Co si myslíte o ZVS?

...aneb podělte se o své zkušenosti, zážitky a poznatky s ostatními.
Starken
Příspěvky: 87
Registrován: 11.01.2013 16:35

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Starken »

Možná jsem to přehlédl, ale za mě (téměř konec ZVS), byl ještě v base rozdíl:
tzv. ostrá (24h. - nasluhovala se)
tzv. po službě - přes den normálně v zaměstnání a do basy až v 15h. a ta se nenasluhovala.

Jinak za mě byla ještě jeden trest, taková lehčí po službě a to tzv. Bezina - neboli kázeňský trest zákazu vycházky (proto bezina = bez vycházky). To za nás docela taky bolelo, protože člověk nemohl nejen na vycházku ve všední den, ale hlavně to znamenalo i víkendy v kasárnách.
Vzpomínám na jednoho kolegu s přijímače, ten odjížděl k útvaru asi s 84 bezinami. Fakt průserář a trošku smolař.

Jinak ještě k nasluhování to vlastně bylo delší minimálně o dalších 5 dní, z vojny se neodcházelo posledního, ale vetšinou 25., těch pár dnů se promíjelo rozkazem ministra, ale násluha se počítala od 1.

A ještě na jednu trestní věc jsem si vzpomněl, ale ta spíš fungovala v přijímači aspoň u nás a to vyhrožování, že po přijímači půjdeme ke strážákům a ten výše zmíněný kolega s bezinami tam taky zamířil (a ještě asi dva další).

Co se týka drog, záleželo jak hodně v tom člověk jel. Pamatuji na kolegu v přijímači, co při poplachu (dostatečně předem ohlášeném) si začal čistit kanady a my jenom zírali s baťohama na zádech, co blbne. Domluva VDečka a naše a nějak to přežil, jen myslím zvracel u plynový komory. Druhý den se omlouval, že si moc nepamatuje, něco na vycházce prostě zkoušel...

A když v tom vojáčel lítal hodně, tak správný postup bylo odeslání POŠku, převoz do UVNky na psychiatrii na pozorování a diagnostiku a asi po 2-3 týdnech návrat k útvaru (teda na ošetřovnu) a přerušení výkonu VZS. Tohle jsem zažil dvakrát a to jsme se přes noc radši zamykali, byť oba vypadali docela v pohodě, fakt jsme nestáli o nějaké noční překvápko na téma chci něco z trezoru v ordinaci.
Jinak převoz býval ve třech: řidič, velitel vozu zdravotník VZP, zdravotnický instruktor a samozřejmě onen vojáček.
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od mukl »

...no právě, kdyby to nezrušili, měla by později už každá rota svého "Drogového koordinátora" a "výkoňák" by distribuoval Metadon :mrgreen: .
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Germanik1 »

Pravda, byli“ čichači"tekavych látek /toluen, lepidlo Vulcan apod/ a "klepkaři" kteří kombinování léky všeho druhu. Opravdu rozpadlé osobnosti modrou dostávali. Ale ti měli záznam už před odvodem. Kdo si na to začal hrát na vojně, skončil u pracovních jednotek a tam to z něj pologramotní vychodňari vytloukli. A nebo, psychiatr, léčba, přerušení vojny a doluhovali třeba v 28 letech.
Udělám co musím
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od skagerak »

Houby ve vyvojce, topinka na indulone, iron, okena... toluen, leky,
Imho kdo to provozoval pred tim, snazil se provozovat I na zvs, coz mu bud slo nebo ne. Jestli s tim nekdo zacal na zvs pod vlivem techto osob.... cisla nemam, ale nemyslim, ze by zvs nejak delala z lidi fetaky
pekoz
Příspěvky: 251
Registrován: 04.07.2012 8:27

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od pekoz »

