Beze stop/Leave No Trace

...aneb pro chvíle oddychu a relaxace. Pouze filmy a seriály k tématu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Beze stop/Leave No Trace

Příspěvek od Tina »

Včera jsem ve Varech zkoukla tenhle snímek a docela mi zůstal v hlavě. Je to o otci s 15tiletou dcerou, kteří žijí v národním parku v oregonských lesích a civilizaci k životu nepotřebují. Nebo aspoň otec ne. Vystačí si s tím, co jim les dá, jednou za týden s velkým sebezapřením jdou na nákup potravin do města a honem zase šup zpět do lesa. Dceru učí sám, jak věci školní, tak techniky přežití a hlavně úkrytu. Vypadají tam docela spokojeně, jenže...
Přímo se nabízí srovnání s Tohle je náš svět/Captain Fantastic, ale tenhle film má úplně jinou atmosféru. Tenhle je mnohem temnější, komornější, jsou jen dva a dcera je na něm v podstatě plně závislá. Zhruba od poloviny filmu už divák tuší, jak to všechno skončí, má to opravdu pomalé tempo, ale vše je vyváženo nádhernými snímky hlubokých lesů a přírody.
Film Captain Fantastic je hravější, tady ta dcera nemá moc na výběr. Navíc tenhle snímek ukazuje, že přežít v lese dlouhodobě není vůbec žádná legrace. Voda, přístřeší, jídlo, teplo... všechno pro nás samozřejmé v těch lesích samozřejmé není ani trochu.
Film byl natočený podle knihy Petera Rocka My abandonment, nepátrala jsem příliš, ale zřejmě do češtiny přeložená nebyla. V knize je dcera ještě mladší, třináctiletá, tedy ještě více závislá na otci a jeho ne vždy dobrých rozhodnutích.
Ve Varech ten film uvedla herečka Thomasin McKenzie, která tu dceru hrála a musím říct, že byla výborná. Už kvůli ní stojí za to ten film vidět. Jen se připravte na opravdu hodně komorní snímek a plno rozporuplných pocitů po zkouknutí. Ale tak to má být.
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Beze stop/Leave No Trace

Příspěvek od Tina »

Aktuálně tento film dorazil do kin, spíše do menších a nezávislejších. V obřích multiplexech moc nebude.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Beze stop/Leave No Trace

Příspěvek od MarS »

Díky za tip, přidávám odkaz, Byla by škoda, aby zapadnul

https://www.csfd.cz/film/585912-beze-stop/galerie/

Inteligentní, citlivý film, který netlačí na pilu, nesoudí. V souboji s žánrově podobným hipísáckým Captain Fantastic u mě vyhrál na plný čáře a jenom další potvrzení, že nezávislej film nabízí to nejzajímavější.
Odpovědět