Bug-out plan

...aneb podělte se o své zkušenosti, zážitky a poznatky s ostatními.
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Bug-out plan

Příspěvek od JimmyJazz »

Zdravim,
uvedomuji si, ze toto tema je dosti citlive, nebot kazdy chce pokud mozno utajit, kam, kdy a ajk se ukryje. Nicmene, pokud byste chteli, podelte se prosim o to, jak by probihala evakuace u vas. Muj plan je tento. Pocita s tim, ze nedojde k nahle valce za pouziti ZHN a tim, ze prvnim projevem rozvratu bude vypadek elektriny:

1. Po vypadku proudu kontrola jisticu v byte a v dome. Pokud jsou v poradku, jdu se zeptat na jine patro. Pokud ma barak centralni jistice, jdu zkontrolovat ty.
2. Obvolam zname po Praze, zda pozoruji to same. Pokud ano, prejdu ihned na bod 3. Pokud ne, pred prechodem na bod tri vyckam 30-45-60 minut.
2. Po pul/trictvrte/cele hodine bez proudu zkousim zavolat na distribucni spolecnost a zjistit vice.
3. Nelze se dovolat na PRE (v mem pripade). Prechazim do pre-PA modu. Napustim veskere 0.5+ nadoby pitnou vodou, pitnou vodou rovnez napustim vanu. Zakazuji rodine splachovat WC.
4. Zapnu radio, ustanovim 'radiohlidku' ktera bude projizdet periodicky vsechna dostupna pasma a zacnu doplnovat evakuacni zavazadlo.
5. Dve hodiny od vypadku a stale zadne informace. Evakuacni zavazadlo pripraveno. Druhe evakuacni zavazdlo, ktere bude napechovane jidlem a vodou ve vyrobe.
6. 4 hodiny od vypadku, stale bez informace. Obe evakuacni zavazadla pripravena, stejne tak vystroj a vyzbroj pro urychlene opusteni bytu. Jelikoz se jiz setmelo, tak zamykam dvera na patro, do bytu a lepici paskou utesnuji okna a za pomoci alobalu a tmave deky provadim jejich zatemneni. Poradne najist a spat. Radiohlidka je nyni na smeny a zaroven se stava plnohodnotnou hlidkou urcenou pro pozorovani okoli.
7. Rano sitauce pretrvava. Rodina pripravena 'v evakuacnim' tj. i vyzbrojena. Poradne najist, overit uzavreni privodu vody, plynu, elektriny k spotrebicum, vypnout centralni privody tehoz. Na dvere nalepit oznameni o evakuaci bytu a byt radne uzamknout.
8. Presun na predem urcene shromazdiste, kde pockam predem dohodnutou dobu na sirsi rodinu a kamarady.
9. Po uplynuti dohodnute doby zanecham vzkaz o presunu na dohodnute evakuacni misto.
10. Na dohodnutem evakuacnim miste zridit (radio)hlidky, zacit s lehkymi opevnovacimi pracemi, rozepsat pridely potravin. Dle rocniho obdobi usporadat vypravy do lesa za ucelem sberu ovoce, hub popr. lovu(v horsim pripade pytlaceni), jinak jen pro sber dreva, po case tezbu v mensim rozsahu.
11. Jelikoz jsme spravne paranoidni, tak na dohodnutem evakuacnim miste je dostatek zasob na rok ci dva v izolaci. Dulezite tudiz je zachovavat moralku, zdravi a fyzickou kondici.
12. Po pul roce bez zprav zacit podnikat vypravy do okoli a zjistit, zda prezili lide v nejblizsi vesnici, pokud ne, zjistit, zda jsou v nejblizsim vetsim meste.
13. Pokud ano, pokusit se zjistit, co se stalo/deje. Vymenit penize/zlate slitky ci mince/cigarety za nedostatkove ci luxusni zbozi pokud nutno.
14. Pokud ne, vytipovat v blizkem okoli statek s dostatecne velkym kusem zeme (dle poctu osadniku od 1 do 10ha-15ha) a uskutecnit pruzkum.
15. Pokud je vytipovany statek opusten, rozebrat a odnest z evakuacniho mista vse, co ma nejakou hodnotu a co lze zuzitkovat a obydlit statek.
16. Zacit tvorit novou sobestacnou komunitu. 'Najezdy' do vetsich zemedelskych usedlosti pro osivo. Najezdy na mesta kvuli PHM, lekum, nastrojum k udrzbe a hospodareni, munici atp.

