bude riziko ještě nízké. Jak psal Nebojsa, chvilku trvá než to vstřebáš(jako u rýmy),v dalším stádiu jsi roznašeč bez příznaků, postupně tělo podléhá, až začneš sám mít detekovatelné příznaky. Ale i ty příznaky rýmy začínají až druhý, či třetí den po kontaktu s nakaženým.
Já pracuju v open officu, i když na maloměstě, ale zatím do práce chodím. Bohužel snahy o udržení klidu, jsou v těchhle případech dost na hraně, protože Češi jsou zvyklí všechno bagatelizovat a nedodržovat pravidla i v daleko méně nebezpečných případech. :roll: Hodně štěstí tobě i nám všem.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
pylorus
Příspěvky: 303
Registrován: 31.10.2016 20:22
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od pylorus »

neví se to úplně přesně, ale myslím, že Dr. Campbell hovořil o několika dnech...
https://www.youtube.com/user/Campbellteaching
‐------------‐----------------------------------------------------------------
I'm the light, that shall lead you to darkness... 8-)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od Fabulous »

Arabové se zase otírají nosy...
Nebojsa
Příspěvky: 375
Registrován: 30.01.2020 15:34
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od Nebojsa »

Njn silnej kmen, to daj.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od J-e-n-n-y »

J-e-n-n-y píše: 26.02.2020 13:50 Taky znám několik lidí, kteří teď byli na lyžovačce v Itálii... já osobně jsem se s nimi sice nesešla, ale známí, se kterými se mám vidět, už u nich byli hned po příjezdu na návštěvě. Teď si připadám trochu jako paranoidni trubka, ale děsím se, jaká je asi šance, že to od nich můžu chytnout a nedejbože to přitáhnout domů. To tam mám už jít na návštěvu v respirátoru a v brýlích? :lol: :head
Fabulous píše: 26.02.2020 13:51Nejít.
Tak možná jsem trochu paranoidní, ale setkání jsem nakonec odřekla. Holt začíná velmi omezený režim.

Devlop: jak jsi to vyřešil nakonec ty?
Kdo je připraven, není překvapen.
Vates
Příspěvky: 15
Registrován: 26.02.2020 17:26
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od Vates »

Zdravim ze severniho Spanelska. Tady je to hornata oblast a cca 200,000 mesta, cili zatim se drzime. Ale je to na spadnuti, kazdopadne potvrzuji ze tu plati to same co v Italii, tj nejen podani ruky, ale i dvojity polibek na tvare.

Lidi tu zkupuji jednorazove respiratory kategorie FFP3, na internetu uz pomalu ani nejsou k dostani polomasky s vymenitelnymi filtry P3 - mistni vyrobce Climax, maska typu 755 obrazek zde: Obrázek

Dnes jsem musel menit objednavku prave z duvodu nedostatku polomasky (objednal jsem odjinud). Bavil jsem se telefonicky s prodavajicim a rikal mi ze dle toho jaka je aktualni situace, tak ani nepredpoklada ze by mu je dodavatel dovezl.

Kazdopadne mam jeste z Prahy klasicke ceskoslovenske plynove M10 s licnicovymi filtry LF-10, kdyby nahodou (atombordel taky :chuckle ), ale i tak jsem objednal pro jistotu nove zbozi, jelikoz jsem se nikde nedocetl, jestli ten stary LF-10 filtr ma jeste schopnosti casticove filtrace na rozmery viru. Mozna by mi to nekdo mohl vysvetlit, pokud mate info :?: (Dodatecna info, licnicove filtry tam mam uz nasazene, tj. jsou otevrene, protoze je to opruz to tam nandavat...)

Pro zajimavost posilam odkaz na grafiku v realnem case, ktera porovnava 2019-nCoV s praseci chripkou a SARS. Jak je videt, ma pomerne silny nastup. Kazdopadne, neni treba panikarit, jsou potvrzene pripady tady ze Spanelska kdy mlady pacient hlasi ze to ma prubeh jak normalni chripka a leci se to paracetamolem. Kazdopadne u starsich je to asi horsi zalezitost. Dulezite je, aby nepadl system jako takovy, protoze to by samozrejme mohlo prinest mnohem horsi nasledky. To je zatim ode mne vse, posilam pozdravy a drzte se!

Grafika: https://ncov.r6.no/
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od devlop »

J-e-n-n-y:
takže den č.1 od možné ale snad málopravděpodobné nákazy:
- dopředu jsem upozornil přes telefon ženu, že mě po příchodu ze zavšivené práce a Prahy, nemají s dcerami vítat s otevřenou náručí ve dveřích :-)
- po příchodu jsem nechal boty za dveřmi a mířil jsem nejkratší cestou z předsíně rovnou do koupelny, všechno oblečení šlo rovnou do pračky na 90°C (džíny, ponožky a bavlněné tričko asi přežijou, svetr asi už ne, když tak vyhodím :-))
- v koupelně pak hromada septoderm gelu na ruce a pořádné komplet vydrbání ve sprše
- mnou použité ručníky šly taky rovnou do pračky na 90°C
- oholení vousů
- nasadil jsem roušku a až po té jsem přivítal rodinku (ale žádné mazlení a líbání)
- pak dezinfekce klik od dveří (vstupní dveře, koupelna)

dočasné změny:
- v kuchyni mám roušku nasazenou stále, pokud jdu sahat na potraviny tak dezinfekce rukou. Pokud mluvím k dětem nebo ženě, mám roušku na xichtě
- striktně začneme dodržovat oddělení tátův ručník na ruce, osuška a kartáček od ostatních členů rodiny
- pár dnů žádné mazlení s dětmi nebo ženou

