Komunity

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Komunity

Příspěvek od marish »

Tak mě napadlo, že v případě postupného úpadku společnosti, při určité míře omezení práv, nezaměstnanosti, kriminality, hladu a všeobecného nedostatku, by mohlo být řešením vytvoření "předrozpadové komunity".
Důležité by bylo odhadnout správný okamžik, a systém, aby se to nezvrhlo v nějakou sektu...
Ale pokud by se to povedlo, mohlo by to umožnit přežití úpadkového dna společnosti. Musela by to být komunita "ala mormoni", taková která neprovokuje, stará se o sebe, shromažďuje technologie a postupně si zajišťuje soběstačnost a obranu tak, aby až dojde k všeobecnému rabování atd. tak se bude moci účině bránit.

Po pravdě si já neumím představit že bych do něčeho takového šel, ale kdyby se situace velmi zhoršila... ?
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Komunity

Příspěvek od Pepe »

Problém s rodinou (rozsáhlou rodinou) je ten, že nejsou tak "paranoidní" jako my... takže s nějakým návrhem jako: "hele, měl by sis udělat nějaký pohotovostní zavazadlo, udělat si zbrojní průkaz, koupit zbraň, jít tábořit do lesa" To se mi tak každej vysměje, že jsem blázen... Navíc pokud by si na můj popud např: koupil zbraň tak to tím stejně skončí... o tohle "téma" se musí člověk aktivně zajímat.

A ohledně budování před APO komunity... to je hodně dobrej nápad, ale chce to moc času, aby si lidi mezi sebou začali věřit. Rozhodně pokud nastane nějaká SHTF situace tak je lepší být s lidma, kteří jsou "připraveni", ale nastává problém jestli když půjdeš spát ti ten člověk na kterýho spolíháš neustřelí palici.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Komunity

Příspěvek od Karlos »

Tak třeba já mám bohužel v rodině jedince (nikoliv jednoho) kterým již nevěřím ani nos mezi ušima, to už daleko víc věřím osazenstvu tohoto fóra a to vás ani osobně neznám (jen ted nevím jestli doplnit smajlík :) nebo spíš :cry: )

Na druhou stranu mám v rodině i lidi na které se mohu 100% spolehnout, stejně jako na pár přátel a někteří mají i ZP, takže osamocen bych zůstat snad neměl :mrgreen:
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Komunity

Příspěvek od marish »

Slovo komunita má pro spoustu lidí v myšlenkových pochodech blízko ke slovu sekta. Problémem komunity je správa, rozdílení, osobního a společného majetku (komunismus nefunguje). Taky může být problém dohled a vynucování pravidel komunity.
Když by se to ale vzalo z druhého konce, mohlo by vzniknout nějaké sdružení, které by nutně nesestěhovávalo lidi do stodol předminulého století, ale mohlo by mít i svoji funkční a právní formu. Zkrátka ze systému komunit vyzobat to praktické a v pozdější době nenahraditelné (budování vztahů, systematický sběr dat a informací...), a to co většinu odrazuje (sdílení majetku, stěhování...), zatím vynechat.
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Komunity

Příspěvek od marish »

Ano, určitá komunita jsme, ale při rychlé variantě internet zmizí rychle, při pomalé v rámci omezování práv jednotlivce rychle podlehne cenzuře a nakonec zákazu...
Zkrátka vzhledem k tématu, je spojení po netu, jako forma komunity, trochu úsměvné...
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Komunity

Příspěvek od Pepe »

Zase není špatné udělat si dopředu takový "světlý bod". Např. při SHTF situaci se budeme snažit vybudovat "základnu" zde a zde, měl by tam dorazit ten (zdravotník) a ten (automechanik).... pak má člověk aspoň nějaký ten směr kam jít, pokud nemá lepší nápad...
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Komunity

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Zarodek komunity, svetly bod, SHTF zakladna..

Prakticky to znamena serizoni pripravu, pac delat neco az pote, kdy lze predpokladat, ze jini maji uz znacny naskok je zvysene riziko, hrat vabank proti lepe pripravene strane.