Predpokladam, ze v CR se dal, nez na 10. bod za meho zivota (tj. v horizontu 70 let) se tezko dostanem. V prubehu libovolneho bodu se samozrejme stale sleduje radio a pokud je vyhodnoceno, ze v meste je opet mozne fungovat (tj. funguje dodavka energii, vody, potravina nastolena zakladni forma poradku v ulicich), probiha navrat nejdriv na predmesti (drive zminene shromazdiste) a po case pak navrat domu (v mem pripade vinohrady).
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Bug-out plan

Příspěvek od PaF »

Nalepene oznameni o evakuaci bytu muzes doplnit ponechanim dveri dokoran. Pravdepodobnost vykradeni bude stejna, ale neprijdes o dvere... Teda nejspis stejne jo :lol:
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Bug-out plan

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Mňo, je nás tu stejně postižených dost.
Co založit občanské sdružení, koupit nějaký vhodný kopec s cenou 2-5Kč za m2 a postavit si tam vhodné ŘOPíky dokud je čas ? :lol: Postavit si tam střelnici a nejlépe i koupání, aby bylo proč tam jezdit. Požadavek na člena - schválený všemi ostatními členy + aktivní střelec s vlastní zbraní i kdyby to byla kat.D + čistý trestní rejstřík. Částka 20k na pozemek + 20k na bunkr, každá rodina by měla svůj. :lol: Asi přesunout do vtipů co :-D :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Bug-out plan

Příspěvek od Karlos »

GTST: me se to libi ale Reditelstvi Opevnovacich Praci je jiz zruseno a stavebni urad ti na neco takoveho povoleni 100% neda... :cry:

Ale zalozit nejake sdruzeni za ucelem ziskani vhodne zriceniny a jeji nasledna oprava za pomoci penez z EU a jinych fondu uz tak utopicka neni... u nas jednu takovou zriceninu obcanske sdruzeni ziskalo... ale mam to dost z ruky a nikoho z nich neznam.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Bug-out plan

Příspěvek od Josef »

Podle mne nebude oním "prvním projevem rozvratu" výpadek elektřiny, ale výpadek dnes tak populárního virtuálního bankovnictví. Samozřejmě, když nejde elektřina nejdou bankomaty, ale já mám namysli situaci, kdy elektřina ještě normálně jde, ale lidé zjistí, že jsou jejich kreditky prázdné a v kapse zbývá už jen jedna pětikoruna. Lidé začnou pobíhat od bankomatu k bankomatu a pořád nic. Před finančními ústavy se budou tvořit davy - první hodinu slušně čekající, po několika hodinách a prošlapaném chodníku už možná i házející dlažební kostky, ale to jim peníze nevrátí a jídlo na další dny nekoupí. V supermarketech se s hotovostí v ruce bude potulovat jen sem tam někdo. I kdyby šlo jen o technickou závadu (a ne o hackera či o plánovité vytunelování konta), vyvolá taková situace neskutečnou paniku. Proti ní je výpadek elektřiny pouhou epizodou. Na výpadek elekřiny jsme zvyklí, i když není častý. Když vypadne elektřina, všichni věří, že dříve či později se její dodávka obnoví a tak slušně čekají... a čekají... a čekají..., ale když mají všichni 0,-Kč na svých kartách, to rozhodně není běžný stav, to je otřesena veškerá důvěra a asi by poměrně rychle nastal pěkný mazec. V tu chvíli je myslím čas se tiše a nenápadně vytratit do bezpečí a pozorovat to raději z povzdálí...
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Bug-out plan

Příspěvek od Karlos »

Souhlasím s Josefem, sam jako panelakova krysa nemam zadne velke zasoby a nakupuji vzdy po ceste z prace v mistnim supermarketu, samozrejme ze platim kartou... Ja se mam kam presunout ale vetsina panelakovych krys nikoliv, to by byl po 2-3 dnech mazec...
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Bug-out plan

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Jak se začne dít něco ZÁSADNÍHO, dojet do stavebnin pro pytle s už namíchaným betonem, maltu a cihly.
Eventuálně do skladu hutního materiálu pro plech.
Když půjde do tuhého, zazdíte okna i dveře a i v obyčejném RD se celkem slušně ubráníte.
Pozor, musíte si nechat 2 libovolné únikové cesty.
Takové jsou zkušenosti z Bosny.

