Ukrajina x Russko 2022-2024

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Russáci jsou:

Svině
5
7%
Zloději a vrazi
2
3%
Obojí
60
90%
 
Celkem hlasů: 67
mhi
Příspěvky: 470
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od mhi »

Rychlost Kinzalu neumim vypocitat, ona se dost meni, UA to jestli se nepletu likviduji v te pomalejsi fazi na konci letu.

Mne v podstate dneska zajima,jestli se dozvim dopredu ze neco leti, 90 vterin je porad celkem OK na to skocit do ukrytu (pokud bude v tu dobu uz ready...). Druha otazke je ze netusim jestli se nejak dozvim, ze je bezpecne uz vylezt (radiace, bio, ...).

Mam jenom trosku obavy o to, abychom nebyli prekvapeni stejne jako silnicari v zime. Bum. Aha, to jsme necekali. Bum. Taky jsme to necekali. Tyyyyyyy dyyyyyyy Tyyyyyy dyyyyy. Bum. No tohle jsme cekali, ale 30 vterin sireny dopredu na ukryti je fakt malo.

Opravdu tu neni nekdo obeznameny? Nebo obeznameny s tim, jak to funguje na UA ?
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od Ivana »

I kdyby to byly čtyři minuty, nebo ať nežeru, třeba osm.
Někdo zjistí, že to letí sem. Někdo jiný nebo stejný musí zjistit, kam to letí. Pak ten někdo musí informovat někoho, kdo má na starosti ty sirény v dané oblasti. Ten někdo (starosta? hasič? nevím) pravděpodobně nebude úplně vedle tlačítka, ale bude tam muset dojít anebo zavolat třetímu. Začnu houkat sirény. Kdo bude vědět ihned, co se děje? Musíš počkat na dohoukání a hlásání. A v neposlední řadě, kolik je v současné době v ČR funkčních krytů pro obyčejné lidi, jakou mají kapacitu a jak dlouho bude většině z nich trvat, než tam doběhne? (Po začátku války jsem si to zjišťovala - proformo když tak napiš.)

Ale možná budeme mít času dost. Až se dva dny před první středou v měsíci objeví sexuální kompro na ministra vnitra tak se okamžitě stěhuju do pralesa. (Protože to je přesně ten způsob, jakým čubčí synové dělají podobné věci.)
mhi
Příspěvky: 470
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od mhi »

K tematu ukrytu jsem dostal tuhle odpoved od HZS CR - otazky byly 2, jedna tykajici se adaptace prostor/stavby, druha "Dale se chci zeptat, zda je dostupny seznam stalych ukrytu s presnejsimi adresami (Praha ma dokonce mapu, coz povazuji za idealni).":
Vážený qqqqqqqq,

pro stavbu stálých úkrytů civilní ochrany je zpracována norma ČSN 73 9010 Navrhování a výstavba staveb civilní ochrany. Návod na vybudování improvizovaného úkrytu je zveřejněn na stránkách: https://www.hzscr.cz/clanek/ukryti-obyv ... 09Mw%3d%3d
Projektovou dokumentací ke stálým úkrytům nedisponuji.

Další bližší informace a především doporučený postup chování v případě ohrožení je zveřejněn na našich internetových stránkách: https://www.hzscr.cz/clanek/otazka-ochr ... kryti.aspx.

Na závěr bych chtěla připomenout, že podle § 15 odst. 2 zákona č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů ve znění pozdějších předpisů, obecní úřad při výkonu státní správy za účelem zajištění připravenosti obce na mimořádné události a podílení se na provádění záchranných a likvidačních prací a na ochraně obyvatelstva zajišťuje varování, evakuaci a ukrytí osob před hrozícím nebezpečím, pokud zvláštní právní předpis nestanoví jinak a vede evidenci a provádí kontrolu staveb civilní ochrany nebo staveb dotčených požadavky civilní ochrany v obci. V případě dalších dotazů ohledně ochrany obyvatelstva doporučujeme obrátit se na místně příslušný obecný úřad.

S pozdravem a přáním krásného dne

http://www.mcop.cz/kryty/verejne.php

Tak 15 let zpatky jsem prosel jednotky soukrome vlastnencych ukrytu v Praze, kdyby mel nekdo zajem o informace jak se k tomu pristupuje.


