Kulturní šok

...aneb podělte se o své zkušenosti, zážitky a poznatky s ostatními.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Kulturní šok

Příspěvek od Terminated Account »

Taková malá úvaha...

Kdysi před léty jsem se jako student vydal hledat dobrodružství do USA. Při vyřizování pracovních víz musí člověk absolvovat několik seminářů, jejichž společným jmenovatelem je neustálé omílání rizik kulturního šoku. Alespoň mě to tak připadalo... Vybaven těmito informacemi jsem vystoupil v Chicagu z letadla a čekal, kdy mě ten kulturní šok dostane. Týdny plynuly jeden za druhým a pořád nic. Ani na okolí jsem nepozoroval, kromě toho že kluci hubli a holky tloustly nic divného. Můj 4 měsíční pobyt skončil a já bez zkušenosti z kulturního šoku seděl opět v letadle domů. Říkal jsem si "Ksakru, tak jsem se na to těšil a vůbec nic se nestalo. O čem to všichni mleli! Dyť je to až na pár úletů v Americe stejná společnost jako v Evropě." Z omylu mě vyvedl, až pohled na Prahu z několika kilometrové výšky. Čím víc letadlo klesalo, tím víc se do mě vkrádala depka, mizérie a nasranost. Dokonale se mě tyto pocity zmocnily ve chvíli, kdy jsem vystoupil z letadla a stál tváří v tvář českým nasraným xichtům. No kořeny se nezapřou, takže i já jsem se zařadil do řady a nasadil svůj klasický vrozený nasraný výraz. Tenkrát jsem to ještě ale moc nepochopil.

Pořádně jsem to začal chápat, až další rok, kdy jsem stejnou cestu zopakoval a návratová zkušenost byla jak přes kopírák. V dalších letech následovaly cesty po celém světě a každý návrat byl stejný. S přistáním na českém území jsem se vždy zařadil do standardní české frustrace, mizérie a nasranosti.

Z počátku jsem se chlácholil, že je to tím, že skončila má cesta. Euforie z cestování a dobrodružství pominula a na mě dolehly povinnosti všedního života. Jenže to platilo do letošního podzimu. Vrátil jsem se před nedávnem z několikatýdeního cestování po Malajsii, kde jsem procestoval města i odlehlé vesnice s původními kmeny. Navštívil jsem mrtě buddhistických, taoistických, hinduistických chrámů, kostelů a mešit. Všude mě na této cestě bez rozdílu vyznání provázel smích, vlídné tváře, ochota pomoci, ochota zajímat se o druhého a opravdový zájem žít v přítomnosti.

Přistání na Ruzyni mě opět zničilo iluze o světě. Stačilo si jít koupit kafe...

Po svých zkušenostech z mých skromných cest po světě a setkávání se s lidmi ze všech kontinentů, si nyní opravdu myslím, že je obyvatelům České republiky nasranost předurčena geneticky. Prostě to tak máme všichni (včetně mě) rádi, vyhovuje nám to a jinak to nechceme ani neumíme. Problém nás všech podle mě tkví v tom, že jsem tady v té kotlině všichni strašně schopní a přitom nedocenění. Naši výjimečnost a schopnosti dáváme pak světu na obdiv závistí a nasraností na všechno a všechny.

Ostatně je to naše výjimečnost a kultura, tak si ji važme a chraňme ji. Co by začalo dělat všech 96,73% "novinářů a politiků", kdyby jsme se naší účelně upravené realitě začali smát a přestali se o ni bavit?
Naposledy upravil(a) Terminated Account dne 26.10.2011 10:45, celkem upraveno 1 x.
-CZ-
Příspěvky: 9
Registrován: 17.01.2011 12:34

Re: Kulturní šok

Příspěvek od -CZ- »

Souhlasím s tebou. Zažil jsem to taky asi tak 3 roky zpátky. Byl jsem na necelý měsíc v Japanu a po návratu jsem se nestačil divit. Trvalo mi skoro 14 dní než jsem se vrátil do zdejšího "standartu".
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Kulturní šok

Příspěvek od alibaba »

