Obecné fórum o rozpadu společnosti

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Zamčeno
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Obecné fórum o rozpadu společnosti

Příspěvek od alibaba »

Zde budou přesouvány příspěvky z jiných vláken, kde byl daný příspěvek již mírně OffTopic, představa je že zde bude takové stále dál a dál ubíhající vlákno... pokud se zde k nějaké věci rozjede diskuze a zaslouží si naopak vypichnout bude oddělena do samostatného vlákna. Cílem je udržet ve vláknech pořádek a přehlednost...

Odděleno z "Eschaia - zavazadlo":

Zase se musime podivat do nedavne minulosti ,jak rozpad bude dlouho trvat ,rozvodne muze trvat jen nekolik let ,mesicu viz Jugosjavie ci Argetina ,ale muze to trvat cely zivot cloveka a do toho se narodi dalsi generace co rozpad nebude povazovat rozpadem jako Cuba ,Severni Korea ,Congo atd a treba Ceskoslovensko kde rozpad zacal v v 1939 a konci vlastne az pred 15 lety a asi zase zacne znova spolecne s celou Evropou a je jeden emigrant v Irsku odkud utika mladez ,ale on rozpad neciti a ani o nem nevi ,nebot zije nekde na venkove--- chova ovce a kozy a jasne je ze Slovenska vytrenovany na tyhle alternativy,je mu asi 55 let a tak vi jak a co ma delat....

Rozpad uz zacal jenom o tom nevite a to jsou ti exekutori co tvori jeste vetsi policejni stat, nebot tihle lapkove delaji najezdy a zabavuji lidem majetek kdyz nekdo u nich prebyva co dluzi nekomu a tak jde vlastne o kolektivni potrestani jako za Hitlera a nekdo spachal atentat na Heydricha a ten na odplatu nechal vystrilet Lezaky a Lidice...

Ani z common law je tohle nepripustne ,kdyz nic nedluzim nekdo je u mne a ten neco dluzi a mne seberou majetek tak tohle je neodpustitelna zlodejna a co na to obyvatelstvo ,jako obycejne nic a tohle jednani bylo oblibene za Inkvizice za stredoveku kdy upalily v Evrope 1milion zen za nesmyslnou kravinu ....
Napoleon ve snaze znicit Inkvizici je proste vystrilel ,ale prisla zpet a tak je nekdo zase vystrilel a bylo pokoj ta nestvura nebyla k zabiti a byrokrati Inkvizice radili asi od roku 1150 ,kdyz papez vyhlasil ,ze je nezakonne rouhani se Bohu a dodnes to maji Islamisti co vlastne jsou 600 let pozadu .....
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Obecné fórum o rozpadu společnosti

Příspěvek od alibaba »

Zasadne neverit radiu a TV ,nebot je to pouze vladni propaganda co rve vse je OK ,ale narod a ekonomika se potapi a vse mi pripomina Titanik kdy na palube hrala hudba a lidi se bavi ,zatimco topici uz pracuji do pul pasu ve vode a kdybych treba umel arabsky mohu primo ukazat treba na Tunisku a na Egypte propaganda rve vzdy do posledni chvile ,ale skutecnost je jina a to treba vidime dnes v USA kdyz mluvi o ekonomice .....
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Obecné fórum o rozpadu společnosti

Příspěvek od Venet »

Asi to dam sem:
Aj ked som to nestihol dat vcas, prednaska bola 4.3, aj tak je to zaujimave.
http://www.osud.cz/do-prahy-miri-na-pre ... dr-virapen
Knizku mam doma, akurat som zacal citat. :o :o :o a este :(
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Vrtání hlavně

Příspěvek od alibaba »

Oddeleno z vrtani hlavne (admin).