Konkretne, napriklad lokace, je nutne tam jezdit uz ted, poznat teren, parkrat za rok vycistit zdroj pitne vody, pokud tam je otevreny typ (studna, pramen, skalni). Prosekat naletove a jine dreviny, ktere ohrozuji statiku objektu (v pripade zriceniny schopne rychleho zabydleni, val) apod. Udelat nejaka mereni oproti dostupne historicke-vedecke dokumentaci, napr. kolik zeminy se bude muset na/odvezt z valu, postupne treba sbirat v lokaci roztrouseny puvodni kamen ci jiny "stavebni material" a davat ho na sberne misto, ze ktereho by pak sla rychleji dodelat chybejici zed, vyhodnotit mista pro predbezne zakopani materialu..

Ejhle, tuto aktivitu drive ci nebo pozdeji zmerci: mistni burani, pamatkari/rezervari, policajti, turisti, majitele sousednich pozemku.. Nasledne se to presune od "Tato, sjizdeji se nam tam satanisti?" na "sjizdi se tam sekta konce sveta!" Mistni prejdou od tradicniho nezajmu, kdy to nechali vetsinou zchatrat a rozkrast na chlivky k bojovnemu, "co se nam tam vubec sjizdi cizi pakaznici!" Budou se to snazit nejak omezit, nabonzovat, bojkotovat, vysaci zamky/zavory, obecni vyhlasky. Samozrejme, nevylucovat mistni, kteri si k tomu najdou nejakou rozumnou vlastni cestu a pridaji se. Ale predevsim v danem miste se bude vedet, ze v pripade SHTF tam nekde existuje strategicky bod, kdyz tam tolik magoru jezdilo uz predtim. Dale, lze cekat, ze par chlapcu na BISu otevrou novy pripad, aby holt prace nestala, diety tekly dal, povyseni neceka. A uz to jede.

Jsem pro takove "turisticke" aktivity, jen pripominam oc v praxi asi pujde, aby to melo nejaky vyznam..
Dale by bylo dobre to uvest v nejakem relevatni rozvratove stupnici, pac pri tech lehcich a tahlych rozvratech to kazdy bude resit spis individuelne-rodine. Vyse popsane tedy spis odpovida kategorii rozvratu "#2 a horsi", tedy opravdu des a hruza (perspektiva 1/2 - 2/3 populace redukce), kdy kazda zdrava-prezivsi ruka k dilu bude co platna.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Komunity

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Ano souhlasim, vice mist je urcite dobra strategie. Kdo si uz podobnou "resersi" byt predbeznou delal, tak zjisti, ze zadny objekt/lokace neni idealni vzdy je tam nejaky "ale" faktor/y. Budto je to pamatkove chranene, prirodni rezervace, zcasti (cesta) soukr. majetek, pripadne dalsi zakopany pes, jako 3hodiny cesty z Prahy a pet prestupu, jeden spoj denne; prilis blizko (necilene) nejake vojenske ci statne strategicke instalace, okdud lze cekat rychle preventivni smaznuti apod.

Dalsi faktory jako blizkost vetsich sidel/mest, dalnice apod. take hraji roli. Napriklad epidemie se bude sirit pomaleji krajem, ktery je odriznut od (trans-evropske) dalnicni site, nez naopak. To same ohledne prevladajiciho smeru vetru, klima, vodni zdroje..

Kazde misto bude nabizet jine vyhody a nevyhody pro ruzne rozvratove podvarianty a detaily, jako valka, masivni nepokoje, epidemie, prirodni mega udalost apod.

Dost zajimave dilema bude rozdeleni prostredku (byt casovych) jedince na komunitni ultradoom scenario v. vlastni pripravy pro pozvolnejsi samostatnost rodina-dum-chalupa.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Komunity

Příspěvek od Maximus »

Rozhodně jsem pro osobní kontakt členů tohoto fóra a poznání našich limitů, zejména co se týká schopnosti spolupráce a vzájemné důvěry. Myslím si, že by bylo strategické udělat tento rok nějaký ten "workshop", kde by každý mohl ukázat svůj potenciál a případně společně vytvořit nějaké "survival" strategie a probrat základní scénáře kolapsu.