Jinak moderní předovky ARDESA (ne ADRESA ale ARDESA) se dají nové pořídit už za 3900,- Kč a dají se koupit BEZ ZBROJNÍHO PRŮKAZU!! Myslím, že když má člověk trochu prachy, můžou 2-3 takové flinty spinkat někde zazděné v pouzdru ve sklepě. Možná by byly lepší křesadlové, tam není potřeba obtížně vyrobitelná zápalka.
Video:http://www.youtube.com/watch?v=N1HOIvXFlV8
Odkaz:http://www.bvs.cz/bez_zbrojaku_predovky ... o_p50.html (Tady je mají o tisku dražší, než jsem je našel včera na jiných stránkách.)
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Bug-out plan

Příspěvek od Karlos »

Nez 2-3 predovky tak to bych si radeji koupil jednu predovku + kuši...
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Bug-out plan

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Hm, kuše by se mohla hodit, můžeš napadnout nepřítele tiše, aniž bys prozradil svou pozici.

Tohle: http://www.survivalistboards.com/showthread.php?t=27125 je fórum jako tohle, ale Anglicky.
Taková vojenská kuše by rozhodně nemusela být k zahození, jenže dobrá vojenská mrška se zásobníkem na pět šípů Vás nevyjde na 3 klacky :roll:
http://www.shooting.com.au/forum/index. ... crossbows/

Jimi používané Horton Legend XT175 stojí jako 6 předovek:
http://sebeobrana.atlasobchod.cz/atlaso ... 5-set.html
Pro zájemce: http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/79937

Tedy: Do plánu zahrnout 2-3 předovky a kuše si vyrobit :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Bug-out plan

Příspěvek od Josef »

No, pokud jde o něco jako evakuace u mě, má to zcela odlišné parametry. Základní rozdíl je v tom, že nebydlím ve velkém městě, ale vzdušnou čarou 15 kilometrů od něj a po silnici ještě mnohem dál. Jsem ve strategicky nezajímavém území Vysočiny v rámci malé vesničky. Je tu pár polí a rozsáhlé lesy. Mám tu dům, k němu pastvinu i pole (to v současnosti pronajímám místnímu zemědělci). Pro plán je však rozhodující, že do toho velkého města denně dojíždím do práce (hromadnou dopravou) a někdy i autem (na velké nákupy).

1. Pokud by k nějakému kolapsu došlo v době, kdy jsem v práci, dozvím se to nejpravděpodobněji internetem. Je to můj denní pracovní nástroj, takže buď jeho výpadkem nebo e-mailem od známého. Obdobně by mohl zafungovat telefon. Současně vidím situaci před okny firmy. Pokud by situace vypadala vážně, je prvním úkolem "zmizet za humny" (což naštěstí vzhledem k poloze mého pracoviště na okraji města lze snadno) a vydat se pěšky domů cestou-necestou, mimo hlavní silnice, skrz pole a lesy. Do práce naštěstí jezdím hromadnou dopravou, takže opustit firmu pěšky není problém, pár důležitých věcí pro delší pochod sebou nosím v aktovce. Kdybych dojížděl denně autem, což naštěstí nečiním, bylo by to horší. Vracet se po konkrétní silnici, na které může v tu chvíli panovat bezvládí, by mohlo být dost nebezpečné (mohl bych zůstat zablokovaný v koloně nebo dokonce přijít o auto a tím si život zbytečně zkomlikovat).

