Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
PeFi
Příspěvky: 2714
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

Grunt píše: 02.09.2020 20:28 Vím, že už mi to bylo cca., před půl rokem (při náběhu první vlny) vyvraceno, ale jak je to vlastně se sluníčkem a šířením virových onemocnění? Čím si vysvětlit náběh té druhé vlny pokud ne počasím? Dodám, že od dnešního dne nás čeká přesně půl roku než zas začne trochu svítit sluníčko. Doufám že se zas na půl roku nezavřou hranice a nebudeme tady půl roku běhat s plachtama na ústech.
Náběh druhé vlny si já vysvětluji:
- zcela nezvládnutým rozvolňováním opatření
- totální ztrátou důvery veřejnosti ve smysluplnost opatření, která stát vyhlašuje.
Počasí podle mě vliv má, ale ne dominantní. Dokladem toho je situace ve skotsku, kde jsem to mohl pozorovat na vlastní oči.

Skotsko rouškuje všude, kde se setkávají cizí lidi. V restauraci si roušku člověk sundává u stolu, když mu donesou jídlo nebo pití a nasazuje, jakmile dokonzumuje. Při pohybu po restauraci už má člověk roušku nasazenou. Uvitř se navíc praktikují odstupy, desinfekce rukou. A lidé chápou smysl opatření a tak je dodržují. Například při dvouhodinové cestě autobusem jsem si roušku sundal akorát, když jsem se chtěli napít vody, pak jsem zase roušku nasadili. Není to dokonalé, ale dá se s tím normálěn žít a fungovat a současně to razantně snižuje virovou nálož, kterou člověk dostane a zjevně to stačí k tomu aby se šíření viru potlačilo.

Já se dál láduji vitamínem D, po kontaktu s cizími lidmi dávám vitamín C, pokud lezu do MHD tak s rouškou (ale když to jde tak jezdím autem), moc se nehrnu nikam kde je větší množství lidí - jednu výjimku jsem udělal (svatba) a díky ní jsem teď v karanténě, nicméně celkově se snažím chovat se rozumně, takže čekám, že test bude negativní. :lol:. Pokud budu pozitivní, tak to dost možná nebude nákaza ze svatby, ale nějaký náhodný komunitní přenos.

Co se týče vlivu počasí - problém na podzim bude díky tomu, že se bude méně větrat, bude se topit, takže v místnostech bude suchý zadýchaný vzduch - dýchací sliznice budou víc náchylné chytit infekci a virová nálož bude větší.

Za část průšvihu podle mě může klamavá reklama "tvoje rouška chrání mě, moje rouška chrání tebe", protože část obyvatel tím získala nesmyslný pocit, že pro sebe nemohou nic udělat a na ostatních jim nezáleží, tak proč rouškovat.
Za část rozjíždějícího se průšvihu mohou lékařské "kapacity" - totální sebestřední arogantní idioti s tituly prof. MUDr. - kteří, aniž by si o tom cokoliv odborného přečetli, tak začali vykládat nesmysly o tom, jak roušky nefungují a škodí. Informací je dost, stačí jen hledat. To, že zubař, kardiolog a onkolog tomu rozumí jako koza petrželi, bohužel napadne málokoho. Místo konzistentní konzervativní informační kampaně zde už půl roku probíhá kampaň extrémistická (od zdi ke zdi) a ve výsledku dezinformační. Výsledkem toho je, že lidi (celkem předvídatelně) nevěří nikomu a ničemu (a nelze se jim divit).

Smutné je, že k tomu aby národ podlehl dezinformační kampaň neptřebujeme nepřítele zvládajícícho bravurně psy-ops, my si k tomu, abychom se porazili, vystačíme sami.

Vidím tady jistou paralelu:
Zatímco angličani z počátečního appeacementu vystřízlivěli a přešli do režimu "keep calm and fight the enemy", tak my jsme po počátečním zaspání celkem slušně zmobilizovali, ale vedení státu nařídilo odzbrojit, vyklidit obsazené pozice. Angličani se ubrání, ale my se v tom budeme docela dlouho a hnusně plácat.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Dusek nejen ze je v karantene, Dusek vyhral jackpot: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/dals ... .seznam.cz

Z cehoz logicky plyne, ze
- to nemohl chytnout od Razove na vcerejsi porade, na to je ještě moc brzo,
- musel to chytnout nekdy pred vikendem, nejpozdeji o vikendu (ale to je nepravdepodobne),
- tedy ze Jagrova (viz vyse) je blba jak troky.

