Jak být co nejvíce svobodný v rámci funkčního systému.

...aneb podělte se o své zkušenosti, zážitky a poznatky s ostatními.
nextclick
Příspěvky: 52
Registrován: 29.11.2015 19:08
Pohlaví: muž

Jak být co nejvíce svobodný v rámci funkčního systému.

Příspěvek od nextclick »

Jelikož zde Jak se odpojit od systému II. padl celkem rozumný názor, tak zakládám toto vlákno.

Podle mne je nutné v době před PA dosáhnout určitého stupně vyváženosti svobody od systému a zároveň si zachovat jeho výhody.

Slovem "ojebávat" nemyslím nic nekalého, ale prostě nesedat tomu systému, tak úplně snadno na lopatu.

Příkladový návrh:

Lokalita:
1. vhodně umístěná samota kde člověk není tolik na očích
2. dostatek pozemků pro nenáročné pěstitelství a pastvu (brambory,obiloviny,cibule,řepa,zelí,nenáročné ptactvo jako jsou slepice např.)
3. mobilní internet
4. studna s dobrou vodou

Co je odpojeno od systému:
- elektřina - vlastní fve/vítr + generátor napojený na hybridní invertor co to všechno umí řídit (3kVA již od 15kKč)
- voda - studna poháněná el. čerpadlem a domácí vodárnou
- certifikovaná čistička odpadních vod napojená na kořenovou čističku
- energie na zimu - dřevo a pelety (otázkou je jak moc nepohodlná je výroba vlastních pelet)
- výroba alkoholu (do určitého množství je možnost si vyrábět vlastní šnaps?)

Co je napojeno na systém:
- asi jediný statut který umožní aby systém nechal člověka svobodného je být OSVČ
- základní daň cca 4000,- kč měsíčně zajistí: zdravotnictví,obecní služby,policejní službu
- mobilní internet zajišťuje pro osvč komunikaci se státní správou, bankovnictví a zajištění základního výdělku
- poštovní a spediční služba zjistí distribuci vlastních výrobků a dovoz nutných věcí jako jsou náhradní díly, bonusové potraviny
- čerpání dotací např. za sečení luk ?

Bonusy:
- díky odhlelosti lokality nebude stát provádět tak snadno kontrolní činnost ať proaktivní tak na základě "upozornění"
- z pohledu státu je takovýto člověk bezproblémovým občanem

Co je na mé úvaze špatně?
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Jak "ojebávat" systém aneb varianta odpojení se od něj.

Příspěvek od krvfx »

Čistě statisticky, pravděpodobnost kontroly třeba z FÚ je v odlehlejší lokalitě vyšší než v Praze.
orwell_farm
Příspěvky: 32
Registrován: 16.09.2014 9:26
Pohlaví: muž

Re: Jak "ojebávat" systém aneb varianta odpojení se od něj.

Příspěvek od orwell_farm »

dokud jsi závislý na elektřině tak stále jsi závislý na systému.
Uživatelský avatar
richard.r
Příspěvky: 72
Registrován: 06.02.2016 6:56
Pohlaví: muž

Re: Jak "ojebávat" systém aneb varianta odpojení se od něj.

Příspěvek od richard.r »

Tato propozice se mi líbí; akorát se přiznám, že bych na její realizaci v tuto chvíli neměl kuráž (ani peníze). Pokud jsi na vyšším levelu, tak proč ne.

Schválně jsem se díval po realitách... a, třeba tady: https://www.reality.cz/prodej/pozemky/C ... ?f=L21&c=2
... zatracená romantika! :)
výroba alkoholu (do určitého množství je možnost si vyrábět vlastní šnaps?)
A co takhle třeba vařit pivo, jako přivýdělečnou činnost?
Minipivovar je záležitost nákladná (ta zařízení přijdou na cca 2 miliony a výš); při vaření v menších objemech (mikropivovar, produkce pár stovek litrů měsíčně) se však lze vybavit zařízením někde v rozmezí 100-300k (což přece jde).
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Jak "ojebávat" systém aneb varianta odpojení se od něj.

Příspěvek od Desouza »

pro nextclick :

jako osvč potřebuješ měsíčně minimálně 20.000 každý měsíc . ( pro normální život ) . A věř mi že to není žádná sranda .
Nejdříve vymysli jak se uživíš , pak teprve můžeš rozpadličit dle libosti .

