Transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

...aneb podělte se o své zkušenosti, zážitky a poznatky s ostatními.
Uživatelský avatar
Milli
Příspěvky: 342
Registrován: 28.12.2011 22:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha, Znojmo

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Milli »

Dobrý večer Rozpade,
nebudu vyjmenovávat důvody proč, ale v létě je to dobré trekkingové kolo. V rámci pokusů jsem bez újmy na zdraví za dvanáct hodin (osm hodin jízda a čtyři hodiny přestávky) přejel z Prahy do Znojma tj. nějakých 200 km. V zimě, respektive je-li venku sníh, jsou to lyže - běžky. Na Šumavě i netrénovaný běžkař zvládne za osm hodin 50 kilometrů.
Co sebou. Chlapi, máte tam kde co, ale jediné co opravdu potřebujete prvních 24 hodin po průseru je voda. Energii máte uloženou v tělesném tuku a vzduch je okolo vás.
Nebudete nic kuchat, vařit, stanovat. Budete v pohybu tak dlouho, dokud se nedostanete do bezpečí domova. Není to o tom, co byste chtěli je to o strachu o rodinu i o sebe a očekávaném pocitu bezpečí v cíli.
Další věc, kterou bych chtěl mít u sebe, kdyby k něčemu došlo je dobrá baterka, protože nikdy nevíte, kdy se to stane a třetí věcí je zbraň. Záměrně neříkám střelnou, protože znám řadu lidí, kteří raději pracují s nožem.
Vše ostatní co jste citovali, zvyšuje komfort přesunu, ale nijak ho zásadně nezjednoduší. Negativem, je že každá zátěž vás zpomaluje a jsou to dost drsná čísla. Podívejte se na graf z FM 21-018 Foot marches.
Foot marches.JPG
Hezký večer
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Josef »

Za ty starší (co se ještě ve škole povinně učili místo angličtiny ruštinu) bych poprosil k těm zkratkám "KPH" a "MPH" na grafu český ekvivalent. Pro jistotu, abych se nedostal ve svém plánování na zcestí. Předem díky.

Mám stejnou vzdálenost z práce domů, male myslím, že těch 20 km, co Peteres potřebuje překonat, se dá zvládnout s minimem věcí. Zadruhé si nemyslím, že by s evropskou mentalitou nabral rozpad během několika hodin podobu gangů přepadávajících pocestné nebo nastalo obchodování ve zlatě. Samozřejmě nepodceňuji nebezpečí, že člověk po cestě narazí na magora, který z vývoje situace už nabyl přesvědčení, že může dle libosti porušovat zákon. Takže nějakou formu zbraně určitě sebou. Ale protože po nás hned všude nemusejí zůstávat mrtvoly, zařadil bych jako prvotní zbraň pepřák. Nůž beru především jako pracovní nástroj, ten za opasek určitě patří. Dále kaldu velký důraz na dobré oblečení. My vlastně nevíme, zda bude kolaps politický či přírodní. Takže i v létě je potřeba mít někde v zaměstnání schovanou kabelu s oblečením. (I takovým, co není zrovna módním trendem. Ono je někdy lepší vypadat jako otrhaný bezdomovec nebo místní právě vyběhnuvší vesnický starousedlík.) Pohodlné oblečení, ve kterém budu schopen těch 20km dojít bez podchlazení, i kdyby byla venkovní teplota okolo nuly a pršel "vodorovný" mrznoucí déšť hnaný s vichrem. Správně bylo podotknuto, že na tak dlouhou cestu by se hodila voda. Dvě originální PETky půllitrovky trvale uskladněné vedle kabele poslouží jako improvizovaná feldflaška (po vyčerpání se budou odhazovat jako stupně z rakety), pro případ, že by v zaměstnání na šatně už přestala téci voda. K tomu ještě dvoje "ledové kaštany", spíš na zlepšení nálady než na energii. A troška soli před tůrou (půl kávové lžičky spolknout - nebolí pak tolik nohy). Obvaz, pružné obinadlo a prášek proti bolesti. Dále malou baterku, kdyby se to odehrálo brzy zrána nebo jsem se někde po cestě zdržel a docházel domů za tmy. Pro sichr zapalovač, kousek hajzlpapíru (spíš ve funkci tamponu, utěrky či podpalovače), pár mincí, KPZka a metr provazu. Myslím že s tímhle, se dá během 5 hodin vzdálenost v pohodě zvládnout a cokoliv ostatního je už určitý nadstandard, který bych nepužil a jen vláčel sebou. Cestu mám po úsecích projitou několika trasami,a znám ji bez mapy z hlavy a orientuji se na ní i v noci (naostro však musím počítat, že v žádné z obcí nebude svítit světlo a tedy většina orientačních bodů se ponoří do tmy).
Naposledy upravil(a) Josef dne 29.10.2012 14:33, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Fabulous »