Jelikož jsme limitovaní rodinami, které nemůžeme nechat jen tak napospas osudu, tak bych spíš předpokládal, že si většina z nás vytvoří "komunitu" založenou na rodinných a přátelských vazbách, ovšem s potenciálem uchýlit část zdejší komunity, která nemá příležitost - možnost včas vybudovat takovéto soběstačné centrum. Mohl by zde být i potenciál uchýlit členy jiných "rodinných center", která nedokázala uhájit svoji "základnu" či je postihla nějaká katastrofa (požár, ničivá povodeň, etc.).

Jelikož jsme rozesetí po různých částech ČR a Slovenska, tak vytváříme určitou "síť, která může být využita některými z nás při nutnosti se přesunovat z místa současného bydliště nevhodného pro přežití některých scénářů (většinou obyvatelé větších měst) do míst vybraných pro případ kolapsu - vesnice rodičů, chalupa v horách, usedlost dobrého přítele,... (to, že se někteří členové z tohoto fora se v takovéto situaci spojí, beru jako pravděpodobné :)).
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Komunity

Příspěvek od Karlos »

Mě se myšlenka srazu líbí od počátku tohoto fóra a jsem rozhodně pro, rád poznám stejně "postižené" jedince :mrgreen:

Jinak pod to co napsal Maximus o rodinách se podepisuji, zvláště my co už máme malé ratolesti to v případě jakéhokoliv kolapsu budeme mít o to těžší... na druhou stranu neznám lepší motivaci k tomu aby člověk přežil než jsou děti.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Komunity

Příspěvek od alibaba »

Tak asi roku 1987 se potloukam po mestecku Keene a je to v New Hampshire a cekal tom na mne jeden emigrant spoluzak a bydlel tam s Cechacky co tam doslova prezivali ,nebot tenkrat kazdy Cechacek chtel se okamzite stat milionarem v zemi neomezenych moznosti jak se za Reagana rikalo ,ale temto Cechackum se to nepovedlo a jasne nikdo neumel tehdy anglicky a tak verili tem povidackam v tehdy komunistickem CSSR neco podobneho jako vydavaji novinky .cz dnes a Cechacci tam zili ve trech chalupach ohrazene vysokym plotem a jasne platili najem i kdyz velmi maly a vetsina byla na nejake te nezamestnanecke a vetsina na podpore co bylo minimalne penez tak ze kdyz zaplatili najem meli asi 60$ na mesic a nekteri nekdy sehnali nejaky ten job co bylo asi stejne jako podpora

a jelikoz upadli do teto mizerie museli lovit a tak si opatrili ty nejlevnejsi pusku co si mohli koupit jako pusky z 1 svet.valky co byly prepracovane a nakoupene tehdy ze skladu nekde za 3$ US kus opraveny nekde, kde je levna pracovni sila co mela 30 centu na hodinu a pak tady prodavany za 70 $ ...Byly bez dalekohledu ,nebot tam v tech horach se nedalo daleko strilet a jasne kladkove luky te doby a Cechacci tohle vozili v tech svych pick-up truck .Jasne ze zacatku pobourili ty mistni policajty ,ale pozdeji kazdy vedel ,ze to jsou Cechacci co vozi pusky v aute, nebot jsou chudi .

Keene melo tehdy asi 4 policajty a 2 auta a velmi male mestecko co nechalo prejit za 1/2 hodiny , ty luky byly na rybolov a tak sezona nikdy pro ne nekoncila ,kdyz koncila lovecka sezona zacinal rybolov ,cechacci nekde splasili levny velky mrazak ve kterem bylo maso a bochnik chleba ne moc dobreho stal 50 centu ,vim ze jsem jej kupoval a krmil rackum, byl to takovy zivot jako v 19 stolet
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Komunity

Příspěvek od alibaba »

Clanek co jsem psal asi pred pul rokem na zbrane a tam me vzdy daji banana na mesic a ja vim ze jsem na ty mlade komunisty dostal vztek a tak jim neco napsal ,ale uz mne to preslo ,mne to vlastne prejde jak zavru lap-top a zacnu se venovat necemu jinemu ,tak jestli se me vyjadrovani nekomu nelibi predem se omlouvam ......