Výroba alkoholu , pokud máš know how a potřebné zařízení . Proč ne .. Jen nevím jak je to s povoleními nic snadného to nebude .

Farmaření , chovatelství , v podstatě to samé + k tomu navíc dřina a nejistota . ( a ani nevěřím že by to zvládl pouze jeden člověk )
Vincit omnia veritas .
nextclick
Příspěvky: 52
Registrován: 29.11.2015 19:08
Pohlaví: muž

Jak být co nejvíce svobodný v rámci funkčního systému

Příspěvek od nextclick »

orwell_farm píše:dokud jsi závislý na elektřině tak stále jsi závislý na systému.
Kde vidíš v případě vlastní výroby el.ene závislost na systému? Absolutně nechápu. Není tam ani ždibec systémového vlivu kromě odvodu dph které si jako osvč člověk může zcela legálně stáhnout zpátky.

richard.r píše:Tato propozice se mi líbí; akorát se přiznám, že bych na její realizaci v tuto chvíli neměl kuráž (ani peníze). Pokud jsi na vyšším levelu, tak proč ne.

Schválně jsem se díval po realitách... a, třeba tady: https://www.reality.cz/prodej/pozemky/C ... ?f=L21&c=2
... zatracená romantika! :)
hmm to je Rumburk 3 - Dolní Křečany. Tam je hodně nepřizpůsobivých. Tedy se dají čekat problémy s krádežemi. Spíš bych se co nejvíc vzdálil od vesnic atd. Tedy nějaké horské oblasti. Bývalé vojenské újezdy.

Desouza píše:pro nextclick :

jako osvč potřebuješ měsíčně minimálně 20.000 každý měsíc . ( pro normální život ) . A věř mi že to není žádná sranda .
Nejdříve vymysli jak se uživíš , pak teprve můžeš rozpadličit dle libosti .

Splněno. Jediné co potřebuji k vytváření prostředku je lepší internet než je Edge. Vlastně už jsem takový polorozpadlík.

krvfx píše:Čistě statisticky, pravděpodobnost kontroly třeba z FÚ je v odlehlejší lokalitě vyšší než v Praze.
Tedy jako zvýšení "nezávislosti" je potřeba mít v praze nahlášené s.r.o. ? Hm zajímavé.

edit: tohle je ta romantika když už se to tu nadhazuje: http://www.reality1788.cz/aktualni-prod ... na-samote/
Naposledy upravil(a) nextclick dne 07.02.2016 12:42, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Jak "ojebávat" systém aneb varianta odpojení se od něj.

Příspěvek od Desouza »

Já bych do naprosté samoty nešel , člověk je tvor společenský . Omrkni nemovitosti na Železnohorsku , je to tu krásné ,lidé jsou tu v pohodě a nepřispůsobiví tu téměř nejsou . Internet tu frčí 16Mb/s .

Strategicky velice výhodná oblast jak z pohledu soběstačnosti a obrany tak z pohledu podnikání .
Vincit omnia veritas .
nextclick
Příspěvky: 52
Registrován: 29.11.2015 19:08
Pohlaví: muž

Re: Jak "ojebávat" systém aneb varianta odpojení se od něj.

Příspěvek od nextclick »

Díky za tip, tenhle kraj vlastně neznám. Podle mapy to vypadá dobře. V březnu se tam zajedu projet na pár památek a trošku načerpat tamní atmosféru. Jinak mne se hodně líbil kraj severozápadně od Třebušína. Lidi tam neznám, jen jsem tak loni projížděl a hrozně se mi tam líbilo. Takže jsem tam popojížděním strávil asi dvě hodiny. Je tam mraky malých vesniček, spousta kopečků a údolí.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Jak být co nejvíce svobodný v rámci funkčního systému.

Příspěvek od the.marek »

Severní Čechy jsou co se přírody týče hezký, ale tím bohužel všechny jejich výhody končí... :ne
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
nextclick
Příspěvky: 52
Registrován: 29.11.2015 19:08
Pohlaví: muž

Re: Jak být co nejvíce svobodný v rámci funkčního systému.

Příspěvek od nextclick »

To je fakt.

