Transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

...aneb podělte se o své zkušenosti, zážitky a poznatky s ostatními.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od sigmark »

to me jednou vytahli znami do hospody s diskotekou, a kdyz jsem lovil veci z kapes uz 10 minut, tak to vyhazovac vzdal :-) porad mu to hvizdalo na kouscich dratu, matickach, kouscich alobalu, a jeden nuz jsem stejne pronesl
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Rase »

Já takhle dostal zavírací nůž na Eiffelovku :mrgreen: Až ve frontě sem zjistil že ho mám a nechtěl sem ho nechávat někde ve křoví, tak sem si ho nechal v batohu. Ostraze sem řekl že mám okovanou špici na botách a bez problému mě pustili. Když to zkusila kamarádka za mnou, tak už ji šacovali. Minule sem pobavil ostrahu tím, že když se mě znuděně ptali co mám v batohu, znuděně sem jim řekl že jenom bombu. Zasmáli se, očuchali mi pití a pustili mě dál. Zkrátka když se člověk nebojí, tak se dá zvládnou hodně divných věcí.
Co se přesunu týče, tak doufám že by případný kolaps nebyl moc rychlý, jelikož to mám domů z práce zhruba 300 kilometrů a než bych tu trasu došel pěšky, mohlo by se stát moc nepříjemných věcí - a asi bych se i ztratil. V případě pozvolnějšího průseru by se člověk snad nějak stihnul dopravit domů - v což musím doufat, jinak sem v pytlíku :idea:
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Kocour »

Ach jo, to puzení k offtopikům je nepřekonatelné...
Asi v roce 90 jsem byl v Římě a šel jsem se taky podívat do chrámu Sv. Petra. Tehdy to šlo celkem normálně.

Loni jsem tam byl znova a jaké bylo moje překvapení, že přes celé náměstí postavili zátarasy a cosi na konci s davy lidí kutili. Postavil jsem se tam a dost dlouho čekal, než jsem se probojoval k cedulce s přeškrtnutým švýcarákem. Tam mi došlo, že mám v batůžku Opinel s vývrtkou. Vidím, že se batůžky posílají nějakým rentgenem, tak jsem opatrně vyndal tu kudlu a strčil do kapsy. Když jsem se přiblížil víc, tak vidím, že lidi prolézají detekčním rámem. Přendal jsem kudlu zpátky do batůžku (že se když tak budu vymlouvat, že jsem o ní nevěděl) a pomalu se smiřoval s tím, že jsem tam hodinu stál zbytečně. Nicméně jsem měl v batůžku ještě cosi zajímavějšího: svazek 10 tužkových baterií připojených na automobilní zásuvku a v ní zapíchnutou nabíječku navigace s krouceným kabelem. Na rentgenu to vypadalo na rozdíl od kudly dost hrozivě, a přes to mě policajti nechali projít.

Nejsem si jistý, jestli to celé není nějaká politická korektnost - kouknou na lidi a odhadnou, jestli něco chtějí provést, ale aby to nebyla diskriminace, tak jakoby otravují všechny.

(nakonec mě přeci jenom chytili, protože jsem si fotil ten jejich rentgen - byl opravdu úžasný, předměty v zavazadlech byly jako živé, tak dokonalý jsem ještě neviděl :) )
prvak
Příspěvky: 85
Registrován: 17.09.2012 15:16
Pohlaví: muž

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od prvak »

Zdravi vsetkych zucastnenych.

Dik za rozbor temy ako sa dostat bezpecne domov pri rychlej SHTF situacii.

Takze doplnam co som zmenil.

Do prace chodim uz v normalnom obleceni pre mna teda schopnom existovat, maskace kanady ...
- Kazdy pondelok sa rano oblecem do saka a pridem tak do prace a zoberem si zo sebou normalnejsie na prezlecenie po praci. Oblek nechavam v praci a v piatok ho berem domov vyprat.

