SOUMRAK ZÁPADU

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
grg
Příspěvky: 149
Registrován: 04.06.2021 15:06
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od grg »

Trace píše: 22.06.2023 14:11 jen aby se nestalo ze Fico otoci
Fico otočí, kedykoľvek mu to bude vyhovovať. Už otočil minimálne raz, veď ešte pred pár rokmi sa tlačil do "jadra EÚ", a americké imperialistické F-16ky objednala ktoráže vláda? No tiež Ficova...
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od honzasl »

uhořadým občanem, pokud se tak nerozhodne sám. Vycházím z předpokladu, že právo volit je tu proto, abych spolurozhodoval o tom, co se udělá s mými daněmi.
[quote/]
Protože existuje prostě skupina těch, kteří těch půl mega nikdy neodvedou, protože jim to není umožněno, bez ohledu na jejich vůli. Typicky postižené dítě a jeho pečovatelé.

Dobrovolná solidarita vypadá strašně sexy na straně dárců, leč na druhé straně řetězce vynucuje žebrání na straně příjemců. Příjemci dobrovolné solidarity jsou nuceni svádět vzájemný souboj o zdroje. Tím se dostávám k nejdůležitější výhodě povinné solidarity: Zajišťuje důstojnost.

Beznohý nemusí vystavovat svůj pahýl, aby vyvolal soucit dobrovolných dárců.



Za druhé. Zákonný trest prostě končí dnem propuštění z věznice. Tohle zpochybnit znamená vracet se někam do dob Jeana Valjana.
Radek07
Příspěvky: 1189
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Radek07 »

Silvestr začal ve Francii o něco dříve. Asi jiné zvyky.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... i-40436165
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1038
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od vratnikp »

honzasl píše: 24.06.2023 16:10
Protože existuje prostě skupina těch, kteří těch půl mega nikdy neodvedou, protože jim to není umožněno, bez ohledu na jejich vůli. Typicky postižené dítě a jeho pečovatelé.

Dobrovolná solidarita vypadá strašně sexy na straně dárců, leč na druhé straně řetězce vynucuje žebrání na straně příjemců. Příjemci dobrovolné solidarity jsou nuceni svádět vzájemný souboj o zdroje. Tím se dostávám k nejdůležitější výhodě povinné solidarity: Zajišťuje důstojnost.

Beznohý nemusí vystavovat svůj pahýl, aby vyvolal soucit dobrovolných dárců.



Za druhé. Zákonný trest prostě končí dnem propuštění z věznice. Tohle zpochybnit znamená vracet se někam do dob Jeana Valjana.
ahoj Honzo, dík za reakci, navrhuju se přesunou na PM, at neplevelíme vlákno, pokud tu tedy není nějaký čtenář kterého náš střet myšlenek zajímá, může z toho být zajímavá diskuse
honzasl píše: 24.06.2023 16:10 > Protože existuje prostě skupina těch, kteří těch půl mega nikdy neodvedou,
> protože jim to není umožněno, bez ohledu na jejich vůli. Typicky postižené
> dítě a jeho pečovatelé.
nesouhlasím s tím, že systém by byl špatný, protože znevýhodní nějaké promile populace, za mne je vždy lepší jednoduché generální pravidlo doplnit o vyjímky. Kolik je v naší populaci pečovatelů, kolik lidí by bylo znevýhodněno, nižší desetitisíce? neodsuzoval byc systém, který nezvládne zpracovat 0,5% vstupu, vyjímky se vždy ošetřují dodatečně.