Zazil jsi kulturni sok ,ale ne tam kde jsi jej ocekaval .....Zbyva pockat az se Mrak vyspi a prizpusobi se pocasi ,aby nam mohl povedet jestli take zazil kulturni sok .......ja totiz strasne rad ctu poznatky svetobezniku .....
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Kulturní šok

Příspěvek od Karlos »

Tak ja naopak zazil kulturni sok v US, pracoval jsem v hotelu s asi 30ti dalsimi studenty z celeho sveta (polsko, madarsko, slovensko, rusko, francie, nigerie...) a kazdy druhy vecer byl vecirek = za ty 4 mesice jsem si uzil vic kultury nez za celych 5 let vysky :mrgreen: Ale chapu ze to nelze brat jako standart, nebot za nas bylo vse zarizeno agenturou (prace, pojisteni, ubytko atd.) a tak jsme si mohli jen uzivat a taky mi bylo o deset let mene...
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Kulturní šok

Příspěvek od Terminated Account »

Mezi mou první návštěvou Země zaslíbené a současností uplynulo také více než deset let. Myslím, že jsme zažili s Adminem Ameriku, tak jak to nyní už nejde. Na US večírky vzpomínám rád. Všechny holky se po pár sklenkách ochotně svlékaly a předháněly, která zvládne lepší striptýz na stole. To u nás na kolejích opravdu standard nebyl a za kulturní šok se to možná považovat dalo.

Vzpomněl jsem si na příhodu, která se nám stala při první návštěvě US, jak na kamaráda při návštěvě vodního parku vyletěla jedna vytuněná a vysilikonovaná slečna v úplně miniaturních bikinách a začalo ho osočovat, že je úchylák, protože má klasické plavky a ne šortky. Měla hysterický záchvat a zavolala na nás plavčíka. Její silikony létaly všude kolem, jak se rozčilovala. Plavčík ji musel hodně dlouho zpracovávat a uchlácholil ji tím, že to půjdou sepsat do kanceláře. Co tam sepisovali nevím, ale nás nechal na pokoji. Vlastně by se to dalo považovat také za kulturní šok.
Naposledy upravil(a) Terminated Account dne 27.10.2011 9:05, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Kulturní šok

Příspěvek od hanpari »

Já také zažívám kulturní šok pokaždé, když se dostanu do Prahy, hlavně když tam jedu od nás z Moravy :) Ale tak jste to asi nemysleli :lol:

Ale jinak mám dojem, že na každém letišti, co jsem zažil, se lidé tváří naštvaně. Po dvanácti hodinách v letadle se jim ani nedivím.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Kulturní šok

Příspěvek od Fjord »

MacGyver : :mrgreen: :yes
Zkus třebas pro změnu příště navšítvit země, kde je sakra hlad, možná budeš ještě rád, že jsi tady :mrgreen:

Já když se vrátila asi po měsíci a přejela autem hranice, tak mi to tu připadalo všechno špinavý a jaksi sto let za opicema , ale na druhou stranu jsem byla ráda, že můžu mluvit konečně česky, a že mi někdo rozumí :mrgreen: A že si můžu koupit máslo, aniž bych musela složitě vysvětlovat, co to je :lol: A taky jsem nějak fixovaná na ty naše český lesy-fakt bych bez nich asi fungovat nemohla - joo smrčky a lípy a tak ..
Ale je fakt, že se tu cítíme nedocenění. Známé v cizině mi říkaly, co tam už dlouho žijí, že jsou čeští chlapi hodně zakomplexovaní a drží se máminy sukně ..tak možná mají pravdu..ale je to samo chlap od chlapa :mrgreen:
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Kulturní šok

Příspěvek od alibaba »

http://zpravy.idnes.cz/za-mrizemi-je-re ... domaci_abr

No v vidite pro mne je kulturni sok tyhle stredoveke zakony to je dluznikovo vezeni a tohle neexistuje v Americe od roku 1776....Dluznikovi se vse sebere na co so pujcil a dluh se po 7 letech odpousti a ten kdo mu pujcil utre hubu a pak mu proste nepujci anebo pujci velmi malo ,ja jsem nevedel ze za dluh se clovek muze dostat do vezeni v takovem pripade bychom meli 20 milionu veznu a mozna jeste vice .....Tak at Cesko pokracuje ve svych stredovekych zakonech :moon :moon natahovani na skripec je tez stredoveky zakon a rikalo se tomu pravo utrpne :hi
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Kulturní šok