Do rupsaku pre notebook som pribalil termosku a do nej nacpal tolko veci co sa tam len voslo: multitool od tesca, ponco, externa bateria lion 2400mAh, par sackov caju, celovku a malu prirucnu led, male prenosne radio, zapalovac par Euro cele to vazi do 2 Kg. este planujem nit a ihlu na sitie ran original lekarsku. A este zbran teda pribalujem gumycku a par loziskovych guliciek. Predpoklad cesty domov od 4h az po 12h mozo aj viac :)

Uz mi len zostava par krat potrenovat dostat sa tych 20km v simulovanom SHTF prostredi. Dufam ze coskoro...
Veci v termoske zatial kompletizujem a uvidim v teste situacii ci nemam nieco zbytocne. Dam potom foto.
Test povazujem za dolezity. Nakolko bezpecne sa mozem citit zatial iba doma ked nastane nejaka SHTF situacia a preto musim ocakavat ze nenastane v case ked budem doma ale ked budem niekde inde teda statisticky najskor v praci. Aj pri pomalsiom rozpade moze nastat. Nakolko predpokladam ze tak ci tak budem musiet chodit do prace.

Pripomina mi to trochu moje dospievanie, ked som sa cele vikendy tulal po mociaroch s nozikom a flaskou vodky :) . Spaval pod sirakom. Zakopaval sa v lesoch a lovil vevericky.
Uživatelský avatar
Steril
VIP
Příspěvky: 513
Registrován: 08.03.2012 21:49
Bydliště: Praha

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Steril »

prvak píše:A este zbran teda pribalujem gumycku a par loziskovych guliciek.
Ve chvíli kdy opravdu hodně lidí nosí pistoli bych v průšvihu na prak opravdu nespoléhal, velmi často nebudeš mít čas ani na tasení pistole natož natahování praku. Ono už nosit pistoli v condition 3 už je imo docela gamble.
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od marish »

prvak píše:... este planujem nit a ihlu na sitie ran original lekarsku...
Nebyla by praktičtější náplast a desinfekce? I když se pořežeš fakt hodně, dojdeš dom a tam to zalátáš :lol:
Zato jsem tam neviděl nůž, pevný nebo větší zavírák.
prvak
Příspěvky: 85
Registrován: 17.09.2012 15:16
Pohlaví: muž

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od prvak »

marish: pevny noz mam neustale pri sebe na opasku a v multitool je taky hrackarsky
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Venet »

Mas tam caj, zapalovac, ale v com si ohrejes vodu? V termoske na ohni urcite nie. Pohladaj aspon nerezovy hrncek priemeru takeho aby sa tam dala zasunut termoska
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od vlk972 »

Pokud je to výbava,která má umožnit přesun z práce domů na 20 km vzdálenost a mám jí mít pořád u sebe, přijde mi dost zbytečné tahat hrnek a po cestě si vařit čaj.
Neviděl jsem zásobu vody, aspoň půl litru vody by to chtělo, nejlíp prostě v plastové polní lahvi, ta se pohodlně dá nosit v kapse maskáčů, necinká (má i svoje nevýhody samozřejmě). Dál aspoň malý kompas, nebo busolu.
Ke zbrani, gumička a kule z ložisek, mám rozumět tak, že gumu omotáš kolem prstů? To není k ničemu, jak se píše výš. A když už nemůžeš mít pistoli, tak aspoň kompletní prak a ne v té termosce, kterou bych asi taky vynechal.
Píšeš, že do práce chodíš v maskáčích, všechny potřebné věci se vejdou do kapes, kde jsou snadno po ruce, na opasek bych k noži ještě přidal nějaké pouzdro na tvůj prak a kuličky.
Jak správně píšeš, je potřeba pěší přesun nacvičit. Vyzkoušet víc tras, za světla, po tmě a mít oči otevřené - orientační body, možné úkryty, kritická místa (třeba podchody ve městě) a podobně. Tohle dělám několikrát do roka.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Venet »

