Jsme na prahu III.WW ?

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Maximus »

To Ulf: O tom přece nemluvím - z pohledu "peruánského intelektuála" je problematika velmocí zcela jasná a v podstatě mu je jedno, jak si rozparcelují Evropu. Z mého pohledu středoevropana mi jaksi není jedno, pokud někdo rozbijí současné status quo, které je z daných možností pro nás výhodnější.

Co když se v rámci německo-ruského paktu obě země dohodnou, že budou vzájemně bránit svoje sféry vlivu v rámci jistě hezky znějící "evropské stability". Co když Rusko výměnou za přenechání Ukrajiny i Gruzie a garanci, že Finsko a Švédsko a další země už NATO nepříjme bude podporovat Brusel, tj. především Německo, při snaze zemí střední a východní Evropy odejít z EU. Už jen díky NS2 bude moc Rusko spolu s Německem držet střední a východní Evropu za moudí.
Tato pozice je jistě z našeho pohledu krajně nefér, ale velmoci mají přece podle tebe na to nárok.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Ulfhednar »

Ano, myslím že nejen velmoci mají právo realizovat svůj obchod, jak uznání za vhodné, aniž by platily někomu vypalné.

Strkat nos do NS2 je asi jako kdyby si Ulf objednal pizzu, přivezli by mu ji Berlingemna Maximus by protestoval, že ji měli přivést v Citigo.

Nicméně: nikde neříkám, že je mi jedno, jak si kdo rozparceluje Evropu, ale nebudu kvůli tomu lhát, urážet oponenty, nebo psát bezvýznamna prohlášení silnými slovy.
Óðinn á yðr alla
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Maximus »

Myslím, že přijde brzy čas, kdy nám nebudou stačit jen silná slova.

Lhát tě rozhodně nenutím a sam to také nepotřebuji. Pohledy na "pravdu" jsou někdy docela relativní a značně subjektivní.

Geopolitické dopady NS2 jsou a ještě budou mnohem hlubší, než si mnozí jsou ochotni připustit.

Jandovat si tu začal ty ;)
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Maximus »

To Pepaf: 5 vteřin vyhledávání
https://www.tyden.cz/rubriky/byznys/ces ... 57806.html

Už i vládní analýzy z roku 2016 to připouští ;).
https://www.denik.cz/ekonomika/odliv-ka ... 61110.html

Přesto stále někdo v roce 2022 bude tvrdit, jak na EU vyděláváme :mrgreen:
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
pepaf
Příspěvky: 542
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od pepaf »

Já o voze , tj. cca 500 mld. vůči skutečnosti cca 1700 mld. CZK a Ty o koze...

Nikdo nezpochybňuje, že zahraniční vlastníci "optimalizují", ale to nebylo předmětem mého příspěvku.
Pokud máš dobrý recept jak to v rámci zákonných pravidel omezit, dej podnět do legislativního procesu.

A jsme OT. Omlouvám se
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od mart0 »

Asi si to chce vyjasnit postoje. Buď se každý může svobodně rozhodnout, tedy třeba Ukrajina o NATO, ale zároveň i Rusko s Německem o stavbě plynovodu a třeba o tom, že Ukrajina, nebo Česko nedostanou ani molekulu ruského plynu. Nebo si každý může prosazovat své zájmy sankcemi, blokádami, nebo i útokem. Mám ale dojem, že i zde někteří chtějí pro sebe jedno a pro druhé to druhé, tedy vlastně ukazují, že je jim bližší ten druhý přístup - prosazování vlastních zájmů jakýmikoli prostředky. Pak je ale zbytečné se rozčilovat, že totéž dělají i ostatní.

Pokud jde o dividendy - to už je taková běžná (nejen česká) vlastnost, že každý by rád mluvil do toho, co má se svým podnikem a jeho prostředky majitel dělat. Nemusím být nadšený z toho, že Němci, Rakušané nebo Nizozemci od nás odsávají dividendy, ale musím připustit, že ty podniky jsou jejich a pokud by do nich nikdy neinvestovali, tak by spousta těch podniků vůbec neexistovala.
Naposledy upravil(a) mart0 dne 03.02.2022 19:37, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Ulfhednar »

Pokud někdo říká to, co říká Janda a slovy Jandy, není urážka to konstatovat. Urážka je nazvat někoho trollem a nebýt schopen si to obhájit.

Moc nechápu o co ti jde. Najít v tom, co jsem napsal, nepravdu či lež, ač sem k tomu opakovaně vyzval, se vám dosud nepovedlo. Takže píši pravdu. Pokud píši pravdu, je nesmysl mě vyzývat, abych psal něco jiného.

K NS2 bylo by tragické nutit dvě země obchodovat způsobem, který se líbí zemi, které po tom nic není.