Vytvareni komunity je vlastne nemozne ,nebot komunita musi mit nejakou spolecnou viru a tak doporucuji natlouci do googlu slovo Amish a prostudovat tohle komunitu a stejne jako mormoms a jak si vzpominate, jak Bill clinton jako masovy vrah dal povel na vystrileni komunity ve Wacu ,federalni vlada cas od casu utoci na ruzne komunity jako na indianske vesnice ,komunity od nikoho nic nepotrebuji a to vzdy vlade vadi ,nebot kazdy musi byt zavisly. Ze zacatku jasne nikdo neveri a vytvareni komunity, musi byt az za rozpadu kdy umre plno lidi a ostatni uz maji dost toho umirani jako vojaci za 1 svet valky ,kde ten anarchismus zadna vlada nemohla zastavit az kdyz umrelo miliony lidi anarchismus nejak zmizel a dnes pri nepokojich ,to nejsou anarchisti ,ale tajni policajti obleceni jako anarchisti co rozbijeji vse kolem a umoznuji tak dodat zaminku zautocit policajty na pokojne demonstrujici dav a ted se to deje v Egypte.....
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Komunity

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Maximus píše: Jelikož jsme rozesetí po různých částech ČR a Slovenska, tak vytváříme určitou "síť, která může být využita některými z nás při nutnosti se přesunovat z místa současného bydliště nevhodného pro přežití některých scénářů (většinou obyvatelé větších měst) do míst vybraných pro případ kolapsu - vesnice rodičů, chalupa v horách, usedlost dobrého přítele,... (to, že se někteří členové z tohoto fora se v takovéto situaci spojí, beru jako pravděpodobné :)).
Tenhle aspekt by se mohl vice prodebatovat - zpresnit, takova sit kontaktu neni problem a jiste najde uplatneni v pripade pomoci behem docasne situace, napr. blizzard, ktery rozhodi el. soustavu na 1-2tydny, docasny problem se zasob. vodou v Praze, nepokoje-rabovani, ktere nebude mit delsi perspektivu apod.

Ovsem v pripade nejakeho razatnejsiho a nezvratneho rozvratoveho scenare, nevim jestli sjezd x-osob na neci malou chatu je to prave reseni, jak z hlediska zasob, tak logistiky, nebo dalsi strategie. V takovem pripade vidim mnohem uzitecnejsi vyse popsane zakopani se na nejake "predpripravene" kote a postupne vykouknuti a obnova zivota v okoli. Toto je samozrejme vicemene nevratny krok (od urcite faze) a ne kazdy bude zainteresovan pro takovou schizofreni "dvoukolejnost" - tj. budovat vlastni hnizdo pro pomaly scenar a byt jeste aktivni "v komunitnim" projektu pro ty drastictejsi varianty vyvoje.

Nelze generalizovat, ale treba ty priklady skutecne "uspesnych" hippie/agro komun po ´68 vetsinou prosly vyvojem prvotniho obdobi zalozeni - stabilizace, po nejake dobe fungovani doslo k dekomunizaci prechodem na indiv./rodinne mensi celky rozdelenim pudy/prostredku.

Takovy mechanismus me prijde prirozeny a objevuje se v jinych hist. prikladech, zkratka v nebezpeci je mozne se semknout, sdilet, po uklidneni-stabilizaci, kazdy muze jit se svym podilem vlastni cestou.

V nasich podminkach kratkych vzdalenosti jsou sance na preziti v male usedlosti jedne rodiny behem divocejsiho scenare hodne spatne, pokud teda nejste zrovna 1200m nad morem, to vas asi radeji kooptuje nejaka strana jako hranicare nebo samana co ovlivnuje pocasi.