Příspěvek od Karlos »

Pro Alibabu (z diskuze):
{Denisaa} trosku zcestne

1 ty zeny nesedi za dluhy,ale za uverovy podvod.Tzn ze si vzaly treba vic půjček a uvedly nepravdivé údaje o zamestnani a o predchozich pujckach

2 na jejich obranu bych rekla,ze znam zenu ktera dostala za 5mil nejasneho uveroveho podvodu 7 let.Je to matka 3 deti ktera se ke vsemu priznala a spolupracovala.Kdyz neberu ohled na to ze vychovala vzorne 3 deti,coz povazuji za velkou sluzbu pro spolecnost,tak alespon srovnavam s H system-podminka za miliardu.Barkova-planovany a promysleny podvod za 7,5m a podminka.Pitr-vysoka skoda a jen 5 let,zadne doznani,zadna spoluprace. Dodavam ze vse je ve stejnem odstavci a stejnem paragrafu.

Tim chci jen rict,ze vsichni jsme pred zakonem rovni a nekteri rovnejsi a na zeny by se melo opravdu hledet jinak.Zvlášt na matky:-(

Jeste chci dodat,ze ja jsem ta,ktera se ji o ty deti ted stara a vidim,jake to je pro ni jako pro matku utrpeni.Ale to je nic ve srovnani s utrpenim jejich deti ktere vlastne byly potrestany zaroven s ni.Jak nekdo muze srovnavat bezdetneho fracka pitra s matkou ktera dala spolecnosti 3 vzorne vychovane deti nebo s bordelmama ktere jedinou zasluhou je to,ze je kamaradka s grossovou.Doplnuji ze chlapec je na gymnaziu,holcicka v prvnim stupni 8 leteho gymnazia.a je jiz ted evidentni ze budou radni danovi poplatnici
add 1) v poradku
add 2) souhlas (rovny a rovnejsi)
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Kulturní šok

Příspěvek od JimmyJazz »

Tak to ja mam pocit rpesne opacny, nez McG. Cestuju rad, a vypada to, ze za par let budu na par let zit jinde (McG zminena Malajsie), ale vzdycky se tesim domu, do CR a Prahy. A co jsem tak vypozoroval, tak lide jsou (aspon na tech 3 kontinentech, ktere jsem zatim navstivil) vsude vicemene stejni.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Kulturní šok

Příspěvek od felix5 »

no já žádné školení absolvovat nemusel. u těch bláznů sem byl 2x na 2 měsíce a jediné co mě po návratu nasralo byl časovej posun a fakt že sem se tejden nevyspal. cesta tam byla lepší než cesta z5 protože se člověk těšil na dovolenou ale 11 hodinová cesza z5 ke všednim problémům už tak nenadchne. byl sem tam v 15 a pak v 18 letech zhruba ve 21 sem se měl definitivně stěhovat do USA na trvalo (mam tam část rodiny) a musim říct že to prvotní nadšení ve mě za těch pár let ochladlo tak,že sem rád že sem tam nakonec nejel. když člověk zhodnotí tu jejich mentalitu a co tam vlastně všechno zažil tak zlatá ČR .
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Kulturní šok

Příspěvek od Pepe »

praalien: můžeš tu poslední větu nějak rozvést?
Uživatelský avatar
omaha
Příspěvky: 84
Registrován: 09.01.2012 17:40

Re: Kulturní šok

Příspěvek od omaha »

Ono občas stačí přejet hranice směr Sachsen, v mém případě spíše Vogtland :) Oni nám říkaj zlostnej lid z hor a mívaj docela pravdu. Jak se tu obecně o tom pochybuje, tak já jsem tam potkal mraky fajn lidí a jako vyjímky pitomce. Přejíždím tu hranici denně a kulturní šok je pro mne přejezd přechodu směr domů a posedávající hnědočeši nabízející zapařený borůvky a čertví co ještě.
PetrBoubel
Příspěvky: 1
Registrován: 30.09.2014 15:00
Pohlaví: muž

Re: Kulturní šok

Příspěvek od PetrBoubel »

Mám přesně stejnou zkušenost z Vietnamu, očekával jsem těžký kulturní šok a ono nic :) Kulturní šok přišel při návratu do Evropy s agresivně se tlačícími lidmi na pojízdných schodech letiště :( :shock: V Asii je daleko větší mraveniště, ale lidé se chovají navzájem ohleduplněji :)
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Kulturní šok

Příspěvek od kregan »

Když už se to téma otevřelo, mám vesměs stejnou zkušenost jako McGyver. Všude za hranicema byli obyčejní lidi milí a ochotní.

