SOUMRAK ZÁPADU

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
grg
Příspěvky: 149
Registrován: 04.06.2021 15:06
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od grg »

Trošku chaos vzniká v pomenovaní "feminizmus", lebo by ho bolo dobré rozdeliť na dve "vlny":
- prvá vlna feminizmu má za cieľ odstrániť útlak voči ženám, a zaistiť, aby mali rovnaké zákonné ľudské práva. To je v "západných" štátoch (nie nutne len demokratických, aj ČSSR v tomto ohľade podľa mňa na tom nebola zle) už dávno vyriešené, ale v arabských krajinách, Afganistane, Afrike, atď. je ešte veľa čo riešiť.
- druhá vlna už nemá na západe od nudy čo robiť, zatiaľ čo protestovať v Iráne či Afganistane je nebezpečné, a tak sa vymýšľajú pseudoproblémy, bojuje sa proti "toxickému mužstvu" či rôznemu odmeňovaniu za rôznu prácu...
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Wdog »

Ano, asi se stačí podívat na historii římské říše. Každá civilizace na vrcholu, v situaci, kdy pohodlně uspokojí své potřeby, se začně zabývat sama sebou, a místo boje o přežití, expanze a shromažďování zdrojů, se pak začíná chovat degenerovaně, vymýšlet a realizovat různé deviace, a tím vynakládá zdroje neefektivně.
Lidově řečeno, lidi jsou moc rozežraní, nemusí bojovat o přežití, tak vymýšlí pitomosti. Resp. nejsou ochotni platit za přežití stejnou cenu, co generace před nimi. Nejsou ochotni používat stejné metody, jako generace před nimi. Takže to z dlouhodobého pohledu povede k tomu, že budou převálcování těmi společnostmi, které hovadiny nevymýšlí, a bojují o přežití, expandují. Nově vzniklé společnosti budou nutně primitivnější dle stupně vývoje, ale schopnější přežití a boje o zdroje.
Současná vyspělá (západní) společnost je vysoce technologicky vyspělá, ale je v úpadku co se týká ideologie (motivace). Vládne novodobé levičáčství, jehož aplikace vede společnost do úpadku. Řešení bez krize a úpadku to
nemá, otázka je, jak hluboký ten úpadek bude.
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Trace »

grg píše: 27.07.2023 11:16 má za cieľ odstrániť útlak voči ženám
Co vim o generaci mych prababicek - ony zadny utlak nepocitovaly, protoze zadny nebyl. Mam tak trochu podezreni, ze tvrzeni ze zeny byly v historii nejak systemove utlacovany "patriarchatem" nam do hlav nabouchala feministicka propaganda
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
Hagen
Příspěvky: 1382
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Hagen »

Trace,...koukám, že schopnost vymýšlet nějaké konspirační teorie je vážně nekonečná :lol:
Ale samozřejmě je i možné, že generace tvých prababiček žádný útlak nepociťovali.
Brali ten útlak jako samozřejmost. ;)
vrb
VIP
Příspěvky: 909
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od vrb »

My jak tady jsme.
Je tu někdo z nás, kdo by nepociťoval útlak?

Už se těším, až budu pravnoučatům povídat, jak jsem musel vstávat každé ráno na šichtu a za všechno platit.
Jak budou mít vykulené oči, že nám tenkrát v rezervaci pro lidi neházeli roboti housky za panáčkování.
Co to byla pracovní směna, peníze, atd... :D Co je normální v jednom čase není normální za 100 let.
Hagen
Příspěvky: 1382
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Hagen »

Já nepociťuji žádný útlak ;)
Mám se dobře, nic mi nechybí, peněz násobně více než potřebuji, zdraví slouží celé rodině,...
Vlastně v osobním životě není nic na co bych si mohl stěžovat.
Rozhodně se mám lépe než před 1-2 lety.
Ale možná je to i tím, že se nezabývám maličkostmi, a nestresuji se věcmi které nezměním.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1038
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od vratnikp »

vrb píše: 28.07.2023 8:20 My jak tady jsme.
Je tu někdo z nás, kdo by nepociťoval útlak?
myslím si, že záleží jak to člověk uchopí. bud se z těch drobných starostí všedního dne může posrat, nebo to vezme tak, že mu jsou vnějšími okolnostmi, které neovlivní a tedy nemá smysl se jimi zabývat, neustále předkládány příležitosti jak se něco naučit a stát se lepším, tedy připravenějším na budoucí výzvy. Jediná věc, na které záleží a kterou má člověk pod kontrolou je jeho reakce. Otrok může být králem a chudý boháčem. Prostě takový aplikovaný stoicismus - Amor fati!
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Lumberjack
Příspěvky: 101
Registrován: 28.01.2016 20:25