Navíc vést plyn přes Ukrajinu je nesmysl. Platit jim za absenci údržby a krádeže plynu je nesmysl. Prostě si budou muset časem zvyknout, že jim nechodí vypalné.
Óðinn á yðr alla
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Maximus »

To Pepaf: Pro mne je +-400 mld ročně mnohem víc než pozitivní saldo 984 mld na dotacích za celou dobu našeho členství v EU - pominu spoustu projektů, které nemají ekonomický smysl a bez peněz evropských daňových poplatníků by je nikdo soudný za svoje finance nerealizoval. Nemám problém s dividendy, spíš s operacemi na hraně zákona. Hlavní je ale zdanit nadnarodní kapitál stejně, jak je to běžné ve starých zemích EU. Každý takový pokus našich vlád byl velice rychle ukončen a ministr financí byl poučen, že tudy cesta nevede :devil.

To Ulf: Fakt mám stejné názory jako výkonný ředitel "Evropských hodnot"? :lol: :lol: :lol:
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Ulfhednar »

V konkrétních otázkách kolem Ruska ano.
Óðinn á yðr alla
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Maximus »

Toto hodnocení nepovažuji úplně za fér, to je jako bych tvrdil, že někteří zdejší diskutující mají stejný názor jako redaktoři ze sputniknews.

Pro mne jsou primárně zásadní zájmy našich zemí a ruský pocit ublížení a ohrožení daný jejich schizofrenií je mi z tohoto pohledu ukradený, resp. v žádném případě to není omluvou pro další Mnichovskou dohodu či pakt Molotov - Ribbentrop. Tyto praktiky jsou pro nás nebezpečné a bez USA bude v Evropě mnohem hůř z hlediska mezinárodní stability a bezpečnosti.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Ulfhednar »

Promiň Maxime , ale věta:

"Pro mne jsou primárně zásadní zájmy našich zemí a ruský pocit ublížení a ohrožení daný jejich schizofrenií..."

je logický, psychologický i faktický bullshit.
Myslím, že podobne nesmysly naopak nahání body Rusku.

Zvláštní je, že tady neustále mácháš pěstičkou vůči Rusku (kdyz tě čtu, vynořuje se mi v mysli obrazek z posledního Kechlibato a článku: " Chicken hawk"), ale na Němce, kteří nás chtěli opakovaně vyvraždit a dnes nás okrádají si netroufneš.

Teoretické nebezpečnosti Ruska se věnuješ 100x více, než reálnému vykořisťování a ekonomické a pravní okupaci Německem. Nevšiml jsem si, že bys podobné přívlastky sázel zemím, které nás okradají třeba při každém vyúčtování za elektřinu.

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... anicni_dtt

Mimochodem tohle je ještě silnější kafe propagandy, než je v Rusku. Jakože Rusové pujdou na UA zabíjet děti? Nebudou je i jíst?
Myslím, že přední evropští experti na zabíjení děti jsou shodou okolností Ukrajinci. Viz Volyň.
Óðinn á yðr alla
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Maximus »

Doporucuji pobyt par mesicu v Rusku, projet se vlakem az za Ural, plavit se po Jeniseji ci jine velke řece, bavit se s lidmi od prostych pastevcu sobu az po reditele elektrarny ci s jinymi zajimavymi lidmi s hlubokym vhledem do dejin a realii ruske politiky a armady. Stejně tak studovat minulost ruske anexe stredni a západní Sibiře. Opravdu si Americane mohou s Rusy podat v teto otazce "konecneho řešení domorode otazky" ruku. Jen Rusove v tom pokracovali až do druhé poloviny 20.stoleti.

Rusko potrebujeme, ale takové, které v nas nebude videt jen sferu vlivu. Stejně tak jejich "samoderzavi" je forma vladnuti, ktera je demokratovi prostě cizí. Pro mě je Moskva stejné zlo jako Brusel, resp. Berlin. Jedno je ted dál a druhé blíž a kazdy si tady "zabacoval" a bylo to z deště pod okap. S tim městem na "B" jedeme z naší naivity uz druhé kolo a nevidim duvod kvuli tomu mit k těmto "risim zla" nejakou afinitu.

Nepritel meho nepritele muze byt jeste vetsi parchant nez muj nepritel.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Maximus »

Navic tady vystupuji jako protipol všeobecně proruskych příspěvků zde na Rozpadu. Rozhodně s Fabem nechceme, aby Rozpad.cz patril mezi ruské propagandisticke weby.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Zapadlo »

Nebylo by lepší zjistit, kolik lidí zde na Rozpadu dnes vidí v Rusku to menší zlo ?
Za mě je to dost překvapivý obrat,
ale dá se to odůvodnit ztrátou iluzí po strategickém ústupu do předem připravených pozic Států z Ahghu.
Možná že správně-jednoznačně formulovaná anketa by zde zde ukázala realitu,
třeba že jsou se svým názorem mimo většinu... Osobně by mě to fakt zajímalo.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Germanik1 »

Ještě jednu polohu má vaše diskuze. CO BY SE STALO, kdyby Rusko sublimovalo? Hromadný Drang nach Osten? Ani se mi nechce přemýšlet, tady už jsme to měli jednou nalajnovaný. Ne,. schválně pojďme pořešit, jestli by bylo z toho lehčí východisko.
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Ulfhednar »

Popravdě jsem dost znechucen tím vaším ideologizováním a nálepkovaním. Chováš se jak politruk Maxime. Co konkrétně je proruského na mých textech? Zcela konkrétně. To, že napíšu něco, co je fakt tak přeci není proruské, proamerické, promarťanské... Fakt je fakt a stojí nad nálepkami a stranami. Pokud ten fakt vyzní "prorusky", tak pak musí být volba jen lhát, nebo se tvářit, že daný fakt neexistuje.