Výjimkou je Turecko. Při každý návštěvě se mě pokusili okrást, jednou po mě děti házely kameny, jednou mě zatkli a před tejdnem tam kamarádovi na stopu zlomili nos a ukradli boty. Turci mi přijdou bezohledností podobní Čechům jen sou daleko hlučnější.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Kulturní šok

Příspěvek od bacil »

Tohle můžeš zažít i při procházce brněnským Bronxem.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Kulturní šok

Příspěvek od kregan »

Paradoxně brněnští študáci mě vždycky při tazích Brnem ubytovali a dali mi najíst i když mě třeba poznali až v baru. To se mi v Praze nestalo.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Kulturní šok

Příspěvek od Nicotinick »

Vesměs všude milí a příjemní ?
No tak to jste asi ještě nenastupovali v Moskvě do plného autobusu :lol: Nebo se nestali v Izraeli nechtěným účastníkem dopravní nehody a nechtěli v krásné,moderní a příjemné nemocnici ošetřit. :D Nebo neslavili uzavřený "kšeft" s jakutskými pohlaváry v republice Sacha, ze kterých se díky medové vodce stanou doslova zvířata a chtějí vás podříznout. :D
Nebo nezabloudili do příšerného káhirského slumu. To po mně jenom kvůli barvě kůže házeli kameny postupně děti, výrostci i dospělí. A ani nechtěli bakšiš. :D
Nebo neseděli pár hodin v letadle mezi tlustým a smradlavým americkým otcem, tlustou a smradlavou americkou matkou a jejich tlustými, protivnými a nevychovanými americkými spratky. :D
Nebo si po 400 km noční cestě autem nechtěli dát při průjezdu "stylovým" americkým zapadákovem brzo ráno kafe a debatovali nad rozloženou mapou. A kolem "náhodou" jedoucí šerif vás z městečka doslova vyhodí, protože: a) ošklivé znuděné servírce se zdáte podezřelí, b) jste cizinci a auto máte od Hertze, c) cizinci tudy nikdy nejezdí d) cizinci dělají problémy, e) on a starosta tam problémy nechtějí. :D
Nebo nezastavili (pár let zpátky) na západní Ukrajině u hlídky milice a neptali se na cestu do Kamence Podolského. To si milicionáři vaši ruštinu přeložili do ukrajinského "Hej kluci, nechcete tak 60, 40, nebo aspoň 20 eur ? Protože mám určitě sjeté pneumatiky, určitě nemám platný řidičák a dva roky staré auto určitě nevyhovuje vyspělým ukrajinským technickým předpisům." :D
Kdepak, já už na celé zahraničí mimo Evropu :moon :D
Naposledy upravil(a) Nicotinick dne 30.09.2014 17:38, celkem upraveno 3 x.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Kulturní šok

Příspěvek od cipis »

Jenže bacil nemluvil o študácích ;)
Uživatelský avatar
miculas
Rozpadlík
Příspěvky: 271
Registrován: 22.07.2012 19:15
Bydliště: Hanácké Athény

Re: Kulturní šok

Příspěvek od miculas »

S Tureckem mám zkušenost opačnou. Za 4 týdny cestování s batohem na zádech jsem nenarazil na jediný problém a jediného neochotného Turka, ba právě naopak (samozřejmě po rychlém osvojení si umění nekompromisně smlouvat). Nejlepší bylo, když jsem někde vytáhl mapu a hned mi začali kolemjdoucí radit ač zjevně netušili, co ty čáry v mapě znamenají. Když jsem si dal někde v obchodě pivko, Turek mi hned nabídl bedýnku na sezení a pustil se do debaty, jen jsem musel vždycky zrušit neviditelnost mé ženy a požádat o bedýnky dvě. :)
Odpovědět