Stavebnice Merkur

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Stavebnice Merkur

Příspěvek od Rafael »

Pro rozpadlické děti, pro získání manuální zručnosti a tak.
Stavebnice Merkur.
Protože to co jsem nedávno viděl mě přímo šokovalo. Životnost většiny lidí v tom pořadu v době PA naprosto minimální..

Cizinci v pořadu Jak nás vidí svět byli překvapeni tak složitou a prý strašně nebezpečnou stavebnicí.
Já se u toho jednak bavil, ale byl i zděšen...
https://www.stream.cz/jak-nas-vidi-svet ... o-to-vzdal
nebo
https://m.youtube.com/watch?v=t6O38-d3L9Q
Jak ji vidíte vy a vaše děti?
*
Ani jsem dodnes netušil jakou má historii. Starší než Lego.
http://www.merkurtoys.cz/historie/
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
olgojchorchoj
Příspěvky: 107
Registrován: 28.06.2011 19:05

Re: Stavebnice Merkur

Příspěvek od olgojchorchoj »

Ja som s Merkurom strávil v detstve aj v skorej puberte množstvo času.Vždy som túžil po tom rýpadle,čo bolo vyobrazené na niektorých modeloch.A aj teraz ho Merkur ponúka za zdrvujúcich cca 320€...Možno si raz splním detský sen.
Pocit šťastia je len nedostatok informácií...
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Stavebnice Merkur

Příspěvek od dracekvo »

Ještě do dneška nacházím doma zbytky mého merkura :)
A můj syn až bude větší rozhodně nějakej dostane.

A spadnul jsem ze židle. Prej "Co když z toho někdo postaví zbraň" LOL :D :D
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Stavebnice Merkur

Příspěvek od JirkaK »

Po shlédnutí videa vidím, že jsme na tom dobře.
Jako dítě jsem měl několik stavebnic merkura s kterýma jsem strávil mnoho hodin zábavy a ještě si s nimi hráli moje děti a předpokládám, že budou i vnuci.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Stavebnice Merkur

Příspěvek od vrbodol »

Merkura jsem měl rád.Měl jsem ještě toho východoněmeckýho co byl o chlup větší a měl i větší šroubky a jako úplně malej takovýho plastovýho, taky to byly 2 druhy ve dvou velikostech. Vyhrál jsem si s tim. Mám toho na půdě krabici co jsem vyhrabal u nás ve sběrnym dvoře v železe, protože po mě to všechno domy vyhodily, tak to čeká na vnoučata jelikož mám holky a ty to nějak nechytlo.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Stavebnice Merkur

Příspěvek od Rafael »

Z https://m.ireceptar.cz/pro-kutily/postu ... -i-kutilu/

Tradovaným příkladem jsou kontaktní čočky profesora Otto Wichterleho. V roce 1961 byl nucen čočky zdokonalovat doma, a nikoliv na půdě ČSAV, protože ministerstvo usoudilo, že nemají perspektivu. Vymyslel takzvané odstředivé odlévání, a aby vyzkoušel, zda to bude fungovat, sestrojil aparaturu ze stavebnice Merkur, s kterou si hrál jeho syn. A vynález byl na světě.

Nebo tři studenti litomyšlského gymnázia, kteří se svou prací v roce 2009 nominovali na celosvětovou soutěž mladých vědců a v kategorii týmových projektů vyhráli. V konkurenci patnácti set řešitelů z šedesáti zemí! Zkonstruovali robota a použili k tomu součásti stavebnice Merkur.

Ale ruku na srdce, kolika bezejmenným kutilům posloužily za ty roky díly ze stavebnice k tomu, aby mohli vytvořit něco, co potřebovali k dalším účelům? Vždycky to bylo rychlejší a jednodušší, ale hlavně to stoprocentně fungovalo. Protože stavebnice Merkur, to nejsou jen kusy červeného plechu a šroubky…
*
Anebo ještě třeba tady je pěkné psaní:
http://merkur.kreteni.cz/10uvod.php
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Stavebnice Merkur

Příspěvek od Bill Masen »

dracekvo píše:..."Co když z toho někdo postaví zbraň" LOL :D :D...
Můj skobičák z merkura byl legendární. Postupem času jsem použil jednotliví díly na různý věci. Tím Merkur vyprchal
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Stavebnice Merkur

Příspěvek od Lyster »

Jo Merkur, taky jsem si s ním vyhrál. Měl jsem ho rád. Bohužel mámin vysavač měl velice rád šroubky a matičky...
Později se někomu věnoval. Dneska by to stálo majlant. Měl jsem snad tu největší krabici, co v tu dobu existovala.
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Stavebnice Merkur

Příspěvek od mukl »

Merkura jsme měli v "družině" na základce. Doma jsem měl plastové stavebnice "Seva 1" a Seva 2", taky hodně dobré!!!
Pak také Čínskou, dřevěnou, pochybnou stavebnici (se zcela specifickým zápachem lakovaného dřeva) s názvem psaným v originále, takže nemohu sloužit, jak se to vlastně jmenovalo...Mám takový chatrný dojem, že na papírové krabici bylo namalováno dítě, (děti?) jak si s tím jako hrají... Ale to byl tak rok cca 1982-1983. Co to bylo? Měli jste to někdo? Dnes je z Číny úplně všechno spotřební zboží a hlavně hračky, ale tenkrát to byla fak skoro kuriozita.... Kdybych na něco z toho o čem píšu, narazil ještě dnes, hnedle bych asi něco sestrojil :mrgreen:
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Stavebnice Merkur

Příspěvek od Hohepa »

Nechci vám brát iluze , rozhodně to je báječná stavebnice a sám sem se s ní hodně vyblbnul....
ale z principu to je zkopírované Britské Meccano vzniklé 1898 (1907 registrovaná ochranná známka ),
tedy o dvě desetiletí dříve než Merkur.
Doporučuji shlédnout https://www.csfd.cz/film/295671-hracky- ... e/prehled/
V jednom díle (3) ze stavebnice Meccano postavili 23 metrů dlouhý most přes kanál Temže a James po něm regulérně přešel
james.PNG
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Stavebnice Merkur

Příspěvek od vrbodol »

Mukl-Hele nebyly to takový dřevěný obdélníčky a z každý strany v prostředku zářez a tim se to spojovalo? Něco takovýho jsem měl a pamatuju si že to nák nedrželo pohromadě, rád jsem to neměl. A matně tušim že u toho byly ještě nějaký dřevěný tyčky a kolečka. Jo a ještě jsem v tý době měl z číny plechovou lokomotivu co měla v komínu kamínek do zapalovače a při jízdě to křesalo jiskry a pak z Honkongu plastovej autojeřáb s prosklenou kabinou výsuvnym ramenem a vytahovacím opěrama proti převrácení. Na tu dobu fakt vymakaný ,ten mám u našich ještě ted. Táta to dostal za nějakej melouch jinak to bylo jak z jinýho světa ,až jsem si s tim bál pomalu hrát.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Stavebnice Merkur

Příspěvek od Bill Masen »

Tak na stavbu mostu jsou lepší materiály, než nějaká stavebnice. Třeba lepicí páska. :rock
Odpovědět