Zlatá Domácí Kniha (1873)

...aneb studijní materiály.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od Venet »

autorské práva - ak si dobre pamätám, tak 50rokov po úmrtí autora, idú autorské práva národu. Alebo tak nejak. Myslím že z toho ťa hlava bolieť nemusí...
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od bacil »

Potichu scválili už před hodně dlouhým časem 70 let, bylo to kvůli hudbě a filmům.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od Venet »

Rase, dík moc. Knižka zvládnutá luxusne. Akurát....
Asi budem potrebovať ešte jednu... Otcovi sa páčila tiež, tak ju dostal dodatočne pod strom :D
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od Rase »

:D nj. jedna nikdy nestačí
Děkuju za pochvalu. Dotisk mám v plánu uděat zase trochu jinak (předmluvu, vysvětlivky a různé vychytávky) tak to bude nějakou chvíli trvat. Moc se mi nechce jen zopakovat to co už je :mrgreen:
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od Fabulous »

Já si myslím, že další zásahy by byly spíše na škodu. Kouzlo knihy je v autentičnosti. To žádná předmluva nevylepší. Možná by to spíše chtělo zapracovat na technické kvalitě tisku, vazby, atd. Neuraž se prosím, ale zatím je úroveň knihy tak na půl cesty k dokonalosti.
Uživatelský avatar
Jery
Příspěvky: 19
Registrován: 19.01.2013 18:23
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od Jery »

Rase, kniha super.
Snad jen zmiňovaná kvalita tisku (chybějící písmena apod.). Vím, že se to už řešilo-kvalita skenu atd. a že to není jednoduché, o tom snad tady nikdo z nás asi nepochybuje. Jasně dá se zamakat i na vazbě, ale bude to samozřejmě o jiných penězích. Já se na to dívám z pohledu finanční investice-výsledek a vychází mi, že jsi udělal kus dobré práce :clap

Uvažuji, že si na internetu najdu převody jednotek a vysvětlení některých pojmů po té vytisknu a vyrobím si takovou záložku do této "zlaté" knihy. Neuvažoval nebo neudělal jste si někdo něco podobného? Pokud ano bylo by fajn podělit se :chuckle .
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od bacil »

Lidové lékažství z téhož serveru scanzen, jen upravené pro tisk:

http://uloz.to/xAVJZYTk/lidove-lekarstv ... tredku-pdf
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od Rase »

Fabik:
lepší vazbu v daném čase a penězích udělat bohužel nešlo, samozřejmě si jsem nedostatků vědom - jedná se o čistě komereční vazbu, nic zvláštního (nic co by stálo za řeč). Kdybych si mohl vyhrát tak vazba bude třeba jen přední a zadní deska, se zajímavým vázáním, nebo nějaké jiné netradiční konstrukce (s ražbou atd.)
Ale hotová kniha byla vytvořena prioritně jako zkouška jak dopadne převod upraveného textu do tisku (bál sem se že bude špatný formát textu na stránce, nebo že text bude moc vybledlý (nebo přepálený). Tak nějak sem i počítal s tím že budu mít doma 20 knih úplně nepoužitelných (!)
Snad by se to dalo nazvat předzkušební sérií - proto jsem ji prodával jen za výrobní náklady. Chyb si jsem vědom a pokud budu na projektu pokračovat, tak by měl být další pokus mnohem vypiplanější (hlavně si na něj dám dostatek času). Za kritiku jsem rád, chválení totiž člověka dál "neposune" (i když je fajn)

Děkuju všem co si knihu koupili - za "nakopnutí" k další tvorbě :)

Jery:
Některé archaické jednotky jsem dohledal na Wikipedii, je až zvláštní co se všechno dá vyčmuchat.
Pokud budeš tabulku sepisovat, tak se s ní pak pochlub (že bych si ji pak vypůjčil) :D
Bacil:
Děkuju, rozlišení ale není nic moc. Pokud ale někdo narazíte na obdobné knihy, tak za ně budu jen rád
Uživatelský avatar
realcop
Příspěvky: 108
Registrován: 25.10.2013 0:06
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od realcop »

Máš ještě jeden kousek. Vzal bych si ho.
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od Rase »

Bohužel je momentálně všechno pryč
(zájem byl větší než jsem si myslel)
Uživatelský avatar
realcop
Příspěvky: 108
Registrován: 25.10.2013 0:06
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od realcop »

Uděláš dotisk?
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od Rase »

Hlouběji ve vláknu jsem to už psal. Udělat dotisk v plánu mám, ale chci víc změnit vzhled knihy. Konkrétně jinou vazbu atd. Jednou za čas nad tím přemýšlím, zatím si ale dávám na čas.
První série byla hlavně ověřovací, jak bude vypadat úprava textu a samotné formátování. příště bych chtěl víc vychytat vzhled
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od Rase »