ve své myšlence jsem např. matky na rodičovské/mateřské ošetřil tak, že by zrcadlili příjem otce dítěte, nebo by se jim počítaly fiktivní odvody z průměrné mzdy.
Zajímavý bod by pak byl, matka dítěte s neznámým otcem, nezavrhoval bych hned možnost takovému člověku nic neodpouštět a trvat na hranici odvodu 500 tis, pokud se nejedná o hypotetickou oběť znásilnění, co si dítě ponechá. Pokud se svobodně spustila s bůh ví kým, tak takový krátkozraký člověk není úplně vyzrálý na to, ovlivňovat chod společnosti
honzasl píše: 24.06.2023 16:10 > Dobrovolná solidarita vypadá strašně sexy na straně dárců, leč na druhé
> straně řetězce vynucuje žebrání na straně příjemců. Příjemci dobrovolné
> solidarity jsou nuceni svádět vzájemný souboj o zdroje. Tím se dostávám k
> nejdůležitější výhodě povinné solidarity: Zajišťuje důstojnost.
budu kontrovat tím, že povinná solidarita vede k neproduktivitě, ztrátě motivace vytvářet hodnoty. Z principu nesouhlasím s "každému podle jeho potřeb", jsem do morku kosti člověkem "podle jeho zásluh".
dystopicky by to znamenalo, že ten kdo dbá o své dělo a zdraví a tedy může pracovat, by měl být 100% zdaněn a jako kompenzaci dostávat pouze to co potřebuje, tj. to samé jako člověk co žije nezřízeným životem, váží 200kg a má cukrovku. tedy ten zodpovědný a schopný je otrokem té bečky sádla.
věřím tomu, že pokud se člověk dostane do obtížné životní situace, má mít za a) rezervy ze kterých bude čerpat, za b) rodinu a přátele kteří mu pomohou. Proč trestat zodpovědné lidi tím, že musejí doplácet na chyby nezodpovědných. Kdo si co uvaří, to si taky sní.
předpokládám, že budeš oponovat tím, že ne každý má rodinu, zdroje... no opět by to lidi motivovalo k zodpovědnému životu, rodiny se snažit udržet funkční a obecně žít zodpovědně. To si myslím, že moderní společnosti chybí. žít tak, aby současná generace zanechala svět lepším místem, namísto toho současná generace žije tak, aby dnes sežrala co nejvíc bez ohledu na zítřek.

další za mne hezkou (utopickou) myšlenkou je, že by se důvod z významné části počítal ne z historických odvodů, protože ty peníze už dávno nejsou, ale z příjmů řádně vychovaných dětí

jediný fér systém "povinné" solidarity vidím v nepodmíněném příjmu pro všechny, přestože historicky byla provedení vždy neúplná a nefunkční
honzasl píše: 24.06.2023 16:10 > Za druhé. Zákonný trest prostě končí dnem propuštění z věznice. Tohle
> zpochybnit znamená vracet se někam do dob Jeana Valjana.
opět nesouhlasím, tohle je jeden z důvodů proč mám rád usa. pokud někdo žije tak, že si jde sednout, tedy se těžce proviní proti společenskému řádu a společnosti, tedy společenský řád neuznává - proč by pak měl mít právo ovlivňovat směřování této společnosti?
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1038
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od vratnikp »

vratnikp píše: 28.06.2023 8:59 že by se důchod z významné části
omlouvám se a opravuji překlep
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
vvitty
Příspěvky: 122
Registrován: 26.01.2021 10:18

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od vvitty »

honzasl píše: 23.06.2023 13:32 Tohle zní vždycky tak vznešeně..... ale je to typická cesta do pekel, bohatě vyzkoušená ve dvacátém století. Snaha rozhodnout, že něčí život je cennější, důležitější, výkonnější.

Má menší váhu hlas ženy, co se stará doma o postižený dítě? Má menší cenu život toho dítěte?
Liberální demokracie není valná hromada akcionářů státu. Solidarita, lidskost. Ne jen porcování rozpočtu.
Solidarita a lidskost uz ze spravy veci verejnych davno zmizely. Zustalo jen to porcovani rozpoctu a rozdavani na dluh. Cim dal vetsi pocet lidi ma pocit ze "maji narok" a cim dal vetsi pocet politiku si spocital ze "splnenim vice naroku se udrzi dele u koryta".
vvitty
Příspěvky: 122
Registrován: 26.01.2021 10:18

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od vvitty »

