Nedostatek jídla

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Argonaut »

možná doporučení, už na podzim jsem nakoupil dost semene na to, co chceme pěstovat v příštím roce. Pokud se cena potravin urve, mám obavu, že semene nemusí být dost s tím, jak se lidi probudí a budou chtít pěstovat.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Germanik1 »

Tak budou prasnice zase rodit doma.. Bude se jezdit ke kancovi s prasnicí v kovové kleci a budeme zpátky v 70tkach. No problem
Udělám co musím
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od jerry.mysak »

Liqid píše: 06.12.2021 19:30 No vidíš, i to vyřešil trh, lidé domácí maso nekupovali, tak se chov zrušil. Ono pro většinu lidí není nálepka s vlaječkou důvod k příplatku, což se nedivím.
jsi úplně vedle. U nás se to nevyplatí, protože se sem tahá maso z Polska. A proč se tahá z Polska? Protože poláci si u EU vyběhali dotace. Kdežto naši hrdinové, (ten plešatej moula, nevím jak se jmenuje) řekli že dotace nepotřebujeme. Tak je nemáme a poláci jsou schopni dodávat za polovičku a ještě vydělat.

Problém není v tom že to dovezeš, ale v tom, kde to vezmeš když to dovézt nepůjde. Viz roušky před rokem. Měli jsme je nakoupený a němci je zabavili. Stejně to udělají s masem. Když nebude, polákům zaplatí víc a ty budeš hlady. Proč myslíš, že komančové chtěli, abychom byli ve všem soběstační?
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od jerry.mysak »

Germanik
ona ta prasnice něco sežere. Kor když kojí. Pak bude podsvinče za 5-8 000, dalších 10 000 abys jej vykrmil a kus flákoty tě vyjde na 250 kč. A to ještě budeš rád.
Já na vsi vyrost, prase jsme měli ještě před 20 lety.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Kapo »

Tiež som mal svojho času 4 přeštické prasnice a svojho kanca. Keďže bolo v ponuke obrovské množstvo selát, tak som sa toho nemohol zbaviť a už som nevedel, čo s tým. Doma 30 odstavených cucákov, a mesiac na inzerát nikto neodpovedal. :?
Zhoršilo sa to až tak, že nikto nechcel už ani vychované prasa na zabitie. A ak, tak jedine s tým, že mu kompletne spracovať, najlepšie zadara. Fakt nič moc kšeft.

Navýšiť stav u prasát nie je až tak zložité. V podstate sa dá pripustiť každá prasnica v porážkovom veku /110 kg a 6 mesiacov/ a to dva krát do roka. Na jeden vrh aj 16 mladých.

Kozy, ovce, kravky sa množia ovela pomalšie. každá matka dá tak 1 až dve mladé za rok. S tým sa veru nedá rýchlo nasýtiť dav. A taktiež je to skôr stratová záležitosť a odbyt žiaden.
Ja som si teraz zadovážil ešte aj ovečky pre vlastnú produkciu najkvalitnejšieho mäska a nech je človek maximálne sebestačný.
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
sacket
Příspěvky: 87
Registrován: 22.12.2017 17:32
Pohlaví: muž

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od sacket »

jerry. mysak: ten plešatej moula se jmenuje Telička a v předklonu odkejval všechno, co Němci chtěli.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od jerry.mysak »

jo, to je on
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jolky palky
Příspěvky: 384
Registrován: 12.12.2014 21:56
Bydliště: KH kraj

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od jolky palky »

Ono to půjde asi jak, kde. V paneláku ve sklepě těžko, v novostavbě v garáži taky.
Starousedlíci na vesnici vymírají a mladší generace si radši postaví nový s hypotékou nakrev, než-li opravovat starý dům.
Například já mimo asi 2 lidi mého věku neznám, že by žili na vesnici jako "na vesnici". Tj. dílna, zahrada, záhonky, zvířectvom prostě postaru, jak by to na vesnici mělo být.
Nechtějí si špinit ruce a něčím takovým se zaobírat. Beztak by radši přešli na komplet rostlinnou stravu, než se starat i třeba s někým o prasce v chlívku.
Ale nouze naučila Dalibora....
„Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!“
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od dracekvo »

Upřímně. Ono opravit starý dům stojí pomalu stejně jako postavit nový. A stejně to pak furt bude starý dům plný kompromisů.
A že se nikdo nechce babrat na políčku. Ja si to ještě pamatuju. Jak jsme měli 3 prasata, hromadu králíků.
Neustále se obden vařili brambory, v létě se blblo se senem.
Když si to spočítám kolik člověk u toho strávil času...
To raději půjdu na brigádu a za 2 víkendy si na to prase vydělám.
cipis
Příspěvky: 4848
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od cipis »