MPH - miles per hour
KPH - km per hour
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od dracekvo »

neboli česky mílí za hodinu a kilometrů za hodinu :)
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Josef »

No já blbec.... hledal jsem v tom něco složitého :oops: Díky.
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Nobody »

Kolik hodin po kolapsu bych měl čekat s porušováním zákona, abych nebyl magor Josefe?

Tvé příspěvky pokládám za kvalitní, ale myslím, že čím dřív člověk v podobné situaci pochopí situaci, tím lépe pro něj. A není to znak magořiny. Takže osobně bych jako to nejzákladnější viděl jakoukoliv zbran.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Josef »

Když už se ptáš, především si myslím, že to vůbec není o čase, ale o tom, jaký zákon chceš porušovat. Jsou zákony papírové tzv. "lidobuzerační" a pak zákony lidské a morální, respektované stovky let. Je přeci velký rozdíl pokud při kolapsu porušíš zákon tím, že nebudeš respektovat nějakého uniformovaného "organizátora", který jen mechanicky plní rozkazy podle skřehotavého hlasu vysílačky (aniž by měl větší povědomí o situaci), ty ho objedeš, odhodíš zábranu a projedeš někde zákazem vjezdu, jen proto, aby jsi se dostal ke své rodině nebo zda chladnokrevně odpráskneš prvního řidiče na parkovišti, jen proto, aby jsi získal jeho auto k útěku nebo po cestě ještě někoho okradeš. To obojí je porušení zákona, ale jak jistě cítíš, je to morálně hodně odlišné. Takže když mluvím o tom nebezpečném magorovi, před kterým je zapotřebí mít možnost se ubránit, pak mám namysli někoho, kdo si tě vybere jako oběť jen proto, aby získal něco, co ty máš, on ne a jemu se to zalíbilo. (Čistě mezi námi - uznej, že ti nebudu zde na fóru popisovat, kdy, kde a jakou nosím skrytou obranou zbraň, to je každého věc.) Toho magora v prvních hodinách můžeš potkat nebo nemusíš, můžeš i zvolit takovou cestu, že toto riziko hodně snížíš. Pokud však budeš chtít v zimě zdolat 20km jen v tričku, pak to, že zmrzneš, je takřka jistota. Proto kladu důraz na to oblečení...
Pokud hovoříš o tom, jak poznáme, že je to už tady? Obecně řečeno - těžko. Pokud to bude kolaps způsobený počasím nebo blackoutem, tak to si asi každý všimne. Horší by to bylo třeba při napadení státu (protože je otázka co by nám řekli/neřekli) v rádiu. Jiné druhy kolapsů by byly pozvolnější, takže u nich by asi nebylo nutné řešit náhlý úprk z práce ke svým rodinám v průběhu jediného dne.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od urbanwarrior »

Je dobře, že prvak otevřel tohle téma, ono je to aktuálnější, než by se mohlo zdát. Stačí drobná technická porucha, kalamita nebo nehoda a zavedené jistoty se nekonají. Nechci opakovat napsané, u zbraně bych volil pepřák nebo teleskop, voda by měla být určitě po ruce v práci nebo při přesunu opatřit. K těm penězům "stále při sobě" bych se klonil k variantě mít částku raději po drobných nebo malých bankovkách. Lepší je dát někomu malé všimné než se na prvním checkpointu vysypat ze všech peněz. Pro případ nenadálého přesunu bych navštívil nejbližšího konga a polobotky nahradil nějakou sportovnější obuví (kdyby už mě průšvih zastihl na cestě). V zavazadle, co nosívám při sobě, mám maličký skládací silonový batůžek (je to snad nějaký reklamní předmět, tmavá barva),složený je velký jako peněženka.Sice neunese 30kg, ale na to, hodit do něj pár nezbytností a mít volné ruce, ideální.
Koneckonců, drtivá většina pražáků pendluje za prací přes celou Prahu, problém s přesunem domů si připouští málokdo, stejně tak jako možnost komunikačního vakua při výpadku gsm.
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Nobody »

Problém je Josefe, že ty zákony lidské jsou hrozně individuální, což se zvlášt v krizi může projevit. Za magořinu bych tedy považoval např. střílení lidí ze srandy. Tohle je neadekvátní reakce, které se ale objevovat budou i u jinak zcela normálních lidí.