Tak tohle jsou strasne zastarale zpusoby ...dne s kdyz BoBo ma chut na fet tak na mobilnim telefonu ma plno adres svych deareru a staci zavolat a ten prijede az do bytu kde priveze sebou zbozi a dealer ma takto desitky zakazniku a tak hrozi male nebezpeci ze jej chyti ...na ulici jej snadno chyti a naposled jsem tak videl prodavat fet nekdy asi pred 23 lety v v Brokctonu v Mass.
tady vlastne kouri jenom marisu/ konopi/ ale zpusob prodavani se takto zmodernizoval a dokonce mu muze poslat i e-mail ,jo a o zbranich to maji problemy jen velka mesta jako New york ,tam kazdy mi prodaval pistoli na ulici jen jsem se musel smat skutecnosti a te propagande v TV. Tady tyhle problemy nejsou ,neopak tady mladezi radime aby se po lesich nepotloukali bez nejake zbrane ,zakony mesta mne nezajimaji a co politici vykrikuji taktez ,ja si delam co chci jako ostatni .....Prece nebudeme poslouchat politiky co si vymysly blbosti v hlavnim meste a nekteri jsou tam tak dlouho ,ze proste nevi nic o prumernem zivotu a ziji v bubline .....Prominte za OT....
Uživatelský avatar
rudde
VIP
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: Obecné fórum o rozpadu společnosti

Příspěvek od rudde »

Petr Koubský:
blog chytrého člověka
http://ideesfixes.blogspot.com/search/label/apokalypsa

Už delší dobu sleduji EnglishRussia. Zpravidla tam jsou fotografie bez komentáře: současné či minulé Rusko obrazem. (Podobně vypadá také RealUSSR.) Fotky nebývají příliš umělecké, ale jejich dokumentární a emocionální hodnota je nemalá - přestože výběr na efekt pro oko západního čtenáře bývá dost patrný. Oprava Sajano-Šušenské hydroelektrárny. Komunální byty v Moskvě. Opuštěná města, železnice, stroje, vojenské základny. „Soukromé metro“ v Lipecku.

Dneska mě napadlo: Rusko je postkatastrofická společnost. Nejen teď, už minimálně po sto let. Kdyby k nějaké globální katastrofě došlo, zvládnou ji dobře, protože jsou zvyklí. Někteří by si možná ani nevšimli, že se něco změnilo. Všechna žánrová klišé: diktatura a anarchie v jednom. Tvrdá pravidla a zároveň žádná pravidla. Supertechnologie svázané dohromady starou tkaničkou z boty. Inženýrský punk nejvyššího stupně.

Rusko je jednou z krajních poloh evropské civilizace. Tou druhou krajností samozřejmě jsou Spojené státy. Jsou tak daleko od sebe, až se skoro dotýkají. Nejen v Beringově úžině.

-----------------------------------------------------------------------------
Ve stálém ohrožení
(Včerejší sloupek v E15. Neodolal jsem a rozvedl trochu tu stručnou poznámku z 15. 1. O rozkladu infrastruktury nepíšu poprvé ani naposled, to je opravdu jedna z mých utkvělých představ, tak do toho bubnu tluču a tluču.)

Havárie kamionu zastavila provoz na dálnici. Kvůli prasklému potrubí netekla v části Prahy dva dny voda. Spor postsovětských mocipánů (a jedné mocipaní) přerušil dodávky plynu do Evropy. Porucha ukrajinského ropovodu zamořila slovenskou řeku. Internetem se rychle šíří nezvykle chytrý virus. Společný jmenovatel: infrastruktura.

Žijeme v době zranitelných zázraků. Máme se dobře jako nikdy předtím, ale jsme vystaveni větším rizikům než dříve. Naše příliš velká města už dávno nejsou soběstačná. Závisejí na křehké síti potrubí, vztahů a zásobovacích tras. Občas se něco trochu poláme. Když se to poláme hodně, je zle, protože nemáme žádný plán B. Ve městě už dávno nemůžeme topit dřevem a také ke studni máme daleko. V obleženém Sarajevu hořely ohníčky na podlahách panelákových bytů. Pálily se v nich knihy. Hořely prý překvapivě špatně. Ceněné byly spisy klasiků marxismu-leninismu, tlusté a proschlé. Kradly se z veřejných knihoven a prodávaly svázané do otýpek.