Opravit starý dům stojí ještě víc. Peněz, času a potu. Po několika rekonstrukcích bych do něčeho starého nešel.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Fabulous »

Záleží na více faktorech. Starý dům, o více jak 40 místnostech, jsem opravoval a rozhodně to bylo levnější, než nový :)

A je to OT.
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Liqid »

jerry.mysak píše: 07.12.2021 12:31
Liqid píše: 06.12.2021 19:30 No vidíš, i to vyřešil trh, lidé domácí maso nekupovali, tak se chov zrušil. Ono pro většinu lidí není nálepka s vlaječkou důvod k příplatku, což se nedivím.
jsi úplně vedle. U nás se to nevyplatí, protože se sem tahá maso z Polska. A proč se tahá z Polska? Protože poláci si u EU vyběhali dotace. Kdežto naši hrdinové, (ten plešatej moula, nevím jak se jmenuje) řekli že dotace nepotřebujeme. Tak je nemáme a poláci jsou schopni dodávat za polovičku a ještě vydělat.

Problém není v tom že to dovezeš, ale v tom, kde to vezmeš když to dovézt nepůjde. Viz roušky před rokem. Měli jsme je nakoupený a němci je zabavili. Stejně to udělají s masem. Když nebude, polákům zaplatí víc a ty budeš hlady. Proč myslíš, že komančové chtěli, abychom byli ve všem soběstační?
S čím jsem vedle, že o místní produkci není zájem? No, jak vidno, tak není.
A ty myslíš, že když našim řezníkům nabídne Němec výrazně lepší cenu, že to radši prodají levně doma? :rofl
Komančové chtěli samé číčoviny, to netřeba řešit, dnes je svět úplně jinde.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Kapo »

dracekvo píše: 07.12.2021 21:03 ...Když si to spočítám kolik člověk u toho strávil času...
To raději půjdu na brigádu a za 2 víkendy si na to prase vydělám.
To jo. To je taktiež lepšie pri prepadnutí volat políciu, alebo to dáko ukecat. Než investovat prachy do zbrane, streliva, tréningu, povolení a ešte to stále sebou vláčit. :lol:

V prípade že nastane ten nedostatek jídla, o čom je toto vlákno, budú práve "čítači času" okusovat tujky a muškáty. ;)
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
jolky palky
Příspěvky: 384
Registrován: 12.12.2014 21:56
Bydliště: KH kraj

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od jolky palky »

Ale já narážel na to, že časem to nebudou mít lidé ani kde doma chovat.
Pač u té novostavby si nikdo nestaví chlívek, nemá místo na brambory, obílí atd.
To poskytuje jen "stará" zástavba.
Já opravil starý - neměnil bych a určitě levněji, než bych stavěl nový včetně pozemku co mám k tomu.
„Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!“
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Maximus »

Pak je tu poměrně úzká, ale někde i docela vydatná "ekologická nika" - myslivost. Dokud bude jakž takž fungovat společnost, tak to bude způsob, jak se dostat ke kvalitnímu masu v určitém monopolním systému. Když to vezmu z mého pohledu, tak maso z ulovených prasat, srnčí a jelení zvěře plus nějaká ta divoká kachna a holub tvoří dominantní podíl masa v jídelníčku mé rodiny. Prostě se mi nevyplatí to vepřové kupovat či chovat. Jednodušší a zábavnější je ho si ulovit v revíru. Kuřecí kupujeme ještě od spolupracovnice ženy, jejíž dcera má vlastní farmu, ale od příštího roku mám v plánu vlastní chov slepic/kuřat - čekám s tím na přistěhování tchánovců, kteří rádi pomohou s hospodářstvím a člověk bude moci vyrazit s dětmi na delší treky bez obav o domácí zvířectvo.

Ryby mám od souseda, kterému pomáhám při výlovu jeho rybníků, což mě chytlo, a skopové od kamaráda, kterému občas pomáháme s ženou s údržbou pozemků.

Maso kupuji už jen v podstatě ve formě uzenin, výjimečně hovězí či "jiné" drůbeží (krůta, husa) a samozřejmě mořské ryby, které si tady neulovím.

Vím, není to cesta pro každého, ale tady se s brutálně přestárlými mysliveckými spolky otevírá prostor pro jednotlivce a menší skupinky "mladých a perspektivních" členů - třeba u nás jsem nejmladší člen :mrgreen:.