Uz se to popisovalo na mnoha mistech, nekolikrat, ale ten pocet lidi kteri jsou schopni vzit v SHTF zakon do vlastnich rukou je u nas od nekolika desitek po nekolik stovek tisic. Takze je realne pocitat s tim ze i ty mene nebezpecne gangy "zombies" trousici se lesem od chatove oblasti k dalsi budou nejmene 3-5clene, cili vyridit je vsechny sice mozne, ale za cenu spaleneho objektu, zraneni a co jejich dalsi vlna? Plus tu mame situaci skutecnych proto-warlordu a ruznych pseudo statnich pohrobku o min. sile desitek-stovek lidi a to jak nasich tak preshranicnich (DE/AUT/PL/SK/HU/..).
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Komunity

Příspěvek od alibaba »

http://www.youtube.com/watch?v=jQYQTFudrqc

Tak toto je proti valecna pisnicka co si zpivala zapadni mladez na zacatku 1980 ,kdy se vsichni bali ze zhebnou v atomove valce a ja o to nic nevedel ....Az kdyz jsem se dostal do Rakouska narazil jsem o zasivaky co odmitaji vojenskou sluzbu na pul roku a tak je posilaji na 2 roky do ruznych ustavu jako zdravotnictvi,domovy duchodcu ,uprchliku atd a kdyz jsem se jich ptal proc ,za pul roku proti 2 rokum je nesmysl tak vsichni tam byli proto ,ze drzet v ruce nejaky samopal ,tak si nemohli predstavit sebe ,ze by museli drzet v ruce zbran .

Tak tihle lide se absolutne vzdali sve ochrany a jasne ja pochopil proc tolik zidu a jinych bylo hitlerovskym Nemeckem nahnano do koncentracnich taboru a Stalina atd ,nebot tihle lide se odmitli branit a jasne zatracovali zbrane a situace trva dodnes a pokud vyzaduji bumazku na bouchacky tak obyvatelstvo by melo zaplavit urady na bumazky, aby kazdy mel bouchacku a pak je jedno jestli mam bumazku si ne ..... situace je ovsem opacna a tak hrozi nebezpeci v komunite ,ze hodne lidi se proste odmitne ozbrojit a pak mate velke problemy jak zidi ,cikani a dalsi .....
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Komunity

Příspěvek od Karlos »

alibaba: tak ono nic neni cernobile, ja take odmitl "sluzbu vlasti" (saskovani s Sa58 na buzeraku) a dal prednost "sluzbe lidu" (uzitecnejsi praci v hospitalu)... a mas snad dojem ze se odmitam ozbrojit? :lol:
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Komunity

Příspěvek od Maximus »

To Kolapsník jr.:
Ve svém příspěvku jsem nikdy nepropagoval nějaký sjezd x- účastníků na něčí malou chatu v případě nějakého velkého kolapsu (teda pokud by jsme se nedali na strategii přežití "loupeživí rytíři" :) ). Naopak osobně jsem zastáncem etablovat se každý sám v rámci nějaké vesnické komunity (cca v současnosti 200 - 1000 osob) s potenciálem přijmout v případě kolapsu komunitu z měst tvořenou rodinou a přáteli, vč. třeba členů tohoto fora ;). Počítám se zvětšením počtu obyvatel vesnice nejméně 3 - 5 x, kteří by mohli nahradit v rámci vesnické komunity mechanizaci a kteří by si vážili podané pomocné ruky a kteří také budou ochotni i za tu malou míru jistoty a bezpečí, kterou jim bude komunita dávat, bojovat se zbraní v ruce.

V situaci, kdy si vesnice bude moct vybírat lidi které příjme v případě kolapsu společnosti, budou mít svoje místo jisté ozbrojení rodinní příslušníci a prověření přátelé.

Proto mezi svými přáteli a rodinou propaguji kladný vztah ke zbraním, beru je na střelnici a pomáhám s přípravou na získání ZP. Věřím, že jednou může moje snaha zachránit život mě, mojí rodině i samotným přátelům. Budu však samozřejmě rád, pokud střílení zůstane jen naším společným koníčkem a nikoliv životní nutností.

Pokud vezmu scénář pro vesnici, kde chci stavět dům (pominu scénář předkolapsové odzbrojení ovčanů), tak se dostávám v době kolapsu k nejméně 80 - 100 ozbrojenců s opakovacími či samonabíjecími kulovnicemi. Brokovnice, malorážky a krátké zbraně nepočítám (už v současnosti členové mysliveckého združení a sportovní střelci z vesnice tvoří jistou "palebnou sílu"). Takže pokud vezmu v potaz, že jde o potenciální obránce a útočníků musí být alespoň dvoj až pětinásobek, aby měli nějakou šanci na úspěch (pokud obránci nejsou banda trotlů), tak mluvíme o skupince 160 až 400 dostatečně vyzbrojených útočníků. A myslím si, že takových velkých a tedy dobře organizovaných a hlavně vyzbrojených loupeživých skupin zas tolik nebude. Navíc předpokládám vznik obranných koalic několika blízkých vesnic či městeček, takže účinnou obranu i proti poměrně početné skupině útočníků vidím poměrně reálně. Nepočítám v obraně s nějakými Švejky, ale většinu budou tvořit otcové od rodin a jejich synové, kteří by bojovali za svoje rodiny a svoji komunitu se stejným nasazením jako například Gabčík či Kubiš.

