Řešení krizí

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
vitalis
Příspěvky: 112
Registrován: 31.01.2011 10:23

Re: Řešení krizí

Příspěvek od vitalis »

Možné následky krízy tak trochu už poznáme. Ale bez zistenia skutočných príčin, nemáme šancu situáciu napraviť.
To je možné len odstránením príčin.

Čo by mohli byť skutočné príčiny krízy? ( stačí po veľmi malých oblastiach, niečo tu na týchto stránkach už je, ale je to veľmi roztrúsené...)

Za jeden z najhorších spôsobov riešenia sa mi zdá ,že je to čo sa v minulosti dialo a teraz deje. Ignorancia viditeľných príčin a následné oddaľovanie následkov. T.j. zanedbaná prevencia. Je dokonca možné, že elita v skutočnosti nevie čo je skutočnou príčinou stavu dnešného sveta...
( zanedbaná prevencia: príklad sedím za volantom a mám pocit únavy ale nezastavím, lebo by som toho veľa nezarobil... dám si kafe ,ktoré moc nefunguje, jeden mikrospánok, druhý, tretí, na odpočívadlo stále nejdem až nabúram)
T.j. stav , keď sa dlhodobo zanedbávala prevencia možných následkov. Tým na adekvátnu akciu už možno nie je čas, nemožno vylúčiť , že zrážka je nevyhnutná.
jigssaw
Příspěvky: 164
Registrován: 13.01.2011 20:39

Re: Řešení krizí

Příspěvek od jigssaw »

Příčina je inflace tedy - stát si tiskne peníze(protože má monopol na tvorbu peněz) a ty si utrácí za svoje věci( je to jednoduchá možnost jak získat peníze bez toho aby zvyšovali daně a většina lidí tomu stejně nerozumí - jednoduše každým rokem vaše peníze ztrácejí na hodnotě - proto se zvyšují ceny; neexistuje válka která by se bojovala bez inflace - prostě lidi by se vzbouřeli kdyby si uvědomili o kolik peněz je stát chce obírat).

No a vzhledem k tomu že peníze každým rokem ztrácí na hodnotě tak lidé pokud někam ukládají peníze tak musí jít do daleko větších rizik než normálně (protože pokud byste dostal 5% navíc a 5% je inflace tak nemá cenu ukládat peníze).

No a tahle vznikají špatné investice (zde se ještě na tom podílí znovu stát a to některými "inteligentními zákony" jako například řekněme šrotovné - lidi začnou kupovat více aut a firma si všimne áá roste mi poptávka po autech paráda začne rozšiřovat fabriku a pak zákon skončí a najednou se auta prodávají méně a on je v dluhu a málem v krachu - a uvědomte si že tohle se týká celého trhu protože státy takové zákony vymýšlejí všude a když něco vymyslí tady tak to může mít vliv na firmy jinde - třeba češi by při šrotovném kupovali více dacii). A tahle sem nastínil jak vzniká a končí bublina - dokud ten výrobce aut staví fabriku tak vše vypadá krásně nabírá nové lidi a podobně ale najednou zjistí že to byla vyhozená investice a začíná mít dluhy tak to nám praská bublina a vzniká "krize" - která je jen vlastně vrácením do normálu. Jenže přijde pan skvělej politik a řiká že ne nemůže se nám to vrátit do normálu a tak rychle naleje svému kámošovi v bance který má u sebe půjčku toho výrobce aut a musel by tedy vzít nějakou ztrátu spoustu peněz daňových pooplatníků a tak jak se zachová ten člověk příště - no proč investovat do nízkorizikových investic když mám malý výnos když budu investovat do rizikových tak dostanu třeba výnos velký a když ne tak mě kamarád z politiky zacáluje. A máme morální hazard. A je jen otázkou času kdy vzniká další bublina.

Řešení - zrušit monopol státu na tvorbu peněz a přestat vytvářet "šrotovné".

http://cs.wikipedia.org/wiki/Rakousk%C3 ... A9ho_cyklu
Odpovědět