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Lumberjack »

My jak tady jsme.
Je tu někdo z nás, kdo by nepociťoval útlak?

Řelk bych, že tohle se dá pojmout z různých úhlů pohledu.
Z materiálního úhlu pohledu. Mám co jíst, mám co pít, na barák mi banka půjčí, na dovolenou jsme jeli, z vejplaty mi ještě zbývá, bourák jsem si koupil fajnej...... Ano nemám se zle a nemohu si stěžovat.
Pokud se na to podívám tak nějak pocitově (a to bych řekl že měl Vrb na mysli). Můj mobil je sledovaný 24/7 v reálném čase. Moje hovory a korespondence je archivována (co kdyby náhodou), proč má k mím hovorům přístup například ČNB? Nejlepší kamerový systém a databáze s ním spojenou v republice mají soukromé firmy (Hornbach, AAA ..) a na ulici jsem sledován všude (co kdyby náhodou). Přístup do celého domu musím umožnit kdejakému čudlovi z Městského úřadu (vždyť jdu kontrolovat topení ,nepotřebuju soudní povolení. To ať si zařizují policajti, já jsem úředník). Jak se se svobodou zatočilo za kovidu si pamatujeme všichni (že soudy rušili jedno nařízení za druhým...)
Dalo by se pokračovat dál, ale to není podstatné. Samozřejmě se z toho člověk nezhroutí ani nepostolicuje. Ale třeba já to jako určitý pocit ne snad útlaku, ale jistě nesvobody pociťuji.
Kdo pamatuje kotrmelec 89. Kdyby nám v tu chvíli řekli: už nebude kamera na Hrádečku, aby jsme věděli kdo chodí k Havlovejm. Už nebudeme odposlouchávat 300 disidentů, aby jsme věděli o čem se baví. My vás budeme sledovat a odposlouchávat všechny, co kdyby náhodou. To by jsme si asi ťukali na čelo. A stačí 30 let a zvykli jsme si. Někteří to i obhajují.
Ale jak jsem psal. Je to jen určitý osobní pocit a ten má každý nastavený jinak. Každý to má posazené jinak. Někomu to přijde v pohodě, jinému to vadí, někdo se s tím nesmíří a další s tím chce bojovat. Ale nikdy se na té míře, kam až je to v pohodě víc lidí neshodne.
Hagen
Příspěvky: 1382
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Hagen »

Mobil zahodit. Není přeci povinnost ho mít.
Odstěhovat se někam na samotu by vyřešilo spousty dotěrných městských kamer. ;)
Přestat používat internet, platební karty,...
Zkrátka vrátit se do svobodných 90.tých let. V čem je problém, je to levné a snadné ???
A nebo zůstat zhýčkaný moderními technologiemi, obklopit vší tou technikou, mobilama, aplikacema, internetama, facebůkama, ... a zvyknout si. Nic není bohužel zadarmo, a každá mince má dvě strany.
A to nemá s politikou nic společného.
Lumberjack
Příspěvky: 101
Registrován: 28.01.2016 20:25

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Lumberjack »