V případě znatelného nedostatku potravin bude na tom vesnice vždy líp - už jen ta možnost zrýt vlastní "golfový" trávník a zasadit tam brambory a mrkev je obrovská výhoda před městskými ghetty.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od mart0 »

Oni by si poradili, dnes tráva, za pár let klidně brambory. Když si člověk spočítá čas, tak než mít neustále obdělanou celou zahradu, tak je dnes lepší udělat nějakou práci navíc a za vydělané peníze nakoupit do zásoby tunu cukru, těstovin a rýže za 20 tisíc a vydrží to déle než úroda brambor. O uskladnění obilí bych se nebál. Chlívek se udělá z garáže, nebo stluče z regálů. Problém je trochu ten sklep a na to se použijí vodoměrné a revizní šachty, nebo nádrže na dešťovku. Takže i mnoho novostaveb s rozumným pozemkem má řešení. Na sídlišti v Praze to ale moc řešit nejde.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Kapo »

Problém vidím v tom, že mnohí si predstavujú, že v kríze by začali chovat prasátko, spôsobom ako ich babky. Keď sa nakradlo z družstva, dostali sa renty a šups to premenit na bravčovinku. Tak to iste. :lol:

Kedysi pra pra predkovia chovali prasatá hlavne pastevným spôsobom, či na koprivách a dateline a na výkrm sa chovala ešte dáka koza, aby prasátko malo mléko a dobre rástlo.

Najjednoduchšie ako si začať chovať v núdzi na anglickom trávniku dáke vlastné mäsko okrem slepíc sú obrie CUI morčatá. https://www.ireceptar.cz/zvirata/obri-morce-cuy.html

https://www.idnes.cz/xman/styl/cuy-chac ... n-styl_fro
...A z čeho vlastně pramení současná obliba morčat? Například z toho, že jejich kvalitní maso vyniká lehkostí a nízkým obsahem cholesterolu. Vede nad hovězím, vepřovým i kuřecím. Obsahuje 21 procent proteinů a jen 8 procent tuku, na což milovníci zdravé stravy po celém světě slyší. Morče je navíc krajně nenáročným chovancem a vykrmit si ho můžete až do macka o hmotnosti tři a půl kilogramu....
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od jerry.mysak »

Liqid píše: 07.12.2021 21:43
S čím jsem vedle, že o místní produkci není zájem? No, jak vidno, tak není.
A ty myslíš, že když našim řezníkům nabídne Němec výrazně lepší cenu, že to radši prodají levně doma? :rofl
Komančové chtěli samé číčoviny, to netřeba řešit, dnes je svět úplně jinde.
jsi úplně mimo. Nevím jestli to hraješ, nebo jsi tak nevzdělanej.

Komančové se snažili bejt ve všem samostatný, nebýt závislí na nikom. Zkušennost z války. Přijít válka nebo nějaká větší katastrofa, pochcípáme hlady. Za komančů byl v každé vesnici kravín, prasečák, drůbežárna. Prakticky nezávislý na centrále. Dnes, škoda mluvit.

Zemědělci by to rádi prodali, ale nikdo to nechce, protože celá Evropa má dotace a tudíž produkuje levněji. To se pak blbě konkuruje.

Pravdu máš v jediným. Svět je jinde. V prdeli. Sice si koupíš ajfouna, ale za nájem necháš půlku platu (pokud nejsi příživníkem u rodičů), čtvrtinu necháš za energie a jídlo. No a za ten zbytek si koupíš toho ajfouna. Když komančové padli, bylo mi 18, takže si něco pamatuju. Nebylo to ideální, ale ty sračky ve kterých jsme dneska se s tím nedají srovnat.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
cipis
Příspěvky: 4848
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od cipis »

Ty seš srandista, evidentně víš hovno o tom, co komunisti dělali ...
To, že v každé vesnici bylo to a ono, tak o to se nezasloužili komunisti, to tam bylo dávno před nimi.
Ti jen to fungující rozbili ...
Permonik
Příspěvky: 501
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Permonik »

Jestli vytvořili nebo zdědili je celkem jedno, podstatné je, že to bylo. Když jsem byl malý, tak na malé vesnici, kde jsme měli chalupu, byl prasečák, drůbežárna a kravín. Teď stojí jen jedna z těch budov a jsou v ní nějaké sklady. Soběstačnost výroby potravin taky byla úplně jinde. Teď jsme jen závislí na tom, co nám kdo dodá. Což za peníze dodají rádi, dokud mají nadbytek. Co si kdo nevypěstuje a neuhlídá (tím nemyslím PA, ale jen třeba menší pole za vesnicí již teď, kde toho zmizí dost), tak jistotu nemá. Proto jsem pořídil dům s větším pozemkem a terra vari k tomu.
Odpovědět