Sebeobrana, bojová umění

...aneb podělte se o své zkušenosti, zážitky a poznatky s ostatními.
ramos13
Příspěvky: 2
Registrován: 25.11.2012 20:01
Pohlaví: muž

Sebeobrana, bojová umění

Příspěvek od ramos13 »

Vlakno oddeleno z Fyzicka a psychicka priprava

Vojenske bojove styly se resi v sekci Musado,Krav Maga,atd....



Zdar, poslední dobou pocituji nutnost se připravit a být připraven na potenciálního útočníka, nebo útočníky, momentálně je asi nejlepší kravmaga. Doporučuji, nevím jak to chodí jinde, ale nabereš i fizyčku.
Uživatelský avatar
miculas
Rozpadlík
Příspěvky: 271
Registrován: 22.07.2012 19:15
Bydliště: Hanácké Athény

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od miculas »

Co se týče přípravy na potenciálního útočníka či útočníky, tak nejlepší jsou rychlé nohy. Myšleno vážně.
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Nobody »

Když už, tak nejlepší je umět se vyhnout situacím, kdy bych ten běh potřeboval ;). Tím nikterak nezpochybnuji, že je lepší utéct, když už se mi to nepovede.

Nicméně ne vždy utéct jde.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Maximus »

Když už bojovat, tak pořádně. Zamířit na člověka a zmáčknout spoušť - byť by to byl zloděj a násilník, tak to řada lidí prostě nedokáže a i nožem ozbrojený lump dostane takového "nerozhodného" člověka vybaveného střelnou zbraní docela snadno.
Toto žádný běžný trénink na střelnici a dělání dírek do papíru nenaučí. Speciální kurzy ala ICS hodně pomůžou, ale ani to není 100 % recept.

Rovněž běžnému občanovi chybí "výchova", jak si v případě PA situace zajistit právo a spravedlnost. Kolik lidí by tu v reálu dokázala v situaci absence práva (policie, soudů, věznic) zrealizovat pronásledování, usvědčení a vykonání trestu na vrahovi, který například pro pár konzerv zabil vašeho starého souseda i s jeho manželkou. Kolik lidí by v reálu mělo "koule" hodit takovému individuu oprátku kolem krku a otevřít propadliště, či ho třeba jen prostě popravit střelou do týla. Nemyslím nějaký spontální lynč, ale promyšlenou systematickou akci.

To mluvím o případu zločince mimo komunitu, ale v reálu se může stát, že morálně "ustřelí" člen vaší komunity a tyto problémy by jste pak museli řešit s člověkem, kterého dobře znáte - i jeho rodinu :evil:.

Tyto věci se podle mne v našich podmínkách "běžný" občan velmi obtížně naučí a žádný recept (mimo dráhu kriminálníka nebo člena zásahové jednotky PČR či speciálních sil AČR) asi nebude.
Striga
Příspěvky: 4
Registrován: 27.11.2012 10:42
Pohlaví: žena

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Striga »

Po přečtení vašich příspěvků přihodím i své zkušenosti.

Vzhledem k tomu, že když už se mám dostat z průseru, volím jakékoliv násilí až jako poslední možnost (protože proti hoře masa se svými tělesnými dispozicemi a bez jakéhokoliv výcviku, kromě toho baletního, nemám moc šanci). Hodně jsem začala běhat, posilovat, vytrvalost trénuji prakticky denně, jsem schopna ujít velmi svižnou chůzí poměrně velké vzdálenosti..

Řekla bych, že by se obecně hodil nějaký drobný výcvik v parkour a freerun stylu. Můj bratr tohle dělá už dost let a vidět jej pohybovat se v terénnu je zážitek (:
Naposledy upravil(a) Striga dne 27.11.2012 12:17, celkem upraveno 1 x.
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Nobody »

Tělesné dispozice nejsou vše ;). I úder malou silou, vedený rychle na správné místo, tu horu masa složí. Vyzkoušeno :D.