2. Pokud by k nějakému kolapsu došlo v době, kdy jsem doma, zjistím to nejpravděpodobněji z televize či rádia. Oboje u nás denně několik hodin sleduje. Varováním může být buď úplná absence vysílání nebo pravděpodobněji rozporuplný obsah zpráv, který se bude mezi stanicemi výrazně lišit (předpokládám, že oficiální sdělovací prostředky budou do poslední chvíle "mlžit" nebo se uchýlí ke zprávám typu: "Ó, jaká že se nám to v jihlavské ZOO narodila krásná mláďata!"). Zapnu krátkovlnný přijímač a zjistím, co hlásí zahraniční rozhlasové stanice a současně i CB-radiostanici na scanování po všech kanálech, abych zjistil, co hlásí řidiči kamionů v mém okolí. Na radiových vlnách se však budu chovat víceméně jako pasivní posluchač.

3. Pokud půjde elektřina, zapnu nabíječky a dobiji veškeré akumulátory (i když je většinou držím stabilně nabité). Načerpám zásoby pitné vody do kanystrů a sudů (protipožární zásoba). Přiměji manželku, aby zapla pračku a vyprala veškeré zásoby špinavého prádla, dokud je pračka funkční. Pokud elektřina nejde, odkonzervuji a nainstaluji uschované ruční čerpadlo místo elektrického. Odkonzervuji a k provozu připravím starý zemědělský stabilní spalovací motor. Naplním petrolejové lampy, atd. Elektřina vyrobená větrnou elektrárnou a solárním panýlkem se bude šetřit pouze pro komunikační účely, elektronické alarmy, pohybová čidla a taktické svítilny.

4. Připravím a rozdělím rodinným příslušníkům zbraně které zvládnou. Moc toho sice není, jen pár volně prodejných "déček", ale lepší než nic. Rozmístím i záložní chladné zbraně (myšleno např. sekera za dveřmi, vidle, kosu aj.). Rozmístím strategické zásoby v menších objemech na několik různých míst. Velkého psa vezmu do domu. Je tichý, ale silný obranář. Bude dobrým osobním strážcem na noc i dobrým průvodcem při průzkumech v terénu - toho musím chránit. Naopak malého psa vystrčím hlídat na dvůr a zahradu. Malý pes se více bojí a hlásí veškerý pohyb i ve velké vzdálenosti, většinou štěká někde z úkrytu a je velmi nesnadným terčem. Já potřebuji primárně včasného hlásiče, abych se stihl připravit. Podél plotu natáhnu vlasový "tržný" drátek, jehož přerušení spustí alarm. Ale jen světelný, abych to věděl já. Nepřítel nesmí vědět, že byl prozrazen. Zabezpečím hospodářská zvířata - zaženu je s pastviny domů, od toho momentu nebudou volně na pastvě, ale krmivo se jim bude z pastviny nasečené nosit.

5. Bude-li obecní komunita respektovat stávající vedení obce a bude ochotna nějaké těsné spolupráce, dá se udělat rozpis, co kdo vlastní za technické prostředky, kolik zbývá surovin a jak je účelně použít v dalším životě - od polního hospodaření až po budování obranných valů. Lidé mají ledaco. Při troše dobré vůle *) by určitě nebyl problém zvládnout hospodaření od zasetí až po upečený chleba, i když na šrotovníku pomletá mouka bude spíš "grahamová". Máme (myšleno obec jako celek) tu dvě pily na pořez kmenů a alespoň jedna z nich by dokázala řezat i na pohon řepkovým či dřevoplynovým stabilákem. Je tu jeden bagr, pár kombajnů a větší počet různě velkých traktorů s přívěsy. Dole v údolí jsou tři rybníčky a potok, kousek za obcí zase lom s kvalitním kamenem a v druhém údolí kvalitní hlína na cihly. Je tu i pár docela slušně vybavených dílen - truhlářská, zámečnická, kovářská, hrnčířská o zednících a tesařích nemluvě. Je tu jeden veterinář, laborantka z městské lékárny i několik místních bylinkářek. Chovají se tu prasata, krávy, obchoduje s mlékem i doma vyrobeným sýrem a tvarohem. Některé provozy by se při troše šikovnosti obešly bez elektřiny i trvale. I kůň by se našel. Máme sice z velkého města natažený vodovod, ale ve většině jsou tu soukromé i obecní (volně přístupné) studny, takřka všechny i s klasickou funkční pumpou. Kanalizace je spádová. Lidé topí plynem, ale téměř v každém domě najdete nějaká ta kamna na tuhá paliva, sporák i funkční komín. Trochu horší by to bylo s teplou vodou. Lázeňská kamna už skoro nikdo nemá, lidi si zvykli na elektrické boilery a průtokové ohřívače. Asi by bylo vhodné ustanovit pozorovací hlídku na kopci nad vesnicí, propojenou polním telefonem (určitě ne radiostanicí) s obecním úřadem na kterém by byl "krizový štáb". Pro spojení s ostatními komunitami můžeme použít i krátkovlnnou vysílačku, která má dosah po celé Evropě, bude-li to nutné. Je tu několik myslivců a tudíž i kulovnic osazených puškohledy a brokovnic. Chybí nám však lékař a zubař.