Jsem offtopic v tomto tematu, vim a omlouvam se.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od Ivana »

Měli bychom se s tím přesunout:
viewtopic.php?f=10&t=678

Jen první strana tebou odkazovaného seznamu: 13 neaktivních, 6 funkčních. DIY, občane.
Hagen
Příspěvky: 1382
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od Hagen »

Čím dále od ruských hranic, tím méně civilních obětí.
V Kyjevě zahynulo za dva roky války cca 1000 civilistů. (v průměru 1,3 mrtví denně)
Jak intenzivně by bylo rusko schopno "bombardovat" Evropu???
K nám by to navíc letělo přes několik států,....
To jen pro představu jaká je pravděpodobnost, že zrovna na mě spadne nějaký kinžál,...
Já osobně, vzhledem k tomu, že do krytu nemohu se svými psy, tak to riziko podstoupím. ;)
vrb
VIP
Příspěvky: 911
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od vrb »

Já stejně většinu aktivního času strávím v práci nebo venku. Tak mít nějaký kryt kam hupsnout u domu bych většinu casu nebyl dost blízko abych to stihl.
Nikdo dostatečně dopředu neví kdy a kam to poletí. Už není ww2, aby byly bombardéry na radaru půl hodiny předem.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od Ivana »

Hagen píše: 16.01.2024 19:33 Jak intenzivně by bylo rusko schopno "bombardovat" Evropu???
K nám by to navíc letělo přes několik států,....
To jen pro představu jaká je pravděpodobnost, že zrovna na mě spadne nějaký kinžál,...
Já osobně, vzhledem k tomu, že do krytu nemohu se svými psy, tak to riziko podstoupím. ;)
Oni existují lidi, kteří chtějí být připraveni i na ty nejhorší varianty.
Samotář
Příspěvky: 358
Registrován: 07.07.2016 10:58
Pohlaví: muž

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od Samotář »

Na téma poplachů a raketového bombardování v Charkově napsala výborné reportáže novinářka Adéla Knapová v časopisu Reflex. Popisuje tam tu hrůzu a beznaděj během útoku, zažila je během pobytu v Charkově. Najdete to ve starších číslech Reflexu.

Co jsem si z článků zapamatoval:
1) Rakety jsou dnes tak rychlé, že sirény poplachu vlastně houkají neustále, protože se poplach musí vyhlásit na celé velké území. Lidé už na sirény ani nereagují.
2) Když už to začne dopadat, je pozdě na to chodit do krytu. Je lepší zůstat doma.
3) Hlavně nazout boty, sednout si doma do místa, kde nejsou okna, nejčastější jsou zranění od létajícího skla z vyražených oken. K nějaké silnější/nosné zdi, evakuační zavazadlo vedle sebe.
4) Popisuje zvláštní druh hrůzy během bombardování, nejde spát, čekání na dopad rakety.
Hagen
Příspěvky: 1382
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od Hagen »

Ivana píše: 16.01.2024 22:45
Hagen píše: 16.01.2024 19:33 Jak intenzivně by bylo rusko schopno "bombardovat" Evropu???
K nám by to navíc letělo přes několik států,....
To jen pro představu jaká je pravděpodobnost, že zrovna na mě spadne nějaký kinžál,...
Já osobně, vzhledem k tomu, že do krytu nemohu se svými psy, tak to riziko podstoupím. ;)
Oni existují lidi, kteří chtějí být připraveni i na ty nejhorší varianty.
Tomu rozumím.
Hezky se to čte, hezky se o tom debatuje, ale realita je jiná.
Zhruba jak píše Samotář.
Takže můžete se tu připravovat na útěky do krytu (kterých je tak málo a s tak malou kapacitou, že pokud nebudeš spát u vchodu tak buď nestihneš dorazit, nebo se nevejdeš.)
A nebo se bavit o tom, jak by to nejspíš skutečně vypadalo, a jak si skutečně zachránit život.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od Ivana »

Pravděpodobnost že nás napadne rusko je malá a pravděpodobnost že na mě spadne kinžál je malá a funkčních krytů je málo.
Radíš tedy fatalismus a rezignaci?
Hagen
Příspěvky: 1382
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od Hagen »

To v žádném případě.
Ale člověk bude muset nějak fungovat, chodit do práce,... Posedávat poblíž krytu s mobilem v ruce zkrátka nejde.
Takže spíš jde o to, jak se chovat mimo ten kryt, do kterého to s největší pravděpodobností nestihneš, nebo se tam prostě nevejdeš.
Trochu bych věřil na Pražské metro, ale jinak je to s kryty bída.
mhi
Příspěvky: 470
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od mhi »

Otazka nebyla na mne, ale tak berte v potaz to, ze jsou lide, kteri muzou pracovat hlavou z domova, muzou koneckoncu pracovat i z ukrytu, a ten muzou mit vedle baraku. Takze se sirenami muzu skocit pod zem, tam zapnout dalsi pocitac, kterym se pripoji na rozpracovanou praci ...