Za nás se začínalo na ZVS kouřit, případně ti co chlastali v civilu se snažili chlastat stejně nebo více (hlavně hoši z východu :beer ).
Čas od času se zkároval každý ale kdo na to neměl náturu tak u toho nezůstal.
O drogách si nedělám iluze bo kdyby byly tehdy více dostupné v civilu tak by se na ZVS určitě objevily.
Tak jako ten chlast za nás ale zase ... chce mít na to geny.
Pitralon jsem viděl aplikovat vnitřně, ovšem to už byli zoufalci.
Kdo si pořídil zdravotní omezení a nehlídal si to, případně to neměl posichrované u známého doktora tak měl smůlu.
Nebyl problém v 19ti šurovat chodbu vedle 27 letého otce dvou dětí.
Úplná tragedie byl hošan cca 26 let z Prahe co se nechal vyhodit snad ze třetí VŠ a nastoupil normálně přijímač s asi týdenním zpožděním. Ten se chtěl věšet hned další týden.
Já jsem chlastat a kouřit nezačal, akorát jsem si udělal chutě na kafe ... bo jme ho fasovali.
Starken
Příspěvky: 87
Registrován: 11.01.2013 16:35

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Starken »

Já rukoval taky starší (po VŠ), ale ono nás tam bylo víc, přišlo mi to, že z mnoha OVS byli na zdravotníky posíláni právě spíš VŠ, ale pravidlo to nebylo.
Vzpomínám na jednoho Róma Pepíka, to byl Forest Gump, fakt strašně jednoduchej (a stále při penězích - jsme si říkali, že mu je posílají ze strachu příbuzní na úplatky pro šikanisty - přitom u nás šikana nebyla), na druhou stranu jestli si vzpomenete na tu scénku s Forestem a sborkou M14, tak Pepík fungoval dost podobně, co se naučil, tak napovel jel: takovej všeobecný výcvik s malou polní a najednou písknutý chemický útok, každý se rozhlíží jestli jako vážně a jediný, který to neřešil byl Pepík a než všichni začali, tak měl všechno na sobě - vyšlo ho to draze, ta pochvala v rozkaze se musela oslavit :beer

Jinak, když už jsme u alkoholu, společně s námi probíhal ještě výcvik řidičů - sběračů raněných (mimochodem armáda šetřila, tak dělali jen B jen na sanitku).
Tam těch exotů bylo víc i alkoholovejch a protože řidiči a byť si nemyslím, že nám velel důstojnický výkvět, tak o větších a pozdnějších návratech v podnapilém stavu věděl, tak jednou ráno avízo, že se bude dejchat. A někdo dal informaci, že po vypití octa se nenadýchá. Tak jeden exot sehnal rychle ocet a 2l hodil na ex. Takže bylo mu zle, překvapivě nadýchal a dostal pokutu myslím 15tisíc.
S Pepíkem bych do války šel, ale s octem fakt ne.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od vrbodol »

Za nás 97-98 nastoupil nákej Egon obviněnej z vraždy kamaráda. Nejdřív ho střelil do hlavy dělanou malorážkou a pak doškrtil kabelem a zakopal na skládce. Při nástupu nám gumy říkali jakou bude mít pakárnu a nakonec měl největší leháro bo nesměl dostat zbran do ruky ,takže žádná stráž, nanejvejš se procházel na hlídce po kasínu s bajonetem.Prázdný spodní patro baráku si odemknul a šukal tam po nocich starou když si ji přetáhnul přes plot. Největší kamarád vojenskýho fízla co si válel koule ve svim kanclu. Když měl v Praze soud tak tam jel normálně autobusem a jako stráž dostal kluka vyzbrojenýho bodákem a rozkazem že mu nesmí utýct. Jinak se ale choval úplně normálně jako zobák šůroval rajony a co se týče mazárny měl vojnu jako všichni ostatní a nikdy si nestěžoval. Já s nim byl na pokoji a docela jsme i kámošili (jak píšu nahoře měl kladnej vztah ke zbranim) a ještě dneska mám od něj krabičku třpytek. Pak po dost letech souzení dostal pořádnou raketu do lochu.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5313
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Rafael »