Kde je příští Sarajevo? Kdekoli. Potřebujeme plán B a nejspíš i nějaký plán C. Nejvíce ze všeho nás neohrožují teroristé, Putin ani tajné služby. Hlavní nebezpečí spočívá v samotné naší infrastruktuře. Je složitá a přetížená. Dříve nebo později se prostě musí porouchat, stát se obětí chyby, zlého úmyslu, opotřebení. Musíme se zaměřit na dvě věci: jednak infrastrukturu opatrovat a vylepšovat, jednak se naučit obejít se bez ní – v takové míře, jak je to jen možné. To první je úkol pro různé složky státu, to druhé pro každého od vlády po žáka základní školy. Klepat se strachy před katastrofou je hloupé, nevidět riziko je hloupé neméně. Kdyby prasklo něco většího než vodovodní trubka, budeme sedět a volat na bezplatnou zákaznickou linku, nebo si poradíme lépe?
Marconi
Příspěvky: 19
Registrován: 07.06.2014 13:46

Re: Obecné fórum o rozpadu společnosti

Příspěvek od Marconi »

úvaha na téma "Práce na hovno"

http://a2larm.cz/2013/09/prace-na-hovno/
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Obecné fórum o rozpadu společnosti

Příspěvek od Terminated Account »

Jistě, že by se mohlo pracovat díky pokroku podstatně méně. Jenže problém jak to uskutečnit je ekonomický i sociologický. Den má 24 hodin. Člověk 8 hodin spí a 16 hodin bdí. Na kritických 16 hodin se potřebuje nějak smysluplně zaměstnat. Pokud by se pracovní doba snížila na polovinu a za tuto dobu by se člověk vydělal na standardní živobytí, nikdo ani nic mu nezabrání v odparacování dalších hodin, dalšího zaměstnání atd. Což znamená obrovský ekonomický problém a obrovské rozdíly v příjmech obyvatelstva. Je to stejné jako ve sportu. Kdo víc trénuje, dosahuje logicky lepších výsledků (neplatí to samozřejmě absolutně). Nejde stanovit, že od teď budou všichni trénovat stejně a určitou dobu.

Ve vysněné utopické společnosti je to možné. V současném stupni vývoje lidské společnosti naprosto nemožné. Dobrá myšlenka, která má však spoustu svých problémů, je garance základního příjmu. Pokud by to lidstvo ustálo, byl by to první krok k osvícenější společnosti. Jsem ale skeptický. V Německu začínají se základním příjmem experimentovat, tak uvidíme.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Obecné fórum o rozpadu společnosti

Příspěvek od Karlos »

Jsem clovek skromny... pokud bych mohl chodit do prace jen 4h namisto 8h a pritom se mit stejne dobre jako se mam jsem ochoten podepsat a notarsky overit zavazek ze ty ziskane 4h stravim ctenim, spanim nebo valenim a ze za zadnou cenu se nedotknu placene prace ;)
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Obecné fórum o rozpadu společnosti

Příspěvek od Terminated Account »

To zní krásně a jednoduše, ale nůžky chudoby a bohatství se rozevřou strašně rychle a problém je na světě.

Dalo by se o tom napsat několik knih.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Obecné fórum o rozpadu společnosti

Příspěvek od Karlos »

Nůžky se rozevírají hlavně pro to že se děsně krade (ze společného) a to ve stále větší a větší míře (to nemyslím jen úplatky a malé velké domů ale i dotace, pochybné pobídky aj.)... a já mám kvůlivá tomu trávit v práci o 4h více? Teď jsi mě nasral :mrgreen:

a máš pravdu o tom by se dalo napsat spousty knih...
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Obecné fórum o rozpadu společnosti

Příspěvek od Dagobert »