Opakovaně tu po vás chci, ať napíšete, co konkrétního jsem napsal nepravdivého a může to být označeno za propagandu. Nikdy nic, uhnete. A za chvíli zase osočení z propagandy. A zase bez schopnosti dodat důkaz. Jsem zvyklý se bavit k faktech, datech, číslech. Klidně uznám, když se spletl, stane se. Ale tohle je o ničem.

Debata nad nálepkama je jako chytat úhoře ve slizu.

Naší zemi devastuje Brusel. Uvrhovánim do energetické bídy, oklešťováním svobody, tlakem na zbraně, tlakem na islamizaci, ideologizaci školství... a vaši starostí je, co dělají Rusové na Krymu. Budete se tak dlouho starat o Krym, že si ani nevšimnete, že vaše doma už není vaše. Chytré. Ale je to záměr Bruselu.
Óðinn á yðr alla
skafloc
Příspěvky: 127
Registrován: 19.08.2014 0:05
Pohlaví: muž

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od skafloc »

Ten poslední odstavec - :clap
Sovy nejsou, čím se zdají být..
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Lyster »

Právě jsem si na jednom nejmenovaném zpravodajském webu o útoku Ruska na Ukrajinu přečetl v diskusi pod článkem dost trefný komentář.

"Ještě že Rusové vyčkávají, aby se ukačka vyzbrojili a vycvičili."
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5384
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Rafael »

Jj, ten poslední odstavec od Uffa by se měl tesat do kamene!!!
A úplně odprostit odl Ruska a nějakých z nerůznějších teorii z jeho hrozeb...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Maric »

Maximus píše: 03.02.2022 20:51 Navic tady vystupuji jako protipol všeobecně proruskych příspěvků zde na Rozpadu. Rozhodně s Fabem nechceme, aby Rozpad.cz patril mezi ruské propagandisticke weby.
Můžeme se na to podívat z jiné perspektivy, a to tak, že si shrneme holá fakta.

- Rusové mají u hranic s Ukrajinou cca 100 tisíc vojáků, A teď se děje něco ve smyslu "škatule hejbejte se" Ale počet se nijak zásadně nemění. Na nějakou rozsáhlejší akci by jich potřebovali minimálně 5x víc, a ne necelou polovinu toho, co mají Ukrajinci na okraji Donbasu.

- Zelensky prohlásil, že od loňského jara se situace na Ruské straně hranice nijak zásadně nezměnila. Dokladují to i satelitní snímky zasněžených Ruských autoparků. Nic se tam nehýbe.


- USA přisouvá lodě, zbraně, vojáky i techniku tak blízko jak to jen jde.

- Další Evropské státy včetně ČR dodávají zbraně, vojenský materiál a instruktory pro výcvik

- Rusové se účastní všech jednání, a většinu sami iniciovali

- Výsledky jednání jsou takové, že Rusové asertivně sdělují že pokud jim nebude v ničem vyhověno, tak budou muset podniknout opatření. USA vyhrožují všem kolem, hrozí sankcemi, domlouvají ropu a plyn pro Evropu, i když Rusové neprojevili úmysl ukončit dodávky. Zavření kohoutků by se Američanům náramně hodilo. Money Talks.

- Američani mají na Ukrajině spoustu zájmů. například krachující Westinghouse se má zahojit na dostavbě jaderek, a Bidenovci tam určitě taky veškeré aktivity neukončili. Zatímco Rusové Ukrajinu k ničemu nepotřebují. Už teď to je černá díra na peníze ovládaná mafií a oligarchy, natož kdyby jim potíže dělali i řadoví občané.

Myslím že ve vyostřování situace a v držení titulu "válečný štváč" Si USA a Rusko můžou podat ruku. A jedno je jisté. Pokud ke konfliktu nakonec dojde (což je ze strany Ruska vysoce nepravděpodobné, ale budiž), tak nebude žádný vítěz, a ti co budou na hlavu poraženi budou především obyvatelé Evropy - my. A důvod je jednoduchý. Rusové už dlouhá léta avizují, že když jejich hranice překročí US armáda, tak se dostanou ke slovu jaderné zbraně. Takže Rusko zůstane netknuté. Američani se vrátí domů, ale my se kam vracet nemáme. My to Rusko Americké blbnutí draze zaplatíme na energiích, palivech, potravinách, prostě na všem.
Odpovědět