Obnovené Vydání NO.II

Nějakou dobu pracuji pro jednu tiskárnu, což mě inspirovalo konečně dokončit celý projek. Už je to dost času co vyšly ony zkušební nátisky a nyní jsem v situaci kdy mám kontakty a další potřebné věci k dokončení projektu přesně podle mých představ. Cenu, metodu tisku, provedení a další podrobnosti ještě nevím nebo nemám vymyšlené. Zatím jsem ve fázi kdy je zadána kalkulace ceny a řeším zda kniha nevyjde oficiálně (ve vydavatelství), což by znamenalo menší finanční náklady pro mě, větší náklad kusů a pro zájemce možnost kupovat z normálního obchodu (i s jinými věcmi). Pokud budu mít víc volnou ruku s obálkou, tak by měla být tvrdá vazba, potažená černým plátnem s ražbou (patrně bez zlacení). Pokud to půjde přes vydavatelství tak bude výsledek patrně odlišný (patrně i nějaká reklama). Rozjeté to je, ale mnoho se ještě může změnit.

Ještě bych opět chtěl opakovat dotaz, zda se na knihu z roku 1873 a autora "Dobrý Hospodář" může někdo, případně stát pohrozit autorskými právy.

Během pár dní by mi měl dorazit originál (vyčmuchal jsem ho v jednom internetovém antikvariátu), tak snad doplním o nějaké detaily.
Náhodou jsem našel krátkou recenzi na tuto knihu:
http://prazsky.denik.cz/nazory_region/p ... 41201.html
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3471
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od Hohepa »

Důležité není kdy to autor vydal, ale kdy autor zemřel .
Po jeho úmrtí platí autorská práva 70 let, pak se jeho dílo stává "veřejným vlastnictvím".
Například u Karla Čapka to bylo v roce 2009 .
http://cs.wikipedia.org/wiki/Autorsk%C3 ... _pr.C3.A1v
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od proforma »

@Rase: ahoj, tak jak to vypada s tim dotiskem Zlate knihy? Bude? :-) Zatim jsem si ji stahla v PDF (medved se Ti klani k zemi :-), ale kdyby byla hezky udelana, urcite by to bylo lepsi nez moje samodomo :-)

Ad autorska prava: jak tu uz zaznelo, stavajici pravni uprava chrani autora temer cehokoli 70 let po smrti, v pripade kolektivniho dila 70 let po smrti posledniho clena skupiny (takze az zemre posledni Beatlesak + 70 let...).

Predpokladejme, ze "zkuseny hospodar" nebyl 20lety mladik. At tam mame rezervu, tak 30lety :-) Vyslo v r. 1873. Tj. pri prumernem veku 80 let (at tam mame dalsi rezervu) mohl autor zemrit okolo roku 1923 (nepadl-li v 1. sv. v., neskolila-li ho drive spaneska chripka apod.). A 70 let od predpokladane smrti uplynulo v r. 1993. I kdyby se dozil sta let, to dilo uz je davno volne :-)

Nehlede na to, ze autorska ochrana se vztahuje pouze na pripady, kdy je autor identifikovatelny, protoze nositelem autorskych prav muze byt jen existujici osoba. Takze "dobry hospodar" (neni-li v knize autor uveden jmenovite jeste nekde jinde) indentifikovatelnou existujici osobou neni, tudiz autorska prava nemusis vubec resit :-D
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od Rase »

Mno když jsem psal prve tak jsem se o tom bavil s šéfem (v tiskárně) a prý by to pomohl vydat. Nějaký čas řešil koupi jednoho malého vydavatelství a teď má plnou hlavu rodiny, tak zatím na tohle téma nesměřuju hovor (tady by šlo asi o dostatečný náklad aby se vyplatil ofset - já bych si nechal určitý počet kusů a udělal bych k nim jen obálku a pár vychytávek). Navíc teď spíš šetřím peníze na opravu nového bydlení - tak do toho zatím sám nepůjdu. Zatím. Ale nebojte, v hlavě to mám a chci si zařídit dílničku, kde by se dalo věnovat i těmhle věcem.
Jo a v antikvariátu jsem našel druhý díl (!) :rock
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od DeadMan »

Nechci zakládat nové téma, ale na půdě jsem našel docela zajímavé a cca 100 let staré knihy.

Domácí lékařka (MUDr. Jenny Springerová) 1. a 2. svazek

Má to pro mne spíše citovou hodnotu než cokoli jiného.

Možná taky někdo znáte:
Přílohy
IMG_20150829_085342_1.jpg
IMG_20150829_085440_1.jpg
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
micheldecoucy
Příspěvky: 186
Registrován: 14.11.2014 1:24
Pohlaví: muž
Bydliště: <censored>

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od micheldecoucy »

Tak to je, promin mi ten vyraz, stylovka! :yes
Jak si kdo ustele, sklízí bouři.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od tygrsdrakem »

Jestli bude dotisk tak bych si též vzal. Klidně i dva kousky. Vypadá to naprosto skvěle.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
hangys
Příspěvky: 202
Registrován: 04.01.2013 19:38
Pohlaví: muž
Bydliště: Východní Čechy

Re: Zlatá Domácí Kniha (1873)

Příspěvek od hangys »

Ja bych si, s dovolenim, take vzal.
Odpovědět