Se zájmem jsem si přečetl Vidlákovy Kydy o ZVS.
https://www.vidlakovykydy.cz/index.php/ ... et-20-stol
(Kydy nejsou míněny nijak pejorativně protože jeho blog se tak jmenuje).
*
Byl jsem tam sice o pár let dřív, ale situace byla někdy o dost jiná. Hlavně po PŠ na bojovce. Jen ta PŠ stejná.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od jerry.mysak »

já byl na vojně v letech 91-93. byli jsem armáda uklízeček a vrátných. Já byl protichemiská jednotka (zelení páni měli info ze základky, páč ostatní mi potvrdili, že se na zakladce věnovali chemii) a měli jsme první rok ještě výcvik. poslední půl roku pouze jako strážní jednotka. Gumy něvěděli co bude, tak kradli co se dalo
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5313
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Rafael »

Jsme si slíbili, že se tam někdy potkáme a zas se tam spolu pořádně všichni ožereme.
Samozřejmě, že se to nestalo. Adresy, fotky apod. se ztratily. A zůstaly jen vzpomínky, místy už matné a něco málo na netu.
www.vojensko.cz/652-rtr-zohor-r-1981-82
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Tazi »

Já to kroutil v letech 88-90, tak jsem začínal se soudruhy, a končil s pány ;) .
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Zarozak »

Vojna dala především schopnost přizpůsobit se zcela neznámému prostředí, kde třeba i silný kus, pokud byl naprostý kretén nemusel znamenat vůbec nic a naopak nenápadný a skoro neviditelný jedinec mohl vyniknout jako dobrý člověk. Z předchozích škol atd. byla průprava mnohem jednoznačnější a jednodušší než na vojně....to byl spíš takový další level, řekl bych, že i dost důležitý. Takovou skrumáž naprosto různorodých a charakteristických jedinců jsem už nikdy dál v životě ani v jednotlivých zaměstnáních sice nepotkal, ale na rychlé vyselektování idiota ze zástupu to bohatě postačilo. Ta gumárna, různá cvičení a dovědění se, kde má člověk své fyzické dno bylo s odstupem času vlastně takové zajímavé zpestření a kdybych měl jít znovu, neváhal bych ani vteřinu
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od mukl »

" ....a kdybych měl jít znovu, neváhal bych ani vteřinu".
A raději spolykal nějaké prášky ..... :moon
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Tazi »

Vojna dělá z chlapců muže tím že duši stáhne z kůže.
pekoz
Příspěvky: 251
Registrován: 04.07.2012 8:27

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od pekoz »

Rafael:

621. rtr - Chropyně r. 1980-82
(taky je to na vojensko.cz) ;)

Jsme si slíbili, že se tam někdy potkáme a zas se tam spolu pořádně všichni ožereme.
Samozřejmě, že se to nestalo. Adresy, fotky apod. se ztratily. A zůstaly jen vzpomínky, místy už matné a něco málo na netu.


Jako přes kopírák.

Ale měl jsem štěstí, v roce 2017 jsem úplnou náhodou zjistil že se ročníky s nástupem kolem 1970 pravidelně scházejí, tak jsem se přidal. A i další roky. Bohužel to asi skončilo bo Covid.
http://www.vojensko.cz/setkani-prislusn ... yne-r-2017
Nebyl tam ale nikdo z ročníku. Adresy, fotky mám ale je to prd platné - není zájem.
Bylo zajímavé jak se z gum co nás tehdy dusily stali postupem času hodní a přátelští kamarádi :lol:
A jestli bych šel zase - nevím ale dost mi pomohlo to že jsem si musel poradit se vším, sám a často ve stresu.
Něco to do života dá když člověk není úplný debil.
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od mukl »

Tak samozřejmě, že bych "prášky nespolykal", ale pořádně si "zakurvoval a zapičoval" a šel bych zas :cry: .
Pokud se tedy bavíme o ZVS. Jó, člověku to vždy něco dá, ať je debil nebo génius ....ale myslím, že čím větší pako, tím to snáší lépe ;) . ...a ani mu to nepřijde. Netuším jaké je to dnes v armádě, ale dřív to tam bylo "takové celé divné" :mrgreen:
Ale chlapci, z vás mluví nostalgie po starých časech a mládí :hi
A to beru! Taky si někdy "vygůglím" místa, kde jsem "bděle strážil a hrdinně bránil spánek našich dětí :D "
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Tazi »