Jezdil jsem poslední dva roky na jednu vesnici na Vysočině. Zjistil jsem, že tam nečekaně dobře funguje vesnický společenský život. Samozřejmě se komunita shlukuje kolem neofiko hospody tedy "soukromého klubu ve sklepě kam se chodí zadním vchodem" Pivo si tam točí každý sám a zapisuje si ho do knížky kterou nakonec zaplatí. Ty lidi dělají všelijaké vesnické slavností, ježdění traktůrkama, ježdění na vodu. Příjde mi to hodně prima :)

Tedy vlastně když se hledá lokalita, tak by se mělo začít od hospody a očíhnout si tam krapet lidi. S tím co znám ze severních čech se to nedá srovnávat.
Uživatelský avatar
richard.r
Příspěvky: 72
Registrován: 06.02.2016 6:56
Pohlaví: muž

Re: Jak být co nejvíce svobodný v rámci funkčního systému.

Příspěvek od richard.r »

Hmm :) . Právě, jak jsem ráno koukal po realitním trhu, tak na severočesku se nacházela spousta na prvních pohled výhodných nabídek. A už víme, kde leží zakopaný pes...
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Jak být co nejvíce svobodný v rámci funkčního systému.

Příspěvek od Heike »

Je to jako v Čapkově Válce s mloky. Při hledání domu či bytu se u nás kouká, jestli tam ,,jsou". Pak až na přírodu a tak. Pro ty, co si rádi sklízejí úrodu sami doporučuji tento postup.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Jak být co nejvíce svobodný v rámci funkčního systému.

Příspěvek od Baca »

Presne. Ked si idem pozriet nejaku nehnutelnost na vidieku. Prve co urobim, ze zastavim na "navsi" cize pri obchode najlepsie pri krcme. Kd vidim pred 12.00 viac ako dvoch vchazat ci vychadzat z dveri, dalsia vec je, ze vojdem dnu, kupim si nieco na pitie a pri pokladni prehodim, "aj uvas robia bordel" ? A hned sa dozviem ako to tam chodi a ci su problemy :-) Vycapnicka ci pokladnicka si rady pokecaju - viac menej sa nudia :-D
Prežiť !!!
majsner
Příspěvky: 246
Registrován: 14.01.2011 18:17
Bydliště: Sudetenland

Re: Jak být co nejvíce svobodný v rámci funkčního systému.

Příspěvek od majsner »

nextclick píše:Jelikož zde [url=http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f= ... 95#p126686]...vhodně umístěná samota kde člověk není tolik na očích...
Naprosto chybná představa, že na samotě kdesi u lesa nebudu na očích.

BPA: Na samotě u lesa z pohledu režimu už víc na očích být ani nemůžeš. Toto klišé samozřejmě znají i orgáni a náplava z města, co se nastěhovala na samotu, je pro ně ideální subjekt k prozkoumání, neb pro to "nebýt na očích" (z jejich pohledu) máš zajisté velmi pikantní důvod, který nesmí ujít jejich zvědavým očkám. K tomu přidej fakt, že na samotu u lesa se zpravidla nestěhují (z hlediska režimu a zejména Báby nezajímavé) dolní sociální vrstvy, takže potenciální "výtěžnost" investigace je opět velmi motivující. A samoty většinou spadají do katastru malých obcí a vesnic, kde se dost často všichni znají a nebude nouze o "externí informační zdroje". Naproti tomu člověk žijící na kraji města na sídlišti ve vertikálním nebo horizontálním paneláku (=satelitním městečku) je pro režim téměř neviditelný, pokud na sebe sám neupozorní.

APA: S holywoodským scénářem, kdy většinu lidí vybije smrtící virus, invaze mimozemšťanů nebo jaderná válka, moc nepočítám. Proto prvořadým problémem v "rychlejším" scénáři nejsou voda (zatím jí je všude dost), jídlo (člověk v nouzi vystačí s málem) ani teplo (alespoň při pohledu na posledních několik zim), ale lidé. 10 mega lidí z měst, ze kterých nefunkční elektřina, plyn a kanalizace udělá peklo, půjde kamkoliv mimo město a opět tu máme klišé "uklidit se na samotu u lesa", které napadne nejednoho z nich. A pak můžeš mít na samotě klidně malou armádu, ale časem se neubráníš déjá vu vojáka Wehrmachtu na Východní frontě, když si budeš říkat "Kde se furt berou?".