Vlk, to bola reakcia na tie čajové sáčky ;)
Skôr ako termosku, by som ja osobne bral plastovú fľašu (vojenskú, alebo nalgenu) a k tomu nerezove pitko ( do ktorého sa zasunie vojenská fľaša alebo nalgenka). A samozrejme, nemať to napchané všetko v termoske alebo fľaši, ale na sebe.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od vlk972 »

Venet, jak je vidět, celkem se shodujeme :-)
Jinak je dobré tomuto cíli i nějak přizpůsobit oblečení. Naštěstí nemusím chodit v obleku, ale nemůžu si dovolit ani maskáče a kanady, které jinak rád a hodně využívám.
Takže jsem nutnost mít věci připravené a pořád po ruce řešil tak, že ty opravdu nezbytné jsou po kapsách kalhot, nebo v pouzdrech na opasku. Další vybavení mám ve vestě, takové té lehké, co používají rybáři. Dá se koupit v neutrální civilní barvě, včetně černé, nebo dokonce siované provedení (bohatě stačí levná šitka ze stánku, vy). Má to plno dobře uzaviratelných kapes, na zádech je i kapsa, kam se vejdou třeba mapy a jiné. Dokonce i ta polní lahev se dá v této vestě nosit a není to poznat. Takže tuhle vestu sice občas musím svléct, ale ne mockrát, takže mám únikové vybavení pořád u sebe a může být i trochu utříděné.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Terminated Account »

Kluci myslím, že to zbytečně komplikujete. Původní myšlenka tohoto vlákna je

:idea: Dovod:
V piatok som zazil dopravny lokalny kolaps vyvolany zrazkou dvoch vlakov v Bratislave. Cestou z prace som isel, ako po ine dni na Hlavnu stanicu a mylne som si myslel, ze sa dostanem za 15 minut domov. Namiesto toho my cesta domov trvala 3,5 hodiny. Uvedomil som si vtedy ako som strasne podcenil beznu situaciu ist po praci domov.

Takže když to zjednodušíme: Na přesun, který bude trvat maximálně 3,5 hodiny pěšky nepotřebujete žádné ultimátní vybavení. Stačí vhodné obyčejné oblečení a obuv (Předpokládám, že člověk, který navštěvuje tento web má elemetární znalosti jak a proč se oblékat. V kvádru nebo na podpatkách to půjde hůře, ale není to až tak limitní. Maskáče a kanady - no proti gustu... Běžné sportovnější oblečení udělá daleko větší službu -nejdete do války), v kapse čelovka (nebo jiný zdroj světla) a zavírací nůž, který při přesunu s největší pravděpodobností nevyužijete.

Daleko důležitější je vědět kudy jít a orientovat se v jakýchkoliv podmínkách (noc, den, mlha, špatné počasí...)

Pokud nastane nutnost rychlého přesunu za blízkými či do zajištěného zázemí, tak všechny blbosti navíc vám budou jen zavazet a zbytečně tížit. Potřebujete překonat malou vzdálenost v co nejkratším čase. Nebudete jíst ani pít, nejdete na výlet. Důležité je také se ve správný čas dobře rozhodnout něco materiálního zahodit, nebo opustit. Jediný co vás bude zajímat je cíl, vzdálenost a podle toho zvolíte tempo (strategii).

I když se na obloze objeví zčistajasna polární záře a všechno na elekriku bude mimo provoz, tak po vás nikdo nebude v první minutě střílet. Tedy až na pár přemotivovaných jedinců :roll: s čímž se dá statisticky smířit.