Jóó vzpomínka na staré dobré časy.
To mi připomíná ten vtip:
Dědek s babkou se pokouší o sex, dědkovi to furt nejde a nejde, až najednou zařve "doprdele Zeman zasranej".
Babka vykulí oči a povídá "proboha co má společného Zeman s tvou nedostatečnou erekcí?"
A dědek povídá "to nevím, ale za Husáka se mi to nestávalo".
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5313
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Rafael »

No, já jako nostalgii ZVS rozhodně neberu. Teda ten první rok. Opravdu bych nechtěl něco takového už nikdy zažit. Ale pravdou je, že jsem si to většinou zavinil sám.

Trochu bych mé tehdejší postoje přirovnal k tomuto filmu:
https://www.csfd.cz/film/257750-obcansk ... z/prehled/
*
Chtěl jsem kdysi o svých zážitcích napsat ne knihu, ale aspoň nějaký povídkový cyklus. Černí baroni, Tankový prapor apod. by byly s tím pohádkami pro děti. Ale neumím psát, nebyl čas a už i některé i velmi drastické vzpomínky blednou...
*
A kdybych se s některými, i teď po tak dlouhé době potkal rozflákal bych jim ksichty. Nebo se o to aspoň pokusil...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
grg
Příspěvky: 145
Registrován: 04.06.2021 15:06
Pohlaví: muž

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od grg »

Ja som ZVS už nezažil (bol som ešte na odvode, ale počas mojej VŠ sa už ZVS na Slovensku zrušila), každopádne si nemyslím, že bolo veľmi o čo stáť.

Psychika samozrejme funguje tak, že človek negatívne zážitky postupne vytesňuje a pamätá si len tie pozitívne (plus to boli časy krásnej mladosti), ale nemyslím si, že dva roky nedobrovoľne strávené s rôznymi slušne povedané pochybnými existenciami ako napr. negramotní Cigáni z východného Slovenska či rôzne kriminálne živly a pod. priniesli viac úžitku než škody. Síce sa hovorilo "vojna robí chlapa", ale na to naozaj netreba pobyt v polo-kriminále. O tých, ktorí umreli alebo boli trvale fyzicky či psychicky zmrzačení kvôli neobmedzovanej šikane, o tom sa za čias ČSSR radšej nikde nepísalo...

Samozrejme, určite záviselo aj na tom, kde v rámci armády bol dotyčný človek zaradený, v niektorých špecializáciách sa mohol niečo nové naučiť, a vysokoškoláci mali režim trochu znesiteľnejší (na šikanu sa otec nesťažoval, ale ten stratený čas aj tak nijako neadoroval), ale to všetko by sa dalo dosiahnuť aj oveľa lepšími cestami.
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Joe Azbest »

Dva roky života v prdeli. Nic jinyho se o tom napsat nedá. Kdo přišel na vojnu jako křivák, tak z ní jako křivák (a navíc jako bonzák) odešel. Kdo přišel jako bordelář neschopný poskládat si košili, tak jako bordelář odešel (ale košili si už poskládat uměl). Kdo přišel jako prase a měl problém s hygienou, tak jako prase z vojny odešel. To že je nějakou dobu drželi mazáci pod krkem vůbec nic v závěru nezměnilo. Buzerace a šikana. A to jsem byl mezi relativně vzdělanyma lidma i lampasákama. Všichni kromě řidičů jsme měli maturitu a většina lampasáků byli s titulem ing. Ale i u nich platilo že inteligence x hodnost je konstanta :lol:
Poznal jsem tam pár výborných lidí, ale na celkovém názoru na ZVS to u mě nic nemění.
Začátek osumdesátých let- letiště Planá u ČB - REB.
Odpovědět