*) Největší úskalí však vidím v mentalitě místního obyvatelstva. Možná to s nimi otřese a přijdou k rozumu. Ale když ne, pak Bůh nejen s námi, ale se všemi ostatními. Obec je rozdělena na dva rodové nepřátelské klany a krizová situace tak bude "ideální" příležitostí k oprášení starých několikageneračních křivd a sporů. I častá přijmení Úlisný, Zdražil, Lakomý, Prudil, Mizera, Chlouba, Vzpurný a Loudil o něčem odehrávajícím se v minulosti hovoří. Bez tvrdé pěsti stávajících zákonů se může stát vesnice džunglí. Mnozí starší jsou natvrdlí, zatvrzelí, vidláčtí a neuvědomí si, že jen spoluprací mohou nově vzniklý problém zvládnout. Část jich mladšího potomstva zase patří k potenciální skupině "zásadně nemakám a co potřebuji to si ukradnu", ať už z babičiny peněženky nebo ze sousedova dvorku. Já jsem "náplava" a k žádnému místnímu rodovému klanu nepatřím. Buď se mi podaří stát mimo klanové spory a vycházet s oběmi stranami, v opačném případě nezbude, než přejít na 24-hodinový režim stylu: "Nabito, odjištěno a každý sám za sebe..."
Samozřejmě, každý to ze svého úhlu pohledu může vidět trochu jinak.
Naposledy upravil(a) Josef dne 21.06.2011 13:57, celkem upraveno 4 x.
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Bug-out plan

Příspěvek od JimmyJazz »

2 PaF: V te dobe samozrejme v byte nebude nic cenneho. Ni elektronika (televizi nemam, laptop prijde do batohu a velky pocitac klidne obetuju), ni strelivo ci jidlo.
2 GTST: No, postavit si vlastni strelnici mam v planu. Dokonce, pokud to bude nejaka mala soukroma, tak to vyjde docela levne. A nejaky ten kopec uz taky hledam, otazka je, jestli ostatnim nebude vadit mnou vybrana lokalita :)
2 Josef: To je dusledna priprava :)
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Bug-out plan

Příspěvek od alibaba »

Je mi te lito admin, ale v tomto zivotnim stylu kdyz se neco stane jsi "first to go" ale pokud se zmeni mysleni i panelak je dobra uschovna ci pevnost ,predevsim musime mit zasoby potravin a to jsou konzervy ci sucene potraviny a tak si vypocitame co sezere jeden na jeden den a znasobime 3x . Tohle neni teorie mam to prakticky vyzkousene . Pak nakoupime konzervy a nektere mohou byt i ty dehydrovatelne a pak konzerny svazeme nejakou lepenkou izolackou a dostaneme balik co je na tri dny a to je tak z kazdou osobou v byte . Dostaneme balik co ja treba pouzil "duck tape" balik ma nejmene vydrz 2 roky skladovani a ve skutecnosti jeste dele a kdyz mate 10 takovych baliku je to 10x3 = 30 dni ci vice a musime si vytvorit zasobu vody par kanistru pitne vody ,nebot jakmile elektrika selze pujde k certu i voda.....
A to ze prijdou dva panove od gestapa ,zajisti vz-58 od sousedu a muj , k certu pujde i topeni a tak si uprostred mistnosti postavime stan a cele premenime na kempovani tak to delaji casto obyvatele Teheranu ,kdyz jim pres zimu vypnou elektriku....mame nafukovaci matraci a poradny spacak a stan uprostred kuchyne a kdyz nejde elektrika asi nepujdeme do prace a v rozpadu jsou vsechny znacky strhane a tak vychazime jen kam to zname a evakuace neprichazi v uvahu ,kdyz nemame rychle pripraveny svuj dum a co neni vzdalem vice jak 4 hodiny chuze ......Penize mame doma v nejake hotovosti a jasne neco na svycarskem konte co tam premeni ve zlato .......nebot kdyz nejde elektrika je to sranda a to se zde casto stava .....
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Bug-out plan