Je jasne, ze to neni dostupne mnoha lidem, a ja to takhle zdaleka jeste nemam, ale velmi pomalu se k tomuto snazim smerovat.
sigurd
Příspěvky: 403
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od sigurd »

Myslím, že v ČR civilom (okrem pár strategických lokalít), v prípade vojny Európa- RF, nič vážneho nehrozí- v SR takisto, akurát tu budú viac náhodne padať zostrelené objekty, a je tu podstatne väčšia pravdepodobnosť pozemných bojov.
Na verejné kryty je potrebné zabudnúť, a v prípade poplachu vedieť konať podľa aktuálnej polohy a podmienok tak, aby sa v prípade bližšieho dopadu explozívnej munície čo najviac znížilo riziko poranenia. Ako to urobiť by sa malo riešiť v iných vláknach.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Hagen
Příspěvky: 1382
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od Hagen »

mhi píše: 17.01.2024 12:28 Otazka nebyla na mne, ale tak berte v potaz to, ze jsou lide, kteri muzou pracovat hlavou z domova, muzou koneckoncu pracovat i z ukrytu, a ten muzou mit vedle baraku. Takze se sirenami muzu skocit pod zem, tam zapnout dalsi pocitac, kterym se pripoji na rozpracovanou praci ...

Je jasne, ze to neni dostupne mnoha lidem, a ja to takhle zdaleka jeste nemam, ale velmi pomalu se k tomuto snazim smerovat.
Každý si to musí pořešit po svém.
Někdo bydlí na dohled od nějakého krytu, vstupu do metra,... Já třeba nejdu nikam, kam nemohu vzít psy.
Takže veřejné kryty a metro je u mě nejen mimo dosah, ale i mimo možnost vzít s sebou psy.
Mám poblíž odtokový kanál, který vede vodorovně hluboko pod kopec. Tam bych mohl. Ale ještě jsem o tom moc nepřemýšlel.
Samotář
Příspěvky: 358
Registrován: 07.07.2016 10:58
Pohlaví: muž

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od Samotář »

Ivana píše: 17.01.2024 11:08 Radíš tedy fatalismus a rezignaci?
O tom se také píše v článcích paní Knapové.

Lidé se tam bojí, ale současně jsou fatalisti, že výbuch může přijít kdykoliv a současně jim strašně zaleží na tom, aby chodili do práce a žili pokud možno normální život.

Po hrůze z nočního ostřelování ráno vyjdou z domova a najdou svoji kavárnu s vysypanými výklady. Pomůžou majitelce uklidit a potom si tam sednou ke stolečku a dají si ranní kafe. Chodí do práce, ale třeba i do muzea, kde bádají v literárním archivu - naprosto zbytečná práce a hrozně si na tom zakládají. Současně v Charkově úplně nejlépe fungují technické služby, prý jsou ulice lépe uklizené než před invazí. Povrchová hromadná doprava jezdí přesně podle jízdního řádu a hrozně moc si na tom zakládají.

A takovýchto bizarností je tam spousta.

Když se takto chovají Ukrajinci, u nás by to asi nebylo o moc jiné.
pepaf
Příspěvky: 542
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od pepaf »