Bydlím v domě, ve kterém má rodina žije 138 let. Proč bych se měl stěhovat na samotu? Kam se budu stěhovat až režim ještě víc přitáhne šrouby? Na Sibiř? Nechtěl jsem po nikom, aby ho obklopil kameraman a nemohl jsem ani nijak ovlivnit, aby se to nestalo. Zrovna tak jsem po nikom nechtěl monitorovat svůj mobil. Proč ho mám zahazovat? Já si pamatuju dobu, kdy mi ho nikdo nemonitoroval. Platební kartu, ani kxichtoknihu nepoužívám. Dneska jsem k tomu pomaličku ale jistě tlačený a přijde doba, kdy nebudu bankovkou moci zaplatit (stačí současný hysterák s odmítaním karet obchodníky). Že bych byl zhýčkaný - subjektivně si myslím že ne.
A zbytek je jak jsem psal jen pocitová záležitost. Tobě to nevadí, nebo si se smířil. Já jsem zažil ,,svobodu" a pocitově mi vadí, jak nám ty šrouby přitahují.
Někdo má tu laťku ,,svobody" nastavenou vysoko, někdo nízko. Na tom se nikdy všichni neshodnou.
Hagen
Příspěvky: 1382
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Hagen »

Já jsem se s tím smířil, protože boj s větrnými mlýny mi přijde jako ztráta času a energie.
Stejně tak jsem se smířil se stárnutím, s placením daní,...
Nicméně nemám chytrý telefon, a neříkám do něho nic co by bylo "nevhodné".
Odstěhoval jsem se do míst, kde ani nejsou názvy ulic, natož adresa, a lišky tam dávaj dobrou noc.
Na adrese trvalého pobytu se léta nevyskytuji.
Nepoužívám platební kartu, a účet kam mi chodí peníze je vedený na mou švagrovou,...
Nejsem na fejsbůku ani jiných soc. sítích,...
Snažím se jak to jen jde, abych "byl v systému co nejméně".
A mám k tomu své důvody.
Nevím jakou svobodu jsi zažil. Za komára rozhodně nebyla, tak snad pár let po revoluci, ale to byl spíš zmatek a anarchie než svoboda.
To, čemu se dalo říkat svoboda zažili nejspíš jen velcí pracháči ve třicátých letech v Americe.
Takže ano, co to je svoboda je věc názoru.
Mě stačí, že si mohu (v mezích zákona) říkat a dělat co chci, a jestli mě u toho někdo sleduje???
Co s tím nadělám? Nic.
Já vím, že mě čas od času někdo sleduje, a ani se nesnaží být nenápadní, dokonce se i řešila stížnost, že jsem dotyčným frnknul na červenou, a že takhle by to tedy nešlo :lol: .
Pořád si ale říkám, že celebrity jsou na tom hůř.
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Trace »

sice puvodni tema bylo o domnelem utlaku zen od tzv. patriarchatu, ale ok.

pokud cloveku vadi utlak od systemu, je mozne se poohlidnout po zemich kde je utlak minimalni a kde je mozne se snadno ztratit - fakt pomery nejsou vsude stejne. Pokud se clovek narodil v Cechach a tenhle stat se k nemu chova zle, neni nutne v Cechach take umrit a cely zivot financovat ceskou statni sikanu, vsudypritomne fizlovani a korupci.
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
Lumberjack
Příspěvky: 101
Registrován: 28.01.2016 20:25

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Lumberjack »

V podstatě - vzdát se. I tohle je způsob. Rezignovat, schovat se, dávat si pozor na pusu a když se chci projevit tak jen ,,v mezích zákona ". Do telefonu raději nemluvit a na sítích nebýt (ale sem přece z něčeho píšeš).
To problémové přehodit na někoho jiného, třeba švagrovou.
Jak jsem psal, každý máme laťku ,,svobody" někde jinde a každému vyhovuje něco jiného.
Jakou svobodu jsem zažil? Zažil jsem když v na pultech byly kazety Orlíku a v České televizi běžela Česká soda a nikdo za to nešel sedět.
Nezažil jsem padesátá léta (a nechtěl bych je zažít). Narodil jsem se za prezidenta Svobody, ale posoudit můžu osmdesátý léta (keci stylu ,,zažil jsem válku" protože jsem ročník 1943 neberu. Narodil jsem se za války, ale nezažil ji). A dneska oproti osmdesátkám co se týče svobody (třeba toho projevu, nebo sledování státem) zas tak velkej rozdíl nevidím.
Hagen
Příspěvky: 1382
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Hagen »