No a "pomalejší" svénář, viz odstavec BPA.

Takže za mě: v obou dobách je ideálním klíčem k úspěchu splynout s davem, nevyčnívat a být mobilní a přizpůsobivý. Tomu neodporuje mít někde chalupu se zásobami a úrodnou půdou, ale ta bude využitelná až dlouho poté a do té doby bude vypadat zcela jinak, než jsme ji před PA zanechali. Raději investuji svůj čas a peníze do toho, abych se té doby "dlouho poté" dožil a "pak se uvidí".
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Jak být co nejvíce svobodný v rámci funkčního systému.

Příspěvek od Heike »

Majsner: Kamarád kupoval dům, vyhlédl si nádhernou samotu. Začal tajemně o místě u lesa, co nikdo neznám stranou-já tipnul asi osm možných lokalit, až odpověděl-Jo, je to tahle hájenka. Ale nikdo o ní neví-bylo to v zimě. Je to vyhlášené houbařské místo. On tam v zimě nikoho nepotkal. Já mu jen řekl, že jestli to dá jeho drahá polovice, být v noci sama, až vypnou proud-a tam moc nespěchají, dají přednost obydlenějším místům na opravu. Časem jsem nadhodil řeč s pár lidmi. Ty samoty jsou tolik frekventované-jeden tam běhá se psem, další jezdí kolem do lesa těžit a občas koukne kdo to koupil, celkově jsou to místa profláklá. Vemte si samotu z předchozího vlákna, jak sháněli dříče zadara-tím inzerátem se to dozvědělo tolik lidí, že je někde nezávislá usedlost v ,,pustině". Za 20 let to bude jinak, ale v povědomí místo zůstane.
Uživatelský avatar
MFG
Příspěvky: 267
Registrován: 05.04.2015 1:41
Pohlaví: muž

Re: Jak být co nejvíce svobodný v rámci funkčního systému.

Příspěvek od MFG »

Tohle tema mam otevrene v zalozce od jeho zalozeni, jen nebyl cas...mezitim to celkem trefil kolega majsner a dalsi predrecnici, ale preci jen par vet pridam.

Lokalita:
1. Pred deseti lety jsme sobe zakoupili "samotu" na konci vesnice se slusnym pozemkem. Do lokality jsem jezdil cely zivot, presto jsem o miste nevedel, takze potud dobry.
2. Postupem doby jsme dokoupili pozemky az k jednomu hektaru, coz se v te dobe zdal ideal pro sobestacnost jedne rodiny.
3. Telecom mi zavedl za 3.500CZK metaliku do baraku, takze byl i internet (investice do vykopu se jim v zivote nevrati)
4. Na pozemku studanka s pitnou vodou + vodni nadrz do ktere prepadava voda

Prvnich par let jsme zili pomerne hodne mimo system, zivily me nejake eshopy apod,takze jsme v podstate nevytahli paty z pozemku, ale zase jsem v tom sedel 20hodin denne a v konecnem souctu celkem nic moc vydelek na to mnozstvi casu. Myslim ze to tu zminoval desouza.

Do toho prisla slusna nabidka do klasickeho HPP a nekolik dalsich let jsem delil cas mezi job a pozemek. "Tvorba" penez nezabrala tolik casu a ja se hodne venoval zabezpeceni prubezne sobestacnosti. Tenhle model se jevil idealnim, pokud by to kniklo tak jsme meli jak pokracovat, na druhou stranu obziva byla velmi pohodlna skrzeva system.

Potom prisli deti a nas rozpadlicko alternativni zpusob zivota dostal vyrazne jiny rytmus :lol: Takze ted venuji vetsinu casu vytvareni penez pro tu smecku a dalsich 20 let se to nezmeni. V dusledku toho nestihame ten hektarovy pozemek, takze je vicemene udrzovan zakonzervovan k nastartovani v pripade pruseru. A i to je dost facha, verte mi.

Kazdopadne mame hlinu, umime na ni, umime zvirata, nezmrzneme, mame vodu, rostou nejake stromy a kere, nevidim to vylozene negativne, jen bych chtel setrit ten ruzovy nanos obvykly behem prvnich uvah o sobestacnosti.