Je to prostě light verze opaření, podobně jako kdybych měl třeba žloutenku, podle mne nic přehnaného, alespoň na pár dnů.
Od kolegy pak budu chtít infomaci, zda se u jeho syna objevily v průběhu domáci karantény příznaky. Od dnes budu jen doma, práce homeoffice.
Nebojsa
Příspěvky: 375
Registrován: 30.01.2020 15:34
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od Nebojsa »

Mno kdyby jsi si koupil teplákovku,tenisky a převlíkl se na záchodcích obchodáku a odhodil to do kontyše s tím že na ruce si dáš aspon igelitove pytliky bylo by to pro rodinu lepší...pro lidstvo v obchodaku ale větší risk.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od devlop »

no, až tak jsem to řešit nechtěl, přeci jen, pravděpodobnost, že jsem byl nakažen během cca 180 sekund, co jsem s kolegou mluvil na vzdálenost cca 2m (přes dva stoly a židle) je malá, možná ale malá. To co popisuješ bych řešil v případě, že mě poprská zcela evidentně nemocný člověk u kterého je nákaza virem prokázána.

Na druhou stranu, pokud onemocím a nakazím rodinu, tak si na tvůj komentář vzpomenu a budu litovat, že jsem to takto neudělal. Ale to je prostě život. ;)
Nebojsa
Příspěvky: 375
Registrován: 30.01.2020 15:34
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od Nebojsa »

Zase by Tě ale mohlo těšit že jsi potenciálně zachránil celej obchoďák.
Nebojsa
Příspěvky: 375
Registrován: 30.01.2020 15:34
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od Nebojsa »

Taloši 401.
Ortvar
Příspěvky: 288
Registrován: 03.01.2017 18:10
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od Ortvar »

Prostě omezená testovací kapacita. Realita je určitě jinde. A k tomu mírné příznaky u mladých a chřipková epidemie..... Uvidíme za 14 dní.
Warriors are not the ones who always win but the ones that always fight.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od step »

Zhruba při 600 nakažených uzavřeli Wuhan a okolí. A kde jsou teď?
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od proforma »

Vite, co mi je divny? V CR provedli udajne pres 120 testu na coronavirus a zadny pozitivni vysledek. Pritom testuji jenom lidi, kteri byli nekde v nakazene oblasti a pripadne maji priznaky, tedy nestrili to uplne naslepo. Zacinam mit trochu neduveru ke kvalite tech testu nebo k jejich provadeni a uvazuju, jak asi vedci prakticky overuji tu teorii o falesne negativnich vysledcich nakazenych. S kazdym dalsim negativnim testem se podle mne zvysuje sance, ze tu beha nekdo neodhalenej...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
martin951
Příspěvky: 81
Registrován: 09.12.2019 8:11
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od martin951 »

Nebylo by to žádné překvapení. Včera vyšlo na povrch, že testovací sady v USA byly vadné a je plno případů kdy člověka otestovali, testy byly negativní, potom mu provedli další test, opět negativní a do třetice byl pozitivní.
“Let your plans be dark and impenetrable as night, and when you move, fall like a thunderbolt.” Sun Tzu
Nebojsa
Příspěvky: 375
Registrován: 30.01.2020 15:34
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od Nebojsa »

Taloši za noc přes 50 na 453.
Naposledy upravil(a) Nebojsa dne 27.02.2020 7:10, celkem upraveno 1 x.
Nebojsa
Příspěvky: 375
Registrován: 30.01.2020 15:34
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od Nebojsa »

proforma píše: 27.02.2020 6:54 Vite, co mi je divny? V CR provedli udajne pres 120 testu na coronavirus a zadny pozitivni vysledek. Pritom testuji jenom lidi, kteri byli nekde v nakazene oblasti a pripadne maji priznaky, tedy nestrili to uplne naslepo. Zacinam mit trochu neduveru ke kvalite tech testu nebo k jejich provadeni a uvazuju, jak asi vedci prakticky overuji tu teorii o falesne negativnich vysledcich nakazenych. S kazdym dalsim negativnim testem se podle mne zvysuje sance, ze tu beha nekdo neodhalenej...
No hlavně nám ty testy trvaj strašně dlouho i třeba skoro den a moc jich nedělají.
Uživatelský avatar
Fraktál
Příspěvky: 263
Registrován: 25.04.2013 17:56
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od Fraktál »

Já čekám, že u nás to naskáče skokově v rozmezí několika dnů. V posledních dejme tomu 2 týdnech byla spousta lidí na lyžovačce v Itálii, většinou aktivnější lidi v produktivním věku a v dobré kondici (tzn. teoreticky slabší průběh), doběhne inkubačka + objeví se další případy, které tihle mezitím nakazili, a ti už budou z té rizikové skupiny pacientů. Anebo máme nějakou magickou auru nad republikou.

+ ještě to může být zajímavé u zahraničních studentů, kteří pořád jezdí, nemusí to být nutně Čína
Odpovědět