Doporučuju všem co zatím teoretizují si to hlavně vyzkoušet v praxi.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od dracekvo »

Já bych ani to oblečení, či obuv nepokládal za důležité. Pokud má u sebe člověk vždy více jak 1000Kč a vyskytuje se v něčem větším, než vesnice, tak se nechá pohodlná obuv a teplejší bunda vždy koupit. Na 3,5 hod chůze bych si koupil ještě petku s vodou. Víc netřeba.
Uživatelský avatar
B89
Rozpadlík
Příspěvky: 217
Registrován: 16.01.2011 13:24
Bydliště: UH

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od B89 »

Macgyver: pěkně napsáno,pod to bych se podepsal :yes

dracekvo: podle mě by člověk s tím měl v zimě tak nějak počítat a být patřičně vybavený předem, než to kupovat na poslední chvíli, kdy už to třeba ani nebude možné ;)
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od dracekvo »

Je jasné, že člověk v zimě chodí rozumně oblečený. Ale nikdo nechodí nabalený tak, aby v tom samém oblečení mohl jít v zimním počasí 3 hodiny někde přes kopce a nekopce.
Je samozřejmě možné si ještě rezervní svetr nechat v práci, nebo v autě. Ale člověk co příde na nádraží a zjistí, že vlaky nejedou má jedinou možnost si to nosit v batohu a to se moc lidem chtít nebude.
Navíc nepočítám s kolapsem kdy se normální lidi zminuty na minutu změní na rabující blázny s čírem na hlavě. Tak věřím, že cokoli koupit nebude problém.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od bivoj »

dracekvo píše:...Ale nikdo nechodí nabalený tak, aby v tom samém oblečení mohl jít v zimním počasí 3 hodiny někde přes kopce a nekopce...
Při tvrdém tříhodinovém pochodu nebude potřeba nějaké extra "nabalování", tedy pokud se extrémě rychle nezmění počasí. (Pokles teploty o mnoho stupňů, náhlý ledový vítr ap.) Při rychlé chůzi se člověk zahřeje natolik, že mu naopak stačí méně ošacení, než ve stejné zimě pokud jen někde lelkuje.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od urbanwarrior »

Přesně jak píše MacG -podstatně jste se odklonili od zadání. Náhradní věci na přesun netřeba vláčet stále s sebou, stačí ponechat v práci - předpokládám, že v případě výpadku dopravy bude snazší se vrátit tam, převléci se, zmátořit a vyrazit po svých. V eventu,že se stane nějaká větší rošáda, kdy nebude praktické se vracet do práce, musí vyhodnotit, dá-li se třeba sportovnější obutí koupit třeba u čongů, to samé svetr,větrovka a pod. Rozpadlík musí být schopen hodnotit situaci a improvizovat. Já bych preventivně ruksak taky nenosil. Pouze mám pár drobností, které můžu potřebovat i civilně.
xmenm05
Příspěvky: 254
Registrován: 11.09.2012 10:30
Bydliště: Morava

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od xmenm05 »

Co se týká nákupu, tak opatrně - dát si 15 km v čerstvě pořízených botách ... pokud není zima / hodně mokro, tak raději ve společenských, než v nových. Nebo si do práce pořídit jedny prošlápnuté ...
Udělal jsem si v práci malou tašku (kalhoty, svetr, nůž, mapa, ...), není to BOB, je to prostě Get Home Bag ... budete překvapeni, jak málo stačí ...
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od urbanwarrior »

To je pravda, vždy je potřeba vážit co a jak. Já bych si dal radši 15km v nových teniskách od čongů než ve vyšláplých polobotkách. Stalo se mi na vojně, že mi ujel busík od nádraží k posádce a já šlapal nějakých osm kiláků potmě v terénu (na výběr bylo ještě dvanáct po silnici...) v takových těch slušivých barexkách. Chodidla jsem měl jako po baštonádě, byl jsem úplně vyřízenej a za tenisky bych dal všechno co mám. Pak jsem něco podobného absolvoval ještě jednou, pro změnu na sněhu - pro botky to byla konečná a pro mně poučení, že nikdy více. Ale tenkrát nebylo na vybranou.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od štaflík »

Chlapi (a dámy) - hlavně si kurva nezapomeňte klíče! :lol:
Odpovědět