Pokud však přijedé nějaká ex 601. skupina speciálních sil na BVP, tak to bude o dost horší. Pokud si však komunita vybuduje hned od začátku pověst nekompromisních a tvrdých bojovníků, tak i silnější nepřítel se raději pokusí nějak dohodnout, než riskovat ztrátu většího počtu bojovníků či nenahraditelné techniky.

Navíc je potřeba počítat v případě opravdu velkého kolapsu s nedostatkem PHM nejen pro zemědělskou, ale i vojenskou techniku. Také s municí se bude postupem času víc a víc šetřit, takže komu vydrží nejdéle v podstatě zvítězí.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Komunity

Příspěvek od alibaba »

Vetsina navstevniku fora jasne ma ten styl a myslenku preziti v sobe a vse co s tim souvisi, ale takovych lidi je zoufale malo a tak to vypada jako ti zidi v USA co neverili a tim se zachranili a bylo jich zoufale malo ....
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Komunity

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

maximus> ok to nebyla jen reakce na tebe, ale obecny pozadavek na upresneni, jak to kazdy planuje. Takze mame vicemene zatim tyto kategorie "rozvrataru v ocekavani":

1_ zakopavam se v uzkem kruhu rodinem/pratel
2_ zakopavam se v uzkem kruhu rodinem/pratel + propojeni s vesnici
3_ zakopavam se na "verejnem" strategickem bode
4_ zakopavam se v uzkem kruhu rodinem/pratel + zakopavam se na "verejnem" strategickem bode
(priprava dvou alternativ 1 a 3 soucasne)

Nevim, ja bych si to spojeni s tou soucasnou vesnici tak neidealizoval, zvlast pokud tam bude aktualni krizova naplava, ktera zvedne pocet obyvatel jak rikas x-krat (2), coz se me jevi lehce nerealisticke samo o sobe. Vesnice budou mit spis tendenci se zasperovat.

Mozna je to uplne mimo, mozna to ma k tematu vypovidajici hodnotu, ale u nas mame udajne jednu anomalii, ze hosp. celek je prumerne cca 200ha, kdezto na zapade (DE/AUT) je to hodne pod 100 a Polaci maji snad jen 30ha. Co se z toho dat odvodit pro situaci u nas:
a/prilis velke a blbe se to bude branit b/ zmeny at jiz v rychlem/pomalem scenari budou generovat vice sumu/problemu pri energetickych/klimatickych a jinych problemech. Zjednodusene nas system je na vyssi komplexni urovni, vice nachylny k hlubsimu propadu, vice problemu, vice hastereni na socio urovni.

Zalezi na povaze a dynamice rozvratu, ale pokud ten scenar bude obsahovat treba i jen casove omezene, ale hodne divoke obdobi, tak bych situaci kdy napr. cast chatove osady + nejake samoty + vesnice se pokusi o nejaky koordinovany postup - tak to zavani silnym rizikem byt vypalen, smeten behem jedine noci, mozna ne jako celek, ale rozhodne na te periferii, coz je napr. muj pripad (pod lesem ves 2km vzduchem). V takovem pripade vetsi smysl dava kompaktnejsi obrany bod (max. par desitek obrancu plus moznost schovat nejaky ten dobytek a mistni), ktery proste "nelze" premoci, pokud se nepouzije letectvo, rakety/delostrelectvo, ci nekolik vln o stovkach slusne vybavenych dobyvatelu (RPG), nekolika tydenni oblehani,..
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Komunity

Příspěvek od Maximus »