Co jsem totalne podcenil pri vyberu pozemku byla moznost obrany. Takovou plan proste rozumne neoplotite, takze clovek v podstate spoleha na slusne vychovani potencialnich utocniku :head Dnes bych mozna volil neco vice v zastavene oblasti s moznosti se opravdu opevnit, ale zase si neumim predstavit pobyt na par metrech ctverecnich (1000m2) predzahradky :lol: Takze nakonec asi preferuji to co mam a budu doufat, ze nam vydrzi dobre vztahy s mistnim mysliveckym spolkem (slusna palebna sila). Tohle tu taky myslim zminoval Desouza

Jeste par vet k panelum a vetrnikum - celkem nam tu fouka, ale ekonomicky to zatim nevychazi, uvidime jak vyvoj malych vrtuli v pristim desetileti. Solary jsem zamitnul, ale to je spise vec osobniho presvedceni, elektrinu si celkem levne koupim a az to knikne tak mi bude stejne k prdu, spis se snazime udrzet system nezavislym na techto vecech. Chalupa z venku vypada ze spadne a tak to zustane, voda je a teplo taky. Kdyz ji polepim solarem akorat mi ji nekdo sebere (a ne, neubranis se)

Jo dotace jeste - chov ovci na pastve 1ha dotace 7000CZK/rok - naprosto marginalni castka, seceni luk taky nic moc. Dost se da nahnat na bio pastvinach a chovu, ale co znam lidi, tak jedou v mnohem vetsich rozlohach a stejne k tomu maji jeste praci. Ale tam uz to nejakou ciferku udela.

Kontrolni cinnost - zapomen na annonymitu vesnice/samoty, devcata si rano v kramu reknou i jakou jsi mel stolici. Urednici se taky nudi a tak otravuji urcite vice nez treba v Praze, vyhodou muze byt pomoc mistni komunity, preci jen i urednik obcas potrebuje drivy nebo topenare. Takze na nejaky ukryt pred svetem bych v tomto smyslu nespolehal.

Takze na te uvaze z titulu fora neni nic spatne, sel bych do toho znovu, jen realita je vyrazne drsnejsi nez se mi z tepla panelakoveho bytu puvodne jevilo ;) Nedelam si patent na rozum, jen uz v tom deset let litam, a treba to nahlednuti nekomu pomuze.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Jak být co nejvíce svobodný v rámci funkčního systému.

Příspěvek od Baca »

Ja len k tomu udrzovaniu pody na start pestovania v pripade tazkeho prdu :-)

Ak mas vacsinu pody teraz v podstate ako luky a kosis, moja predstava je, vytvarat vyvysene zahony z polovice nakoseneho sena jednoduchym sposobom. Nahrabnes, navozis uz ususene seno do riadkov zhruba meter sirokych a dlhych tak aby ti vosli do zahradyplus tneka vrstva kompostu. Druhu polovicu sena by som nadrvil a rozhadzal po pokosenej luke. K tomu este nejake to percento suchej raseliny, alebo kompostu ak mas taky zdroj. Za tie roky sa ti vytvori slusna vrstva humusu na luke a mas vlastne urodne pole po zorani. Na zahony by som este vrstvil aj tenku vrstvu hnoja. Uz po troch rokoch mas vlastne spodny parnik :-) Ak tie zahony neskor este z bokov ohradis (doskami, starou tehlou, kamenmi) aspon 30cm vysoko, mas zahony kam sa napriklad slimak dostane ovela tazsie, nepremokaju na koreni (nedrzi sa prilis vody), a kontinualne mozes v tom sene este pestovat zemiaky bez okopavania a driny okolo toho :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
MFG
Příspěvky: 267
Registrován: 05.04.2015 1:41
Pohlaví: muž

Re: Jak být co nejvíce svobodný v rámci funkčního systému.

Příspěvek od MFG »

Delam to v podstate tak jak popisujes, drzime se zasad "permakulturniho" hospodareni, jinak by se to zvladnout asi nedalo ;)
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Jak být co nejvíce svobodný v rámci funkčního systému.

Příspěvek od Baca »

Spravna cesta. AKo za malo muziky viac spevu a tanca ziskat :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Jak být co nejvíce svobodný v rámci funkčního systému.

Příspěvek od Lyster »

Blázni, exoti, nebo šťastlivci? Češi, kteří se rozhodli žít na samotě
https://bydleni.idnes.cz/bydleni-na-sam ... bnosti_web
Odpovědět