MacGyver píše:.... V Německu začínají se základním příjmem experimentovat, tak uvidíme.
Pamatuju si to dobře, že základní příjem spočívá v tom, že mně stát ukradne 65 % mých příjmů (k tomuto procentu se celkové zdanění u nás velice blíží) a dá mně milostivě zpátky pár procent? Nepřijde mně to jako dobrý nápad. Jakékoliv přerozdělování vede vždy ke snižování prostředků, ty jsou spotřebované na samotné vybrání a přerozdělení plus rozkrádání.
Myslím si, že snížit korupci ve veřejných prostředcích jde jen jedním způsobem: zmenšováním korupčního prostoru, tedy nikoliv vybíráním vyšších daní, přerozdělením (s pár šikovným uvíznutím za nehty) a následným sypáním drobečků, ale tím, že se peníze lidem neseberou. U nás je vypsáno několik daní, kde jejich výběr stojí víc, než se vybere.
A že ten, kdo je ochoten pracovat 12 hodin denně rozevře příjmové nůžky vůči tomu, kdo není ochoten pracovat ani ty čtyři, mně naopak přijde naprosto v pořádku, dokud je to svobodná volba zúčastněných.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Obecné fórum o rozpadu společnosti

Příspěvek od štaflík »

Sice mi už přijde legrační, že kromě gynekologie fušuje Cílek už do úplně všeho, ale ta konference mohla být zajímavá.
Na druhou stranu rozpadlík se nedozví nci nového.
http://www.armadninoviny.cz/kolapsy-spo ... st-cr.html
Uživatelský avatar
Milli
Příspěvky: 342
Registrován: 28.12.2011 22:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha, Znojmo

Re: Obecné fórum o rozpadu společnosti

Příspěvek od Milli »

Hezkou neděli Rozpadlíci,
po 17 listopadu 2014 se na webech začínají intenzivně probírat demonstrace v Praze a Brně. Zpočátku jsem si toho moc nevšímal, ale začíná to být zajímavé.
Proč? Nejprve se objevily nenápadné informace o zavedení branné povinnost a posílení armády, koneckonců se to na Rozpadu probírá.
Dnes jsem si poslechl na Youtube toto:

https://www.youtube.com/watch?v=D7eqytl ... ct=1#t=217

Nevím, jestli to je tím podzimem, ale začíná mi trochu běhat mráz po zádech.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Obecné fórum o rozpadu společnosti

Příspěvek od Nicotinick »

Já bych v tom ve spojitostí s brannou povinností nějakou konspiraci neviděl.
Zeman je sice buran (a dokonce bych řekl, že tak vystupuje záměrně), ale legálně zvolený buran a drobet se vymyká lajně: Washington-Brusel-vláda ČR-česká mainstreamová média , tak mu stejně jako Orbánovi na jihu , velvyslanectví USA ukázalo varovný prst.
Třeba tady (jen to není třeba brát na 100%, ale jako kamínek do mozaiky to stačí):
http://outsidermedia.cz/ned-se-d%C3%ADv ... o-%C4%8Dr/

Průser bude, až "červená karta" skutečně povede k odvolání prezidenta. To si snad udělá obrázek každý, kdo přemýšlí. Koneckonců, modelový příklad jsme mohli vidět před 3/4 rokem, pod oranžovou barvou, více na východ.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Obecné fórum o rozpadu společnosti

Příspěvek od Nicotinick »

No a opět mně se svým nadhledem předstihl Laďa Větva, který humornou formou komentuje věci ze kterých je smutno a trefuje hřebík na hlavičku:
http://vetvicka.blog.idnes.cz/c/435028/ ... denta.html
Uživatelský avatar
Seldred
Příspěvky: 117
Registrován: 03.08.2013 2:43
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Obecné fórum o rozpadu společnosti

Příspěvek od Seldred »