Proto si myslím, že etablovat se v rámci nějaké komunity je potřeba co nejdřív. Mladé rodiny s malými dětmi, které většinou nepatří mezi "horních 10 000" jsou v rámci vesnic přijímány obyvateli veskrze pozitivně. Vzhledem k obecnému problému se stárnutím a vymíráním vesnické populace místní povětšinou chápou, že příchod mladých lidí je jediná šance, aby jim nezrušili poslední autobusy do vesnice, či nezavřel poslední obchod s potravinami a smíšeným zbožím (mluvím o zapadlých vesnicích a ne o vesnicích na "dohled" od měst se satelitní výstavbou). To je stav na Moravě, jak je to třeba na severu Čech opravdu nevím.

Zvětšení vesnické populace v případě velké krize je pochopitelné, protože bude potřeba nahradit mechanizaci závislou z 99,9 % na fosilních palivech. Primárně si lidé přichýlí k sobě na barák rodinné příslušníky a dobré přátele, kteří včas pochopí, že město je v případě opravdu velkého kolapsu "hladová díra". V případě pomalejšího scénáře bude potenciál různě dostavovat různé přístavky, sruby, etc. , ve kterých se nově příchozí budou moct zabydlet. Sice životní standart by byl podstatně nižší, ale myslím si, že člověk s dětmi dá přednost jistotě určitého bezpečí, tepla a přísunu potravy, před splachovacím záchodem a DVD přehrávačem.

K vesnici patří běžně 1300 ha, ale někde třeba i 8000 ha pozemků, které je možné nějak obhospodařovat, což rozhodně 200 - 1000 původních, povětšinou postarších obyvatel bez mechanizace nezvládne. Proto si myslím, že potenciál pro nově příchozí tu rozhodně je.

Navíc pokud mezi příchozími bude kovář, lékaři, střední zdravotnický personál, učitelka, hydrogeolog, nějaký ten kutil, co dokáže spravit skoro vše od dětského vláčku až po lodní motor, ... (často jedna osoba zvládá i vícero profesí) a skoro všichni se střeleckým výcvikem (stále mluvím o svých přátelích), tak pochybuji, že by je nějaká životaschopná komunita nepřijmula. Obvzláště, pokud by se usadila na mých pozemcích :twisted: .

Obrana komunity by se musela začít budovat hned od začátku - hlídky, zákopy, maskované a zodolnělé střelecké pozice, ústupové a zásobovací trasy, pasti, IED, ... .
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Komunity

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Obecne s tim nelze nesouhlasit.
Ovsem dynamika rozvratu s tim bude ruzne hazet.

V pomalejsim scenari, muze nastat nejaky strednedoby trend, kdy stat bude cpat prostredky do "sobestacnosti" cili kydne nejake prostredky na venkov. Ale take to muze probihat uplne opacne, tj. zhorseni soucasne situace, jeste vetsi omezeni koordinovane podpory. Spousta lidi na vesnici dnes za praci jezdi jinam, ci je zivi provozy, ktere lze predpokladat v rozvratu zkrachuji nebo velice utlumi vyrobu. K tomu naval lidi z mest a ta idea ze vesnice je schopna najednou absorbovat x-narustek populace zacne skripat.

Dale, nemam tu statistiku ted u sebe, ale dulezite jsou treba % propachtovane pudy v danem kraji, cili ta cisla v ha/vesnice co uvadis jsou silne teoreticka. Neb propachtovana puda casto patri nekomu/necemu(firma) co v miste dlouhodobe vubec nebydli atd. A muze mit take jine zamery od mistnich (co a jak se bude pestovat, kdo, produkce lifrovana do jineho kraje/zeme)..

Pravda, dost toho take lezi ladem, takze to nakonec treba nebude zasadni faktor. Muze ale prijit nejaky amok "pozemkove reformy" at uz v cikoliv prospech, podlozenym buhvi jakou nominalni ideologii dne. A na co si lze s jistotou vsadit, ze o amoky a vasne nouze nebude..

Co se tyce mechanizace, tak viz. predesla diskuze, vysoke vynosy jsou mozne klidne s dost primitivni mechanizaci (recyklo material z dneska) na konsky pohon, fosilni mechanizace to je jina liga.
Odpovědět