Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

...aneb studijní materiály.
Odpovědět

Má (musí!) Milli vydat svůj epos knižně?

Ano
167
83%
Ne
34
17%
 
Celkem hlasů: 201
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od vlk972 »

Já bych to prostě netisknul, rizika převyšují možný přínos. Všichni víme, jak pružné jsou naše zákony k něčemu, co vyčnívá z řady nesprávným směrem.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od Karlos »

Také si myslím že elektronická verze má více výhod než knižní (hlavně snadné aktualizace)... Kdo chce tak si to vytiskne na běžné laserovce a nechá si to za 150kc svázat nebo si to sváže i sám...
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od surikata »

a přílohy jak, to je video nebo další text?
Uživatelský avatar
Milli
Příspěvky: 346
Registrován: 28.12.2011 22:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha, Znojmo

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od Milli »

Ahoj Surikato /Rozpadlíci,
přílohy jsou 5 GB textů a 9 GB videí plus 1 GB foto a audio.
V podstatě vše, co je uvedeno v kapitole 28.00.00.00. Prameny a literatura.

Hezký večer
head hunter
Příspěvky: 3
Registrován: 16.07.2013 1:43
Pohlaví: muž

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od head hunter »

Ahoj rozpadlíci so záujmom som si posledných pár týždnou prezeral celý obsah tohoto vážho fora a
nezbýva mi pred vami než smeknout, fakt kopa ludí čo píše k veci a velice poučne.
Som zvedav na tu Milliho knížku akurát som to zhruba prelistoval a vizerá to super.
Dúfam že sa podarí aj mne napísat občas niečo k veci.
BlackList
Příspěvky: 135
Registrován: 08.04.2013 21:48
Pohlaví: muž

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od BlackList »

Podívám se na to, díky :)
jameson363
Příspěvky: 634
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od jameson363 »

Jelikoz me zkolila viroza, dal jsem se konecne do cteni. Libi se mi styl psani a prakticky pojata forma, ale s nekterymi obsahovymi castmi se nemohu ztotoznit. Az toho prectu vetsi cast, tak se k tomu vyjadrim konkretneji.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od Ivana »

Milli a ostatní: Jsou tam jenom stříkačky a spol. anebo je tam něco i pro mě?
hipik86
VIP
Příspěvky: 143
Registrován: 30.08.2013 11:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha + Střední Čechy (vysloveně trvalé bydliště nemám)

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od hipik86 »

Je tam skoro všechno. Jak jíst veverku a tak..

Určitě nejlepší knížka, kterou jsem ohledně survival četl. Skvěle zaměřená a pobyt v našich krajinách.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od Ivana »

hipik:
Veverka pro mě není.

Milli:
Teda z mého pohledu máš jedlé kytky silně odfláknuté a i do léčivých by se dala spousta věcí doplnit. I do těch běžných co pozná každý. Namátkou: řebříček a význam pro holky, taky záněty uší, jeho význam při zraněních (a není to jen omývání odvarem)- i když tohle jsem na rozdíl od předchozích použití netestovala.
Jedlé kytky by si zasloužily rozdělení - něco jako: A - významný zdroj, kaloricky bohatý, B: střední kalorická hodnota C: malá energetická hodnota a dále rozdělení podle výskytu A: zdroj obecně dostupný, všude roste, více rostlin na jednom místě (pampeliška, sedmikráska, kopřiva) B: zdroj nacházející se jen v některých oblastech, ne všude dostupný (borůvky) C: zdroj vyskytující se roztroušeně D: několik lokalit v republice, zapomeňte na to. A kombinace u každé kytky. Pak by se hodila ještě efektivita zpracování do jedlé podoby: uvařený list versus žaludová mouka (někteří vědí). Budu to muset napsat sama (a doufám že mě budeš citovat).
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od cipis »

Jj, pusť se do toho a udělej doplnění, bude to tam pasovat.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od Ivana »