Hagen píše: 23.06.2023 15:08
To, že nás podpora Ukrajiny něco stojí,... žádná pomoc není zadarmo, a nevšiml jsem si, že by se u nás (v SR nevím), nějak dramaticky kvůli té pomoci zhoršila životní úroveň obyvatelstva, a někdo tady kvůli tomu trpěl.
Nikdo nehladoví, nikdo nezmrznul, kdo chce makat, práce je všude dost,... Kdo trpí jsou Ukrajinci.
Ti co tam zůstali, i ti co utekli před válkou, protože jim zdejší pitomci závidí podporu a pozornost kterou dostávají.
Je jedno, že přišli o domov, že je jejich země zničená, že mnozí pohřbili své ženy, děti,...
Stejně se najdou hovada, kteří jim závidí.
S tím banem pro mě jsi mě nepřekvapil. Jak demokratické řešení, viď?
Možná bych si zasloužil Gulag, nebo rovnou ke zdi, abych víc neprudil protiruskými kecy proruské nadšence :lol:
Na vychode ban a gulag, na zapade ban a vykazani ze spolecnosti, obavam se ze oba smery jdou dost do mist nehezkych.

Obyvatelstvu teto zeme se vyrazne zvedly zivotni naklady a v souvislosti s tim i zivotni uroven. Neni to vinou Ukrajincu, paradoxne to neni ani vyznamne vinou zkurvene valky na vychode, velkou merou jsme se o to zaslouzili sami, resp. to co si my i nasi spoluobcane na zapad od nas posledni roky volime. Ukrajinci jsou ale aktualne snadny terc - proruskym smejdum se to celkem hodi, poukazovat na pomoc kterou jim poskytujeme, a naopak vlada dela kulovy pro to aby pomoc vysvetlovala. A zejmena aby rekla prave duvody, protoze to se zase nehodi vlade rikat nahlas ze napady ktere :moon v Bruselu posledni roky nas poslou do ekonomicke bezvyznamnosti. Takze se to vsem celkem hodi, ze je tu nekdo na koho se to da hodit ....

Bohuzel se i tato vlada chova stejne jako vlady predchozi, arogantne si tlaci svoji agendu a odpurce nazyva dezolaty, proruskymi smejdy a chcimiry. Ve finale to odnesou nase deti, jednak to povede k tomu ze vlada vzesla z pristich voleb bude podstatne horsi, velmi pravdepodobne nasmerovana vyrazne na vychod a na rozdavani penez ktere nikdo nevydelal. A nakonec bohuzel i ta podpora Ukrajine (byt na dluh) tim skonci.
drigon
VIP
Příspěvky: 2991
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od drigon »

Na Seznamu je článek, že v Německu kamioňák ze silnice vyexpedoval několik klimapošuků, kteří silnici blokovali. Následně při pokusu o odjetí kamionem pryč jednoho z nich nabral na nárazník a odhodil pryč.
Podle všeho byla na místě velmi "hustá" atmosféra, co jsem pochopil se do klimapošuků pustili i místní obyvatelé.

Je vidět, že už jich lidé mají plné zuby a kdyby je policie nechránila budou mít klimapošuci naopak zubů velmi málo.

Edit: oprava automatické opravy textu.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5378
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Rafael »

Co se to tam proboha děje?
Už asi nebudu muset číst dezinformační weby a vystačím si s Novinkami a Seznamem. :D
Třeba tohle:
"...I přes velmi teplé počasí musela některá veřejná koupaliště v Berlíně zavřít své brány nebo alespoň omezit provoz. Důvodem jsou téměř každodenní verbální i fyzické útoky tlup výrostků proti návštěvníkům i personálu nebo devastace a znečišťování areálu..."
Screenshot_20230713-163734_20230713163816997.jpg
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... .seznam.cz
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4510
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Serža »

trochu nečekaný článek na Finmagu
https://finmag.penize.cz/spolecnost/443 ... -strmy-pad
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Radek07
Příspěvky: 1189
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Radek07 »