Je chvályhodné, že jsi se nevzdal, ale pokud to není jen to klasické České fňukání po hospodách, co konkrétně děláš abys tu svoji svobodu zachoval???
Nebo co hodláš dělat???
On dnes někdo chodí sedět za kazety Orlíku??? To je vtip???
Já zažil tu dobu kdy koncerty rozháněli policajti. Kdy jsem za názor končil na CPZ,...
Dneska si narozdíl od komára člověk dělá co chce, a nikdo ho za to nepopotahuje, nevyhazuje ze školy,...
Co můžeš změnit, to změň, co nemůžeš, na to si zvykni. Fňukání ničemu nepomůže.
V mezích zákona se musíš chovat a projevovat v každém civilizovaném státě.
To co já dělám abych nebyl "moc na očích" není z důvodu že bych se bál nějakých represí.
Nikdo mě za nic nestíhá, ani mi tím nehrozí, ale mám tak jednodušší život bez složitého papírování, vysvětlování,...
Ale je to jen kvůli mé práci.
Pokud člověk není opravdu debil, gauner,... tak si tady v Čechách může dělat co chce, a státu i policejním složkám je ukradenej.
Hagen
Příspěvky: 1382
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Hagen »

Trace píše: 28.07.2023 22:08 sice puvodni tema bylo o domnelem utlaku zen od tzv. patriarchatu, ale ok.

pokud cloveku vadi utlak od systemu, je mozne se poohlidnout po zemich kde je utlak minimalni a kde je mozne se snadno ztratit - fakt pomery nejsou vsude stejne. Pokud se clovek narodil v Cechach a tenhle stat se k nemu chova zle, neni nutne v Cechach take umrit a cely zivot financovat ceskou statni sikanu, vsudypritomne fizlovani a korupci.
Přemýšlím která země je ještě stále svobodná podle zdejších představ.
Napadá mě třeba Kolumbie. Tam se na zákony kašle, státu i policii jsou lidi ukradení, a stačí čas od času zaplatit nějakému drogovému kartelu výpalné, a smířit se s tím, že je třeba mít víc dětí, aby alespoň některé dosáhlo plnoletosti,...
Ale jinak klid a pohoda. ;)
grg
Příspěvky: 149
Registrován: 04.06.2021 15:06
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od grg »

Miera "slobody" je veľmi závislá na majetku a vplyve daného človeka. Kto má holú riť, nemá slobodu voči štátu nikde, nanajvýš môže byť od chápadiel štátu ďaleko. Nejaký osamelý lovec na Sibíri je akoby "slobodný", ale len do momentu, keď sa dostaví do nejakého mesta. A v tej Kolumbii to nebude o nič lepšie.
Hagen
Příspěvky: 1382
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Hagen »

Také záleží na prioritách.
Já mám celkem dost střelných zbraní, a v ČR je svoboda vlastnit stř. zbraně oproti jiným státům prakticky neomezená.
Mám dva tzv. "bojové psy", a to bych si ve spoustě jiných států nemohl dovolit.
A takových pro mě důležitých "drobností" bych našel v Čechách víc.
To, že nemohu beztrestně šířit různé lži, konspirace, propagandu,... to mě fakt nijak nestresuje.
A obava, že by mě stát nějak sledoval, odposlouchával,... tak důležitý aby se mnou ztrácel čas nejsem, a paranoidním pocitem že stát takhle sleduje všechny naštěstí netrpím.
Mám pocit, že nadávat na nesvobodu, státní a policejní šikanu,... je poslední dobou spíš jakýsi koníček než realita.
A nebo jsem neuvěřitelný klikař, protože nic takového na mě nikdo "nezkoušel" už hezkých pár desítek let.
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Trace »

Hagen píše: 29.07.2023 21:35 v ČR je svoboda vlastnit stř. zbraně oproti jiným státům prakticky neomezená.
Mám dva tzv. "bojové psy"
je mozne najit v tomto ohledu jeste liberalnejsi a zaroven cvilizovane staty. Cesi mivaji problem nahlednout mimo svou bublinu a proto si mysli, ze v CR je to jestli ne nejlepsi, tak vlastne fakt hodne dobre.
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
cipis
Příspěvky: 4848
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od cipis »

Zatím ale nikdo takový stát nenašel a nezveřejnil. Jaký jsi teda našel ty?
JOBU
Příspěvky: 1828
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od JOBU »

Slovensko?
Odpovědět