Ano Větva opravdu umí napsat nádherné zhodnocení situace nad věcí a u jeho článků se člověk docela pobaví, ale občas taky dost zamrazí. Dobré jsou jeho blogy které jsou neveřejné, tedy na iDnes stáhnuté jako soukromé, protože docela solidně porušují spooousty pravidel pro blogery na iDnes.
Sorry za OT.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Obecné fórum o rozpadu společnosti

Příspěvek od Maximus »

Rozhodně stojí za to se podívat či poslechnout toto:
https://www.youtube.com/watch?v=EmMQ1IVCNO8
https://www.youtube.com/watch?v=NMSfR5uWal0
https://www.youtube.com/watch?v=9KhkWjyuoCE
https://www.youtube.com/watch?v=LHVzV2sRQtg

Je velmi smutné, že přestože historie se v různých variacích stále opakuje, tak se společnost nedokáže poučit ani z vlastních chyb a skutečné elity tohoto národa mají mezi dnešními občany mnohem nižší "rating" než různé pseudoVIPky s IQ a EQ v hodnotách značících spíše události z časných počátků našeho letopočtu.

Soustředění se pouze na osobní ekonomický blahobyt, rezignací či dokonce odporem k občanské angažovanosti, popíráním významu všeobecné nutnosti držet (natož zvyšovat) všeobecné vnímání kultury a vzdělání (nejen technického, ale i humanitního a samozřejmě i toho bazálního - všeobecného) jako nezbytného předpokladu dlouhodobé úspěšnosti a rozvoje společnosti lidí spojených v příslušný státní útvar, nezájmem o práci svých politických reprezentantů (volby se již dlouho změnily ve volbu menšího zla z řady větších), výzývání k destrukci sociálního státu (samozřejmě je zcela legitimní diskuse na téma množství peněz a jejich adresování), nepochopení základní premisy existence státu jako instituce prospěšné pro lidi a nikoliv jako molocha jdoucího proti lidem (je snad chyba státu jako instituce, že občané ČR si volí rádi takové politiky, kteří se chovají jako hladová prasata a která jsou zejména typická tím, že umí hlasitě chrochtat u koryta?), a dalo by se tak pokračovat dále.

Nicméně asi největším problémem je nepochopení významu demokracie, jakožto principu společností garantovaných práv každého občana a zároveň také jeho povinností daných nejenom psanými zákony, ale (a to především) nepsanými morálními zákony. Navíc je povinností každého občana tyto hodnoty také chránit a i dále rozvíjet.

Pokud nebudou lidé ochotni pochopit tento význam demokracie, tak se mohou dočkat lehce toho, že nakonec budou mít jen samé povinnosti a žádná práva. A v tomto vidím jasné nebezpečí pro současný "západní" svět a podstatu rozpadu této společnosti.
Uživatelský avatar
cover72
VIP
Příspěvky: 751
Registrován: 04.09.2012 19:36

Re: Obecné fórum o rozpadu společnosti

Příspěvek od cover72 »

Velmi zajímavé příběhy z Rozpadu na Donbasse z pohledu důchodců, matek-samoživitelek a běžných občanů, co jen chtějí přežít: http://www.rferl.org/content/ukraine-pe ... 37914.html
Relevantní hlavně pro lidi ve městech.

Hlavní postřehy:
- "ruší tě soused tím, že se snaží opravit před zimou podlahu a topení? Máš známost u ozbrojenců; obviň ho a je po problému."
- "všichni jsme nahromadili zásoby jídla, ale pak došla voda a bylo vymalováno. I louže vyschly. A bez vody se rýže jíst nedá."
- "týdny předtím, než cokoli skutečně došlo toho většinu koupili spekulanti a po čase to prodávali za troj až čtyřnásobek."
- "je problém udat některou hotovost, ale obchody fungují, byť lidí kupují po třech rozbitých vajíčcích nebo jediné kuřecí křídlo."
- "všichni milují tranzistoráky na baterky: jediné spojení s nerozpadlým světem a vytržení z útrap Rozpadu."
- "a propos, baterií je málo. Svíček taky. Spousta lidí je v úplné tmě, protože ani na svíčky na černém trhu nemají."
- "před šestou, před soumrakem všichni zalezou do domů a ulice zejí prázdnotou. Ale do front vstávají už před pátou."
- "na ulicích jsou smečky hladových psů, co koušou lidi. Ale není nikdo, kdo by se o ně postaral."
- "ve frontách na cokoli se lidi ušlapávají a mrzačí."