Právě dočítám knížku "Osudy říší, jak zajistit naše přežití" od Johna Glubba. Je to útlá knížečka, která vysvětluje cyklické osudy říší či impérií. Vše probíhá ve stále stejném schématu od vzestupu do úpadku. Např. znakem úpadku říše dle Glubba jsou ženy v politice, sociální chování, výrazný nárůst migrace a sobecké chování lidí vůči státu. Jeho práce zahrnuje několik tisíc let a desítky říší. Na dnešní Evropu to pasuje perfektně. Podotýkám, že to napsal v roce 1976.
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od honzasl »

Ty ženy v politice zdůvodňuje jak?
Radek07
Příspěvky: 1189
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Radek07 »

chlapi už nejsou chlapi ale marnotratní sebestřední narcisti bez smyslu pro povinnost
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Trace »

Podle mne, reseni tohoto problemu je vymenit upadajii risi za jinou, ktera se teprve dere na svetlo. Kdyz vidim, co desitky let dela ceska politicka garnitura a RVHP 2.0, zadne vlastenectvi ve mne nezbylo. Ani spetka.
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
vrb
VIP
Příspěvky: 909
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od vrb »

No jo, jenže kdo by zůstal chlapem, tak je pouze za blbce. Dehonestován, zneužit a vytěžen, nebo případně trestně stíhán.
Celkově společností prosakuje " kult sráčství ". Nebo to jde klasifikovat jako přezmrdovanost - Overbastarding.
Co jsem si o tom zjišťoval, tak je to neodvratitelný důsledek blahobytu a evoluce vládnoucích struktur.
Takoví ti " Chlapi " co drží slovo, snaží se dostát svým morálním povinnostem, jsou stateční, chrání slabé, postaví se proti bezpráví... Jsou něco jako dinosauři na konci jejich éry. ( Savci něco mezi krysou a jezevcem jim plenili hnízda na zemi. Dinosauři se museli zmenšit a naučit létat, ti ostatní vyhynuli po změně životních podmínek. Původním dinosaurům museli ptáci připadat taky velice směšní )

Trace: Jenže další v nabídce je:
Čínsko-ruská totalita - sociální kredit, nápravné pracovní tábory, rozebírání nepohodlných na orgány.
Afro-islámská kultura - Šaria, kamenování, burky, nevěřící psi.
Jihoamerická - drogové gangy, únosy, výpalné, policejní korupce.
Nic z toho se mi moc nezamlouvá. Nevíte někdo o něčem lepším?

Byl bych pro to zkusit tu naši středoevropskou kulturu zkusit ještě nějak opravit. Ale jak v demokratickém rámci?
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od honzasl »

Takoví ti " Chlapi " co drží slovo, snaží se dostát svým morálním povinnostem, jsou stateční, chrání slabé, postaví se proti bezpráví...

To zní skoro romanticky. Kolik těch "pravých" mužů umí svou vlastní manželku ochránit před pay-gapem (například tím, že půjdou na rodičovskou dovolenou), nebo před vyčerpáním a vyhořením (tím, že na sebe vezmou péči o domácnost)?

Kolik z nich místo kotle na dřevo pořídí tepelné čerpadlo a zateplí dům, protože jezdit do lesa a štípat dříví jim přijde víc chlapské, ale neřeší, co se stane, až si zlomí nohu až půjde ožralý z hospody?

Původním dinosaurům museli ptáci připadat taky velice směšní.

Chlapům generace mého táty přišlo strašně směšné, že umím přebalit posraný dítě. Asi se štítili dětského hovínka.