Příspěvek od GloryToSunTsu »

alibaba píše:k certu pujde i topeni a tak si uprostred mistnosti postavime stan a cele premenime na kempovani tak to delaji casto obyvatele Teheranu ,kdyz jim pres zimu vypnou elektriku....mame nafukovaci matraci a poradny spacak a stan uprostred kuchyne
I přes to, že Alibaba používá verzi Češtiny 3.0 a já jen verzi 2.1, jsem tohle vyluštil a musím uznat, že je to opravdu zajímavá informace!! To by se mělo někam poznamenat! :roll:
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Bug-out plan

Příspěvek od Karlos »

alibaba píše:Je mi te lito admin, ale v tomto zivotnim stylu kdyz se neco stane jsi "first to go"...
Diky za politovani, ale jak jsem poznamenal, ja mam kam jit, v panelaku bych tak jako tak nezustal... takze kdyz se neco stane tak budu spis "move right now"...
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Bug-out plan

Příspěvek od alibaba »

Ale lidi ja pouzivam cestinu starou asi 100 let tenkrat jsem se bavil hodne se starymi lidmi a jasne jazyk prochazi svym vyvojem ktery se mne nedotkl ...... A tu slavu jsem opustil roku 1984 v kvetnu a jak jsem rikal ja jsem si dal za ukol nezapomenout cestinu atd pomoci meho Notebooku a Skypu a prectete si dopisy z 2 svet valky jak se mluvilo v tech vesnicich na jihu a severu zeme a tim zabavenim Sudet museli vsichni mladici narukovat k nemecke armade a plno jich padlo .......
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Bug-out plan

Příspěvek od hanpari »

alibaba píše:Ale lidi ja pouzivam cestinu starou asi 100 let tenkrat jsem se bavil hodne se starymi lidmi a jasne jazyk prochazi svym vyvojem ktery se mne nedotkl ...... A tu slavu jsem opustil roku 1984 v kvetnu a jak jsem rikal ja jsem si dal za ukol nezapomenout cestinu atd pomoci meho Notebooku a Skypu a prectete si dopisy z 2 svet valky jak se mluvilo v tech vesnicich na jihu a severu zeme a tim zabavenim Sudet museli vsichni mladici narukovat k nemecke armade a plno jich padlo .......

On admin dělal asi narážku na něco jiného. Pochybuji, že se před sto lety mluvilo bez teček a čárek, dokonce i angličtina je má. Také je dobře, když věty na sebe alespoň minimálně navazují, viz tvoje poslední věta. Ať přemýšlím, jak přemýšlím, tak spojitost mezi dopisy z 2. světové a zabavením Sudet sice existuje, ale určitě ne v tomhle kontextu. Tvoje čeština je úplně moderní, nicméně vysloveně kulhá co se týče dělení větných celků a logické návaznosti jednotlivých vět. Pokusil jsem se to trochu upravit, aby tvé vyjádření (kterému ale opravdu nevěřím) dávalo trochu smysl.
Ale lidi, ja pouzivam cestinu starou asi 100 let. Tenkrat jsem se bavil hodne se starymi lidmi (Vsadím se, oč chceš, že staří lidé tak nemluvili, a nebo tak přinejmenším nepsali) - a jasne jazyk prochazi svym vyvojem, ktery se mne nedotkl ...... A tu slavu jsem opustil roku 1984 v kvetnu. A jak jsem rikal, ja jsem si dal za ukol nezapomenout cestinu (atd - vyhodit pryč) pomoci meho Notebooku a Skypu.
Prectete si dopisy z 2. svet. valky, jak se mluvilo v tech vesnicich na jihu a severu zeme. (A tim) Zabavenim Sudet museli vsichni mladici narukovat k nemecke armade a plno jich padlo ....... !!! (VYHODIT - naprosto nesouvisí )