Jasne, nemusel to chytnout od Razove, ale nekde uplne jinde. Tim spis by Jagrova (protoze ona rozhoduje o prazskych pripadech) mela dat do karanteny maximum lidi, a ne se ohanet nejakyma tabulkama...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od FarmářJan »

Rážová a Dušek a spol je fakt asi ta porada minulý týden s Hospodářskou komorou, vychází časově a ještě tam byli natésnaní pěkně blízko v malé zasedačce.
PeFi
Příspěvky: 2714
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

Jinak zážitek z toho jak systematicky se tu pracuje:
Účastnící stejné akce:
- někteří odeslání do 14 denní karantény
- někteří odesláni do 10 denní karantény
- někomu stačí na ukončení jeden negativní test, většina musí mít dva negativní testy
- někteří do karantény neodesláni, protože je zbytečná
- některým zakázáno odjet do svého pronajatého bytu (protože je v jiném kraji) a "nařízeno" zdržovat se v trvalém bydlišti, tj. defacto odjet k rodičům (a potenciálně je tak nakazit).

Vůbec nejlepší je asi jeden manželský pár, kde jeden z páru skončil ve 14 denní karanténě a druhý ne.
Vnitřní logiku to nemá naprosto žádnou a to je jen malá část toho, co se kolem této akce děje.

Z blízka je velmi dobře vidět, že bordel je to zcela neskutečný, protože zjevně není jednotný systém a tak pracovníci hygieny a praktici v podstatě improvizují jak se dá, což znamená, že jako řadoví koncoví "vojáci" jsou v nezáviděnihodné pozici - mají bojovat, ale jejich velení je zjevně zfetované.

S většinou z nás hygiena mluvila většinou dvakrát, tj 2x jsme dostali instrukce, ne vždy byly stejné. Třetí sadu instrukcí (opět lehce odlišnou) na vás může (měl by) vysypat obvoďák. Ve snaze zjistit co teda máte dělat, abyste nemohli dostat milionovou pokutu, kterou ministr Vojtěch vyhrožoval, se doberete k textu mimořádného opatření MZ a nemůžete se ubránit pousmání. Pak si najdete starší verzi tohoto opatření a to už mi smíchy tekly slzy z očí. Nelze se divit, že tu panuje chaos, protože máte dvě možnosti:
1. dodržet (místy nesmyslný) postup, který je napsán na papíře - dodržet literu
2. postupovat tak, jak to asi mysleli ti, kdo předpis psali - dodržet ducha

Bohužel 1 a 2 se občas dost zásadně liší. A k postupům 1 a 2 je potřeba nezapomenout na postupy 3,4,5:
3. první instrukce od hygieny
4. druhé instrukce od hygieny
5. instrukce od praktického lékaře

Takže jsem si z toho udělal vlastní postup č. 6, který znamená:
- postupuji tak, aby bylo velmi nízké riziko, že někoho nakazím, a současně
- postupuji tak, aby nebylo jednoduché dát mi flastr za formální porušení karantény.

Pozorovat tenhle brutální chaos z blízka je vážně zážitek.
Mrkva
Příspěvky: 377
Registrován: 09.03.2013 2:02

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Mrkva »

To jako vam nekdo zavola, "Tady Franta Vopicka, KHS Babisovice, byl jste s nekym v kontaktu, mate 14 dni karanteny"? Ja bych cekal doporuceny dopis/zpravu do datovky, nebo alespon email s overenym elektronickym podpisem. Prece nejde nekomu jen tak naridit 14 dni karanteny s milionovou pokutou na zaklade telefonatu...

A vazne me fascinuje, jak se vsechno pocita od data odberu testu, kdyz nekdo ceka na test tyden a nekdo ho ma do druheho dne...
cipis
Příspěvky: 4848
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od cipis »

To jako fakt? Postou 😁
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

pepaf píše: 02.09.2020 21:19
Nový příspěvek od proforma » 02 zář 2020, 18:41

Pekla jsem buchty, trochu jsem tu troubu roztopila... Myslim, ze zitra rano se s prirustky budeme pohybovat okolo 600. Prechazim na vyssi stupen FFP.
Obávám se, že máš Proformo zase pravdu
https://www.novinky.cz/koronavirus/clan ... .seznam.cz

.. do středy do večera přibylo již 456 nakažených...!
Nemela jsem pravdu. 650 :(
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od guntroll »

Ale zase na ten počet nakažených je furt málo lidí na JIPce, takže to chce zavést chytrou statistiku, aby se neplašilo zahraničí a nechat ekonomiku dýchat 8-)
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

To ma skluz 3 tydny, pockej koncem zari...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od guntroll »

Tak rekordy se trhaly i mesic zpatky, treba to vyjde a nebude tak zle ;)
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Uvidime. Ale jsme v nezvladanem rustu, tzn. nemuzeme se spolehnout na to, ze pocty nakazenych odpovidaji skutecnosti (jako treba v Koreji, Hongkongu nebo Vietnamu). Mame tu nekontrolovany rozjety komunitni prenos, tedy pocty nakazenych si vynasob 3-4x. To bude zaklad pro tezke pripady, ne Kenova hausnumera. Vezmi si, jak se ted zase zaviraji skoly. Na 2-3 dny, OK, ale budou si kvuli tomu rodice brat dalsi dovolenou, kdyz uz ji vyplytvali na Chorvatsko, nebo OCR? Kdepak, babicka se postara...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

https://video.aktualne.cz/dvtv/flegr-ko ... f6b220ee8/

Vybornej rozhovor s Jaroslavem Flegrem na DVTV (zvlaste od 8. minuty dale).
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

ja ty lidi skutečně nechápu....
650 nových nakažených za den ale dělníci v automobilce se bojí roušek