Naopak máš výhodu v překvapení, kdy útočník pravděpodobně nebude sílu útoku očekávat. Doporučoval bych na něco začít chodit, už kvůli tomu, aby ses mohla stavu ohrožení lépe vyhnout. Zlepší se ti i fyzička, získáš mnoho nových přátel a je to i zábava.
Striga
Příspěvky: 4
Registrován: 27.11.2012 10:42
Pohlaví: žena

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Striga »

Já už si tuhle chvíli překvapení vyzkoušela, kdy se na mě vrhnul o dvě hlavy větší chlap a já mu ubalila boxerem, který nosím pokaždé, když jdu sama v noci nějakým pitomým místem, připravený na ruce. Absolutně to nečekal, kecl na zadek a jen koukal. Já mezitím zdrhla. Otázkou je, jestli mi to příště někdo nevrátí..to lidé s výcvikem dělají. (:
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Nobody »

Nechci ti do toho kecat, ale spíš než na boxera, by ses měla soustředit na to, abys v noci sama nechodila pitomým místem ;).

Proti člověku, co ti skutečně bude chtít ublížit a připraví se na to, nemáš s boxerem příliš mnoho šancí. Stejně tak proti skupince, lidem co na něčem jsou atd.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Kocour »

Nobody píše:Když už, tak nejlepší je umět se vyhnout situacím, kdy bych ten běh potřeboval ;). Tím nikterak nezpochybnuji, že je lepší utéct, když už se mi to nepovede.

Nicméně ne vždy utéct jde.
7 samurajů, (cituji přibližně) jak pravil 七郎次: "Bitva se odehrává v běhu, ať jde o obranu nebo útok. Když nemůžete běžet, je po bitvě."
Striga
Příspěvky: 4
Registrován: 27.11.2012 10:42
Pohlaví: žena

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Striga »

Nobody píše:Nechci ti do toho kecat, ale spíš než na boxera, by ses měla soustředit na to, abys v noci sama nechodila pitomým místem ;).

Proti člověku, co ti skutečně bude chtít ublížit a připraví se na to, nemáš s boxerem příliš mnoho šancí. Stejně tak proti skupince, lidem co na něčem jsou atd.

Ehm, díky za radu.. :p No, žel mé cesty jsou takové a pro holku může být nebezpečné místo prakticky jakékoliv. A boxera nezatracuji. Jak jsem výše psala, dobře si uvědomuji, že proti cvičeným lidem je mi na houby, ale málokdo čeká, že mu malá holka docela tvrdě ubalí..někdy prostě utíkat nemůžeš.
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Leon Chamel »

Nobody, nechtěl bys prosím tohle téma jako člověk se zkušenostmi s bojovým sportem trochu víc rozvést? Mám na mysli tvůj názor na přínos různých domlouvadel typu boxera, teleskopu, kasru atd. při řešení konfliktních situací, které ještě nejsou zralé na to, tasit rovnou gun, a pouhá slova už přitom nestačí ;) Rozvést to trochu z pohledu jejich vhodnosti pro obránce s různými fyzickými předpoklady? Mělo by třeba pro teba jakožto trénovaného strikera na ulici význam použít kovový boxer, aby sis při úderech do tvrdých částí oponenta chránil své klouby a/nebo zvýšil účinnost prováděných technik? A nejspíš úplně jinak bude zase vypadat účinná obrana průměrného nesportujícího chlapíka nebo třeba nějaké subtilní slečny. Kdyby to tady ale bylo už příliš OT, raději v novém vlákně.

Z části pokračuje diskuze v Obranné spreje - druhy, tipy, triky, taktika goral
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od JimmyJazz »

big bang: jelikoz stat poklada za zbran cokoliv, co cinni utok duraznejsim, tak je jedno, jestli pouzijes boxer, teleskopak ci kamen.

Leon: teleskopicky obusek je vhodna zbran i pro netrenovaneho cloveka. Kratkym pohybem zapesti ziskas 30 centimetrovou, pul kila vazici trubku z kalene ocele. Timhle at kohokoliv uderis kamkoliv, tak ho to bude zatracene bolet. Specialne se doporucuji udery na holen, stehna, predlokti.
Striga
Příspěvky: 4
Registrován: 27.11.2012 10:42
Pohlaví: žena

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Striga »

Podle mě to není úplně OT. (:

A nebavím se tady o tom, co by kdo měl, ale o tom, co jsem udělala, když už ta situace nastala. Samozřejmě mozek mám a reaguje na víc příkazů či podnětu, něž jen "ženo, do kuchyně". Takže bych ukončila to, co jsem měla nebo neměla udělat. btw. to místo bylo osvětlené a sem tam se po té ulici někdo projde. Spíš mi přijde fajn to, že boxer mi nikdo jen tak nevezme jako třeba teleskop nebo kasr. Toho se docela bojím.