Nicméně už na základní škole učili, že existuje literární forma zvaná pásmo.
Pásmo je poetický literární útvar, zpravidla se jedná o rozsáhlejší báseň, v níž se jedna představa volně váže k druhé technikou volné asociace. Vznik tohoto útvaru úzce souvisí s poetikou surrealismu, vlastním zakladatelem žánru je Guillaume Apollinaire, prvním dílem je stejnojmenná báseň z roku 1912, tvořili je ale i jiní básníci, u nás se o tento žánr pokoušel například Vítězslav Nezval. Pásma jsou zpravidla volně veršovaná.
Všimni si nápadné shody:
GUILLAUME APOLLINAIRE: PÁSMO

Tím starým světem přec jsi znaven na konec
Pastýřko Eiffelko jak bečí stádo mostů dnes
Řecký i římský starověk se ti už přežily
Zde antické se zdají být už i ty automobily
Jen náboženství zůstalo docela nové jenom ono
Zůstalo prosté jak hangáry v přístavu avionů
Jediné neantické v Evropě křesťanství je
Evropan nejmodernější jste vy ó papeži Pie
I když přirozeně, že ty jsi už přece jen básníkem moderním a proto tolik formu neuznáváš.

Tohle by napsal Alibaba Apollinaire (v mé redakční úpravě):
Tím starým světem přec jsi znaven na konec pastýřko eiffelko jak bečí stádo mostů dnes... řecký i římský starověk se ti už přežily... zde antické se zdají být už i ty automobily jen náboženství zůstalo docela nové jenom ono zůstalo prosté jak hangáry v přístavu avionů jediné neantické v evropě křesťanství je evropan nejmodernější jste vy ó papeži Pie
-CZ-
Příspěvky: 9
Registrován: 17.01.2011 12:34

Re: Bug-out plan

Příspěvek od -CZ- »

K tomu prvnímu příspěvku. Pokud nepůjde elektřina v nějakém větším měřítku a né jenom lokálně (myslím tím třeba i celé město) nepůjde ti napustit z vodovodního řádu skoro žádná voda. Nebude totiž dostatečný tlak vody. Všechny čerpadla jsou na elektřinu. Nejspíš tam budou mít vodárny nějaký záložní systém třeba diesel agregáty, ale netuším jak dlouhý výpadek proudu budou schopní pokrýt a jestli dokážou udržet dostatečný tlak v řádu. Navíc by jsi měl počítat s tím, že napustit si vodu do zásoby napadne víc lidí najednou a tím se tlak vody ještě sníží. Hodně taky záleží na tom v jakém jsi patře a kolik je pater nad tebou. Myslím si, že by jsi měl jěště promyslet to získání vody protože ti to nemusí vyjít tak jak to píšeš. A nedostatek vody by ti mohl nabourat zbytek plánu.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Bug-out plan

Příspěvek od Karlos »

Voda se da vypustit ze stupacky ve sklepe (tedy nejnizsim miste) a to i v dobe kdy z kohoutku jiz nic netece... u nas v panelaku je na kohoutu takova odbocka (prumer cca 8mm), jakoby samostatny maly kohoutek (jak pujdu kolem vyfotim), z nej jsme vzdy odcerpavali vodu kdyz voda netekla :)
-CZ-
Příspěvky: 9
Registrován: 17.01.2011 12:34

Re: Bug-out plan

Příspěvek od -CZ- »

To je pravda ve sklepě jsou tyhle ventily na vodě asi v každém paneláku. Mě jde spíš o to, že tohle nenapadne jenom tebe a voda z řádu zmizí hodně rychle zvlášť pokud se tam nebude žádná dodávat. Má to přímou úměru čím větší město tím rychleji dojde voda. Pamatuj na Murphyho zákony. :lol:
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Bug-out plan

Příspěvek od GloryToSunTsu »

V baráku mám kromě vodovodního řádu studnu, z paneláku bych si zřejmě musel jet vodu někam zajistit.

Voda z ústředního topení není dobrá, je plná chemikálií.
Nějaká voda bude v nádržce na hajzlíku na splachování - dost na 10/20 dní.
Odpovědět