Vzpoura v Hyundai. Zaměstnanci odmítají nošení roušek, hrozí stávkou
V první velké české firmě vypukl spor o nošení roušek. Odboráři v automobilce Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku jsou naštvaní, že kvůli pouhým třem lidem z jednoho pracoviště, kteří se nakazili koronavirem, musí od 1. září všech 3 300 zaměstnanců podniku pracovat v rouškách.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/auto ... omaci_mama
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Martysedlak »

K Nošovicím to se někdo diví? Sice nemám premium, ale i tak hned druhá věta zní: podle odborníků je to přehnané. :head Teď by mělo být spíše psáno: ano je to přísné, ale nic jiného nezbývá, v případě šíření a zavření části provozů, to bude taková ekonomická rána, kterou pocítí ti kteří půjdou na dlažbu. A je klid.
K Primulovi. Ten říká že je vše pod kontrolou, bo nám roste nákaza lineárně, nevím já tam vidím jak se to zvrhává na exponenciální křivku.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Ja uz jsem rezignovala. Holt se musime smirit s prirodnim vyberem. Pokud by zafungoval tak, jak je obvykle, mohlo by to mit dokonce pozitivni efekt. Ale blbe je, ze se s tim sveze spousta nevinnych.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od FarmářJan »

Nepřekvapuje, Nošovice najely na výrobu v době, kdy Němci v Boleslavi měli ještě měsíc odstávku. Přitom prodeje jim klesají všem stále. Takže jedou za každou cenu, ale výsledek je diskutabilní.
PeFi
Příspěvky: 2714
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

Mrkva píše: 02.09.2020 22:53 To jako vam nekdo zavola, "Tady Franta Vopicka, KHS Babisovice, byl jste s nekym v kontaktu, mate 14 dni karanteny"? Ja bych cekal doporuceny dopis/zpravu do datovky, nebo alespon email s overenym elektronickym podpisem. Prece nejde nekomu jen tak naridit 14 dni karanteny s milionovou pokutou na zaklade telefonatu...

A vazne me fascinuje, jak se vsechno pocita od data odberu testu, kdyz nekdo ceka na test tyden a nekdo ho ma do druheho dne...
Ano, prostě ti zazvoní telefon (mi se na smartphonu objevilo jako identifikace volajícího "Chytrá Karanténa Covid19cz") a sdělí ti, že jsi byl vytrasován jako osoba s kontaktem s nakaženou osobou a že jsi v karanténě.
Taky mi řekli, že hovor je nahráván a chtěli po mě rodné číslo a bydliště, tedy proběhla identifikace, že jsem to opravdu já.
V mém případě ještě předcházelo telefonické avízo od organizátora akce, který hygieně předával seznam účastníků. To mi pomohlo, protože jsem se mohl v klidu duševně připravit (rozmyslet si kdy a jak se vlastně dokážu dostat do 600 km vzdáleného trvalého bydliště a kdy se reálně dostavím na testy), abych nedal státu do ruky zbytečný klacek.
Po návratu domů se mi nyní hodí krizové zásoby, protože nakoupeno jsem fakt neměl a zásobování vázne :lol:.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

PeFi: počkej, na testy se musí do místa trvalého bydliště? No tak to je naprostý fail. S tou vzdáleností jako ty to mám totiž podobně. Sranda je, že v místě mého trvalého bydliště je situace s nákazou mnohem horší, než v místě kde žiji, tzn. cestou do "epicentra" bych se vystavoval většímu riziku nákazy, než kdybych nikam nejel.
Uživatelský avatar
Fraktál
Příspěvky: 263
Registrován: 25.04.2013 17:56
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Fraktál »

proforma píše: 02.09.2020 21:16 Mne dneska pobavila prazska hygienicka Razova na CT.
Redaktorka: Vy jste mela v patek s pani Jagrovou pomerne dlouhe jednani, pujdete take do karanteny?
Razova: Podle nasich metodik je nakazeny clovek infekcni 48 pred testem, takze mne nakazit nemohla.

!!! Smarja, to je logika! Co tam ta zenska na tom vedoucim miste jeste dela?! Jestli se tahle "kecpertka" ridi nejakou blbou ceskou tabulkou, a ne zkusenostma ze sveta, tak uz se nedivim, ze jim Praha exploduje pod rukama. Hlavne ze je vsechno v pohode... Tyhle slepici bych fakt prala, aby si to uzila osobne.
Já bych jí nic zlého nepřál, ale už delší dobu sleduju, že to bere vyloženě flegmaticky.

Jinak, když tady byla zmíněná ta Billa, je vtipné, že jim tam co chvíli běží informativní spot ve stylu "vážení zákazníci, naši zaměstnanci mají roušky, chrání sebe i Vás" a pak tam člověk vidí veškerý personál s tím nosem ven.
Odpovědět