Neblbněte chlapi. Máme se skvěle a nikdy neměli líp. Jen si toho vážit.
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Trace »

vrb píše: 20.07.2023 11:11 Byl bych pro to zkusit tu naši středoevropskou kulturu zkusit ještě nějak opravit. Ale jak v demokratickém rámci?
O tom jsem premyslel a dospel jsem k zaveru, ze to neni mozne. A tak rad tuto ulohu prenecham nekomu jinemu. Cenzuru tu uz mame, socialni kredit prijde casem taky, digitalni meny centralnich bank - EU se v Cine rada inspiruje.

vrb píše: 20.07.2023 11:11 Nevíte někdo o něčem lepším?
Nemuzes cele kontinenty odsoudit dle novinovych clanku. Existuji staty kde se da zit dobre a podil vrazd je nizky, resp da si jim dost dobre vyhnout treba tim, ze nebrousis cizi manzelku a ze se nepletes do byznysu drogovemu gangu. Ale ma to nevyhody, jsou mene rozvinute atd. Ale jde to.
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Trace »

Kompromisem muzou byt evropske (kulturne podobne) staty, ktere nejsou v EU.
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
vrb
VIP
Příspěvky: 909
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od vrb »

Trace: Já taky tak nějak zatím věřím v resilienci států V4. Tady v naší kotlince jsme většinou s velkými průšvihy vždycky vyjebali a doufám, že tomu tak bude nadále.

Honzasl: To přesně popisuju. Když chlap půjde na rodičovskou a bude se snažit ženě ulehčit péčí o domácnost, tak se z něj tímto automaticky stává podle dnešních měřítek slaboch, ňouma, poraženec, ubožák atd. A pro ženu tím ztratí cenu, je jen vymačkaným citrónem k odhození. Bohužel tak je dnes společnost nastavená.
Už před 150 lety se smáli Janu Cimburovi, že šel podojit krávy, když jeho ženě nebylo dobře.

Já osobně se snažím přizpůsobit evoluci společnosti takovým chameleonováním.
Máme zateplený dům a dělám na OZE energetice k tomu domu. V lese těžím dřevo, než bude OZE hotové. Dřeva máme v lese tak na posledních 10-20 let.
Umím přebalit mimino a když je potřeba tak to i dělám. Ale na rodičovské dovolené je manželka. Je to tak Paretovsky rozdělené, 80% finančních příjmů zajišťuju já, ale manželka zase zajišťuje 80% chodu domácnosti. Každý děláme, co umíme nejlépe. Pokud by jeden z nás vypadl, tak to bude pro rodinu velice těžké.
V práci mi nadřízenou dělá kolegyně, co povýšila. Přitom nastoupila až po mě a je mladší. Já s tím nemám vůbec žádný problém, ona je lepší organizačně, já technicky. Každý děláme co umíme nejlépe. Ale když to někdo slyší tak nechápe, jak to můžu jako chlap snést.
mhi
Příspěvky: 468
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od mhi »

Jsem toho nazoru, ze feminismus* (ktery se tu objevil) je jen projevem prave toho, ze spolecnost se ma tak dobre, ze si muze dovolit neproduktivni a vylozene skodlive chovani, tzn. tohle je jeden ze symptomu rozkladu spolecnosti, o kterem pisou na tom finmagu. Hodne o tomhle mluvi Jordan Peterson (nejen o feminismu, ale i "woke" kulture a podobnych fenomenech), on rozebira proc to vlastne vznika a jake to plni psychicke funkce prislusnym lidem. A bohuzel mezigeneracne se tohle zda se dost silne posiluje. A my, jako ucastnici, si to prilis neuvedomujeme.

---------
* ad termin feminismus, hodne jsem driv premyslel o tom jak "to" nazvat, a to co feministky propaguji mi prijde velmi prilehave k onomu problemu "promeny zeny". Nedokazu to precizne popsat, protoze to nemam dostatecne rozmyslene, tak snad jsem si nenabehl na vidle. Snad bych jen dodal, ze ten termin je potreba brat v sirsim kontextu, treba i jak se pres generace nevedome meni hranice a smysl partnerskeho souziti (u zen, ktere se feministky nenazyvaji, ale spolecnost je ovlivnuje). A samozrejme tim nechci rici to, ze "za vsechno muzou zeny", nebo je vsechny hazet do jednoho pytle :). Pytlicku existuje cele spektrum.
Odpovědět