Pro mě zákon přestává platit v okamžiku, kdy není možná jeho vymahatelnost. Samozřejmě, že to neznamená, že hned půjdu někoho odstřelit, ale třeba s penězi bych si příliš hlavu nelámal, protože mi to v tu chvíli přijde zcela zbytečné. Stejně tak bych neváhal, kdybych viděl cyklistu a potřeboval kolo. Raději on, než já (zase, nevidím smysl v tom, někoho zabíjet, když nemusím, ale je mi jasné, že k tomu ve vyhrocené situaci dojít může)

A stejně tak bych počítal s tím, že mě zákon neochrání a musím tak zcela učinit sám a s plnou razancí, které jsem schopen. Na tom kole totiž mohu stejně tak dobře mohu sedět já. Takže za to nejdůležitější považuji zbran.

Samozřejmě řeším skutečný průser, menší průsery jdou podle mého vyřešit snadno. Vždyt 20km není zase až takový problém, jsou to tři hodky ostré chůze.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od cipis »

No teda nevím, o tom kole. To už by tvoje morálka šla fakt už doprdele. Navíc je to i trochu nerozumné, riskovat střet kvůli nějakému blbému kolu. Že ho chceš prachsprostě ukrást, ale nikomu neublížit, tak to tomu majiteli nemusí být jasné. A bude se třeba bránit. Ty budeš riskovat život? Tohle mi přijde takové trochu divoké ...
V jiných threadech se řeší nerozum útočit na něco byť málo opevněného, kvůli jídlu a pití a ty budeš útočit kvůli kolu?
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Nobody »

Záleží na scénáři. Samozřejmě, že nebudu riskovat střet, když to nebude nezbytné. Pokud by se ale situace měla tak, že je nutné město co nejrychleji opustit, tak to pro mě nebude žádné blbé kolo. Smyslem je získat kolo, ne zabíjet, nebo jinak ubližovat. I když je jasné, že pokud by byla situace tak vyhrocená, tak to bez ublížení nepůjde, protože ani pro něj to nebude blbé kolo.

V případě těžkého průšvihu to divoké jistě bude a pro přežití budeme muset dělat mnohem horší věci, než někoho přepadnout a oloupit ho o kolo.

Nemusí se ti to líbit a můžeš se chovat jinak, ale musíš počítat s tím, že takhle se lidi zkrátka mnohdy chovat budou. Proto pokládám za primární zbran.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od cipis »

Neuvědomuješ si jednu věc - tím, že mu to kolo sebereš, byť to přežije, tak mu rozhodně ublížíš, protože mu sebereš jeho možnost něco rychle opustit. A jen díky tomu, že on byl v ten okamžik připravenější, tak ty budeš reagovat z pozice síly?
Jak to tu všude prolézám (viz. datum mojí registrace), tak jsem tu narazil na jeden dlouhý příspěvek, kde se právě ta morálka řešila, kde to dotyčný postavil tak, že právě díky takovým lidem, kteří tvrdí to, co ty (že někomu ukradneš i násilím kolo (atd.), když to budeš nutně (dle tvého subjektivního názoru) potřebovat), tak ta společnost jako taková půjde do háje. Psalo se tam něco o dávce antibiotik pro vlastního syna/dceru vs. syna/dceru přítele. Nemůžu to teď najít ...

Zkrátka by bylo určitě vhodnější si naplánovat takový transport tak, aby se nemuselo krást (že to nevyšetří policajti a nepotrestá tě žádný legální soudce ještě neznamená, že to stále není krádež), aby se nemuselo nikomu ubližovat atd. Ono bude rozumnější se třeba domluvit na odvozu nebo tak něco.
Nikdy nevíš, jestli ten druhý nemá úplně ten stejný problém, jak ty, že to bude potřebovat za každou cenu, takže se bude i bránit mnohem razantněji než když to kolo jen povede a třeba by ti ho i půjčil.

Nicméně určitě s tebou souhlasím s tou zbraní.