Velmi zajímavé na tom je, že se společnost se zoufale snaží žít stejným způsobem jako dřív, jen čelit problémům uskrovněním se. Tedy nevzniká úplná anarchie, kulturní šok ani tam neběhají zombíci. Samozřejmě kdo mohl, utekl, ale kdo ví, co s nimi je. Toto jsou příběhy těch, co zůstali.

Díky ozbrojencům, kteří se přeci jen snaží vypadat legitimně tam zřejmě nejsou zaznamenáníhodné problémy s kriminalitou, ozbrojenci zmírnili i rvačky ve frontách na vodu; zároveň se jich ale lidé bojí, protože se snadno mohou dostat v jejich nemilost a zmizet: zmínky o stalinském teroru ve 30. letech a neustálý strach na checkpointech. Nejlepší je mlčet, na nic si nestěžovat a nevěřit ani přátelům, protože každý může člověka udat třeba ze zištných důvodů.

Samozřejmě to není scénář úplného rozpadu: jde o rozpadlou oblast, do které příležitostně "z vnějšku" proudí občasná pomoc (cisterny s vodou, dodávka s jídlem, nějaké peníze pro penzisty...) Ale ve většině případů Rozpadu by se také jednalo o lokální scénář a přežívající státy by tam posílaly humanitární pomoc, takže je to IMO velmi relevantní.
Více, než úvahy o globálním postapu.

(Někde jsem četl jiný příběh, prozměnu bezdětného páru z Doněcka. Přišli o práci, jejich dům zasáhl dělostřelkecký granát, takže v kanceláři své bývalé práce a šeptají si při svíčce, aby nenaštvali sousedy přes příčku v tomtéž kanclu a ti je za něco neudali milici. Přes den se snaží v nějakých frontách vystát hum.pomoc, najít přivýdělek nebo sehnat jídlo a dříví na topení.)
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Obecné fórum o rozpadu společnosti

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Pekny vycuc dulezitych bodu diky.
Jinak na dokresleni atmosfery deju kolem civilistu co popisujes je dobry YT HD kanal "Vice News Russian Roulette" ma to uz skoro 100dilu, prevazne z Donbasu, obcas prave ukazuji z blizka i trudny zivot civilu jak mest tak vsi. Dalsi dokumentacne slusny kanal, nevim jestli uplne vse v HD je "Anna News", Syrie a Donbas. Jsou to protipoly propagandy (hadej ktery je stupidnejsi), ale zabery pro dalsi samostudium vynikajici. Ano je to perverzni si z vytopeneho obyvaku a pri sklence cognacu sledovat rozpady v HD, ale takova je uz vec sama..
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Obecné fórum o rozpadu společnosti

Příspěvek od malajizva »

Hunger Games IV v přímém přenosu....(omlouvám se za OT neubránil jsem :evil: )
Když už jsem u filmů, tak v recenzi na Hobita jsem četl odstavec, který mě zaujal:
"...Navzdory tomu je jacksonovská Bitva pěti armád temným příběhem o nesmyslném boji, jejž rozpoutali hamižní, mocichtiví a intolerantní velitelé stojící v čele zfanatizovaných davů. Skrytým smyslem celé bitvy je pak Sauronova snaha přestrukturovat celou Středozemi tak, aby se přiblížil vysněnému Prstenu moci, jenž mu umožní převzít vládu nad světem."

To mi přijde docela trefné nejen pro filmovou bitvu, ale i pro možnou skutečnou bitvu pěti armád...
Zná někdo odpověď na a otázkU: Cui bono z levné ropy?
Zamčeno