Nechcete dávat nějaké Rozpadové lekce nebo pokec někde v hospodě, kde by se to řešilo naživo? Mohlo by to být docela přínosné (:
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Fabulous »

Jestli jsi z okoli Prahy, tak na rozpadlicka temata s tebou rad pokecam.
xmenm05
Příspěvky: 254
Registrován: 11.09.2012 10:30
Bydliště: Morava

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od xmenm05 »

Ve dvanácti jsem začal dělat karate. Shotokan. A cvičil a cvičil ... bylo to fajn. Pak jsem šel na vysokou, nebyl čas ... na závěr vysoké jsem se ke karate zase dostal. Fudokan. 3x týdně a cvičil a cvičil ... pak mě - když mi bylo 25 - kamarád přemluvil, ať se příjdu podívat "do Bohnic" (celkem si z toho dělali legraci, že takový klub musí být v Praze Bohnice, jinde by to nešlo), kiokushinkai. Tam je taková parta kluků, kteří věří, stejně jako zakladatel, že jediný způsob, jak zjistit, kdo vyhrál, je pustit je na tatami a kdo zůstane stát, vyhrál. Myslel jsem si "pár let dělám karate, tak uvidíme ..." a viděl jsem. Dostal jsem nařezáno. Tregicky, nebyli nijak suroví, to jen já byl z jiného světa (nebo oni?). Dřív se v karate naznačovalo ... a tady najednou "pořádně to do mě naper ... no, ukaž co umíš ..." a já třísk a ... a bolelo mě zápěstí. Nejenom, že jsem nebyl zvyklý ránu dostat, já ji neuměl ani dát ... . Tak jsem začínal od nuly. A cvičil a řezal a cvičil a řezal ... Chodil jsem z tréninku, nohy oteklé, modré, vyšťavený ... ale šťastný. Protože to fungovalo. I když jsem mezi nima byl snad nejhorší, i tak moje úroveň rostla a já konečně začal tušit, že bych třeba na ulici chvilku i vydržel (každý pátek byl čistě "praní", dohromady s judistama, kung-fu ... prostě kdo přišel ... takže na nějakou čistotu technik zapomenout) ... .
Co tím chci říct ... Sport (intenzivní) vám dá kondičku. Bojový sport (v podstatě jakýkoli, který může opravdu bolet) vám dá i psychickou odolnost. Víte, jak to bolí, když to přiletí a tak už nejste tak překvapení, víte, že pokud to není fatální rána, tak jednou ránou to nekončí a boj pokračuje, dokud oba stojí (na zemi se už nebojovalo, ale je mi jasné, že na ulici to končí až to končí), víte, že i se silnějším soupeřem (nikdy nezapomenu, když po 2 minutách při střídání zavolal Jan Soukup "Kdo je volnej?" "A když se dvě vteřiny nikdo neozval, tak jsem zavolal "Já". Kdo je Jan Soukup: http://www.youtube.com/watch?v=rA0tnfVIAsA nebo http://www.youtube.com/watch?v=RX_fzUzClD4) to nesmíte vzdát (no, dostal jsem nařezáno, ale stejně jsem zavolal "Já" ... :) .
A taky i ten nejhorší, který trénuje a něco dělá, je na tom líp, než ten co nedělá nic ... . Představte si vrzálka na housle, který skřípe "Kočka leze dírou ..." Je to hrůza výkon, ale pořád je těžce před někým, kdo na housle nehraje vůbec ... tak asi tak je to i v boji. Ti kluci v Bohnicích si už snad ani neuvědomovali (a neuvědomují?) jak neskutečně jinde oproti netrénovaným jedincům jsou ... To co oni pokládají za srandu a nic, po tom nezvyklý člověk už jde napůl k zemi.
Moje rada: Cvičte, cvičte cokoli, kde budete doopravdy prát a kde to bude bolet. Dá to neskutečně hodně fyzicky i psychicky a je skoro jedno, co cvičíte, jen když je to "opravdově".
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Nobody »

Leone na to bych si netroufl, znám mnoho lidí, kteří na tom jsou o několik levelů dál, než já. Boxer nějakej smysl má, stejně jako každá zbran, nicméně v rukou nezkušeného člověka proti zkušenému, bych tomu příliš nevěřil. Osobně mi přijde lepší ten sprej, nebo obušek.