No a aby to nebylo až tak OT, tak asi několik bodů:

- mít v práci určitě nějaké oblečení navíc, ponožky, bundu, ...
- mít v práci nějakou zásobu jídla a pití, většinou nebývá problém i lednička v kuchyňce atd., spíš problém s nenažranými kolegy, co by případnou železnou zásobu zblajzli někdy před akutní potřebou
- mít v práci nějakou hotovost, lístky na socku, aktuální jízdní řády atd.

no a třeba v mém případě, byť to mám do práce 12 minut ostřejší chůzí, tak nafukovací člun, protože při každém povodňovém poplachu se u nás dávají pytle s pískem do dveří ...

Jinak si obecně myslím, že to kolo je celkem dobrý nápad, problém asi je vymyslet, co sebou všechno vláčet - železná zásoba všeho možného doma a v práci je naprd, když jsme zrovna na půli cesty, že? ....
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Nobody »

To, že mu snížím šanci na přežití a tím mu ublížím, si samozřejmě uvědomuji. Ale vždy ji raději snížím jemu, než sobě. Myslel jsem to tak, že použiji adekvátní násilí nutné k získání kola, pokud ho vydá dobrovolně, tak nemám žádný důvod mu ubližovat. Smyslem je mít kolo, ne rozbít někomu pusu.

A ano, klidně budu jednat z pozice síly, pokud to bude nutné. Zda kvůli tomu společnost půjde do kopru neřeším, to půjde stejně. Přežijí ti nejsilnější. Řešit budu primárně život svůj, život mých nejbližších a život lidí, které potřebuji mít po svém boku.

Záleží, o jaké situaci se bavíme. Pokud se bavíme o situaci, že na den nepůjde proud, tak samozřejmě nebudu přepadat cyklisty, abych byl o hodku dřív doma :). Pak je na místě domluvit se s někým na odvozu, mít náhradní ponožky atd. Osobně mi to ale přijde zbytečné nějak přehnaně řešit, vždyt jde o 20km.

Já řeším situaci, kdy bude zřejmé, že došlo nečekaně k velkému průseru a já se musím dostat co nejrychleji a nejbezopečněji domů.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Josef »

Obranu asi nikdo nikomu primárně nikdo upírat nebude, ale pokud bude dotyčný často používat pro získání čehokoliv útok i v situaci, kdy existovalo i jiné řešení, pak přinejmenším z hlediska statisticky dost výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že narazí na někoho silnějšího a "the end". Odvážných jsou plné hřbitovy. Já vyznávám taktiku "připosranosti vlka" - zvážit situaci a vyhnout se situacím, kdy možná ztráta v případě neúspěchu "lovu" převyšuje zisk v případě úspěchu. Což převedeno do praxe v situaci "Dostat se bezpečně domů" pro mne znamená kromě jiného vyhnout se jakémukoliv zbytečnému konfliktu a nebezpěčí, i kdyby to mělo znamenat časovou ztrátu, pokud by to ohrozilo mou "upotřebitelnosti" v dalších velmi důležitých dnech (zranění, zadržení aj.), protože tím bych svoji rodinu ohrozil více, než když ji nechám pár hodin bez "velení" (obecné instrukce mají). Podle mého chabého selského rozumu je vždy lepší přijít po pěti hodinách domů pěšky polní cestou od lesa, ale dojít, než se kvůli půlhodině pokusit někomu zcizit auto (a nechat se majitelem zastřelit) nebo s ním někde zůstat viset v koloně, případně být přepaden dalším stejně uvažujícím, který si je chtěl také jen "vypůjčit". Nicméně tohle nevyřešíme, každý má jinou strategii, takže asi obraťme list...
Uživatelský avatar
B89
Rozpadlík
Příspěvky: 217
Registrován: 16.01.2011 13:24
Bydliště: UH

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od B89 »

Já bych si ještě do batohu přibalil nějakou ruční radiostanici VHF/UHF. Člověk by mohl získat přesnější a rychlejší informace v případě nějakého průseru kde a co se stalo, např. který most je průjezdný...
Na běžné sdělovací prostředky bych se moc nepoléhal. V případě že se systém "rozpadne" bude se stát snažit mezi obyvatelstvem udržet klid, a informace nemusí být zrovna pravdivé (jak se stalo např. u evakuace města Pripjať při Černobylské havárii).
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Nobody »

Josef: Já s tebou souhlasím, ale záleží na scénáři. Vždy nemusí stačit dorazit domů po 5 hodinách.