Tak Milli, mám nějaké další připomínky (nestěžuj si, řekl sis o ně):
1. Česká jména se píšou malým písmem, např. rulík zlomocný, nikoliv Rulík. Je to víceméně prkotina, ale mě to děsně trhá oči.
2. Rulík, blín a durman nejsou identické (a ani dávkování nebude identické, ale to bych musela nastudovat). Všechny tři druhy obsahují směs alkaloidů, zejména tropanových (ale i dalších). Liší se v jejich procentickém obsahu (ale obsah alkoloidů kolísá i u rostlin jednoho druhu) a i v obsahu jednotlivých alkaloidů. Například blín má nejvíc skopolaminu a atropinu malé množství. Blín má v sušině listů 0,05 - 0,15 % alkaloidů, v semenech 0,3%. Durman má 0,2 - 0,7 % alkaloidů v sušině listů. Jinak bych doporučila doplnit smrtelné dávky, například u rulíku jsou pro dítě smrtelné už 3-4 bobule, u dospělého 10-12. Samozřejmě to závisí na stáří i na váze a i na osobní odolnosti.
K rulíku si dále doplň že nejčastěji roste v lese na světlých místech, typicky paseky, méně kolem lesních cest a méně v lesních lemech. Mimo les na rumištích a skládkách, jinde ojediněle. Durman a blín jsou naopak v lese ojedinělé, také mají rádi skládky a podle mé zkušenosti jsou nejčastěji k nalezení v polích, na jižní Moravě jsou k vidění celá durmanová pole. Rozšíření všech druhů není po celé republice, v některých oblastech tyto druhy nenajdete, mapky jsou k vidění na portálu AOPK:
mapky rozšíření - durman (pokud je nevidíte, rozklikat, je jich tam několik)
mapky rozšíření - blín
mapky rozšíření - rulík

V neposlední řadě seznam jedovatých rostlin zdaleka nemáš úplný.
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 192
Registrován: 27.08.2013 14:00

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od Joezbrna »

Tady je pár nejzákladnějších kytek a hub, a podívej, co to zabere místa: http://uloz.to/xkmyopU8/zasady-sebezach ... leceni-pdf
Co navrhuješ Ty, je spíše na samostatnou publikaci. Spolu s Millisovýma postřehama z lovu a úpravy zvířátek ( :clap ) by to byl slušný přehled přírodních zdrojů potravy v naší přírodě...
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od Ivana »

Joezbrna píše:.... a podívej, co to zabere místa...
Taky bodejť, když tam mají i borůvky co pozná každé malé dítě a obrázek dubu je tam dvakrát. Trochu na obhajobu nutno dodat že je to papírová knížka neb v té době internet nebyl. Pdf bývají v této podobě mamutí. Jinak mě překvapuje, že tam nezmiňují u (mých oblíbených) žaludů nutnost odtaninování.
Joezbrna píše:....na samostatnou publikaci....
To je už v plánu.

Milli:
Tvůj styl psaní je opravdu uchvacující, už dlouho jsem nečetla vpodstatě technickou příručku psanou tak skvělým stylem.
Do lékárničky bych navrhla přidat dvě 100 ml lahvičky: jedna s tinkturou Echinacea neboli třapatka (k dostání v každé slušné lékárně) při nachlazení a také jako prevence při zmoknutí, prochlazení, škrábání v krku - mám vyzkoušené, jako prevence má vysokou účinnost. Druhá lavička s tinkturou z některého adaptogenu, který působí podobně jako popisované chemické stimulanty a ještě jsem se nesetkala s tím že by mi vyblokoval mozek. Samozřejmě po použití na zvýšení výkonnosti a zahnání únavy je po vyždímání organismu také nutný odpočinek, ale ještě nikdy mi netrval týden. Navíc adaptogeny posilují organismus i fyzicky, dále zvyšují odolnost i proti psychickému stresu. To nejlepší na nich je, že působí nespecificky (to jest bez ohledu na příčinu, která způsobila oslabení). Pokud adaptogenům nevěříte a potřebujete referenci, podívejte se například do tohoto vlákna (účinky té rostliny odpovídají adaptogenům). Mezi adaptogeny patří žen-šen, rozchodnice, klanopraška, leuzea, eleuterokok .. to si nastudujte, vyzkoušejte a vyberte si druh pro vás nejvhodnější. Guarana mezi adaptogeny nepatří, podle mých zkušeností zvýší pouze fyzický výkon, na psychiku ani mozkové funkce jako lepší soustředění vliv nemá.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od bacil »

Ivano, přimlouvám se o samostatnou verzi jídlové knihy, která bude v tisknutelné podobě pravidelně aktualizovaná. Přinejhorším jako superdlouhá HTML bez designu stránky, která půjde vytisknout jako kniha.