Strigo, nevím, jestli jsi mě správně pochopila. Nechci ti říkat, co máš nebo nemáš dělat, nemám na to právo a je mi to i putna. Měl jsem tím na mysli to, že základ je se snažit takovým situacím vyhnout, protože proti připravenému útočníkovi nemáš mnoho šancí. O zbran se s tebou nikdo prát pravděpodobně nebude, pokud bude s útokem počítat, pravděpodobně si sám nějakou vezme, nebo bude dostatečně silný. Boxer ti poslouží jen proti lůzrům, raději bych volil ten sprej. Ale zase, na člověka na drogách, nebo s napumpovaným adrenalinem nemusí vůbec zabrat, takže nejdůležitější je ta prevence a tohle brát jen jako poslední záchranu.



xmenm05: :yes
Poustevnice
Příspěvky: 35
Registrován: 27.01.2012 12:59

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Poustevnice »

Tak za sebe jako klimakterickou ženu mohu říct, že jsem letos od března do teď snížila svoji hmotnost o 18 kg a už 4,5 měsíce cvičím opravdu každý večer nejdříve s činkami (teď mám 2 x 5 kilo) a pak následuje 30 minut jogová sestava. Kupodivu se mi podařilo rozhýbat klouby až tak, že snad do vánoc zvládnu provaz a i tu stojku na hlavě.
Proč to píšu sem - osobně to pokládám za přínosné, protože samozřejmě tělo bolí, v tomhle věku to nejde jako ve dvaceti, ale jde o to překonat se i za cenu svalových bolestí, ale když překonám prvotní ztuhlost, tak se tělo poddává. Chce to ale pravidelnost, každý den a současně s tím rehabilitovat - doma teplé koupele a masáže a alespoň jednou týdně si dopřát relaxační masáž.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od vlk972 »

Strigo, jen doplním to, co většina tady asi ví. I proti mnohem mohutnějšímu protivníkovi má člověk šanci. Jednak tak jak píše Nobody, i malá rána na správné místo udělá svoje. Druhak existují bojová umění, která učí využívat sílu útočníka ve prospěch obránce. Vím min. o dvou takových.
Jak se tu už píše, zvedneš si fyzičku, poznáš nové a většinou fajn lidi a taky posílíš sebevědomí.
I když jsem chlap, který prošel slušným výcvikem při službě vlasti, něco z bojového umění taky umím (sice málo, ale snad stačí), chodím většinou ozbrojený, stejně se snažím "blbý" místa obejít. Nejlíp se totiž boj vyhrává tak, že mu předejdeš. A pokud už se dostaneš do situace, kdy je boj nutný, je vhodné použít nejlepší obranu, když je to možné - útok na citlivá místa lumpa - takový si stěžovat nejspíš nepůjde. Obrana musí být maximálně razantní a tvrdá, co nejrychleji musí přejít z defenzivy na ofenzivu. Edit: v době normální je nutno dodržet zákon - jakmile nebezpečí odvrátíš, nesmíš dál pokračovat, už to není nutná obrana (např. střelit útočníka do zad na útěku je špatně). Ale pokud to jde, utéct, což ale není vždy nejvhodnější.
Ale je fakt, že sebelepší trénink nikoho nepřipraví úplně, myslím teď na přepadení v temných uličkách, nikdo z nás neví, co doopravdy udělá, dokud to nezažije.
:yes za reakci s boxerem.
Uživatelský avatar
Steril
VIP
Příspěvky: 513
Registrován: 08.03.2012 21:49
Bydliště: Praha

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Steril »

xmenm05 píše:...že takový klub musí být v Praze Bohnice, jinde by to nešlo), kiokushinkai.
Pár let jsem taky na Kyokushin chodil, nejdřív na polosoukromé lekce do Sapy a pak Vltavín, občas jsem zavítal v pátek do Bohnic a bylo to super. Potom sem si ale dal pauzu a vykynul sem v kanceláři, vrátit se do toho si teď netroufám, vyměknul sem a přihlásil se na KravMagu ;)
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvek od Nobody »

Mohl bys napsat srovnání Sterile?
Odpovědět