A já rozhodně neříkám, že je to ten nejsprávnější přístup, ten musí každý zvážit na základě odhadu situace a svých možností. Chtěl jsem tím říct, že podobní lidé existovat budou a nemusí se vůbec jednat o magory. Zkrátka nějak situaci (třeba i nesprávně) vyhodnotí a podle toho se zachovají. Proto základ vidím v zajištění bojeschopnosti. To bude imho ten největší problém v případě velkého průšvihu.

20 kilometrů v lehké krizi (výpadek proudu, dopravní kolaps) zvládne člověk ujít i jen tak, bez náhradního oblečení, nebo vody (v našich podmínkách, vyjma opravdových teplotních extrémů). Když by tedy selhlalo vše ostatní, jako obrátit se na přátele, zkusit alternativní prostředky atd.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Josef »

2 Nobody: :yes

2 B89:
Pokud budeš chtít zjistit průjezdnost silnic, dozvíš se to s největší pravděpodobností od kamióňáků uvízlých v koloně. A na to ti nepomůže VHF/UHF stanice, protože kamióňáci, pokud ještě používají nějakou vysílačku a ne už pouze mobily, vysílají zásadně na CB pásmu, kanál č.10. Takže pokud by jsi chtěl být v obraze, musel by jsi si přibalit nějaké menší ruční síbíčko, (např. Elix K22) a kromě malé pendrekové anténky přidat do baťůžku ještě teleskopickou anténu nebo raději anténu Slim-Jim - to už budeš slyšet hodně velký okruh okolo sebe a navíc se s tím možná i na 5 až 15km úspěšně dovoláš až domů (pokud bude doma zapnutá stacionární protistanice). Existuje také síbíčko s vestavěným FM radiopřijímačem (Elix-Hygen 535), takže by jsi měl dík jednomu přístroji i přehled, co hlásí Radiožurnál ve zprávách (pokud bude ještě vůbec vysílat). Šance, že si na standardní UHF radiostanici poslechneš přímo policajty (s vyjímkou měšťáků) je takřka nulová, jejich stanice už mají vestavěný utajovač hovorů.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od dracekvo »

No já si pořád myslím, že CB stanice by měla být základní výbavě každého rozpadlíka. Taková obyčejná ručka se nechá koupit za pár peněz. Magnetka na auto taky. Když jsem jezdil každej den prahu po D1 tak to byl skvělý pomocník i pro běžný den.
Uživatelský avatar
Darth
Příspěvky: 130
Registrován: 16.12.2011 16:53
Bydliště: Sídliště

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Darth »

dracekvo píše: To platí pouze pro motorky 125ccm s aut převodovkou.
Máš pravdu předsedo :mrgreen: Na to jsem zapomněl. :idea:
Kdo se potřebuje dostat rychle přes město a má ktomu vztah tak na motorce.
I jen při normání zácpě nebo špičce se lehce dostanete dopředu.
Skůtry jsou fajn a pohodlné a taky to umí pěkně rozjet,ale jsou nízké a většinou i s malými koly,takže každý "pangejt" nebo větší díra je problém.I taková "padesátka" už váží k 100kg.Což je celkem dost aby to člověk musel třeba každou chvíli přes něco přehazovat.
Takže asi fakt nějaké to malé Enduro.
Do kufru za sebe můžete naházet to co bude potřeba.Jezdit se dá v čemkoliv.I "sériové" moto hadry jsou nepromokavé,dýchají a mívají i vyjímatelné tepelné vložky.Takže je celkem jedno jaké je počasí.
Chrániče a výztuhy v oblečení se mohou hodit i jako "lehké brnění" kdyby někdo vytáhl třeba násadu od lopaty nebo tak. :mrgreen:
Hlavně v tom nevypadáte divně nebo podezřele.Není problém si nechat ušít takové oblečení na míru a podle vlastního návrhu z všemožných materiálů(kevlar atd..)Záleží jen na finančních možnostech. :cash
Uživatelský avatar
SharKhan
Příspěvky: 520
Registrován: 28.02.2012 1:10

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od SharKhan »

Do mesta (nielen tam) celkom vhodný bike :

http://www.militarybikes.com/products.html

http://www.youtube.com/watch?v=8c3Ql4tsfr0

V zloženom stave vojde aj do kufra v aute.

Tuším, že by sa mal predávať aj v Česku, len si neviem spomenúť na adresu a stránku predajcu v CZ.

Už se to tu řešilo, ve vlákně nazvaném kupodivu "vhodny dopravni prostredek" http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.ph ... =kolo#p817
Odpovědět