od Ivana » 16.01.2024 17:23

I kdyby to byly čtyři minuty, nebo ať nežeru, třeba osm.
Někdo zjistí, že to letí sem. Někdo jiný nebo stejný musí zjistit, kam to letí. Pak ten někdo musí informovat někoho, kdo má na starosti ty sirény v dané oblasti. Ten někdo (starosta? hasič? nevím) pravděpodobně nebude úplně vedle tlačítka, ale bude tam muset dojít anebo zavolat třetímu. Začnu houkat sirény. Kdo bude vědět ihned, co se děje? Musíš počkat na dohoukání a hlásání. A v neposlední řadě, kolik je v současné době v ČR funkčních krytů pro obyčejné lidi, jakou mají kapacitu a jak dlouho bude většině z nich trvat, než tam doběhne? (Po začátku války jsem si to zjišťovala - proformo když tak napiš.)
Ono třeba IZS - hasiči - mají ovládání sirén i na dálku přes signál z Operační střediska, které určuje v které obci bude siréna aktivována. Pracují 24/7. Operační středisko obvykle krajské působnosti, ale schopné předávat i nadregionální informace.
Současně odcházejí z operačního střediska SMS na zájmové osoby v dané lokalitě. V případě hasičů např. na velitele zásahové jednotky (ve většině obcí obvykle složené z místního SDH). Ostatní příslušníci reagují na sirénu a ví koho mají dále kontaktovat pro získání doplňujících informací. Profesionální hasiči mají svojí komunikační linii.
Např. aplikace Záchranka má např. mimo hlavní funkce i napojení na Horskou službu a i funkcionalitu Varovná upozornění. Zde si můžeš vybrat oblasti o kterých (ve kterých) chceš být upozorňován na případná nebezpečí.
Toto by se nepochybně dalo i modifikovat pro využití k plošnému varování typu výstrahy před možným vzdušným atakem...
Na UA mají varovná varování před vzdušnými útoky taky do aplikace v mobilu. Předpokládám, že to někdo kompetentní studuje a pracují na podobné funkcionalitě i v ČR.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od Ivana »

To vypadá docela dobře, a taky o mnoho rychleji, než jsem si představovala.

Já jsem asi před dvěma dny zahlídla článek, že obyvatelé mají po houkání sirén počkat, až je přijdou hasiči odvézt do krytu. Taková absurdita mě možná taky ovlivnila. Už si nepamatuju kde to bylo a jak to bylo staré, většinou si dávám na zdroje pozor.
drigon
VIP
Příspěvky: 3013
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od drigon »

U občasného bombardování/ raketování území nemusí jít ani o způsobení velkých škod či ztrát na životech. Cílem může být psychické vyčerpání obyvatel. Když vás prakticky každou noc vzbudí a místo spánku budete nervózní čekat "jestli a kam to bude" tomu bude pracovní výkon odpovídat. Nehledě na zvýšené riziko nehod a havárií z únavy.
Nehledě na psychickou zátěž když člověk neví jestli se bude mít kam vrátit, případně jestli se domů vrátí rodinní příslušníci (protože co když náhodou). To může být ten popisovaný pocit zvláštního pocitu strachu kdy člověk neví... .
...
Asi něco podobného jako když jsem v roce 2008 dostavěl s velkou hypotékou a vzápětí přišla velká krize. V práci se vyhazovalo a čím déle to trvalo tím to bylo horší protože byli vyhazováni lidé z mého okolí. Věděl jsem že když mne vyhodí to bude s velkou pravděpodobností znamenat konec snu o vlastním bydlení. Nakonec se vyhazovat přestalo a přežil jsem. Podle mistra byla poslední vlna propouštění naplánována ve stylu vyučen či nevyučen v oboru. Naštěstí na ni nedošlo, protože jsem v oboru vyučen nebyl.
Možná je to OT, ale při čtení příspěvku o oné redaktorce z Reflexu se mi právě toto vybavilo. Ten pocit tísně a bezmoci. Kdy jsem jenom čekal. Jestli udeří... .
Koukej tak, aby jsi viděl.
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od cipis »

To jsi jen pasivně čekal? Nesnažil se hledat něco jiného? Nějak jinak případně zajistit příjem?
drigon
VIP
Příspěvky: 3013
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od drigon »

Samozřejmě že jsem hledal. Abych měl zálohu kdyby došlo na nejhorší. Jenže nic nebylo. Max nějaké brigády, což jsem nakonec využil když jsme chodili jen na čtyři dny a příjem mi klesl pod minimální hranici. Byla to tvrdá zkušenost která mne vedla k důrazu na soběstačnost a časem i sem na Rozpad. Když jsem se o soběstačnosti a přežití v krizi snažil zjistit co nejvíce.
...
To, že jim v Charkově fungují technické služby a MHD lépe než před válkou může být do jisté míry vzkaz: nás nezlomíte. A zároveň snahou vést v rámci možností normální život.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Odpovědět