Dopředu nevíme, kdy dojde k VP, takže i rozpracovaná nedokonalá podoba se bude hodit. Vytištění je otázkou půlhodiny, staré verze lze buď nějaké archivovat, nebo rozdat. Podobně to dělá Milli a dělá to dobře.
Uživatelský avatar
Milli
Příspěvky: 346
Registrován: 28.12.2011 22:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha, Znojmo

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od Milli »

Dobrý večer Rozpadlíci a Rozpadlice,

omlouvám se, že reaguji se zpožděním, ale sinusoida mého pracovního vytížení již několik měsíců kulminuje ve svém vrcholu. Děkuji za Vaše podněty, za každý i ty kritické, vážně, zejména Ivaně, jelikož ji uznávám jako vynikající odbornici, co se flóry týče.
S tou obsáhlostí jednotlivých kapitol je to složitější, neboť každá by se dala rozpracovat do samostatné knihy. Moje povídání je spíše praxí ověřená teorie právě z těchto samostatných knih o bylinkách, lékařství, taktice atd., v podstatě ze zdrojů uvedených na konci knihy.

Ivano, s tou Echinaceou je to komplikovanější, není jednotný názor na její léčebné účinky. Renča ji používá, ale já nejsem o jejích léčivých účincích jednoznačně přesvědčen.

Přátelé, do konce března budu ještě pod výrazným pracovním tlakem, ale slibuji, že jakmile se trochu uvolním, zapracuji vaše zajímavé podněty do příručky a zveřejním update.

Přeji hezký večer
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od Ivana »

Samozřejmě si rozhodni sám, co zařadíš a co ne. Já osobně zase chovám nedůvěru ve spoustu chemických léků (například Ibuprofen ničí játra). Možná bych navrhla u této kapitoly zvážit překopání, řadit podle potíží a né rostlinných druhů. Bylo by to užitečnější. Například:
Horečka
Maliny, vrbová kůra, tužebník jilmový.

Doplním ještě nějaké drobné neúplné komenty k léčivým rostlinám (jen to co tam máš napsané, dala by se tam doplnit i spousta druhů použití a dalších a dalších věcí):
bez černý
Plody mají využití především jako účinné analgetikum při bolestech kloubů a páteře. Ale jen ve spojení s alkoholem. Ze syrových plodů se většinou blije.
heřmánek pravý
V klíči je udáván jeho hojný výskyt, mě osobně připadá už poměrně vzácný. Daleko častější než záměna se rmeny je záměna s heřmánkovcem přímořským, který má úkrojky listů úzké (téměř jako kopr) a smrdí. Nejspolehlivější určovací znak pro laika je heřmánková vůně, rmeny smrdí taky. Nejčastěji se dá najít na okraji pole, který zapoměli naherbicidovat (což je dnes již také poměrně vzácný jev). Dále bych chtěla připomenout, že na řadu lidí působí jako alergen. Jeho reálná použitelnost je podle mě přeceňována.
kostival lékařský
Čaj z kořene při zlomeninách? Účinnější je nastrouhaný čerstvý kořen přiložený jako obklad.

Možná bych se měla vrátit ke svému starému nápadu a sepsat "První pomoc při zraněních a chorobách v přírodě".
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od bacil »

Ne možná, ale je to potřeba, přimlouvám se
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od bacil »

Upravil jsem některá PDFka na Milliho DVD pro vytisknutelnost a lepší čitelnost, kdo máte zájem, tak pošlu odkaz (má to 1,5GB). Když tím přeplácnete původní obsah, tak se to navíc vleze na jednovrstvé dvd (rekomprimoval jsem i velká videa). Všecky pdfka to ještě nejsou. Doporučuji ale vaší ctěné pozornosti si porovnat jak vypadá Tajemství zámečnictví (to je asi tak to nejhorší, na co jsem tam zatím natrefil).
PaRa
Příspěvky: 10
Registrován: 08.11.2013 13:43
Pohlaví: muž

Re: Mýty a omyly v survivalu aneb Co se v survivalu neučí

Příspěvek od PaRa »

Ahoj zájem bych měl, díky
a zárověn cítím potřebu zde vyseknou Millimu pochvalu za toto dílko "pěkná práce"
:yes
Odpovědět